Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια σε θηλάζουσα διδυμομαμά 14 μηνών


dimitra.g

Recommended Posts

Τα αγοράκια μας είναι πλέον 14 μηνών. Με υπομονή,επιμονή, διάβασμα και βοήθεια από το site, Αγλαία, EvaMDκαι όλα τα κορίτσια εδώ αλλά και με καλά διαβασμένη μαία, καταφέραμε να ξεφύγουμε από τα προτεινόμενα «συμπληρώματα» και να θηλάζουμε αποκλειστικά με επιτυχία και χωρίς θέματα.

Στους 10 μήνες περίπου, σταματήσαμε τον απογευματινό θηλασμό, γιατί τα παιδιά έτρωγαν «γερό» απογευματινό και δεν ζήταγαν.Κανένα θέμα, συνεχίσαμε με θηλασμό πρωί – βράδυ και συνήθως άλλον ένα θηλασμό τουλάχιστον στη διάρκεια της νύχτας. Όλα οκ.

Εδώ και 1 μήνα περίπου όμως (13 μήνες) δώσαμε κάποιες μέρες και έξτρα ξένο (σκόνη ή φρέσκο, δεν έχουν πρόβλημα) μετά το βραδυνό θηλασμό (όχι κατευθείαν, λίγο αργότερα) για να δούμε μήπως κοιμηθούν περισσότερο τη νύχτα. Κατάληξη: Τους άρεσε πολύ,κυρίως το φρέσκο και, δεν ξέρω πως, καθιερώθηκε.

Τώρα θηλαζουμε για βράδυ γύρω στις 20:00, περίπου 6-8 λεπτά κανονικά, γιατί από εκεί και μετά, όπως θηλάζουν ταυτόχρονα, αρχίζουν να...κοπανιώνται και να πειράζουν ο ένας τον άλλο:lol:! Μόλις θηλάσουν δε,γίνονται τουρμπο από ενέργεια και παίζουμε για 1-2 ώρες, και κατά τις 22:00 έχουν καταλήξει να θέλουν 200 mlφρέσκο γάλα...Αν τους έδινα κι άλλο, θα το έπιναν. Το πρωί θηλάζουν πάλι κανονικά, και κάποιες φορές πιθανόν να έχουν θηλάσει 1 φορά τη νύχτα, πιό πολύ όμως για να τους πάρει ο ύπνος (κυρίως ο ένας μπέμπης, ο άλλος δεν ξυπνάει συχνά τη νύχτα).

Οι ερωτήσεις τώρα:

1. Θα διατηρηθεί η γαλουχία με αυτούς τους θηλασμούς + το έξτρα γάλα ή ωθώ τα μωρά κι εμένα σε αποθηλασμό ?

2. Πόσο γάλα πίνουν πιά και θηλάζουν στις 20:00 (που νιώθω οτι πίνουν) και σε 2 ώρες θέλουν 200 ml? Μήπως δεν πίνουν αρκετό από μένα?

3. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα για τον αποθηλασμό των διδύμων, ή κάτι που πρέπει να προσέξω για να μην τον προξενήσω βεβιασμένα? Δεν είναι μικρά για να ζητούν από μόνα τους να αποθηλάσουν ?

4. Υπάρχει τρόπος να καταφέρω να κοιμούνται το βράδυ σερί και να διατηρήσω παραγωγή χωρίς vυχτερινό θηλασμό?

 

Τι λέτε ?

