Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλαζω 19 μηνες και το μωρο μου καθε μηνα ειναι αρρωστο!


Recommended Posts

Ο προβληματισμός μου θα ήταν ο ίδιος, ακόμη και αν δε θήλαζε η μικρή. Εν το μεταξύ, οι έξι ασθένειές της πήγαν εναλλάξ, γαστρεντερίτιδα, εμπύρετος ίωση και πάλι από την αρχή... Αν είμασταν στη μέση του χειμώνα θα μου φαινόταν πιο φυσιολογικό... Αλλά αρρώστησε έξι φορές από τον Ιούνιο έως το Σεπτέμβριο. :-(

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλλά αρρώστησε έξι φορές από τον Ιούνιο έως το Σεπτέμβριο. :-(
Ου, συμβαίνουν αυτά μην ανησυχείς. Πάντα σε συννενόηση με τον παιδίατρο βέβαια. Κι εμένα σου λέω 6 μήνες σερί, αρρώσταινε μια φορά το μήνα. Και θήλαζα βέβαια.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ζουζουνι μου αρρωστησε για πρωτη φορα 14 μηνων.τους επομενους 3-4 μηνες ηταν μονιμως αρρωστο.εκτοτε δεν μας εχει αρρωστησει,παρα μονο μια γαστρεντεριτιδα ελαφριας μορφης και μια μερα με πυρετο ανω των 38οC .βγαινουμε καθημερινα βολτα,δεν τον ντυνω με πολυ χοντρα ρουχα,τρωμε πολλα φρουτα και λαχανικα και δεν αποφευγουμε τους παιδοτοπους και τους κλειστους χωρους.ειμαι της αποψης πως τα παιδια πρεπει να αρρωσταινουν για να θωρακισουν το ανοσοποιητικο τους συστημα και να εκτιθενται σε μικροβια,γιατι-δεν το λεω εγω,αλλα καποιες ερευνες-η ελλειψη μικροβιων ειναι αυτη που αρρωσταινει τα παιδια μας και οχι η παρουσια τους.με λιγα λογια,δεν μου αρεσει οταν το παιδι μου ειναι αρρωστο,αλλα και αυτο ειναι μερος της φυσιολογικης του αναπτυξης

Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμός μου θα ήταν ο ίδιος, ακόμη και αν δε θήλαζε η μικρή. Εν το μεταξύ, οι έξι ασθένειές της πήγαν εναλλάξ, γαστρεντερίτιδα, εμπύρετος ίωση και πάλι από την αρχή... Αν είμασταν στη μέση του χειμώνα θα μου φαινόταν πιο φυσιολογικό... Αλλά αρρώστησε έξι φορές από τον Ιούνιο έως το Σεπτέμβριο. :-(

 

σαν να ακουω την ιστορια μας;;;;;16 μηνων η πρωτη βρογχιτιδα κ επειτα από 2 ετων:...απο φλεβαρη μεχρι μαη φουλ ιωσεις συν μια μολυνση για την οποια παρακολουθειται ακομα και ισως κανει επεμβαση και τωρα ξεκινησε παιδικο πρωτη χρονια....με ιωση κ γαστρεντεριτιδα...και θηλασε 2 χρονια, μεχρι τον μαρτη...και οοολα οσα γραφεις ναι τα κανω (διατροφη, παιδοτοποι κτλ κτλ) ...απελπισια σου λεω....χαναν το δρομο τους τα αντισωματα στο γαλα; τι στο καλο;!

οσο για τη ζαχαρη πολυ καλα κανεις για τον εαυτο σου, μπραβο! εγω εχω 1 μηνα:wink:

τωρα κατι επιπλεον για τη διατροφη του παιδιου...εχω αρχισει να το ψαχνω λιγακι, το θεμα της καντιντιασης στα νηπια. θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, μη μπερδευομαστε, ο θηλασμος προστετευει το μωρο απο τις ιωσεις που φερει η μαμα και ΜΟΝΟ. Αν κολλησει απο καποιον αλλο ΠΡΙΝ κολλησει η μαμα, τοτε δεν προστετευει ο θηλασμος, δεν ειναι μαγικος.

