Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βασιλικός πολτός κ εγκυμοσύνη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ναι γιατί όμως; Εμένα μου φέρανε τώρα φρέσκο βασιλικό πολτό - παραγωγός κ δεν ξέρω τι να κάνω. Είχα πάρει παλιότερα όχι σε περίοδο εγκυμοσύνης κ δεν με είχε πειράξει - γιατί λένε ότι μπορεί να τεθεί θέμα αλλεργίας.

Link to comment
Share on other sites

για το 1ο τρίμηνο θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε πει όχι, γιατί έπερνα κ εγώ στο παρελθόν.

τώρα το γιατί όχι, θα σε γελάσω. κάτι για την πίεση μου είχε πεί.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί όμως; Εμένα μου φέρανε τώρα φρέσκο βασιλικό πολτό - παραγωγός κ δεν ξέρω τι να κάνω. Είχα πάρει παλιότερα όχι σε περίοδο εγκυμοσύνης κ δεν με είχε πειράξει - γιατί λένε ότι μπορεί να τεθεί θέμα αλλεργίας.

 

Να τον βαλεις καταψυξη και τον χρησιμοποιεις αργοτερα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ψυγείο τον έχω αλλά για κατάψυξη δεν το χω ξανακούσει. Χαλάει; Κ όταν θέλω να το χρησιμοποιήσω θα το βγάλω κανονικά στο ψυγείο; Α επίσης στα φαρμακεία που το χουν στα ψυγεία δεν παθαίνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι καινούργια σχετικά στο Φόρουμ!Και αναρωτιόμουνα τί παίζει με αυτό, μιάς και εγώ επίσης έχω πρόπολη! Αλλά τί γίνεται; χαλάει; δεν διατηρείται και έξω από το ψυγείο; να το βάλω και εγώ κατάψυξη; Λέτε να μου χαλάσει; όχι τʼιποτα άλλο, αλλά βρήκαμε με τον άντρα μου το καλοκαίρι στην Κρήτη και πήραμε αρκετή ποσότητα για να έχουμε να δώσουμε και σε φίλους και έχουμε αρκετή και είναι κρίμα να χαλάσει! Αφήστε που είναι δύσκολο γενικότερα να βρεί κανείς και σε καλή τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Ο βασιλικος πολτος:Στη συντήρηση του ψυγείου 4 - 7 °C για 6 - 12 μήνες και στην κατάψυξη μέχρι 2 χρόνια.

Σε ανάμιξη με το μέλι διατηρεί τις ιδιότητες του μέχρι ένα μήνα.

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Προπολη:Μια χρήσιμη και καλής ποιότητας πρόπολη πρέπει να έχει τις παρακάτω ιδιότητες. Να είναι φρέσκια (όχι παλαιότερη των 2 ετών), να είναι καθαρή, να μην περιέχει ξένα σώματα (ξύλα, μπογιά από την κυψέλη, πίσσα).

Η πρόπολη διατηρείται σε ερμητικά κλειστά βάζα, μακριά από το φως και την υψηλή θερμοκρασία.

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προπολη:Μια χρήσιμη και καλής ποιότητας πρόπολη πρέπει να έχει τις παρακάτω ιδιότητες. Να είναι φρέσκια (όχι παλαιότερη των 2 ετών), να είναι καθαρή, να μην περιέχει ξένα σώματα (ξύλα, μπογιά από την κυψέλη, πίσσα).

Η πρόπολη διατηρείται σε ερμητικά κλειστά βάζα, μακριά από το φως και την υψηλή θερμοκρασία.

Κ η χρήσης της; Είναι μόνο για εξωτερική χρήση ή κ για λήψη ως τροφή;

Link to comment
Share on other sites

Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΠΟΛΗΣ

αναπεξεργαστη προπλη μπορει να χρησιμοποιηθει στη φυσικη της μορφη (κομματια).ζεσταινεται και μαλακωνει στο στομα και μετα τοποθετηται με πιεση στο πονεμενο μερος π.χ δοντι.διαλυεται με το σαλιο και απορροφαται απο το σωμα.η χρηση της με αυτον τον τροπο ειναι πολυ αποτελεσματικη για φλεγμονες ή ελκη στο στομα,το λαομο ή το λαρυγγα καθως διεισδυει την εσωτερικη μεμβρανη αμεσως.επισης καταπραυνει τον πονο λογω της αναισθητικης δρασης που εχει.

εκχυλισμα προπολης σε αλκοολη συγκεντρωσης 3-30%μπορουν να χρησιμοποιηθουν απευθειας σε τραυματα,κοψιματα και μερικες φορες σε εκζεματα που δεν υποχωρουν.

