Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επισκληρήδιος και πόνος στη μέση 1 χρόνο μετά τη γέννα


Lola Bunny

Recommended Posts

καλημέρα!

αφότου γέννησα άκουγα πολλές κοπέλες που είχαν κάνει επισκληρίδιο να λένε ότι τους πονάει πολύ συχνά η μέση τούς...εγώ θεώρησα τον εαυτό μου ότι ήταν από τις τυχερές που δεν ενιωθα καμία μα καμία ενόχληση στη μέση. Πριν λίγο καιρό(1 χρόνο ακριβώς από τότε που γέννησα), άρχισε να με πονάει και εμένα η μέση που και που και ειδικά αν πιέσω ένα συγκεκριμένο σημείο στην σπονδυλική μοπυ στήλη, νιώθω εκεί περισσότερο πόνο. Μάλλον είναι το σημείο που μπήκε η βελόνα.

όσες κοπέλες κάνατε επισκληρίδιο, πονάτε καθόλου στη μέση?Σας έχει κάτι τέτοιο?(καθυστερημένος πόνος δηλαδή!!!)

με παραξένεψε που 1 ολόκληρο χρόνο δεν ένιωθα τίποτα και τωρα ξάφνικά σε ορισμένες κινήσεις νίωθω ένα πόνο(ελαφρύ).

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!! Εμενα ποναει απο την αρχη , ενταξει δεν μιλαμε για τρομερους πονους , κατα το βραδυ με πιανει απο την κουραση.. Μηπως πρεπει να πας σε κανεναν ορθοπεδικο να εισαι σιγουρη οτι ειναι απο την επισκληριδιο?

Link to comment
Share on other sites

όπως και έσυ έτσι και εγώ δεν νιώθω φοβερούς πόνους..απλά μια ενόχληση!πιστευω οτι ειναι από την επισκληρίδιο γιατι όπως εγραψα και πριν με πονάει σε ένα συγκεκριμενο σημείο και ειδικά όταν το πιέζω

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Ανέκαθεν είχα θέμα με τη μέση. Όταν γέννησα (καισαρική με επισκληρίδιο) δεν πονούσα καθόλου στη μέση αλλά από όταν το μωρό άρχισε να βαραίνει κι εγώ να σηκώνω συνέχεια βάρος που πριν δε σήκωνα, τότε επέστρεψε και το πρόβλημα της μέσης. Τώρα είναι πάνω από 9 κιλά η κόρη μου οπότε το ότι τη σηκώνω μου το έχει επιδεινώσει!

Μήπως είναι από αυτό και το δικό σου θέμα; Μου φαίνεται περίεργο ένα χρόνο μετά να είναι παρενέργεια της επισκληριδίου.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

GIA SOU LOLABUNNY!

 

AFTO TO THEMA TO EXW KSANADI.. KE MALISTA EXW APANTISI .. AN PSAKSIS ISWS VRIS KI ALLA STIXIA.

 

AFTO TO PROVLIMA TO EXW KI EGW.. PRIN DEN IXA POTE PROVLIMA MESIS.. APO TIN EPISKLIRIDIO KE META.. MOU EMFANISTIKE TO PROVLIMA.. PANW STO XRONO PERIPOU.. KE KATHE FORA POU PERIMENW PERIODO.. EXW ENOXLISIS STO SIGEKRIMENO SIMIO.. I OTAN KOURASTW..

 

GENIKOTERA LENE OTI I EPISKLIRIDIOS AFINI PROVLIMATA MESIS..

 

FILAKIA

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια δεν διαφωνώ ότι η επισκληρίδιος μπορεί να αφήνει κάποια προβλήματα, αλλά για σκεφτείται πόσες ώρες την ημέρα κρατάτε αγκαλιά ένα μωράκι 7ή8ή9 κιλών??? Και πόσες κινήσεις κάνετε με αυτό το βάρος αγκαλιά??? Μην μας μπερδεύει το γεγονός ότι είναι το σπλάχνο μας αυτό το βάρος. Δοκιμαστε να κρατήσετε έστω για 1 ώρα σε αντίστοιχο βάρος ένα σακί πατάτες και ελάτε να μου πείτε μετά για την μέση σας, αμα θα τραβάει ή θα πονάει... Μήπως είναι μύνημα του οργανισμού μας για λίγη παραπάνω ξεκούραση????

