Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τα κατάφερα με τον θηλασμό...και λοιπόν???


Recommended Posts

το θέμα των ειδικών είναι πολύ πονεμένο στο θηλασμό.. πόσες μαίες ρώτησα 'οταν γέννησα τη μεγάλη "πιάνει καλά;" και μου απαντούσαν μετά βεβαιότητος ναι! κι εφευγαν τρέχοντας.. πόσους γιατρους ρωτησα "μηπως φταιει ο χαλινος και δεν θηλαζει καλα;" και μου απαντούσαν μετα βεβαιοτητος οχι... όταν δεν εβαζε βαρος στην αρχη, στις 15 μερες η παιδιατρος άρχισε να μου λεει για ουρολοιμωξεις, παρακεντησεις και τελικα συμπληρωμα, το οποιο θα ηταν ξενο εννοειται.

 

Στη δευτερη τωρα, μου εδειξε η νοσοκομα καλυτερη σταση θηλασμου, καθισε αρκετη ωρα μεχρι να μου δειξει πως να πιανει σωστα, μου ειπε οτι και να ειναι νωθρο το μωρο τις πρωτες 1-2 μερες δεν πειραζει, αρκει να τρωει καθε τριωρο περιπου. για να δωσουν συμπληρωμα χρειαζοταν εγγραφη συναινεση δικη μου. εγω ειχα την κακη εμπειρια απο την πρωτη και ζητησα να μας δει και η συμβουλος του νοσοκομειου, η οποια μου ειπε οτι πιανει καλα αλλα μου διορθωσε και 1-2 λεπτομερειες και αμεσως η διαφορα ηταν αισθητη.

 

η μικρη εκανε ενα μηνα να πιασει το βαρος της γεννησης, στο διαστημα αυτο κανενας δεν με αγχωσε περισσοτερο για υποσιτισμο κλπ. η παιδιατρος ηταν καθησυχαστικη, ότι συμβαινει σε καποια μωρα, οτι θα δωσουμε περιθωριο ενα μηνα και μετα αν χρειαστει θα ξεκινησουμε συμπληρωμα, το οποιο σε πρωτη φαση θα μπορουσε να ειναι αντλημενο δικο μου.

 

σε κανενα απο τα δυο παιδια δεν μου εκατσε ευκολα ο θηλασμος αλλα η υποστηριξη απο αυτους που υποτιθεται οτι ξερουν εκανε ολη τη διαφορά.

 

επισης, οταν σε μια φιλη μου ο παιδιατρος λεει "το γαλα σου ειναι νερο, βγαλε λιγο με το θηλαστρο και θα δεις" εγω θεωρω υποχρεωση μου σαν φιλη να της πω ότι της λεει αρλουμπες ειτε λογω αγνοιας ειτε επιτηδες. Αν επιλεξει να ακουσει αυτο που της λεω ή όχι ειναι δικο της θέμα.

 

(ΥΓ. Πάντως κάποιες ας αποφασισουν αν τελικα θηλασαν ή εδιναν μπουκάλι γιατι εχουν αρχισει και μας μπερδευουν με τις εμπειριες και τις συμβουλες τους ;) )

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω παντως μπουκαλι δεν εδωσα αλλα ενοχες με εκαναν να νοιωσω επειδη θηλασα πολυ, βεβαια εγω εφταιγα που ενιωσα τις ενοχες κι οχι ο καθενας με το μακρυ του και το κοντο του, οτι επιτρεπεις σου κανουν και νιωθεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως οπως εχω ξαναπει τον πρωτο μηνα θηλασα αποκλειστικα και απο τον δευτερο εως τον ογδοο εκανα μεικτό θηλασμο. Πρωτα θηλαζα και μετα συμπληρωμα μπουκαλι.

Link to comment
Share on other sites

 

Θα τολμήσω να πω όμως ότι στο θέμα του θηλασμού ακούγονται πολλές απόλυτες απόψεις αν και ομολογουμένως οι κοπέλες είναι πολύ υποστηρικτικές. Πολύ φοβάμαι όμως ότι χάνουμε την ουσία. Κορίτσια λέτε να πεινάει-όχι δεν πεινάει θήλαζε, κορίτσια δεν πήρε βάρος - δεν πειράζει είναι φυσικό και άλλα πολλά. Εξέτασε κανείς ποτέ αυτές οι διαγνώσεις από που προέρχονται; Δηλαδή έχουμε φτάσει στο σημείο ο παιδίατρος να ανησυχεί γιατί το παιδί δεν πήρε βάρος και η μητέρα να ακούει συμφορουμίτισσες που ούτε έχουν δει το παιδί, ούτε έχουν σχέση με ιατρική, ούτε είναι σύμβουλοι θηλασμού μόνο και μόνο γιατί αυτές την επιβεβαιώνουν και αγνοώντας ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Και να μην πω ότι στο διαδίκτυο ότι δηλώσεις είσαι.

