Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαιτα πριν την εγκυμοσυνη για προετοιμασια του σωματος


Recommended Posts

κοριτσια για σας επειδη και γω θελω να γινω μανουλα εχω ξεκινη μια διαιτα που λεγετε αλκαλικη διατροφη για να χασω καποια κιλακια πριν φουσκωσω ειμαι 1,65 58 κιλα μεχρι τωρα εχω χασει 2κιλα επιτυχως το καλο ειναι οτι δεν πειναω καθολου εσεις τι διατροφη κανετε?

κανεις δεν ειναι τελειος....μεχρι να τον ερωτευτεις..!!

[/url]

 

XzOfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγώ κάνω αυτή στα links του μηνύματος νο. 21603

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?p=1579559#post1579559

Ξεκίνησα από 70 μισό, έχω φτάσει περίπου 61,5 (κάνω και βλακείες αλλιώς θα είχα χάσει παραπάνω). Και πριν δυο μέρες έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση.

 

Η δική σου διατροφή πώς είναι στο περίπου?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

η δικη ειναι σαν αποτοξινωση φαντασου...εχειο σκοπο να καθαρησει τον οργανισμο και να εισαι πιον υγυεις με λιγα λογια....τρωω φαγητα φρουτα κ.α που ειναι αλκαλικα και αποφευγω τα οξινα...δλδ για να καταλαβεις....πολλα φρουτα σαλατες ομα λαχανικα και οχι βραστα για να παιρνω βιταμινες κ.λ οχι επεξεργασμενα τροφιμα...φαντασου και το γιαουρτι που τρωω ειναι προβειο στο πυλινο οχι επιδρπια γιαουρτιου και επεξεργασμενα...γενικα οσο το δυνατο περισσοτερο φυσικα μηδεν ζαχαρη μηδεν καφες κτλπ κτλπ κτλπ θα ψαξω στο net να σου postarw τι τρωω ακριβως μεχρι τωρα εχασα 2και συνεχιζω...:P:p:p:p:p:p:p

κανεις δεν ειναι τελειος....μεχρι να τον ερωτευτεις..!!

[/url]

 

XzOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή ακούγεται. Αυτές τις αρχές πάντως προσπαθώ να τις ακολουθώ κι εγώ με όσο λιγότερο επεξεργασμένες τροφές γίνεται. Με τον καφέ έχω ένα θέμα, πίνω έναν το πρωί. Τουλάχιστον έκοψα τον φραπέ και πίνω γαλλικό με ένα κ.γ. ανεπεξέργαστη ξανθή ζάχαρη.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.diet4all.gr/alkalikes_trofes.php βρηκα αυτο το site βεβαια δεν ειναι μονο αυτα τρωω κ.α ειναι λιγο ελληπεις αλλα πανω κατω θα καταλαβεις...αντε να δουμε τι θα δουμε...:P:p:p:p:p:p

κανεις δεν ειναι τελειος....μεχρι να τον ερωτευτεις..!!

[/url]

 

XzOfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Annoula σε βρισκω κι εδω!:D

Δεν ξερω τι διαιτα-διατροφη κανεις.Απλα προσεξε γιατι η διαιτα μπορει να επιρεασει την γονιμοτητα σου.Καλο θα ηταν να μην κανετε διαιτες σε περιοδο που επιθυμειτε να μεινετε εγκυες.Σου ευχομαι γρηγορα εγκυος και αν προσεξεις δεν θα παχυνεις και στην εγκυμοσυνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μην κανετε διαιτες σε περιοδο που επιθυμειτε να μεινετε εγκυες.