όσο για τους πόνους στην μέση πριν την περίοδο ... εγώ είχα και πρίν τις γέννες και τώρα τέτοιους πόνους...

 

ΥΓ. Εκανα και στις 2 γέννες επισκληρίδιο έτσι, για να μην μπερδευόμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα,

γεννησα τα δυο παιδακια μου χωρις επισκληριδιο αλλά η μεση μου με πεθαινει το ιδιο. Πριν τις γεννες πονουσα λιγο στη μεση στην περιοδο αλλα 6 χρονια τωρα ειμαι σαραβαλο, τα κοκκαλα μας επιβαρυνονται, ανοιξε-κλεισε η λεκανη με τις εγκυμοσυνες+το βαρος του μωρου που το εχεις αγκαλια ολη μερα+οι δουλειες του σπιτιου λογικο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα!

Και 'γώ γέννησα με επισκληρίδιο και τις 2 φορές.

Πρίν την 1η γέννα δεν είχα πόνους στη μέση, παρά μόνο όταν περίμενα περίοδο.

Μετά από την γέννα και για 3 χρόνια ένιωθα έναν πόνο(ξεκίνησε λίγους μήνες μετά τη γέννα) στο σημείο που έκανα την επισκληρίδιο.

Δεν είναι ο ίδιος πόνος με αυτόν της μέσης.

Είναι κάτι διαφορετικό. Και δεν το ένιωθα συνέχεια, ερχόταν σε στιγμές άσχετες με κούραση ή βάρος.

Και έγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να έχει σχέση με την επισκληρίδιο, αν και μου φαινόταν τραβηγμένο μετά από τόσο καιρό.

Ήταν και ο λόγος που έλεγα να αποφύγω την επισκληρίδιο στην 2η γέννα, αλλά δυστυχώς δεν άντεξα:(

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω μια απο τα ιδια! Γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο και υπαρχουν μερες που ποναω σε ενα συγκεκριμενο σημειο. Δεν ξερω ομως αν ευθυνεται τοσο η επισκληριδιος οσο το οτι σχεδον ολη την ημερα κραταω τη μπεμπουλα μου αγκαλιτσα! Παντως ειναι γεγονος πως πριν την επισκληριδιο δεν ειχα προβληματα με τη μεση μου παρ' ολο που ημουν (και συνεχιζω να ειμαι) υπερβαρη! Να χαιρεστε ολες τα αγγελουδια σας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εκανα επισκληριδιο αλλα στα 20 ειχα κανει παρακεντηση, ειναι το ιδιο.... το αποτελεσμα..... 1 μηνα στο κρεβατι χωρις να μπορω να κονησω ουτε τα δαχτυλα των ποδιων μου! κι αν σηκωνομουν καθιστη εκανα εμετους!

απο τοτε ειχα πει οτι να χρειαζοταν να γεννησω με Κ.Τ. θα επελεγα ολικη ναρκωση!

ευτυχως γεννησα φυσιολογικα

πονο στη μεση εχω αρκετα συχνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι επιπλοκες της επισκληριδιου συνηθως φαινονται αμεσα. Το πιο πιθανο ειναι να αποκτησει κανεις προβλημα στην μεση απο τον συνδυασμο βαρος μωρου και κακου μυικου τονου μετα την γεννα.