 

Εμενα τα παιδια μου αρρωσταινουν πολυ σπανιο, το ενα θηλαζον και το αλλο φορμουλαζον απο γεννησιμοιου. Νομιζω οτι αυτο που μας βοηθησε πολυ και δεν αρρωσταιναμε καθολου ητνα το εξω. Εξω-εξω-εξω, οσο πιο πολυ μπορειτε, χειμωνα καλοκαιρι, να ανανεωνεται ο οργανισμος, να σκοτωνονται τα μικροβια, να απορροφαει το σωμα φως της μερας (ακομη κι αν χιονιζει και δε τον βλεπεις το ηλιο, ειναι εκει στο φως της ημερας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως έγραψα και λίγο παραπάνω, τον ίδιο προβληματισμό θα είχα και αν δε θήλαζα... Δεν έχω ψευδαισθήσεις ότι το παιδί μου δεν θα αρρωστήσει επειδή θηλάζει. Με προβληματίζει το γιατί τόσο συχνά, και γιατί μέσα στο καλοκαίρι. Και το συνέδεσα με το γεγονός ότι η αρρώστιες της συνέπεσαν με την εποχή που χάνω εγώ κιλά λόγω δίαιτας-διατροφής που ακολουθώ.

 

Κάτι άλλο που διάβασα παραπάνω από ένα άλλο μέλος του forum, (και το έχει πει η Πατσούρου όπως γράφει η κοπέλα), είναι ότι τα παιδιά που θηλάζουν έχουν ανάγκη από κόκκινο κρέας και ήλιο, και όλα τα άλλα τα καλύπτει ο θηλασμός. Η δικιά μου δεν τρώει σχεδόν καθόλου κόκκινο κρέας, μόνο γιουβαρλάκια 2 φορές την εβδομάδα. Προτιμά τα ψάρια και το κοτόπουλο. Επίσης, δεν τρώει χοιρινό. Μήπως να ψαχτώ για καμιά αναιμία?

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Ρε κοριτσια θα τρελαθω!Θηλαζω τοσο καιρο και η μικρη καθε μηνα σχεδον αρρωσταινει με καποια ιωση. Μα τι λενε οτι ο θηλασμος προστατευει απο τις ιωσεις και οτι η μητερα περναει τα αντισωματα της μεσω του γαλακτος;Παιδικο δεν παει αλλα παρολα αυτα οτι κυκλοφορει το κολλαμε.

Εσας καθε ποτε αρρωσταινουν; Απευθυνομαι σε μαμαδες που τα παιδακια τους δεν πηγαινουν παιδικο γιατι εκει καταλαβαινω οτι τα παραγματα δυσκολευουν.

Αναρωτιεμαι αν δεν την θηλαζα ποσο πιο συχνα θα την ειχα αρρωστουλα;

 

το θεμα δεν ειναι καθε ποτε αρρωσταινει αλλα ποσο βαρια το περναει. τα μωρα που θηλαζουν συνηθως παιρνουν ηδη αντισωματα απο τη μαμα τους κι ετσι η ιωση δεν καταβαλει τοσο πολυ. κι εμενα ο μικρος καθε τρεις και λιγο αρρωσταινε, αλλες φορες τον κολλουσε η μεγαλη, αλλα ακομα κι οταν τη σταματησα απο τον παιδικο παλι αρρωσταιναν και τα δυο. η μεγαλη ομως περνουσε τις ιωσεις με 41 πυρετο, διαρροιες, αδυνατιζε κλπ, ο μπεμπης αντε να εκανε ενα 37,5 μονο το μπουκωμα στη μυτη τον ενοχλουσε πολυ. η κορη μου που θηλασε λιγοτερο απο 2 μηνες αρρωστησε μονο μια φορα εκεινο το διαστημα που σταματησε το θηλασμο με μηνιγγιτιδα απο στρεπτοκοκκο και μετα ξανααρρωστησε εναμησι χρονων. ομως τα περναει πολυ βαρια.

δεν ξερω τι θα γινοταν αν δε θηλαζες παντως ο θηλασμος μονο καλο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και λίγο παραπάνω, τον ίδιο προβληματισμό θα είχα και αν δε θήλαζα... Δεν έχω ψευδαισθήσεις ότι το παιδί μου δεν θα αρρωστήσει επειδή θηλάζει. Με προβληματίζει το γιατί τόσο συχνά, και γιατί μέσα στο καλοκαίρι. Και το συνέδεσα με το γεγονός ότι η αρρώστιες της συνέπεσαν με την εποχή που χάνω εγώ κιλά λόγω δίαιτας-διατροφής που ακολουθώ.