Οι ακραίες δίαιτες σίγουρα δεν βοηθούν. Εγώ κάνω μια ελαφρώς υποθερμιδική διατροφή με δυο-τρεις μερίδες φρούτων τη μέρα και μια-δυο σαλάτες, που δεν αποκλείει καμμία ομάδα τροφίμων.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καλυτερο θα ηταν να μιλησετε με διαιτολογο ή ακομα καλυτερα με ενδοκρινολογο.Η υποθερμιδικες διαιτες δεν σημαινει οτι δεν επιρεαζουν επειδη δεν ειναι χημικες(οπως λες κι εσυ δεν αποκλειεις καμια ομαδα).Απο το να ψαχνεται στο ιντερνετ και να κανετε απο μονες σας καλυτερα να μιλησετε με καποιον ειδικο και να μπορεσετε να την συνεχισετε και στην εγκυμοσυνη με παραλλαγες.Μπορει επισης να σου λειπουν συγκεκριμενα στοιχεια που καλο θα ηταν να μην σου λειπουν αν μεινεις εγκυος αμεσα.Ειμαι γυμναστρια και εχω ασχοληθει με το θεμα της διατροφης δεν στο λεω ξεκαρφωτα.Και βεβαια το να κανει καποια διατροφη και μετα να διακοπτει και να τρωει οτι να ναι επειδη εμεινε εγκυος και τρωει για 2 τωρα ειναι οτι χειροτερο.Δεν αναφερομαι σε σας τωρα(μην παρεξηγηθω)

Link to comment
Share on other sites

Annoula σε βρισκω κι εδω!:D

Δεν ξερω τι διαιτα-διατροφη κανεις.Απλα προσεξε γιατι η διαιτα μπορει να επιρεασει την γονιμοτητα σου.Καλο θα ηταν να μην κανετε διαιτες σε περιοδο που επιθυμειτε να μεινετε εγκυες.Σου ευχομαι γρηγορα εγκυος και αν προσεξεις δεν θα παχυνεις και στην εγκυμοσυνη σου.

πολύ σωστό!

Καθαρή διατροφή, χωρίς πολλά γλυκά και επεξεργασμένες τροφές είναι το καλύτερο!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Και πριν δυο μέρες έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση.

Ξεχασα να σου ευχηθω!!Καλα αποτελεσματα και να σε δουμε κορμαρα μανουλα με ενα υγιες μωρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο θα ηταν να μιλησετε με διαιτολογο ή ακομα καλυτερα με ενδοκρινολογο.Η υποθερμιδικες διαιτες δεν σημαινει οτι δεν επιρεαζουν επειδη δεν ειναι χημικες(οπως λες κι εσυ δεν αποκλειεις καμια ομαδα).Απο το να ψαχνεται στο ιντερνετ και να κανετε απο μονες σας καλυτερα να μιλησετε με καποιον ειδικο και να μπορεσετε να την συνεχισετε και στην εγκυμοσυνη με παραλλαγες.Μπορει επισης να σου λειπουν συγκεκριμενα στοιχεια που καλο θα ηταν να μην σου λειπουν αν μεινεις εγκυος αμεσα.Ειμαι γυμναστρια και εχω ασχοληθει με το θεμα της διατροφης δεν στο λεω ξεκαρφωτα.Και βεβαια το να κανει καποια διατροφη και μετα να διακοπτει και να τρωει οτι να ναι επειδη εμεινε εγκυος και τρωει για 2 τωρα ειναι οτι χειροτερο.Δεν αναφερομαι σε σας τωρα(μην παρεξηγηθω)

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Οι εξετάσεις μου είναι καλές, δεν δείχνει να μου λείπει κάτι και από συμπληρώματα παίρνω φυλλικό οξύ. Πρόκειται για ελαφρώς υποθερμιδική δίαιτα, που προέρχεται από ενδοκρινολόγο δημόσιου νοσοκομείου. Εγώ την κάνω σε συνεννόηση με τον ενδοκρινολόγο μου και τη σύμφωνη γνώμη της γυναικολόγου μου.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

η διατροφη που κανω στηριζετε κυριως στη καλη λειτουργια του σωματος...δλδ δεν τρωω επεξεργασμενα φαγητα δλδ fast food τρωω πολλα φρουτα πολλα λαχανικα πολυ νερο και γενικα οτιδηποτε καλο !!!απο διατροφολογο που του εχω πει οτι εχω εχω βλεψεις για παιδακι...γυμναζομαι αρκετα..οποτε βρε κοριτσια δεν νομιζω να εχω κανενα θεματακι...μην φανταστειτε οτι κανω εξαντλητικες διαιτες αντιθετως τρωω συνεχεια αλλα τρωω σωστα και καλα!!!!!αντιθετως πιστευω οτι ετσι γεμιζω το σωμα μου με καθετι απαραιτητο για μια μελλοντικη εγκυμοσυνη..βεβαια η μανουλα μου ακομα με κυνηγαει να φαω το μοσχαρακι το κοκκινηστο με τα μακαρονια ...αλλα που θα παει θα το ξεπερασει...:P:p:p:p:p:p:p:p

κανεις δεν ειναι τελειος....μεχρι να τον ερωτευτεις..!!