 

Εγω εκανα επισκληριδιο ενω εχω πολυ σοβαρο προβλημα στην σπονδυλικη και ουδεποτε αντιμετωπισα καποιο θεμα που να προερχεται απο την επισκληριδιο ( τουλαχιστον σωματικο γαιτι η αισθηση με φρικαρε εντελως αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Το καλυτερο ειναι να σε δει ενας ορθοπαιδικος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

επαναφερω το θεμα γιατι ενω πριν τη γεννα κ ακομα κ στην εγκυμοσυνη ΠΟΤΕ δεν με ειχε πονεσει η μεση, μετα τη γεννα κ πολλες φορες ειδικα σε αλλαγη καιρου πεθαινω...κ τωρα, 4 μηνες μετα ακομα υποφερω κ εδω κ 2 μερες δεν μπορω να παρω ουτε το μωρο αγκαλια....για πειτε,εσεις εχετε πονους στη μεση μετα απο μηνες απο την επισκληριδιο???

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα γιατι ενω πριν τη γεννα κ ακομα κ στην εγκυμοσυνη ΠΟΤΕ δεν με ειχε πονεσει η μεση, μετα τη γεννα κ πολλες φορες ειδικα σε αλλαγη καιρου πεθαινω...κ τωρα, 4 μηνες μετα ακομα υποφερω κ εδω κ 2 μερες δεν μπορω να παρω ουτε το μωρο αγκαλια....για πειτε,εσεις εχετε πονους στη μεση μετα απο μηνες απο την επισκληριδιο???

 

εμενα ναι με ποναει η μεση μου οταν ξαπλωνω μπρουμητα κι αν σκυβω για μερικα λεπτα, δεν ειναι οπως ηταν αλλα δεν εχω παει στο γιατρο να δω γιατι ποναει, δεν ξερω δηλαδη αν ειναι απο τη ναρκωση η ετσι γινεται μετα τη γεννα, γενικα παντως δεν ειμαι οπως ημουν

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα συντείνουν πολλοί παραγοντες, η κουραση, το βάρος, η ηλικία, πάντως την ώρα της καισαρικής και αφού είχε γίνει η επισκληρίδιος, μου είπε η αναισθισιλόγος ότι παντα κατι αφήνει η επισκληρίδιος! Με τις υγείες μας! :-)

eNortjKzUjIyMjA2tVSyBlwwFW8C0g,,43.pngeNortjKzUjIyMjA2M1CyBlwwFVgCyg,,70.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επαναφερω το θεμα γιατι ενω πριν τη γεννα κ ακομα κ στην εγκυμοσυνη ΠΟΤΕ δεν με ειχε πονεσει η μεση, μετα τη γεννα κ πολλες φορες ειδικα σε αλλαγη καιρου πεθαινω...κ τωρα, 4 μηνες μετα ακομα υποφερω κ εδω κ 2 μερες δεν μπορω να παρω ουτε το μωρο αγκαλια....για πειτε,εσεις εχετε πονους στη μεση μετα απο μηνες απο την επισκληριδιο???

 

Εμενα εχουν περασει σχεδον 6 μηνες...Καποιες φορες εχω καποιες ενοχλησεις στην μεση και καποιες φορες σαν να στραβωνω οταν καθομαι πολυ ωρα σε μια θεση.Αν μπορεις κανε ραχιαιους πολυ ****** και κινησεις δεξια αριστερα 2 φορες την μερα.Ελαφρια γυμναστικη δηλαδη.Εγω ετσι το εφτιαξα λιγακι.Προσπαθησε επισης να σκυβεις με τα γονατα (σα να καθεσε δηλαδη) και οχι με την μεση θα σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ean mporousa sto deytero (otan me to kalo erthei) na mhn kanw polu eyxaristws! alla ti na kanw pou anagastika tha paw me kaisarikh pali! den me ponage h tomh alla apo thn episklhridio YPEFERA kai akoma ypoferw! kai thn evgala amesws meta to xeiroyrgeio...hthela na xera an thn evgaza thn epomenh mera opws kanoun oles ti tha eixa pathei?????? xalali ola omws gia to gio mou!!! 100 fores tha to xanakana!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...