Με αυτή την αφορμή, άλλη μια φορά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλες τις κοπέλες, είτε επιστήμονες όπως η Αγλαία είτε απλά μαμάδες που καταθέτουν τις εμπειρίες τους,.. Διαθέτουν το χρόνο τους και την αγάπη τους και μέσα από το siteδίνουν βοήθεια,συμπαράσταση,γνώση... Εμένα με βοηθήσατε πολύ, ειδικά στην αρχή της προσπάθειας, που μου ήταν τόσο σημαντικό...Ευχαριστώ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κατ'αρχην μπράβο σου που θήλασες τόσο και το προσπαθείς ακόμα ! Εμείς είμαστε 2 χρονών και 8 μηνών και περίπου ένα μηνα πριν σταματήσαμε ! Λοιπόν όπως ξέρεις απο τις ειδικές επι του θέματος . Τα μωρά σου εάν θέλουν να αποθηλάσουν θα το κάνουν αυτόνομα! Μην αγχώνεσαι καθόλου !Αστα να επιλέξουν ! Απλά με το μπιμπερό τους είναι πιο εύκολο απ'ότι με το στήθος! Εγω επειδή δεν της εδωσα παρα μόνο για 1 μήνα να πίνει το γάλα μου απο μπιμπερό όταν ήρθε η ώρα του φρέσκου στους 11 μήνες πήγαμε στο ποτήρι και καλαμάκι ! δεν ήθελε μονη της το μπιμπερό ! εάν έχεις ή οχι γάλα θα το δείς αν το βγάλεις με ένα θήλαστρο . Απο κει και περα αν είναι λίγο όντως πάρε μαγιά μπύρας ! Σε κάποιο θέμα η Αγλαϊα είχε πει αν θυμαμαι καλά γιατι το έκανα οταν ήταν 4 μηνων η δική μου , 7 χαπάκια μαγια 3 φορές την ημέρα ! αλλά δες το για σιγουριά! μην σε πάρω στον λαιμό μου ! Πάντως θυμάμαι έντονα οτι την 4η μέρα είχα καταντήσει σαν την milka! ετρεχαν τα γάλατα ποτάμια ! Αποθήκευα μετα τον κάθε θηλασμό περισσευούμενο γάλα 400 ml! Όσο για τον βραδυνό θηλασμό απλά ένα βράδυ δοκίμασε να μην σηκωθείς (ξέρω δύσκολο )ή δώσε πιο νωρις περισσότερο γαλατάκι πχ 250 ml !Απλά νομίζω ξυπνάνε απο συνήθεια και οχι απο πείνα.. μακαρι να βοηθησα και keep on!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τα αγοράκια μας είναι πλέον 14 μηνών. Με υπομονή,επιμονή, διάβασμα και βοήθεια από το site, Αγλαία, EvaMDκαι όλα τα κορίτσια εδώ αλλά και με καλά διαβασμένη μαία, καταφέραμε να ξεφύγουμε από τα προτεινόμενα «συμπληρώματα» και να θηλάζουμε αποκλειστικά με επιτυχία και χωρίς θέματα.

 

Στους 10 μήνες περίπου, σταματήσαμε τον απογευματινό θηλασμό, γιατί τα παιδιά έτρωγαν «γερό» απογευματινό και δεν ζήταγαν.Κανένα θέμα, συνεχίσαμε με θηλασμό πρωί – βράδυ και συνήθως άλλον ένα θηλασμό τουλάχιστον στη διάρκεια της νύχτας. Όλα οκ.

 

Εδώ και 1 μήνα περίπου όμως (13 μήνες) δώσαμε κάποιες μέρες και έξτρα ξένο (σκόνη ή φρέσκο, δεν έχουν πρόβλημα) μετά το βραδυνό θηλασμό (όχι κατευθείαν, λίγο αργότερα) για να δούμε μήπως κοιμηθούν περισσότερο τη νύχτα. Κατάληξη: Τους άρεσε πολύ,κυρίως το φρέσκο και, δεν ξέρω πως, καθιερώθηκε.

 

Τώρα θηλαζουμε για βράδυ γύρω στις 20:00, περίπου 6-8 λεπτά κανονικά, γιατί από εκεί και μετά, όπως θηλάζουν ταυτόχρονα, αρχίζουν να...κοπανιώνται και να πειράζουν ο ένας τον άλλο:lol:! Μόλις θηλάσουν δε,γίνονται τουρμπο από ενέργεια και παίζουμε για 1-2 ώρες, και κατά τις 22:00 έχουν καταλήξει να θέλουν 200 mlφρέσκο γάλα...Αν τους έδινα κι άλλο, θα το έπιναν. Το πρωί θηλάζουν πάλι κανονικά, και κάποιες φορές πιθανόν να έχουν θηλάσει 1 φορά τη νύχτα, πιό πολύ όμως για να τους πάρει ο ύπνος (κυρίως ο ένας μπέμπης, ο άλλος δεν ξυπνάει συχνά τη νύχτα).

