Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι πίνουμε, ξέρουμε! τι τρώμε όμως;;;;;


mmkt

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω μια απορία και χρειάζομαι την γνώμη σας!

Πόσα γεύματα στέρεες κάνετε μετά τον χρόνο, ποιές ώρες και τι;;; ( εμείς δεν τρώμε τίποτα σε γαλακτοκομικό λόγω αλλεργίας :cry: ).

Φυσικά θηλάζουμε ανεμπόδιστα και θα συνεχίσουμε για.....καιρό:-D;)!!!

Ευχαριστώ!!!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά το χρόνο το πρόγραμμα πρέπει να μοιάζει με το ιδανικό για τον ενήλικα. Τρία γεύματα δηλαδή και δύο σνακ.

 

Π.χ. 8: 00 πρωινό (ας πούμε ταχινόμελο σε ψωμάκι)

10:00 φρούτο

13: 00 μεσημεριανό

17:00 απογευματινό σνακ

20: 00 βραδυνό

 

Και θηλάζει όποτε θέλει. Εγώ μετά το χρόνο έπαψα να προσφέρω γάλα. Όχι ότι τον αναχαίτησε και πολύ βέβαια...

 

Φρόντισε τα σνακ που προσφέρεις να είναι θρεπτικά και αφού έχετε αλλεργία να μην περιέχουν ζάχαρη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι δίνετε στα παιδάκια σας να φάνε μετά το χρόνο;;;;;

Θέλω κι άλλες γνώμες!!!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ miriki για την απάντηση! Κάθε πότε θηλάζεις;;;

Ανάμεσα στα γεύματα, στην αρχή, πότε;;;

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και δύο μήνες πρωί και βράδυ και τελευταία μόνο βράδυ.

 

Μετά το χρόνο επειδή είχα πελαγώσει με το κάθε πότε, έβαλα σταθερό πρόγραμμα στις στερεές, το οποίο να συμβαδίζει με το πρόγραμμα της οικογένειας, ώστε να τρώμε όλοι μαζί και άφησα το θηλασμό ελεύθερο όποτε ζήταγε ενδιάμεσα. Επειδή όλα αυτά που έτρωγε ήταν θρεπτικά και δεν έδινα καθόλου junk (εντάξει όταν δεν προλάβαινα να μαγειρέψω μπορεί να έτρωγε καμιά έτοιμη κρέμα- σκόνη για απογευματινό θυμάμαι μία με ρυζάλευρο, κινόα και βανίλια είχα βρει χωρίς ζάχαρη και γάλα) ήμουν σίγουρη ότι τι στο καλό αυτά που χρειάζεται θα τα πάρει.

 

για ιδέες δες εδώ http://www.wholesomebabyfood.com/ και τις συνταγές της gaps στο θέμα της υγιεινής διατροφής. Μια που έχετε αλλεργία θα σου πρότεινα να του δίνεις συχνά ζωμούς, αλλά και να φτιάξεις ghee (βούτυρο κλαριφιέ δηλαδή που δεν έχει τις πρωτεΐνες του γάλακτος). Ρίξε μια ματιά στο θέμα της gaps όχι για να την ακολουθήσεις αν δε θέλεις, αλλά για να δεις πώς μπορείς να υποστηρίξεις το εντεράκι του.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και σε τι ποσοτητες ΠΡΙΝ το χρονο για να μην αποθηλασει στο χρονο?

πχ το προγραμμα αυτο

 

http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/ενδεικτικό-σχέδιο-εισαγωγής-στερεών/

 

σκεφτομαι οτι αμα φαει ολα αυτα μετα δεν θα θελει να θηλαζει

 

ηδη απο την πρωτη βδομαδα με ενα γευμα τη μερα και με μικρη ποσοτητα δεν θηλαζει το ιδιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και σε τι ποσοτητες ΠΡΙΝ το χρονο για να μην αποθηλασει στο χρονο?

πχ το προγραμμα αυτο

 

http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/ενδεικτικό-σχέδιο-εισαγωγής-στερεών/

 

σκεφτομαι οτι αμα φαει ολα αυτα μετα δεν θα θελει να θηλαζει

 

ηδη απο την πρωτη βδομαδα με ενα γευμα τη μερα και με μικρη ποσοτητα δεν θηλαζει το ιδιο

 

 

Καλησπέρα,

τις ποσότητες τις καθορίζει το μωρό;).

Αν το μωρό σου είναι μικρότερο του έτους μπορείς να προσφέρεις στήθος πριν αλλά και μετά το γεύμα κι έτσι του επιτρέπεις να καθορίσει το ίδιο πόση τροφή χρειάζεται. Με αυτήν την τακτική σίγουρα δεν αποθηλάζει και παίρνει όλα τα απαραίτητα στοιχεία που χρειάζεται, ούτως ή άλλως οι στέρεες είναι συμπληρωματικές του θηλασμού μέχρι το έτος!

Για μετά το έτος ισχύουν όλα τα παραπάνω απλά μπορείς να βάλεις ένα πρόγραμμα στις στέρεες και αν θέλεις σταματάς να προσφέρεις στήθος (εγώ συνεχίζω να προσφέρω γιατί μας αρέσει και γιατί περνάει και διάφορες φάσεις ''αφαγίας'').

Όσο για την εισαγωγή των στέρεων μπορείς να ακολουθήσεις το πλάνο που σας δίνει ο παιδίατρος σας ή και να το τροποποιήσεις ελαφρώς πχ εγώ δεν έδωσα όξινα φρούτα πριν το έτος ενώ ο γιατρός μας είπε να ξεκινήσουμε με πορτοκάλι:-) Βασικά ακολουθώ πιστά τις οδηγίες για τις απαγορευμένες τροφές πχ μέλι μετά τον δεύτερο χρόνο ή ψάρι και αυγό μετά τους 12 μήνες και τον παρακούω σε κάποιες επιτρεπόμενες πχ.ρυζάλευρο στους 5 μήνες (θήλασα αποκλειστικά για 6 μήνες), πορτοκάλι στους 6 μήνες, γλουτένη στους 7 μήνες (δοκίμασε σιτάρι στο χρόνο) κ.α!

Καλή συνέχεια!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πρόσφατα πως η εισαγωγή του ψαριού πριν το χρόνο δρα προστατευτικά στην εκδήλωση αλλεργικού άσθματος.Δλδ όσο πιο νωρίς φάει το παιδί ψάρι,μετά τους έξι μήνες και πριν τον χρόνο,τόσο καλύτερα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...