Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ


Recommended Posts

αχ το εχουμε παθει κ εμεις:(

εγω παλι ηξερα για το φυσημα αλλα εκτος οτι δεν συνερχοτανε ουτε μ αυτο μας ειπε η παιδιατρος να μην το κανουμε γιατι του κοβει χειροτερα την αναπνοη:confused: για τα πατουσακια δεν το ηξερα αλλα μας ειπε να τον τσιμπαμε στα χερακια στο στηθακι αλλα ουτε κ με αυτο συνερχοτανε.

.μαμααα με φωναζει θα επανελθω....;););););)

συνεχιζω!

ηταν 14μηνων κ επεσε απο πολυ χαμηλο υψος γκουπ το κεφαλι στο μαρμαρο,:( κ εκει που εκλαιγε ξαφνικα εμεινε, μελανιασε γυρω απο το στομα κ το κοραμακι του εμεινε σαν παραλυτο ουτε το κεφαλι στηριζε σαν να λιποθυμησε αλλα με τα ματια μισανοιχτα:shock: αυτη ηταν η περιγραφη του μπαμπα μας ο οποιος με ενημερωσε 1 ωρα μετα το συμβαν:shock::shock: περιμενε να σχολασω απο την δουλεια δεν το θεωρησε επειγον:evil: (τεσπα επικυνδυνοι μπαμπαδες δεν ειπαμε να ανοιξομε θεματακι:rolleyes:?) εννοειται οτι πηρα την παιδιατρο κ μας εστειλε πακετο στο παιδων. καναμε εξετασεις αιματος ουρων κ ακτινογραφια στο κεφαλι:|. ολα καλα μας ειπαν 48ωρη παρακολουθηση.

μετα απο 3 εβδαμαδες ξανα:? επεσε παλι την ωρα που τον "προσεχε" ο μπαμπας του! αλλα ημουν κ εγω σπιτι κ εμεινε στα χερια μου αυτην την φορα. στα ξαφνικα νιωθεις να χανονται τα παντα. εχασα 10 χρονια απο την ζωη μου.:cry: συνηλθε μονο με κρυο νερο στο προσωπο κατω απο την βρυση.

η παιδιατρος μου ειπε οτι μαλλον προκειται για το συνδρομο κατακρατησης αναπνοης. κ αν ηθελα για την δικη μου ηρεμια να τον ξαναπαω στο παιδων. δεν τον πηγα ομως σκεπτομενη την ακτινοβολια που θα ετρωγε ξανα τοσο συντομα. απο τοτε δεν το εχει ξανακανει ευτυχως:-P

ομως τον βλεπω οτι οταν κλαιει προσπαθει απο μονος του να παρει ανασα δεν μενει χωρις αναπνοη πια;)

εαν το ξανακανει τοτε θα παμε σε νευρολογο για να αποκλεισουμε οτιδηποτε αλλο. μακαρι μην το ζησετε ποτέ!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πήρα την παιδίατρο..και μου είπε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις...μένουμε ήρεμες...και χτυπάμε τα πατουσάκια...πλάκα μας κάνει?τι ήρεμη να μείνω?τι πατουσάκια?

εσείς τι ξέρετε?τι κάνετε?σας έχει τύχει?

Οταν πηρα την κορη μου απο το παιδων (νοσηλευοταν στην β ΜΕΝ λογω προωροτητας) μου ειχαν πει να χτυπαω ή να τσιμπαω τις πατουσιτσες, οτι δηλαδη σου ειπε και η παιδιατρος σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια

 

Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό και θα ήθελα την εμπειρία σας.Ελπίζω να το άνοιξα στο σωστό σημείο.

 

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα :

Τώρα τελευταία ο μπέμπης όταν χτυπάει λιγώνεται.Στην αρχή λιγότερο αλλά τώρα τελευταία 2-3 φορές κατατρόμαξα.Ανοίγει το στόμα και γίνεται μπλε.Προς το τέλος του επεισοδίου κανει 2 φορές α..α..και μετά απλώς σταματάει και πέφτει στην αγκαλία μου σαν εξαντλημένος.Ούτε κλαίει ούτε τίποτα.Αυτό είναι που με ανησυχεί περισσότερο.

Μου έχουν πει ότι κατα τη διάρκεια του επεισοδίου βοηθάει αν του τρίβεις κυκλικά και επίμονα το μέτωπο.