 

Άσχετο λίγο με το θέμα αλλά έχουμε φτάσει στο σημείο να σου λέει ο γυναικολόγος σου, αυτός που εμπιστεύθηκες να σε παρακολουθεί για 8 μήνες "έλα αύριο για καισαρική, το παιδί κινδυνευει γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο", να τα γράφει η κοπέλα εδώ και να της λένε κάποιες "μη πας, να σε σφάξει θέλει, πηγαινε να πάρεις μια 2η γνώμη".

 

Ας δουμε και λιγο ομως ποσες κοπελες εχουν βοηθηθει μεσα απο δω και εχουν καταφερει να θηλασουν λογω αυτων των συμβουλων.Μη βιαζομαστε μονο να κατηγορησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ας δουμε και λιγο ομως ποσες κοπελες εχουν βοηθηθει μεσα απο δω και εχουν καταφερει να θηλασουν λογω αυτων των συμβουλων.Μη βιαζομαστε μονο να κατηγορησουμε.

 

ακριβως και συμπληρωνω ποσο αδικο και ματαιωτικο ειναι στο συνολο και στη θεση που εχει αυτο το φορουμ απεναντι στις γυναικες που θελουν να θηλαζουν με χιλιες δοκιμασιες η καθεμια να λεμε διαφορα

 

δηλαδη οταν μου λεει γιατρος, καλος σουπερ κατα τ αλλα, στο νεογεννητο μου που επαιρνε ενα κιλο το μηνα να θηλαζω 5λεπτα απο το καθε στηθος κι εγω βλεπω στην πραξη οτι ειναι ανεφικτο-παραλογο κατι τετοιο ενω διαβαζω εδω μεσα αλλα, εγω τι να λεω τι καλα που ξερει ο γιατρος απο θηλασμο?

 

οταν για το θεμα της υπερπαραγωγης με συμβουλευουν εδω οι κοπελες και λυνεται το θεμα ενω η γιατρος μου δεν ξερει εγω τι να πω? θα πω ευχαριστω το φορουμ αυτο και την προσπαθεια καποιων ανθρωπων να μεταδωσουν μια πολυτιμη εμπειρια-γνωση που δεν την εχουν ολοι οι παιδιατροι η οι γυναικολογοι

 

αν δεν υπηρχε αυτο το φορουμ και υπαρχουν μονον οι φωνες των γιατρων μας χωρις αυτες να φιλτραρονται απ οσους το επιθυμουν θα ηταν καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελω να γραψω κατι ετσι για να αποφορτισω το κλιμα..ή μηπως δεν ειναι φορτισμενο??:cool:

 

ειμαι κ γω θετικη ως προς το θηλασμο για χ λογους αλλα πραγματικα δεν θα παλευα περισσοτερο απ οσο παλεψα για να τον θηλασω για τους εξης λογους:

η αγαπητη μαμακα μου με θηλασε μια μερα(!) τοσο μπορεσε..

το θεμα δεν ειναι ομως αυτο,το θεμα ειναι τι γαλα μου εδινε!! το γνωστο ζαχαρουχο!! oh yes!!για δυο ολοκληρα χρονια :rolleyes:

ε λοιπον στα 38 μου χρονια ειμαι υγειεστατη,δεν θυμαμαι ποτε αρρωστησα τελευταια φορα,δεν αρρωσταινα ποτε μικρη,ειμαι πανεξυπνη κ αρκετα ψηλη (οκ μπορειτε να με γιουχαρετε..) κτλ κτλ

 

καλος λοιπον ο θηλασμος δε λεω αλλα μην τρελλαθουμε κιολας!!

αλλωστε το dna δεν το συναγωνιζεται τπτ κ κανεις! αντε κ την κληρονομικοτητα..

 

μουτσ

Ρε συ Φαιρ έχω πέσει απο τα γέλια λέμε!!!

Άπαιχτη η μάνα.Το καλυτερότερο.Μιαμ,μιαμ.

Πάντως πιστεύω πως όσο μεγαλώνουν τα μουλάρια μας όλες διαβάζουμε τα ίδια μηνύματα που κάποτε μας χαστούκιζαν πολύ πιο χαλαρά.

Υπάρχουν κάποιες ενοχές που δεν τις γεννάει τελικά ούτε το φόρουμ ,ούτε οι θηλάζουσες,ούτε οι μη.Αλλά η ανάγκη μας να είμαστε το τέλειο.(λες και υπάρχει τέτοιο πράγμα).Εκεί έχω καταλήξει.Από εμάς ξεκινάνε όλα.Όσες δεν θηλάσαμε έχουμε ενοχές και θυμό.όσες θηλάσανε έχουν ενοχές και θυμό...αλλά για άλλα πράγματα.Δεν μπορώ να το πολυσκεφτώ τώρα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ας δουμε και λιγο ομως ποσες κοπελες εχουν βοηθηθει μεσα απο δω και εχουν καταφερει να θηλασουν λογω αυτων των συμβουλων.Μη βιαζομαστε μονο να κατηγορησουμε.