 

Κάτι άλλο που διάβασα παραπάνω από ένα άλλο μέλος του forum, (και το έχει πει η Πατσούρου όπως γράφει η κοπέλα), είναι ότι τα παιδιά που θηλάζουν έχουν ανάγκη από κόκκινο κρέας και ήλιο, και όλα τα άλλα τα καλύπτει ο θηλασμός. Η δικιά μου δεν τρώει σχεδόν καθόλου κόκκινο κρέας, μόνο γιουβαρλάκια 2 φορές την εβδομάδα. Προτιμά τα ψάρια και το κοτόπουλο. Επίσης, δεν τρώει χοιρινό. Μήπως να ψαχτώ για καμιά αναιμία?

2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα, η κορη μου εμενα απο 18 μηνων που σταματησε τα αλεσμενα ξαναφαγε κρεας (κιμα) στα δυομιση και τωρα τελευταια τρωει που και που λιγο κρεατακι. σιδηρος επισης υπαρχει και σε αλλα τροφιμα οπως το σπανακι οι φακες τα φασολια κλπ

Link to comment
Share on other sites

2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα, η κορη μου εμενα απο 18 μηνων που σταματησε τα αλεσμενα ξαναφαγε κρεας (κιμα) στα δυομιση και τωρα τελευταια τρωει που και που λιγο κρεατακι. σιδηρος επισης υπαρχει και σε αλλα τροφιμα οπως το σπανακι οι φακες τα φασολια κλπ

 

και κατι αλλο φετος γινεται χαμος απο ιωσεις ακομα και τωρα μεσα στο καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο πράγμα που δεν πρόκειται ποτέ να πειστώ, όσες έρευνες και αν μου παραθέσουν είναι ότι ο θηλασμός προστατεύει από ιώσεις...

Πιστεύω ότι σ'αυτό παίζει ρόλο η κράση του παιδιού και η διατροφή.

Έχω πάρα πολλά παραδείγματα γύρω μου..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πράγμα που δεν πρόκειται ποτέ να πειστώ, όσες έρευνες και αν μου παραθέσουν είναι ότι ο θηλασμός προστατεύει από ιώσεις...

Πιστεύω ότι σ'αυτό παίζει ρόλο η κράση του παιδιού και η διατροφή.

Έχω πάρα πολλά παραδείγματα γύρω μου..

 

Κι οι έρευνες στην ουσία είναι συγκέντρωση παραδειγμάτων!

Όσα κι αν είναι τα παραδείγματα που ξέρουμε όμως δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις στηριζόμενοι σε αυτα.

Πάντως σίγουρα δεν είναι ο θηλασμος απο μόνος του που προστατεύει απο ιωσεις, είναι συνδυασμός παραγόντων.

Αυτο δε σημαίνει όμως ότι ένα παιδι που θηλαζει δε θα αρρωσταινει ποτε κι ένα που δε θηλαζει θα είναι συνεχώς άρρωστο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι οι έρευνες στην ουσία είναι συγκέντρωση παραδειγμάτων!

 

ξέρω τι είναι οι έρευνες:P

Όσα κι αν είναι τα παραδείγματα που ξέρουμε όμως δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις στηριζόμενοι σε αυτα.

 

Δεν αμφισβήτησα τίποτα.

Απλά στο συγκεκριμένο θέμα έχω πειστεί από τα προσωπικά παραδείγματα ( μεσά στα πολλά και το ίδιο μου το παιδί που είναι πλέον 7 ετών )

Αυτο δε σημαίνει όμως ότι ένα παιδι που θηλαζει δε θα αρρωσταινει ποτε κι ένα που δε θηλαζει θα είναι συνεχώς άρρωστο!

 

Συμφωνώ απόλυτα..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι ενα που θηλαζει και αρωαταινει συχνα αν δεν θηλαζε θα αρρωσταινε πιο συχνα και πιο βαρια

 

Τώρα εντάξει...