Περιμένω τη βοήθεια και τις εμπειρίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τη λεξη λιγωνεται..

Ποσο μηνων ειναι ο μπεμπης σου? Εννοεις οτι οταν χτυπαει καπου του κοβεται η ανασα?

Δεν ξερω τι να σου πω, οπωσδηποτε μιλα με τον παιδιατρο σου που ειναι ο καταλληλοτερος και αν θες εξηγησε μας λιγο καλυτερα τι εννοεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:confused::confused: Σε 10 μηνων μωρουδακι που εχει χτυπησει και του εχει κοπει η ανασα σου προτεινε να του δωσεις ενα ελαφρυ μπατσακι ???

Τι να σου πω γιατρος δεν ειμαι, αλλα εμενα προσωπικα δεν με καλυπτει μια τετοια μεθοδος αντιμετωπισης...

Στη θεση σου θα επαιρνα μια δευτερη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανε οταν ηταν πιο μικρος ο δικος μου...συγκεκριμενα οταν πονουσε η οταν δεν του καναμε τα χατιρια...ειναι πολυ συνηθισμενο στα παιδακια...παντως οταν το εκανε αυτο η τον φυσας στο προσωπο η οταν γινεται πολυ εντονο τοτε στο στομα...σαν να του κανεις τεχνητη αναπνοη...περιπου...αυτα εκανα εγω...τωρα εσυ αν θες ρωτα τον γιατρο σου να εισαι σιγουρη..δες λιγο και εδω..κατι τετοιο εννοεις;;;

edit admin εξαιτίας συγχώνευσης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Μην μπερδευεται το συνδρομο κατακρατησης της αναπνοης με το απλο κρατημα αναπνοης που κανουν τα περισσοτερα παιδακια. Τα παιδακια με αυτο το συνδρομο ουσιαστικα λιποθυμουν, χανουν τις αισθησεις τους και σε καμμια περιπτωση δεν μπορεις να τα φησεις μονα τους και να αδιαφορησεις γιατι το παιδι θα πεσει κατω και το πιθανοτερο ειναι πως θα χτυπησει. Πολλα παιδακια επισης κανουν σπασμους που ευκολα συγχεωνται με την επιληψια και για αυτο κανουμε τις εξετασεις για να διαφοροποιηθει η διαγνωση.

Δεν ξερω αν εσεις μπορειτε να κρατησετε την ψυχραιμια παντως εγω δεν μπορω και τα χανω οποτε το παθαινει και κανω την εξης ερωτηση. Πως ειμαστε σιγουρες οτι ειναι τοσο ακινδυνο για τη ζωη του παιδιου, πως ειμαστε σιγουρες για οτιδηποτε.

Ευχομαι σε οσες δεν το εχετε ζησει να μην το ζησετε και στις υπολοιπες κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεται το συνδρομο κατακρατησης της αναπνοης με το απλο κρατημα αναπνοης που κανουν τα περισσοτερα παιδακια. Τα παιδακια με αυτο το συνδρομο ουσιαστικα λιποθυμουν, χανουν τις αισθησεις τους και σε καμμια περιπτωση δεν μπορεις να τα φησεις μονα τους και να αδιαφορησεις γιατι το παιδι θα πεσει κατω και το πιθανοτερο ειναι πως θα χτυπησει. Πολλα παιδακια επισης κανουν σπασμους που ευκολα συγχεωνται με την επιληψια και για αυτο κανουμε τις εξετασεις για να διαφοροποιηθει η διαγνωση.

Δεν ξερω αν εσεις μπορειτε να κρατησετε την ψυχραιμια παντως εγω δεν μπορω και τα χανω οποτε το παθαινει και κανω την εξης ερωτηση. Πως ειμαστε σιγουρες οτι ειναι τοσο ακινδυνο για τη ζωη του παιδιου, πως ειμαστε σιγουρες για οτιδηποτε.

Ευχομαι σε οσες δεν το εχετε ζησει να μην το ζησετε και στις υπολοιπες κουραγιο

 

Πραγματκα αυτο το συνδρομο ειναι πολυ τρομακτικο οπως λες... το εχει το κοριτσακι της κολλητης μου... ετσι ξαφνικα εχασε το χρωμα της κ για καποια δευτερολεπτα δεν ανταποκριν΄οταν καθολου, εκανε κ το χαρακτηριστικο τοξο με το σωματακι της.... ασε ολη η πολυκατοικια ηρθε στην πορτα τους απο τις φωνες, το παιδι επανηλθε μονο του χωρις καποια βοηθεια...