 

Οι ερωτήσεις τώρα:

1. Θα διατηρηθεί η γαλουχία με αυτούς τους θηλασμούς + το έξτρα γάλα ή ωθώ τα μωρά κι εμένα σε αποθηλασμό ?

2. Πόσο γάλα πίνουν πιά και θηλάζουν στις 20:00 (που νιώθω οτι πίνουν) και σε 2 ώρες θέλουν 200 ml? Μήπως δεν πίνουν αρκετό από μένα?

3. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα για τον αποθηλασμό των διδύμων, ή κάτι που πρέπει να προσέξω για να μην τον προξενήσω βεβιασμένα? Δεν είναι μικρά για να ζητούν από μόνα τους να αποθηλάσουν ?

4. Υπάρχει τρόπος να καταφέρω να κοιμούνται το βράδυ σερί και να διατηρήσω παραγωγή χωρίς vυχτερινό θηλασμό?

 

Τι λέτε ?

Με αυτή την αφορμή, άλλη μια φορά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλες τις κοπέλες, είτε επιστήμονες όπως η Αγλαία είτε απλά μαμάδες που καταθέτουν τις εμπειρίες τους,.. Διαθέτουν το χρόνο τους και την αγάπη τους και μέσα από το siteδίνουν βοήθεια,συμπαράσταση,γνώση... Εμένα με βοηθήσατε πολύ, ειδικά στην αρχή της προσπάθειας, που μου ήταν τόσο σημαντικό...Ευχαριστώ...

 

 

Κατ' αρχήν μπράβο που τα κατάφερες τόσο καλά με δίδυμα και σ' ευχαριστούμε όλες μας για τα καλά σου λόγια :-)

 

Στα ερωτήματα: ναι, είναι μικρά για να αποθηλάσουν μόνα τους. Ανθρωπολογικές μελέτες δείχνουν ότι τα παιδιά αποθηλάζουν μόνα τους το νωρίτερο στα 2,5 τους χρόνια.

 

Ωστόσο, αυτό που περιγράφεις δεν είναι απαραίτητο ότι θα οδηγήσει άμεσα στον αποθηλασμό, καθώς πλέον τα μωρά μπορεί να μην βασίζονται μόνο σε σένα για το γάλα (ήδη πίνουν πολύ ξένο) αλλά για κείνα αυτό μπορεί απλά να είναι άλλη τροφή οπότε να συνεχίσουν να θηλάζουν για ό,τι άλλο προσφέρει ο θηλασμός.

 

Το αν θα διατηρηθεί λοιπόν η γαλουχία έχει να κάνει με μια σειρά από πράγματα: ένα είναι το επίπεδο της παραγωγής σου αλλά εξίσου σημαντικό είναι και το αν προσφέρεις στα παιδιά όταν το ζητάνε. Για το τελευταίο εννοώ το εξής: στην ηλικία που είναι ναι μεν δεν προσφέρουμε, δηλαδή δεν ξεκινάει η μαμά το θηλασμό, δεν τον προτείνει, αλλά αν δεν θέλει να αποθηλάσει, τότε δεν αρνείται όταν το παιδί ζητάει. Φυσικά μπορεί να θέσει κάποια όρια (π.χ. δεν θηλάζουμε έξω, ή δεν θηλάζουμε στο τραπέζι όταν τρώμε κλπ.) αρκεί να μην είναι τόσο πολλά που ουσιαστικά αποτελούν τροχοπέδη στην απρόσκοπτη συνέχιση του θηλασμού.

