Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καμπυλη σακχαρο


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!!

ειναι στην 24 εβδ,33 ετων!!ρωτησα το γιατρο για καμπυλη σακχαρου κ μου ειπε να μην κανω..δεν εχω λεει, ιστορικο κ η γλυκοζη νηστειας μου 3 φορες ηταν γυρω στο 75 mgr/dl...εσεις κανατε ολες καμπυλη ανεξαρτητα ιστορικου?? φιλια!:cool:

J69np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Κι εγώ είμαι 33 χρονών και στην 29η εβδομάδα. Και μένα μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ζακχάρου, απλώς να μετρήσω το ζάχαρό μου νηστική, να φάω ένα τοστ και να το ξαναμετρήσω μετά από 2 ώρες! Κι αυτό θα το κάνω σε 3 βδομάδες.. Προβληματίστηκα λίγο αλλά απ'οτι κατάλαβα από ένα μικρό γκάλοπ που έκανα, δεν ζητάνε ολοι οι γιατροί καμπύλη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα και εχω ζαχαρο νηστειας γυρω στο 76 αλλα με εβαλε κι εκανα καμπυλη-ειναι μεσα στις εξετασεις ρουτινας για τον γιατρο μου. Η καμπυλη εννοειται βγηκε μια χαρα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε ζάχαρο νηστείας τι εννοείτε? Ότι μετράτε το ζάχαρο το πρωί νηστικές? Το μέτρησα 2 μέρες τώρα προληπτικά το πρωί και ήταν 91 και τις δύο. Δεν μου φαίνεται και τόσο χαμηλό σε σύγκριση με το 75 που λέτε :(.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός μου μου είχε πει το νηστειας να είναι μέχρι 90, αλλά και οτι ως 95 είναι ΟΚ. Αλλά όταν κανεις την καμπύλη θα δεις. Λογικά καλο είναι να την κάνουν όλες ανεξαρτήτως ιστορικού ή ενδείξεων

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν ξέρω γιατί σας είπε να μην κάνετε καμπύλη...

Και εγώ δεν είχα ιστορικό ζαχάρου, ζάχαρο νηστείας ποτέ δεν είχα πάνω απο 80 και όμως στην πρώτη εγκυμοσύνη μου όταν έκανα την καμπύλη μου βγήκε ότι είχα κάνει λίγο ζάχαρο. Δεν ήταν μεν τραγικό για να ανησυχήσει ο γιατρός και να με βάλει σε διαδικασία μετρήσεων και δίαιτας, αλλά μου είχε πει να περιορίσω τα αμυλούχα.

Για εμένα να πάτε να την κάνετε (η καμπύλη ζαχάρου γίνεται σε συγκεκριμένες εβδομάδες κυήσεως). Δεν έχει και κανένα φοβερό κόστος εξέτασης (εμένα στην μικρή καμπύλη η μικροβιολόγος μου παίρνει 20ευρώ), ειδικά μπροστά σε αυτά που πληρώνουμε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είπε να κάνω για να μας φύγει η περιέργεια κ να είναι σίγουρος οτι όλα είναι οκ.βασικά κ να μην μου έλεγε να κάνω μπορεί να έκανα κ μόνη μου έτσι για να μου φύγει η περιέργεια κ οτι όλα είναι καλά...αν κ τρώω απίστευτες ποσότητες γλυκών κάθε μέρα-έχω κόψει κ το κάπνισμα οπότε νομίζω πως θέλω να φάω τα γλυκά όλου του κόσμου-τελικά δεν είχα ζάχαρο...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω την εκανα την 27η εβδομαδα παρολο που δεν ειχα παρει κιλα και ζαχαρο νηστειας ειχα 76. ο γιατρος μου δεν ειναι και πολυ των εξετασεων αλλα παρολα αυτα ηθελε οπωσδηποτε τη συγκεκριμενη εξεταση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γενικά υπάρχουν διάφορες απόψεις περί της καμπύλης σακχάρου καθώς και του τρόπου που γίνεται (τον αριθμό των δειγμάτων). Στη Βρετανία δεν είναι εξέταση ρουτίνας παρά μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις (κληρονομικότητα, παχυσαρκία, ιστορικό κλπ) όμως ένα μικρό ποσοστό διαβήτη της κύησης όντως ξεφεύγει έτσι. Προσωπικά θεωρώ ότι μια και δεν κοστίζει πολύ αξίζει τον κόπο να την κάνεις γιατί όσο νωρίτερα διαγιγνώσκεται η τάση για διαβήτη τόσο καλύτερα μπορεί να ελεγχθεί.

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω είμαι πολυ αδύνατη, δεν έχω ιστορικό, στο παρελθόν είχα κάνει καμπύλη για άλλο λόγο κι ήταν φυσιολογικοτατη, το ζάχαρο νηστειας μου είναι πάνω καλό κι όμως, επειδή ο γιατρός μου (που είναι πολυ ψειρας και πολυ καλός στον υπέροχο) νόμιζε ότι ίσως ο αμυντικός σάκος είναι λίγο μεγαλύτερος με έβαλε να μετράς απο την7η εβδομάδα μετα το φαγητό και όντως έχω φουλ ζάχαρο.

