Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπνος με το παιδι και..στηθος πιπιλα


Recommended Posts

κοριτσια καλησπέρα, η μικρουλα μου ειναι 7 μηνων και θηλαζουμε ενω εχουμε βαλει μεσημεριανο εδω και ενα μηνα, και τωρα θα ξεκινησουμε ρυζαλευρο το απογευμα. ειμαστε μαζι ολη μερα και ολη νυχτα, κοιμομαστε μαζι και δεν υπαρχει περιπτωση να κοιμηθει χωρις στηθος, καθ'ολη τη διαρκεια του 24ωρου. νιωθω οτι εχει κολλησει στο στηθος και φοβαμαι μηπως της κανω κακο.. εκτος αυτου εχω αρχισει να νιωθω μεγαλη δεσμευση... αν ηξερα οτι σιγα-σιγα μεγαλωνοντας θα αρχισει να ξεκολλαει απο μονη της δεν θα ανησυχουσα, αλλα μηπως οσο μεγαλωνει αρχισει να μεγαλωνει και το προβλημα; δεν θελω να της κοψω κατι με τη βια, θελω ολα να γινουν ομαλα.. υπαρχει περιπτωση να παρουν ολα το δρομο τους χωρις αγχος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην ηλικία αυτή λόγω της οδοντοφυΐας είναι πολύ συχνή αυτή η συμπεριφορά, ειδικά αν το μωρό έχει ανεμπόδιστη πρόσβαση στο στήθος όπως στην περίπτωσή σου.

Μεγαλώνοντας σίγουρα θα ξεκολλήσει, τώρα το πότε θα γίνει αυτό, κανείς δεν μπορεί να σου πεί σίγουρα (στη μεγάλη μου κόρη ξεκίνησε το ξεκόλλημα λίγο μετά τον χρόνο, αλλά άλλα παιδιά μπορεί να έχουν άλλες ανάγκες και συμπεριφορά, σου μιλάω μόνο από την εμπειρία μου και δεν είναι ο κανόνας, γνωρίζω περιπτώσεις που τα μωρά χρειάζονται το στήθος για να κοιμηθούν ή για να ξανακοιμηθούν όταν ξυπνάνε στη διάρκεια της νύχτας σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία).

Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα, μπορείς να το αφήσεις στο παιδί. Αν όμως σε ενοχλεί και σε κουράζει υπερβολικά, μπορείς να προσπαθήσεις να βάλεις σιγά σιγά κάποια όρια, σεβόμενη πάντα τις ανάγκες του μωρού (πχ. μπορείς να είσαι πιο ελαστική σε περιόδους οδοντοφυΐας ή ιώσεων κλπ). Εξαρτάται λοιπόν από εσένα τι θέλεις να κάνεις, καθώς και από τον χρόνο που σκοπεύεις να θηλάσεις (εννοώ αν σκοπεύεις να αποθηλάσεις εδώ κοντά, ίσως θα ήταν προτιμότερο σιγά σιγά να προσπαθήσεις να τη βοηθήσεις να μάθει να κοιμάται και με άλλους τρόπους, αν όχι και αν δεν σε ενοχλεί να κοιμάται με το στήθος, μπορείς να την αφήσεις να κάνει όπως θέλει). Πάντως για το απώτερο μέλλον μη φοβάσαι τίποτα, θα ανεξαρτητοποιηθεί μια χαρά και με μεγάλη ασφάλεια, λόγω ακριβώς της απεριόριστης πρόσβασης τώρα στη μαμά! (Κι αυτό εκ' πείρας προσωπικής σου το λέω και αυτό με βοηθάει να αντέχω τώρα που η μικρή μου είναι κι εμένα σ' αυτή τη φάση όπως και η δικιά σου!)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω σοφουκα δεν εχω σκοπο να αποθηλασω εκανα μεγαλο αγωνα για να συνεχισω τον θηλασμο και εχω σκοπο τουλαχιστον μεχρι τα δυο, μετα βλεπουμε. και αυτος ειναι και ο λογος που αγχωνομαι: οι γυρω μου λενε οτι το παιδι πρεπει να αποκοπει απο το στηθος και οτι το κραταω καθηλωμενο και του καθυστερω την κοινωνικη αναπτυξη και ανεξαρτησια του και οτι μετα δεν θα μπορω να την ξεκολλησω ή να την αφησω σε συγγενεις κτλ κτλ. εγω απο τη μια ολα αυτα τα γνωριζω γιατι λογω επαγγελματος (λογοθεραπευτρια) αυτα μας εχουν διδαξει και εχω δει και πολλα. απο την αλλη πιστευω σαν μητερα πως το παιδι χρειαζεται μονο γαπη και υποστηριξη που οταν τα δωσεις αβιαστα στο παιδι, γινεται ενας ψυχικα υγιης ανθρωπος. χρειαζομουν την εμπειρη γνωμη σου ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