Νομίζω ότι πρέπει να αναρωτηθείς λίγο γι' αυτό το τελευταίο: αν δηλαδή, δεν αρνείσαι το θηλασμό, νομίζω ότι δεν είναι τόσο πρόβλημα το να προσφέρεις και φρέσκο γάλα ως άλλη τροφή.

 

Το πόσο γάλα πίνουν επίσης είναι σχετικό: όσο και να έχουν πιει σίγουρα στις 2 ώρες το έχουν χωνέψει (εννοώ το μητρικό γάλα!). Άρα λογικό είναι να πιουν ξανά σε δύο ώρες τόσο ξένο, που προφανώς τους αρέσει. Μπορεί και να πίνουν λίγο από σένα, μπορεί πολύ... Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα το ερώτημα αυτό, νομίζω... Τι προσπαθείς να συμπεράνεις από αυτό;

 

Σε σχέση με τον αποθηλασμό των διδύμων: δεν γνωρίζω να υπάρχει κάτι ιδιαίτερο. Εκείνο που ξέρω με σιγουριά είναι ότι παρότι δίδυμα, το καθένα μπορεί να αποθηλάσει από μόνο του σε διαφορετική χρονική στιγμή. π.χ. η Πατσούρου αναφέρει ότι η μία (δίδυμη) κόρη της αποθήλασε στα 2,5 και η άλλη στα 3,5!

Από κει και πέρα και για τα δίδυμα ισχύει ό,τι και σε ένα μόνο μωρό: αν θέλουμε αν αποθηλάσει φυσικά, απλά εφαρμόζουμε (μετά το έτος) το δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι. Αν βάλουμε όρια, φροντίζουμε να είναι ξεκάθαρα, κατανοητά για το παιδί και να σέβονται την ηλικία και τις ανάγκες του συγκεκριμένου παιδιού. Στα δίδυμα θα πρόσθετα, τα όρια να είναι κοινά και για τα δύο παιδιά.

 

Όσο για το βραδυνό θηλασμό και την παραγωγή: Το λογικό είναι η παραγωγή να μειώνεται όσο το παιδί στηρίζεται πλέον σε άλλες τροφές, ανάλογα πάντα με το ρυθμό του κάθε παιδιού. Το κάθε παιδί διαφέρει και ως προς τις νυχτερινές ανάγκες. Θεωρητικά πλέον ο βραδινός θηλασμός δεν είναι απαραίτητος για να στηρίξει την παραγωγή, εκτός αν οι ημερήσιοι θηλασμοί είναι τόσο περιορισμένοι (σε αριθμό ή/και διάρκεια) που δεν μπορούν να στηρίξουν ουσιαστική παραγωγή. Και πάλι όμως κριτήριο είναι το μωρό. Το μωρό που έχει ανάγκη να θηλάσει το βράδυ, θα ξυπνήσει και θα το ζητήσει, ενώ αν δεν έχει ανάγκη να θηλάσει, θα ηρεμήσει και με μια αγκαλιά.

 

Το γεγονός ότι ξυπνάει μόνο το ένα από τα δίδυμά σου και μάλιστα ενώ έχουν πιει και τόσο ξένο και μάλιστα μετά το θηλασμό, προφανώς δείχνει ότι το συγκεκριμένο μωρό ξυπνάει γιατί έχει περισσότερες ανάγκες (διατροφικές ή/και ψυχολογικές) να καλύψει. Σαφώς μπορείς να "εκπαιδεύσεις" το μωρό να κοιμάται σερί αλλά θα πρέπει να καταλάβεις ότι έτσι ουσιαστικά "βάζεις στον πάγο" τις ανάγκες για τις οποίες ξυπνά το συγκεκριμένο παιδί τη νύχτα. Προσωπικά, δεν θα εστίαζα δηλαδή τόσο στο θέμα της παραγωγής αλλά στο θέμα του ότι μάλλον το συγκεκριμένο παιδί δεν είναι ακόμα έτοιμο να κοιμηθεί συνεχόμενα τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ορια σε ενα παιδι 14ων μηνων?Ρωταω γιατι τοσο ειναι και ο δικος μου.Εγω κανω το δεν προσφερω-δεν αρνουμαι μιαςκαι προσπαθουμε να αποθηλασουμε λογω νεας εγκυμοσυνης...απλα το κανουμε με πολυυυυαργα βηματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! Πρώτα απ'όλα να σας πω ότι χαίρομαι που ακούω μανούλες να θηλάζουν τα αγγελούδια τους! Εγω δυστυχώς αντιμετώπισα πάρα πολλούς εχθρούς του θηλασμού αλλά, δόξα το θεό, τα έχω καταφέρει μια χαρά!!!! Μακάρι να είχα μάθει πιο νωρίς για το parents!