η προπολη χρησιμοποιειται σε κρεμες καλυντικων επειδη δυναμωνει τον ιστο του δερματος , σε γαλακτωματα καθαρισμου, για την θεραπεια της ακμης και ως μασκα προσωπου.

η προπολη πουδρα χρησιμοποιειται στις πληγες.μπορει να χρησιμοποιηθει για τη θεραπεια κρυολογηματος.η προπολη λαμβανεται 3 φορες την ημερα σε δοση 1 κουταλακι του τσαγιου.

το διαλυμα - προπολη ειναι πολυ χρησιμο για εξωτερικη - εσωτερικη χρηση και παρασκευαζεται ως εξης.

σε δοχειο 120 ml αλκοολης τοποθετουμε 100gr ακατεργαστης προπολης.στις επομενες 8 μερες ανακινουμε το δοχειο 1-2- φορες . επειτα το αφηνουμε σε ηρεμια για μερικες βδομαδες .σε αυτο το διαστημα η προπολη διαλυεται στην αλκοολη και καταβυθιζονται οι ξενες ουσιες (κατακαθι).το διαλυμα λαμβανεται προσεκτικα απο την επιφανεια του δοχειου και τοποθετειται σε σκουροχρωμα μπουκαλακια (καλο ειναι να ειναι με σταγονομετρο) . απο το διαλυμα λαμβανουμε καθημερινα 15-20 σταγονες για την αποφυγη των κρυωματων.

καλο ειναι να λαμβανεται τους μηνες που εχει εξαρση σε ιωσεις π.χ απο 1-10 νοεμβριου, 1-10 δεκεμβριου κτλ.

τα κατακαθια τα τοποθετουμε σε υφασματινη σακουλα τοποθετουμε ενα βαρος απο πανω και βραζουμε σε κατσαρολα με νερο.το κερι που μαζευεται στην επιφανεια περιεχει προπολη η οποια χρησιμοποιειται για την παρασκευη αλοιφης.

η αλοιφη απαιτει :

150 gr του παραπανω κεριου.

240 gr λανολινη λιωμενη σε μπεν μαρι.

520 gr φυτικο λαδι.

Αυτα τα βρηκα στο google Μπορεις να βρεις περισσοτερες συνταγες

Αλλα μην την χρησιμοποιησεις στην εγκυμοσυνη

Μπορει να εμφανισεις αλλεργια

 

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ααα!! είσατε φανταστικές! δεν είχα ιδέα οτί μπορούμε να κάνουμε τόσο εκτεταμένη χρήση. Εγώ πάντως αυτό που ξέρω είναι οτί έχει αντισηπτικές ιδιότητες. Οι μέλισσες το παράγουν για να καλύψουν το εσωτερικό των κυψελών τους για να μην αναπτύσσονται βακτήρια και μικροοργανισμοί αφού στο εσωτερικό μιας κυψέλης αναπτύσσονται μεγάλες θερμοκρασίες και υγρασία! Οπότε καταλαβαίνετε οτί αυτό προδιαθέτει σε ανάπτυξη βακτηρίων! Και πείτε μου εσείς πόσο εξελιγμένες είναι αυτές οι μέλισσες!! Όσο και οι κοινωνίες τους! Πάντως θα χρησιμοποιήσω δεόντως όλες τις πληροφορίες που βάλατε κορίτσια ευχαριστώ! ΟΚ! αυτόν τον καιρό καλό είναι να μην την χρησιμοποιούμε την πρόπολη λόγω αλλεργιών, αλλά μετά δεν το συζητώ! Να φτιάξουμε δικά μας καλλυντικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και υγιεινό! Και αυτό με τις πληγές επίσης! Λιγότερα φάρμακα τόσο καλύτερα!!!! Εάν βρώ στο μέλλον από που θα μπορούσαμε να προμηθευόμαστε πρόπολη και σε καλή τιμή θα ενημερώσω για όποια ενδιαφέρεται. Ήδη έχω το τηλ. της κυρίας όπου το αγόρασα από την Κρήτη η οποία λογικά θα μπορέσει να με φέρει σε επικοινωνία με τον μελισσοκόμο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κοριτσια κ εγω επαιρνα βασιλικο πολτο πριν την εγκυμοσυνη για να ρυθμιζω την χρονια δυσκοιλιοτητα που με ταλαιπορουσε.Τωρα π ειμαι εγκυος ρωτησα τον γιατρο και μου απαντησε κατα λεξη ''Μου ειναι αδιαφορο αν θα παρεις''! Μας κακοφανηκε μιας και δεν συζητησε καν περαιτερο αλλα εγω δεν το πηρα για καλο κ για κακο.

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...