οι γυρω μου λενε οτι το παιδι πρεπει να αποκοπει απο το στηθος και οτι το κραταω καθηλωμενο και του καθυστερω την κοινωνικη αναπτυξη και ανεξαρτησια του και οτι μετα δεν θα μπορω να την ξεκολλησω ή να την αφησω σε συγγενεις κτλ κτλ. εγω απο τη μια ολα αυτα τα γνωριζω γιατι λογω επαγγελματος (λογοθεραπευτρια) αυτα μας εχουν διδαξει και εχω δει και πολλα.

 

Κι εγώ λόγω επαγγέλματος (μαία) βασισμένη στις λανθασμένες γνώσεις που είχα πάρει από τα βιβλία που διδακόμασταν στη σχολή μου, πίστευα ότι το πρώτο μου παιδί δεν ήταν φυσιολογικό να θηλάζει επί μιάμιση ώρα συνέχεια ή να κοιμάται 5-10 λεπτάκια και μετά να θέλει να ξαναθηλάσει όταν ήταν νεογέννητο κι έτσι έδωσα συμπλήρωμα ενώ δεν χρειαζόταν.

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά εδώ http://www.kathydettwyler.org/dettwyler.html

άνοιξε τα λινκ εκεί που λέει "old classics". Θα εκπλαγείς!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδικά αυτό

http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html

 

αναφέρεται στον ύπνο και στην ανάγκη για θηλασμό στη διάρκεια της νύχτας.

 

Πολύ ενδιαφέρον σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες!

 

Τελικά σε αρκετά άρθρα αναφέρεται ότι από ανθρωπολογικής πλευράς είναι φυσιολογικό για το μωρό να κάνει όλα όσα κάνει κ για τα οποία έχουμε αμφιβολίες. πολυ1 εμένα τώρα άρχισε να μειώνει αισθητά τους νυχτερινούς θηλασμούς . Μόνο κατά τις φάσεις που βγάζει δόντια θηλάζει λίγο πιο πολύ. Στο λέω για να καταλάβεις ότι δεν θα συνεχίζεται το ίδιο για πάντα. Ήταν αρκετές οι φορές που κουραζόμουν κ αναρωτιόμουν αν κάνω το καλύτερο κ πώς θα εξελιχθεί. (εμένα δεν χρησιμοποιεί κ πιπίλα οπότε καταλαβαίνεις...)Πληροφορίες σαν κ αυτές που μας έδωσε η σοφουκα δίνουν κουράγιο κ στήριξη.;):D

 

(Επίσης να σου πω ότι έχει βγάλει 7 δόντια κ μέχρι στιγμής δεν έχουμε καταλάβει τίποτα από γκρίνια. Στην αρχή σκεφτόμουν ότι θα ήταν τυχαίο αλλά όσο περνάει ο καιρός μου κάνει εντύπωση. Ούτε καν να ψαχτώ για ντεπόν κ ειδικά υγρά για τα ούλα που λένε άλλες μαμάδες. Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο ο θηλασμός σε αυτό αλλά εγώ αισθάνομαι ότι παίζει).

 

Και ο επίλογος μου άρεσε πάρα πολύ..