Θα ήθελα να σου συστήσω να μην πιεις μαγιά μπύρας διότι το είχα κάνει εγώ για περίπου 4 μήνες και εκ τον υστέρων, πέρα απο το γεγονός του ότι είχα πάρει τα κιλά της εγκυμοσύνης, ενημερώθηκα απο το βιβλίο που έχει γράψει ο Στέλιος Παπαβέντσης για το θηλασμό, ότι η μαγιά μπύρας διμιουργεί αλεργίες, πράσινα κακά και άλλα. Η κορούλα μου ξεκίνησε να τρώει φρουτόκρεμες και άλλα γεύματα στους 8 με 9 μήνες, μέχρι τότε αποκλειστικός θηλασμός διότι δεν δεχόταν τίποτα ο οργανισμός της λόγο αλεργιών (μήλο, αχλάδι, μπανάνα και λακτόζη)! Επίσης το είχα προτείνει και στη κουνιάδα μου η οποία δεν είχε το ίδιο αποτέλεσμα σε παραγωγή γάλακτος όπως είχα εγώ, και παραλίγο να πάθω μαστίτιδα! Τώρα όσον αφορά το θήλαστρο ...... δεν είναι το κατάλληλο μέσον για να σου δείξει πόσο γάλα κατεβάζεις!!! Εαν παρατηρήσεις όταν το στήθος θεωρείς ότι είναι άδειο και τοποθετήσεις πάλι το αγγελούδι σου για να πιει εάν εκείνο θέλει να πιεί γιατί πεινάει θα κατεβάσεις γάλα γιατί εκείνη τη στιγμή παράγεται!!!!!!!!! και όσον αφορά για τον αποθηλασμό συμφωνώ ότι κάθε παιδί επιλέγει το πότε και το πως!!! και κάτι ακόμα.... γράφει ο Παπαβέντης : Δύο στα τρία φυσιολογικά μωρά θηλάζουν τη νύχτα, μια και περισσότερες φορές. Αυτό έχει να κάνει με το κάθε παιδί και όχι με το γάλα της μαμάς. Επίσης γράφει: Τη νύχτα οι ορμόνες που σχετίζονται με τον θηλασμό, όπως η προλακτίνη και η αυξητική ορμόνη, φτάνουν στα πιο υψηλά επίπεδα στο αίμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεις να βαλεις ορια σε ενα παιδι 14ων μηνων?Ρωταω γιατι τοσο ειναι και ο δικος μου.Εγω κανω το δεν προσφερω-δεν αρνουμαι μιαςκαι προσπαθουμε να αποθηλασουμε λογω νεας εγκυμοσυνης...απλα το κανουμε με πολυυυυαργα βηματα.

 

Μα και το δεν προσφέρω δεν αρνούμαι είναι όριο. Όπως και το να μην δαγκώνει το παιδί τη μαμά είναι όριο, που συνήθως θέτουμε σε πολύ μικρότερη ηλικία. ;)

Τα όρια απλά πρέπει να σέβονται την ηλικία και τις ανάγκες του κάθε παιδιού. Στην ηλικία που είναι το μωρό σου, εννοείται ότι θέλει χρόνο για να αποθηλάσει γιατί απλούστατα το ίδιο δεν είναι έτοιμο να το κάνει στη φάση αυτή. Είσαι σίγουρη ότι πρέπει να αποθηλάσεις λόγω εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς ο χρόνος πλέον δεν φτάνει...και δεν μπαίνω πια τόσο συχνά στο forum...σήμερα όμως βρήκα χρόνο για να σας απαντήσω κι εγώ.

