Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες μέρες - συναισθήματα εντυπώσεις και προβλήματα


Recommended Posts

Μόλις βγήκε ο μπεμπούλης μου δεν τον είδα γιατί λιποθύμησα αμέσως απτην εξάντληση! Όταν μου τον έφεραν τυλιγμενο και χτενισμένο κοκοράκι τον κοιτουσαμε με τον άντρα μου και δεν το πιστεύαμε!!! Μερικές φορές έχω ακόμα αυτό το συναίσθημα παρόλο που πέρασαν 7 μήνες από τότε! Όσο ήμουν κλινική όλα ήταν τέλεια!!Έιχαν βέβαια αρχισει κάτι ψιλοκαταθλιπτικές σκέψεις του τύπου δεν μπορώ να αντεπεξέλθω ή θα κάνω κακό στο μωρό μου κατά λάθος κλπ.Όταν πήγαμε σπίτι έκλαιγα με το παραμικρό και σήκωνα τα χέρια ψηλά όταν δεν μπορούσα να κουμαντάρω το μωρο. Ευτυχώς στηριχτηκα στον άντρα μου που τα έκανε σχεδόν όλα! Μόνο που δεν τον θήλασε!!!!!!!!!! Τώρα τα σκέφτομαι όλα με νοσταλγια!! Δεν περίμενα να το πω τόσο σύντομα αλλά μου λείπει ήδη αυτό το συναίσθημα και θέλω να το ξανανιώσω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • 2 months later...

γεια σας,ειμαι καινουργια στο χωρο και θα ηθελα να μαθω μερικα πραγματα.υποπτευομαι πως ειμαι εγκυος αν και το βασικοτερο συμπτωμα η καθυστερηση δεν υπαρχει ακομα.περιμενο να αδιαθετησω κανονικα σε 3 μερες απο τωρα.αλλα εχω παρατηρησει κατι περιεργα συμπτωματα ,,με εχει πιασει την τελευται εβδομαδα συχνοουρια ,πονακια στην κοιλια ,και το στηθος μου ειναι πρησμενο( αν και παντα ηταν λιγο πριν αδιαθετησω) δεν ξερψ αν ειναι παρατραβηγμενο απλα μερικες φορες εχω παρατηρησει κατι ελαφριες ζαλαδες στ αυτοκινητο...ισως ειναι και ψυχολογικα ολα αυτα απλα θα θελα πολυ να ειμαι.....

πειτε καμια γνωμη εσεις οι μανουλεςςςς

περιμενω με αγωνια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σας,ειμαι καινουργια στο χωρο και θα ηθελα να μαθω μερικα πραγματα.υποπτευομαι πως ειμαι εγκυος αν και το βασικοτερο συμπτωμα η καθυστερηση δεν υπαρχει ακομα.περιμενο να αδιαθετησω κανονικα σε 3 μερες απο τωρα.αλλα εχω παρατηρησει κατι περιεργα συμπτωματα ,,με εχει πιασει την τελευται εβδομαδα συχνοουρια ,πονακια στην κοιλια ,και το στηθος μου ειναι πρησμενο( αν και παντα ηταν λιγο πριν αδιαθετησω) δεν ξερψ αν ειναι παρατραβηγμενο απλα μερικες φορες εχω παρατηρησει κατι ελαφριες ζαλαδες στ αυτοκινητο...ισως ειναι και ψυχολογικα ολα αυτα απλα θα θελα πολυ να ειμαι.....

πειτε καμια γνωμη εσεις οι μανουλεςςςς

περιμενω με αγωνια!!

Καλησπέρα demgian,

Ως καινούργια και εγώ στο χώρο και όντας έγκυος λίγων βδομάδων, σου εύχομαι πραγματικά να είσαι έγκυος και να πάνε όλα καλά. Κυρίως αυτό που λέω και στον εαυτό μου: να έχουμε καλή εγκυμοσύνη! Εύχομαι τα καλύτερα!

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
γεια σας,ειμαι καινουργια στο χωρο και θα ηθελα να μαθω μερικα πραγματα.υποπτευομαι πως ειμαι εγκυος αν και το βασικοτερο συμπτωμα η καθυστερηση δεν υπαρχει ακομα.περιμενο να αδιαθετησω κανονικα σε 3 μερες απο τωρα.αλλα εχω παρατηρησει κατι περιεργα συμπτωματα ,,με εχει πιασει την τελευται εβδομαδα συχνοουρια ,πονακια στην κοιλια ,και το στηθος μου ειναι πρησμενο( αν και παντα ηταν λιγο πριν αδιαθετησω) δεν ξερψ αν ειναι παρατραβηγμενο απλα μερικες φορες εχω παρατηρησει κατι ελαφριες ζαλαδες στ αυτοκινητο...ισως ειναι και ψυχολογικα ολα αυτα απλα θα θελα πολυ να ειμαι.....

πειτε καμια γνωμη εσεις οι μανουλεςςςς

περιμενω με αγωνια!!