 

Our children's early years represent the most important and influential time of their lives. It passes all too quickly. But meeting your child's needs during these first few years will pay off in many ways in the years to come.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

παιδια νιωθω πολυ καλυτερα ευχαριστω σοφουκα για το λινκ πραγματικα εξεπλαγην..μου φαινεται εχουμε κανει το αφυσικο φυσιολογικο και το αντιθετο. μελινα ποσο ειναι το μωρακι σου; ουτε εμενα παιρνει πιπιλα, οσο για τα δοντια βγαζει το τριτο και περιμενα πολυ περισσοτερη γκρινια συγκρινοντας με τους γυρω μου

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα. Για άλλη μια φορά ήρθε η επικοινωνία μέσα απο το forum να βοηθήσει, ενώ είχα αρχίσει να απελπίζομαι. Η εμπειρίες είναι αρκετά κοινές. Το μωρουλίνι μας είναι 7 μηνών - θηλάζουμε - δεν έχουμε πιπίλα - τρώμε στέρεες. Όμως ξυπνάμε τουλάχιστον 3 - 4 φορές τη νύχτα και για να κοιμηθεί χρειαζόμαστε αγκαλιά της μαμάς και στήθος. Το άγχος μου είναι οτι είμαι εκπαιδευτικός - φροντιστήριο και ιδιαίτερα - και πραγματικά έχω αρχίσει να εξαντλούμαι. Σε καμιά περίπτωση δε θέλω η διαδικάσια του θηλασμού να γίνει μια διαδικασία που θα μου προκαλεί εκνευρισμό...φοβάμαι οτι θα χρειαστεί να σταματήσουμε νωρίτερα απο ότι θα ήθελα...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα. Για άλλη μια φορά ήρθε η επικοινωνία μέσα απο το forum να βοηθήσει, ενώ είχα αρχίσει να απελπίζομαι. Η εμπειρίες είναι αρκετά κοινές. Το μωρουλίνι μας είναι 7 μηνών - θηλάζουμε - δεν έχουμε πιπίλα - τρώμε στέρεες. Όμως ξυπνάμε τουλάχιστον 3 - 4 φορές τη νύχτα και για να κοιμηθεί χρειαζόμαστε αγκαλιά της μαμάς και στήθος. Το άγχος μου είναι οτι είμαι εκπαιδευτικός - φροντιστήριο και ιδιαίτερα - και πραγματικά έχω αρχίσει να εξαντλούμαι. Σε καμιά περίπτωση δε θέλω η διαδικάσια του θηλασμού να γίνει μια διαδικασία που θα μου προκαλεί εκνευρισμό...φοβάμαι οτι θα χρειαστεί να σταματήσουμε νωρίτερα απο ότι θα ήθελα...

 

Δεν θηλάζεις ξαπλωτή τη νύχτα, ώστε να κοιμάσαι την ώρα που θηλάζει το μωρό; Μ' αυτό τον τρόπο αντέχονται πιο εύκολα οι νυχτερινοί θηλασμοί. Ρίξε μια ματιά εδώ http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1398315&postcount=34

Και προσοχή τώρα, γιατί το μωρό γυρνάει, πολλά μαξιλάρια γύρω γύρω για να μην πέσει!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

παιδια νιωθω πολυ καλυτερα ευχαριστω σοφουκα για το λινκ πραγματικα εξεπλαγην..μου φαινεται εχουμε κανει το αφυσικο φυσιολογικο και το αντιθετο. μελινα ποσο ειναι το μωρακι σου; ουτε εμενα παιρνει πιπιλα, οσο για τα δοντια βγαζει το τριτο και περιμενα πολυ περισσοτερη γκρινια συγκρινοντας με τους γυρω μου

 

Χαίρομαι που νιώθεις καλύτερα!:D

Εμένα είναι 9 μηνών κ 3 εβδομάδων, θα το δεις στο κάτω μέρος του μην μου αν κοιτάξεις. :)

 

Αν θες ρίξε μια ματιά κ σε αυτό το είχα παραθέσει ξανά σε αντίστοιχη συζήτηση. έχει διάφορα θέματα που ίσως σε ενδιαφέρουν..

http://www.parentingscience.com/baby-sleep-patterns.html

 

From an anthropological standpoint, this is a peculiar notion.Throughout human evolution, babies have fallen asleep while they nursed. They have fallen asleep while they were held or carried—often in the midst of the daily bustle. And they have fallen asleep lying in bed next to their mothers.

 

However, as anthropologist James McKenna has pointed out, there is no research to support the idea that falling asleep alone makes children more independent (McKenna and McDade 2005). Indeed, the little research that does exist on behavioral outcomes suggests that children who co-sleep with their parents develop higher self-esteem (Okami et al 2002).

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...