[/url]

 

XzOfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Οι εξετάσεις μου είναι καλές, δεν δείχνει να μου λείπει κάτι και από συμπληρώματα παίρνω φυλλικό οξύ. Πρόκειται για ελαφρώς υποθερμιδική δίαιτα, που προέρχεται από ενδοκρινολόγο δημόσιου νοσοκομείου. Εγώ την κάνω σε συνεννόηση με τον ενδοκρινολόγο μου και τη σύμφωνη γνώμη της γυναικολόγου μου.

Skybeam είναι η ομώνυμη δίαιτα στο δίπλα φόρουμ? Θύμησε μου σε παρακαλώ πόσες θερμίδες είναι? Σορρυ για το οφτοπικ κορίτσια.

 

υγ με το καλό να γίνεται μανούλες!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε αφου εχεις συνεννοηθει με γιατρο και κανεις εξετασεις αλλαζει!

Απλα δεν κανει να ψαχνομαστε και να πειραματιζομαστε μονοι μας γενικα και ιδιαιτερα σε τετοια φαση.Για να μην ξεχναμε κιολας οτι οταν ο οργανισμος δεν τρεφεται σωστα αρχιζει και μειωνει λειτουργιες σιγα σιγα πρωτα απο τις πιο αχρηστες (λεμε τωρα) για την επιβιωση του το αναπαραγωγικο ειναι μια απο αυτες....Δεν καταλαβαινει οτι κανουμε διαιτα γιατι μας περισσευουν κιλα νομιζει οτι απλα πεφτει πεινα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου ευχηθω!!Καλα αποτελεσματα και να σε δουμε κορμαρα μανουλα με ενα υγιες μωρακι!!!

Ευχαριστώ!

 

Skybeam είναι η ομώνυμη δίαιτα στο δίπλα φόρουμ? Θύμησε μου σε παρακαλώ πόσες θερμίδες είναι?

Ναι βρε, αυτή είναι, από τις γοργόνες δίπλα! Δεν έχω ιδέα πόσες θερμίδες είναι, αλλάζουν καθημερινά ανάλογα με το φαγητό.

 

Ε τοτε αφου εχεις συνεννοηθει με γιατρο και κανεις εξετασεις αλλαζει!

Απλα δεν κανει να ψαχνομαστε και να πειραματιζομαστε μονοι μας γενικα και ιδιαιτερα σε τετοια φαση.Για να μην ξεχναμε κιολας οτι οταν ο οργανισμος δεν τρεφεται σωστα αρχιζει και μειωνει λειτουργιες σιγα σιγα πρωτα απο τις πιο αχρηστες (λεμε τωρα) για την επιβιωση του το αναπαραγωγικο ειναι μια απο αυτες....Δεν καταλαβαινει οτι κανουμε διαιτα γιατι μας περισσευουν κιλα νομιζει οτι απλα πεφτει πεινα...

Συμφωνώ. Θέλει πρώτα εξετάσεις, ιατρική καθοδήγηση και σύνεση!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς πρίν την κύηση, (το πιάσαμε με τη μία, αλλά που να το ξέραμε από πρίν) κάναμε πλήρη προγεννητικό έλεγχο γιατί δεν είχαμε κάνει εξετάσεις επί χρόνια.

Μετά πήγα σε διατροφολόγο αν και δεν είχα πρόβλημα με τις εξετάσεις, ήμουν όμως παχύσαρκη! (και είμαι).

Εχει δίκιο η σκαιμπιπ, αυτή είναι η σωστή σειρά.

Ασχετα που εμείς, επειδή έμεινα έγγυος με τη μία, δίαιτα δεν κάναμε, αν και πρόσεχα πολύ το πρώτο τρίμηνο (και το τελευταίο λόγω διαβήτη).

Οι εξετάσεις επιβάλλονται για όλες τις μέλλουσες μανούλες!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...