έχεις δίκιο.Αν δεν υπήρχε το φόρουμ τώρα θα τάιζα το παιδί μου όπως λύσαγε η μάνα μου.Ε,πίεσε το λίγο...Κάνε του το καραγκιόζη...βγάλτο στο μπαλκόνι...κ.λ.π.και θα μου χε στρίψει.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν γέννησα τα δίδυμά μου, το φόρουμ δεν ήταν διαθέσιμο. (Νομίζω δημιουργήθηκε μετά ή ήταν ακόμα μικρό... δε θυμάμαι ακριβώς). Η μόνη πληροφόρηση που είχα περί θηλασμού ήταν 1.5 σελίδα σε ένα βιβλίο και δύο σκίτσα που έδειχναν στάσεις θηλασμού στα δίδυμα. Ούτε φώτο, ούτε τίποτα.

 

Ήθελα φυσιολογικό τοκετό. Δεν το κατάφερα. Κι έτσι επιδόθηκα με λύσα στο θηλασμό. Νόμιζα πως αν τον έχανα θα έχανα και το ρόλο μου ως μάνα. Θα μου πεις.... τι κουλό είναι αυτό;! Όπως κι αν έχει όμως... έτσι ένιωθα. Ήταν πραγματικότητα.

Όλοι μου έλεγαν πως δε γίνεται! Όλοι έλεγαν "αποκλείεται να τα καταφέρεις". Πορεύτηκα με εκείνη τη μικρή αναφορά στο βιβλίο. Παιδεύτηκα (όχι όμως όσο άλλες μαμάδες) και τα κατάφερα. Κάποιες μέρες που αναγκάστηκα να δώσω ξένο γάλα, έσκαγα από τύψεις...

 

 

 

Πέρασε καιρός... το φόρουμ αναπτύχθηκε και οι ενότητες του θηλασμού επίσης. Βρέθηκα μπροστά σε μια ΥΠΕΡπληροφόρηση!! Σε μια πληροφόρηση που από τη μια εξυπηρετεί την κάθε μανούλα στη συγκεκριμένη δυσκολία της, από την άλλη όμως αγχώνει την μέλλουσα μανούλα. Και αρχίζει ένας μαραθώνιος από πολλά μέλη να συλλέξουν πληροφορίες για όλες τις πιθανές περιπτώσεις που σχετίζονται με το θηλασμό:

-τι θα γίνει αν δεν παίρνει βάρος

-τι θα γίνει αν ο παιδίατρος πει αυτό

-τι θα γίνει αν η/ο πεθερά/-ος πει ετούτο και τ' άλλο

-τι θα γίνει αν η μαμά μένει μαζί μας και το μωρό ξυπνήσει και και και και....

-τι θα γίνει ΑΝ

-.... ΑΝ....

 

Δημιουργείται πλάνο... και προσπαθούμε να το παίξουμε παντογνώστες! Και φυσικά επειδή η ζωή δεν κινείται με πλάνο.... τα πράγματα μπορεί να μην έρθουν όπως τα περιμένουμε. Και έτσι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πως μπορούμε να ελέγξουμε όλους τους παράγοντες απλά και μόνο επειδή ενημερωθήκαμε. Κάτι που φυσικά δεν ισχύει,. Δεν είμαστε οι πανίσχυροι μάγοι ...

 

 

Η πληροφόρηση υπάρχει και καλώς υπάρχει. Όμως εμείς πρέπει να είμαστε επιλεκτικοί στην πληροφόρησή μας.

ΑΝ γνώριζα για το θηλασμό όλα όσα γνωρίζω τώρα μέσα από το φόρουμ... μάλλον δε θα τα κατάφερνα. Είναι τόσες πολλές οι περιπτώσεις και τόσες πολλές οι προσεγγίσεις και τόσα τα προβλήματα που το άγχος μου θα γινόταν ανυπέρβλητο!!

 

Το φόρουμ έχει υποστηρικτικό σκοπό και κατά τη γνώμη μου καλώς κάνει!

Κι εγώ όποτε χρειαζόμουν βοήθεια εδώ ερχόμουν να αντλήσω μια άμεση απάντηση που θα μου έδινε μια κάποια κατεύθυνση. Σαφώς ελεγχόταν με βάση τον παιδίατρο κτλ κτλ. Όχι άκριτα.

 

 

Με λίγα λόγια....

- Πρέπει να φιλτράρουμε τις πληροφορίες που διαβάζουμε (σε είδος και χρονική στιγμή που αντλούνται).