Αν πιάσουμε τις υπο-περιπτώσεις δεν θα τελειώσουμε ούτε αύριο...;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα δεν είναι θέμα ερευνών, είναι κάτι που το βλέπεις στο μικροσκόπιο, άρα δεν μπορείς και να το αμφισβητήσεις. Το μητρικό γάλα μεταφέρει αντισώματα και ένζυμα που βοηθούν στην καταπολέμηση των μικροβίων και ιών στο παιδί, άρα το βοηθούν σε σχέση με τη φόρμουλα. Από εκεί και πέρα, τίποτε στον άνθρωπο δεν είναι τόσο μονοδιάστατο που να επηρεάζεται από έναν μόνο παράγοντα, το πώς θα αντιδράσει το κάθε ανοσοποιητικό, ανεξαρτήτως θηλασμού, δεν το ξέρει κανείς. Αλλά στατιστικά ναι, τα παιδιά που θηλάζουν αρρωσταίνουν σπανιότερα και λιγότερο συχνά. Από εκεί και πέρα τα παραδείγματα που έχει η καθεμιά από το μικρόκοσμό της δεν είναι και αντιπροσωπευτικά του συνόλου του πληθυσμού.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι θέμα ερευνών, είναι κάτι που το βλέπεις στο μικροσκόπιο, άρα δεν μπορείς και να το αμφισβητήσεις. Το μητρικό γάλα μεταφέρει αντισώματα και ένζυμα που βοηθούν στην καταπολέμηση των μικροβίων και ιών στο παιδί, άρα το βοηθούν σε σχέση με τη φόρμουλα. Από εκεί και πέρα, τίποτε στον άνθρωπο δεν είναι τόσο μονοδιάστατο που να επηρεάζεται από έναν μόνο παράγοντα, το πώς θα αντιδράσει το κάθε ανοσοποιητικό, ανεξαρτήτως θηλασμού, δεν το ξέρει κανείς. Αλλά στατιστικά ναι, τα παιδιά που θηλάζουν αρρωσταίνουν σπανιότερα και λιγότερο συχνά. Από εκεί και πέρα τα παραδείγματα που έχει η καθεμιά από το μικρόκοσμό της δεν είναι και αντιπροσωπευτικά του συνόλου του πληθυσμού.

 

Καλά εσύ με κυνηγάς για να μου την πεις...:cool:

Θα σου εξηγήσω άλλη φορά για τον μικροκοσμο βαριεμαι τωρα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ με κυνηγάς για να μου την πεις...:cool:

 

Θα σου εξηγήσω άλλη φορά για τον μικροκοσμο βαριεμαι τωρα

 

Μανία καταδίωξης λέγεται, να το κοιτάξεις :-D:grin:

 

Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά, με αφορμή αυτά που λες μιλάω γενικά...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω θειο που δεν εχει πλυνει ποτε δοντι ειναι 60 χρονων εχει ολα τα δοντια στην θεση τους και κανενα χαλασμενο

εχω ξαδερφη που πλενει συνεχεια δοντια τα φροντιζει παει οδοντιατρο 3 φορες το χρονο και ειναι ολα τερηδονιασμενα

αυτο τι σημαινει? οτι το να πλενεις τα δοντια σου και να χρησιμοποιεις νημα ειναι αχρηστο γιατι ολα ειναι θεμα κρασης?

αναμεσα στα 2 αυτα ακραια παραδειγματα υπαρχουμε ολοι εμεις που χαρη σε μια μινιμουμ φροντιδα δοντιων εχουμε μια σχετικα καλη υγιεινη σωματος

 

θα μπορουσα να δωσουμε χιλιαδες τετοια παραδειγματα για αλλα ζητηματα,,,ανθρωποι που κανουν υγιεινη ζωη δεν καπνιζουν και παθαινουν εμφραγμα στα 50 και αλλοι που καπνιζουν σαν τουρκοι και φτανουν τα 90

 

στο ενδιαμεσο τι παιζει? οι ερευνες εστιαζουν σε εναν μεσο ορο

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι θέμα ερευνών, είναι κάτι που το βλέπεις στο μικροσκόπιο, άρα δεν μπορείς και να το αμφισβητήσεις. Το μητρικό γάλα μεταφέρει αντισώματα και ένζυμα που βοηθούν στην καταπολέμηση των μικροβίων και ιών στο παιδί, άρα το βοηθούν σε σχέση με τη φόρμουλα. Από εκεί και πέρα, τίποτε στον άνθρωπο δεν είναι τόσο μονοδιάστατο που να επηρεάζεται από έναν μόνο παράγοντα, το πώς θα αντιδράσει το κάθε ανοσοποιητικό, ανεξαρτήτως θηλασμού, δεν το ξέρει κανείς. Αλλά στατιστικά ναι, τα παιδιά που θηλάζουν αρρωσταίνουν σπανιότερα και λιγότερο συχνά. Από εκεί και πέρα τα παραδείγματα που έχει η καθεμιά από το μικρόκοσμό της δεν είναι και αντιπροσωπευτικά του συνόλου του πληθυσμού.