Οπότε κακό δε θα έκανε μια μετρησούλα στην 24η, μιας και δε χτυπάει ο διαβητης μόνο εκει που φαίνεται. Και είναι πολυ περισσότερα τα οφέλη για το μωρο το να το ξέρει κάποιος αμέσως αν έχει παρα το να αποφύγει μια ακόμα εξέταση, όσο εκνευριστική κι αν είναι η καμπύλη.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ο διαβητης κυησης δε σχετιζεται μονο με το βαρος που ειχαμε πριν την εγκυμοσυνη ή πηραμε κατα τη διαρκεια. μια φιλη μου που ξεκινησε στην εγκυμοσυνη με σχεδον 90 κιλα (υψος κατω απο 1,65) εκανε καμπυλη μηνα παρα μηνα γιατι ο γιατρος της ανησυχουσε οτι θα παρουσιασει διαβητη. πηρε και αρκετα κιλα στην εγκυμοσυνη και παρολα αυτα τιποτα. το σακχαρο της φυσιολογικο σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!πραγματι γιατρε μου,ο μαιευτηρας μου ειναι αγγλοαναθρεμμενος...θα κανω καμπυλη τελικα αποφασισα και ας ελπισουμε να ηταν οντως αχρειαστη!!!;)

J69np3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εγω θα σου ελεγα να κανεις...το ζαχαρο νηστειας μου ηταν παντα πολυ χαμηλο,χαμηλοτερο απο το φυσιολογικο. εκανα ομως καμπυλη ζαχαρου κ μου βρηκαν διαβητη κυησης κ ας μην ετρωγα σχεδον καθολου γλυκα, κ ειχα παρει μονο 8 κιλα ως τον 7ο μηνα!! σου ευχομαι καλα αποτελεσματα!!!!!!;):P κ με το καλο

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια καλημέρα,

εγω πληροφοριακά και χωρίς να θέλω να αγχωσω καμιά μέλλουσα μανούλα, χωρίς κανένα ιστορικό ζακχάρου απο το οικογενειακό περιβάλλον, με πολύ χαμηλά κιλά, πρώην αθλήτρια σε επαγγελματικό επίπεδο (δηλ. μαθημένη στην υγιεινή διατροφή και στον υγειινό τρόπο ζωής) κι όμως....στον προγενετικό είχα ζάκχαρο νηστείας 104, έκανα ξανά σε δυο μέρες κι είχα 105 και με έστειλε για καμπύλη η οποία χτυπούσε κόκκινα!!! αποτέλεσμα?? ακομη δεν έχω κλείσει τον 2ο μήνα και κάνω ήδη 2 εβδομάδες τώρα ινσουλίνη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα,

εγω πληροφοριακά και χωρίς να θέλω να αγχωσω καμιά μέλλουσα μανούλα, χωρίς κανένα ιστορικό ζακχάρου απο το οικογενειακό περιβάλλον, με πολύ χαμηλά κιλά, πρώην αθλήτρια σε επαγγελματικό επίπεδο (δηλ. μαθημένη στην υγιεινή διατροφή και στον υγειινό τρόπο ζωής) κι όμως....στον προγενετικό είχα ζάκχαρο νηστείας 104, έκανα ξανά σε δυο μέρες κι είχα 105 και με έστειλε για καμπύλη η οποία χτυπούσε κόκκινα!!! αποτέλεσμα?? ακομη δεν έχω κλείσει τον 2ο μήνα και κάνω ήδη 2 εβδομάδες τώρα ινσουλίνη!!!!

 

ζαχαρο νηστειας 104 μου ακουγεται πολυ

εγω δεν εκανα καμπυλη, μετρησα ζαχαρο νηστικη και μετα 1 ωρα εχοντας φαει τοστ και 1 ποτηρι χυμο!

αποτελεσματα? 75 και 117!

(γλυκα ετρωγα σε λογικα πλαισια και συνολο πηρα 16κιλα)

I

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα καλο κουράγιο με τους περιορισμούς και τους απείρους κανόνες διατροφής για τους επόμενους μήνες. Κι εμένα έτσι ακριβώς με πήγε όλη η εγκυμοσυνη,χωρίς καθόλου ιστορικό και όντας αδύνατη και γυμνασμενη. Γκαντεμιά, τι να πεις? τελειώνει όμως, και αξίζει απόλυτα τον κόπο :)

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα καλο κουράγιο με τους περιορισμούς και τους απείρους κανόνες διατροφής για τους επόμενους μήνες. Κι εμένα έτσι ακριβώς με πήγε όλη η εγκυμοσυνη,χωρίς καθόλου ιστορικό και όντας αδύνατη και γυμνασμενη. Γκαντεμιά, τι να πεις? τελειώνει όμως, και αξίζει απόλυτα τον κόπο :)

Σε ευχαριστω παρα πολυ...βασικα επειδη κανω ινσουλινι τρωω κανονικα απλα με συγκεκριμενες ωρες κτλ... και τρυπιεμαι κ ολη μερα...τι να κανω? υπομονη!!! αξιζει τον κοπο !!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...