 

 

 

Mina+beba, έχω ξαναδοκιμάσει τη μαγιά μπύρας με τη δοσολογία που προτείνει η Αγλαία, και είχε πάει καλά. Ίσως ξαναδοκιμάσω αν δω να μειώνεται η παραγωγή, και να τους μειώσω το βραδυνό έξτρα...

 

 

EvaMD, ξανά πολλές ευχαριστίες ....

Για το θέμα του ύπνου μάλλον έχεις δίκιο...ο ένας μικρός δεν δείχνει να είναι έτοιμος για σερί ύπνου...άλλο που εγώ θέλω απεγνωσμένα να κοιμηθώ :lol:...Αυτός ο μπέμπης είναι πιο σαν χαρακτήρας πιο αγκαλίτσας και παραπονιάρης και επιπλέον είναι αυτός που πάντα τρώει λίγο λιγότερο στις στερεές τροφές...είτε φρούτο,είτε φαγητό ή γιαούρτι...μήπως έχει να κάνει κι αυτό?

 

 

Δεν θα μπω σε διαδικασία εκπαίδευσης ύπνου, αφενός γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι δεν θα πιεστεί το παιδί αλλά αφετέρου και κυρίως γιατί δεν έχω το σωματικό κουράγιο ... συνήθως προτιμώ έστω και να λαγοκοιμηθώ με κάποιο από τα μωρά θηλάζοντας μια από τη μια και μια από την άλλη, παρά να μείνω ξύπνια και να εφαρμόσω κάποια «εκπαιδευτική» μέθοδο, είτε crying είτε non-crying ...Είναι πολύ δύσκολο όταν ήδη κοιμούνται αργα (22:00+) και στο ίδιο δωμάτιο...θα δω, για αυτό το θέμα θα κοιτάξω αργότερα σε άλλο subforum για ιδέες...πρέπει να κοιμηθούμε κι εμείς κάποια στιγμή!:wink:

 

 

Τώρα, για το δεν προσφέρω δεν αρνούμαι: δεν το εφήρμοσα συνειδητά , αλλά δεν ξέρω, καθιερώθηκε (μετά το 10-11 μήνα) να θηλάζουμε μόνο πρωί – βράδυ. Το μόνο σημείο που τους αρνήθηκα ήταν όταν καθιερώσαμε το απογευματινό(9-10 μηνών) , στην αρχή πάντα με συμπληρωματικούς θηλασμούς, μετά όμως όχι, για 3-4 μέρες ίσως να γκρίνιαξαν, μετά δε μου ξαναζήτησαν (είχαν ήδη πάψει, από μόνοι τους, γύρω στους 9 μηνών να ζητάνε θηλασμό μετά το φρούτο και το μεσημεριανό). Ήταν βέβαια που ξεκίνησα και δουλειά – επιστρέφω 16:οο+ και η ώρα του απογευματινού τους συμπιμπτει με την ώρα που τρώω έγώ για μεσημέρι, οπότε ή με βλέπουν που τρώω και μετά τρώμε ή τρώμε όλοι μαζί στο τραπέζι,ίσως και αυτό να τους δημιουργεί το ενδιαφέρον για άλλες τροφές, δεν ξέρω.

 

 

Προφανώς καταλαβαίνω τώρα ότι δεν εφήρμοσα το δεν προσφέρω-δεν αρνούμαι,νομιζα πως αφορά μόνο στον πλήρη αποθηλασμό.Δεν ξέρω, ίσως να τους πίεσα νωρίτερα να αποθηλάσουν σε συγκεκριμένα γεύματα. Θα το έχω υπόψη μου για τη συνέχεια...

 

 

Με το όριο του «δε δαγκώνουμε» δεν τα έχω καταφερει πολύ καλά :mrgreen: !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...