 

Θα σου ξαναπώ και εσένα δεν αμφισβήτησα καμία έρευνα.

Μιλάω προσωπικά για εμένα και απαντώντας στο αρχικό ποστ ( που μετά ανακάλυψα ότι είναι τόσο παλιό.

Στο φόρουμ γράφω ως μαμά και τις εμπειρίες μου...

 

υ.γ. όσο μεγαλώνει η μικρή σου θα μεγαλώνει και ο μικρόκοσμος σου:wink:

 

Μανία καταδίωξης λέγεται, να το κοιτάξεις :-D:grin:

...

 

Πολύ ευχαρίστως θα το κοιτούσα αν το αισθανόμου κάτι τέτοιο και για άλλα μέλη...όταν γράφω κάτι πάντα έχω κάτι στο μυαλό μου όμως.:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
το ζουζουνι μου αρρωστησε για πρωτη φορα 14 μηνων.τους επομενους 3-4 μηνες ηταν μονιμως αρρωστο.εκτοτε δεν μας εχει αρρωστησει,παρα μονο μια γαστρεντεριτιδα ελαφριας μορφης και μια μερα με πυρετο ανω των 38οC .βγαινουμε καθημερινα βολτα,δεν τον ντυνω με πολυ χοντρα ρουχα,τρωμε πολλα φρουτα και λαχανικα και δεν αποφευγουμε τους παιδοτοπους και τους κλειστους χωρους.ειμαι της αποψης πως τα παιδια πρεπει να αρρωσταινουν για να θωρακισουν το ανοσοποιητικο τους συστημα και να εκτιθενται σε μικροβια,γιατι-δεν το λεω εγω,αλλα καποιες ερευνες-η ελλειψη μικροβιων ειναι αυτη που αρρωσταινει τα παιδια μας και οχι η παρουσια τους.με λιγα λογια,δεν μου αρεσει οταν το παιδι μου ειναι αρρωστο,αλλα και αυτο ειναι μερος της φυσιολογικης του αναπτυξης

 

Και γω την ίδια πεπείθηση έχω. Διάβασα πρόσφατα πως ο υπερυγειινισμός πιθανόν να ευθύνεται για αλλεργίες σε κάποια παιδιά γιατί το ανοσοποιητικό τους σύστημα δεν αναπτύσεται σωστά. Και λέω, μήπως κάποια "αρρωστιάρικα" παιδιά είναι και αυτά θύματα της υπερβολικής προστασίας από έκθεση με μικρόβια-ιούς; Μάλλον αυτό που λένε οι παλιοί "Άστο να κάνει αντισώματα" έχουν δίκιο.

 

Εμείς πυρετό ανεβάσαμε για μία μέρα όταν ήμασταν 8-9 μηνών (?). Τώρα είμαστε σχεδόν 13 μηνών και ελπίζω να συνεχίσουμε χωρίς πολλές ιώσεις. Θηλάζουμε ακόμη. Νομίζω πως ο θηλασμός προστατεύει σε κάποιο βαθμό από τις επιπλοκές και αυτό είναι το ποιο σημαντικό. Όπως είπε και μια άλλη μαμά για μία συγκεκριμένη ίωση, άν δεν την είχες εσύ πιο μπροστά δε μπορείς να του δώσεις τα αντισώματα που χρειάζεται για να μην αρρωστήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα αυτο το θεμα που ειχα ανοιξει παλια να εχει καινουρια μηνυματα!! Πωπω θυμαμαι τοτε με ειχε τρελλανει η μικρη με τις ιωσεις και εγω να ψαχνομαι για συνδρομο FAPA και ο γιατρος καθυσυχαστικοτατος να μου λεει οτι ενα παιδι δικαιουται να αρρωστησει. Λοιπον εκεινη τη χρονια δηλ. 1 προς 2 χρονων καθε μηνα αρρωστη οπως σας ελεγα. Την επομενη χρονια 2 προς 3 ουτε μια φορα δεν μου αρρωστησε και φετος 3 προς 4 μεχρι τωρα 2 φορες...Βεβαια τα περναμε ολα στο ποδι.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...