 

κ εγω καινουρια ειμαι!! κ εγω περιμενω σε 5 μερες να ΜΗΝ ερθει κ εχω κατι συμπτωματακια αλλα σκεφυτομαι μηπως ειναι ιδεα μου..:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

καλησπερα και απο μενα!καινουρια στο site σας!ευχομαι σε ολες τις κοπελες που εγκυμονουν να εχουνε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και οσες προσπαθουνε να ερθει συντομα ενα μωρουδακι στην ζωουλα τους!διανυω τις πρωτες εβδομαδες της κυησης συμφωνα με την χοριακη,αλλα θα παω την επομενη εβδομαδα να με δει ο γιατρος μου γιατι ειναι πολυ νωρις για να δειξει ο υπερηχος!ειμαι λιγακι συγκρατημενη μεχρι να το δουμε!φοβαμαι λιγακι αν θα πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,ειμαι καινουργια στο χωρο και θα ηθελα να μαθω μερικα πραγματα.υποπτευομαι πως ειμαι εγκυος αν και το βασικοτερο συμπτωμα η καθυστερηση δεν υπαρχει ακομα.περιμενο να αδιαθετησω κανονικα σε 3 μερες απο τωρα.αλλα εχω παρατηρησει κατι περιεργα συμπτωματα ,,με εχει πιασει την τελευται εβδομαδα συχνοουρια ,πονακια στην κοιλια ,και το στηθος μου ειναι πρησμενο( αν και παντα ηταν λιγο πριν αδιαθετησω) δεν ξερψ αν ειναι παρατραβηγμενο απλα μερικες φορες εχω παρατηρησει κατι ελαφριες ζαλαδες στ αυτοκινητο...ισως ειναι και ψυχολογικα ολα αυτα απλα θα θελα πολυ να ειμαι.....

πειτε καμια γνωμη εσεις οι μανουλεςςςς

περιμενω με αγωνια!!

 

καλησπερα ....η αληθεια ειναι οτι λειπει το βασικοτερο συμπτωμα...δεν θελω να σε επηρεασω αλλα αυτα τα συμπτωματα ειχα και εγω και ημουν εγκυος ....πηγαινε κανε χοριακη..αυριο κι ολας!!!!!περιμενουμε νεα!!!!καλη επιτυχια!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτωματα σου, δειχνουν εγκυμοσυνη, σου ευχομαι να εισαι κ να πανε ολα καλα!!!

 

Εγω ειχα απιστευτη συχνοουρια στην αρχη κ τις 2 φορες κ πονακια...

 

Θετικη σκεψη σε ολες κ ολα να πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!καινουρια στο site σας!ευχομαι σε ολες τις κοπελες που εγκυμονουν να εχουνε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και οσες προσπαθουνε να ερθει συντομα ενα μωρουδακι στην ζωουλα τους!διανυω τις πρωτες εβδομαδες της κυησης συμφωνα με την χοριακη,αλλα θα παω την επομενη εβδομαδα να με δει ο γιατρος μου γιατι ειναι πολυ νωρις για να δειξει ο υπερηχος!ειμαι λιγακι συγκρατημενη μεχρι να το δουμε!φοβαμαι λιγακι αν θα πανε ολα καλα!

 

Καλησπέρα...και εγώ μία από τα ίδια...χοριακή 300 και κάτι και δεν με βάζει για υπέρηχο...ούτε 5 εβδομάδων δεν θα δειξει λέει....Αύριο κάνω την 3η χοριακή!!!

Όλα καλά θα πάνε, να σκέφτεσαι πάντα το ποτήρι μισογεμάτο!

 

 

Το μικρό μου αγγελάκι με εγκατέλειψε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τις πρώτες μέρες της θυμάμαι με αρκετή χαρά αλλά και κούραση! Χαρά γιατί 3 μήνες την περίμενα τη μπέμπα. Και κούραση γιατί το μόνο που θυμάμαι είναι ο ατελείωτος ύπνος μου! Και να ξυπνάω από κλάματα!! Αλλά δεν πειράζει αφού όλα ήταν καλά και η μπέμπα ήταν υγιέστατη δεν με ένοιαζε και ας κουραζόμουν τόσο πολύ.

Αλλά δεν τις αλλάζω με τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

καλησπερα και εγω θυμαμαι απο το πρωτο κοριτσακι μου οτι ηταν ενα ονειρο

οι στιγμες που εζησα μαζι της ηταν ανεπαναληπτες δεν θα τις ξεχασω ποτε αυτες οι ατελειωτες ωρες αγκαλιας θηλασμου και φιλιων χαδια και αγαπη

ευτυχισμενες μερες και χαρουμενες ακομα και τωρα ετσι κυλανε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μαμάδες και μπαμπάδες!

Εγώ έχω μια κορούλα 15 μηνών που την απέκτησα μετά από πολύ κόπο, (μετά από 6 εξωσωματικές), και την περίμενα πώς και πώς! Η χαρά δεν το συζητώ: ΤΕΡΑΣΤΙΑ! Όμως δυσκολεύτηκα και πολύ, ιδίως τις πρώτες 40 μέρες. Μια μικρή επιλόχειο την "τσίμπησα". Μπορεί να σας φανεί περίεργο, αλλά ένιωθα ένα μικρό πένθος αποχωρισμού: Ξαφνικά δεν ήταν πια στην κοιλίτσα μου... Την κρατούσα στην αγκαλιά μου, θήλαζα κι έκλαιγα... από χαρά, από συγκίνηση μπροστά στο μεγαλείο της ζωής, από φόβο που δεν ήξερα πώς να διαχειριστώ αυτό το πλασματάκι, από την αυπνία και τη δυσκολία στο θηλασμό... Ευτυχώς είχα βοήθεια από τον άντρα μου (τον είχα πρήξει τον καημένο να του μιλάω για βυζιά και θηλασμούς...), αλλιώς δεν ξέρω αν θα την έβγαζα καθαρή... Τώρα σκέφτομαι πόσο απροετοίμαστη ήμουν για όλα αυτά, τα όμορφα και τα δύσκολα. Αλλά χαίρομαι τόσο πολύ που τα ζω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...