- Να αποφεύγουμε την υπερπληροφόρηση και την υπερανάλυση των πάντων.

- Να θυμόμαστε πως σε αυτό το παιχνίδι δεν είναι όλα στο χέρι μας. Επομένως αποτυχία δε σημαίνει πως εμείς δεν είμαστε άξιοι, αλλά μπορεί να οφείλεται σε άλλους παράγοντες έξω από εμάς. Δεν υπάρχει χώρος για τύψεις γιατί έτσι χάνουμε τις στιγμές των παιδιών μας!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το φορουμ ειναι για να μιλας και να ανταλαξεις αποψεις...

 

Εαν θα μου πει καποια απο δω μεσα τρεχα παρε 2η γνωμη γιατι θα σε σφαξει ο γιατρος σου πχ σε παει για καισαρικη...εγω σημαινει πως πρεπει να το κανω αν δεν θελω?? ή΄καλυτερα αν τον εμπιστευομαι απολυτα?

 

Και στην τελικη αυτη που εχει απολυτη εμπιστοσυνη στον γιατρο της πχ δεν θα ανοιξει θεμα ''Κοριτσια σοσ με βαζει για καισαρικη'' ή θα ζητησει την γνωμη του φορουμ...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Εγω αν δεν ηταν το φορουμ και καποια κοριτσια απο δω δεν θα ειχα καταφερει να θηλασω με τις ολοσωστες τεχνικες του μεαυτηριου μη χ@@ω:evil:!:oops:!

Ετσι και εγω με την σειρα μου για οσα γνωριζω με σιγουρια και εχω ενημερωθει σωστα μπορει να συμβουλεψω καποια κοπελα που το ζηταει με γνωμονα φυσικα να μην θετουν τα λογια μου την μητερα η το παιδι σε επικυνδυνες πρακτικες πχ!

 

 

Και τελος το θεμα του θηλασμου ειναι πολυσυζητημενο..... Το θεματακι κλασσικα θα γινει τραλαλι τραλαλο και θα κλειδωθει...οπως και τα περισσοτερα θεματα που ανοιγονται με θεματα καισαρικη ή θηλασμος.... Εναι θεματα που αναβουν φωτιες πως να το κανουμε?:lol:;):rolleyes:!

 

Και αυτο γιατι .. συνηθως δεν μας κατηγορει κανενας γιατι δεν θηλασαμε πχ η οχι...παρα μονο η μια πλευρα του εαυτου μας αυτη που μας θελει τελειες μητερες χωρις ιχνος λαθους....

 

Ας χαλαρωσουμε και ας απολαυσουμε τα παιδια μας ειτε θηλασαν ειτε οχι...

Ο θηλασμος και ο μη θηλασμος δεν θα πρεπε να ναι τα προβληματα μας....;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Φαιρ έχω πέσει απο τα γέλια λέμε!!!

Άπαιχτη η μάνα.Το καλυτερότερο.Μιαμ,μιαμ.

Πάντως πιστεύω πως όσο μεγαλώνουν τα μουλάρια μας όλες διαβάζουμε τα ίδια μηνύματα που κάποτε μας χαστούκιζαν πολύ πιο χαλαρά.

Υπάρχουν κάποιες ενοχές που δεν τις γεννάει τελικά ούτε το φόρουμ ,ούτε οι θηλάζουσες,ούτε οι μη.Αλλά η ανάγκη μας να είμαστε το τέλειο.(λες και υπάρχει τέτοιο πράγμα).Εκεί έχω καταλήξει.Από εμάς ξεκινάνε όλα.Όσες δεν θηλάσαμε έχουμε ενοχές και θυμό.όσες θηλάσανε έχουν ενοχές και θυμό...αλλά για άλλα πράγματα.Δεν μπορώ να το πολυσκεφτώ τώρα.

 

ειναι απο τα λιγα ουσιαστικα πραγματα που ακουσα

εκει νομιζω οτι ειναι η αιτια μεσα μας δηλαδη και στο αγχος μας για τελειοτητα οπως και στο αγχος μας για το πως μας βλεπουν οι αλλοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

Το παρόν θέμα κλειδώνεται,

θα τοποθετηθεί σχετικό υπομνημα/ανακοίνωση τις επόμενες ημέρες, σε αυτή την ενότητα, με ειδικό κείμενο που θα αναφέρεται στο συγκεκριμένο θέμα.Επίσης σας ενημερώνουμε ότι θα απομακρυνθούν εντός των ημερών οι δημοσιεύσεις που αφορούν αντιπαραθέσεις ή παραπληροφόρηση

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

 

edit admin δημιουργηθηκε η σχετική ανακοινωση που εμφανίζεται πλέον με forum notice ψηλα στην ενότητα θηλασμού.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...