 

Εψαξαν κ μιλησαν με ενα γιατρο που ειδικευεται σε αυτο το συνδρομο... περναει περιπου στα 5 χρονια κ το παιδι δεν θα πρεπει να τρομαζει ή να κλαιει πολυ ή να χτυπησει στο κεφαλι... ολα αυτα μπορει να σημαινουν εναρξη καινουργιου επισοδειου. Το πιο τρομακτικο που τους ειπε ειναι οτι οντως ο εγκεφαλος σταματαει να λειτουργει για απειροελαχιστο χρονο αλλα ευτυχως χωρις να προκαλει καποια ζημια μετα εγκεφαλικη...επισης τους ειπε πως οτι κ να κανουν παντα θα επανερχεται απο μονο του χωρις καποια βοηθεια απο αλλον..

 

Οι καημενοι τρεμουν μην ξανασυμβει, ευτυχως εχει γινει μονο μια φορα αλλα το κοριτσακι ακομα ειναι 3,5 χρονων...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχουμε κ εμεις ενα αγορακι 2 ετων .την πρωτη φορα που λιποθυμησε ηταν 10 μηνων.εμεις δεν ειμασταν μπροστα.φυγαμε κατευθειαν στο ιπποκρατειο οπου ο μικρος καθησε 3 μερες.εγιναν ολες οι απαραιτητες εξετασεις που βγηκαν ολες καλες.απο το νοσοκομειο μας ειπαν οτι μαλλον ειναι επεισοδιο κατακρατησης αναπνοης και μας συνεστησαν επισκεψη σε παιδοκαρδιολογο.μετα απο 9 μηνες ο μικρος τσατιστηκε και λιποθυμησε.αυτην την φορα στα χερια μας.τον πηγαμε στο τοπικο νοσοκομειο οπου του καναν αιματολογικες αιξετασεις οι οποιες βγηκαν παλι καλες.η παιδιατρος μας συνεστησε εναν παιδοκαρδιολογο στην θεσσαλονικη.καναμε υπερηχο καρδιας και καρδιογραφημα τα οποια βγηκαν καθαρα.και η παιδιατρος και ο παιδοκαρδιολογος μας ειπαν οτι το πιθανοτερο ειναι κατακρατηση αναπνοης και θα πρεπει να μαθουμε να ζουμε με αυτο.πριν 2 βδομαδες ο μικρος λιποθυμησε στα χερια της μαμας του.το καινουριο ηταν οτι παραπονεθηκε για πονο στο ποδι πριν λιποθυμησει.καναμε και ακτινογραφιες στα ποδια αλλα παλι τιποτα.καποιοι μας μιλησαν για πιθανον επιληπτικης κρισης.εχουμε κλεισει ραντεβου σε παιδονευρολογο στην θεσσαλονικη στον κυριο ζαφειριου.τον ξερει κανεις?ο μικρος εχει πολλα νευρα και το πιθανοτερο ειναι να κραταει την αναπνοη απο τα νευρα του.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις καναμε ολες αυτες τις εξετασεις, παιδοκαρδιολογο, αιματολογικες και παιδονευρολογο στον οποιο καναμε μαγνητικη εγκεφαλου και εγκεφαλογραφημα. Ολες οι εξετασεις ηταν καλες ευτηχως και το ιδιο ευχομαι και σε εσας. Προσωπικα θεωρω πως δεν το κανουν επιτηδες γιατι απο προσωπικη εμπειρια το λεω οταν το παιδι συνερχεται ειναι φοβησμενο και κλαιει γιατι δεν συνηδειτοποιει τι εχει γινει. Ο δικος μου μετα το επεισοδειο ειναι ωχρος και φοβησμενος.

Δεν ξερω τι να πω ρε παιδια εμενα με φοβιζει αυτο το πραγμα και οπως ειπε και στην φιλη σου αυτο που με τρομαζει ειναι η ελειψη οξυγονου στον εγκεφαλο, αν και βεβαια ειναι πολυ λιγο το χρονικο διαστημα.

αληθεια υπαρχει γιατρος που ειδικευεται σε αυτο? Πως λεγεται και που μπορω να τον βρω??

Link to comment
Share on other sites

Όσο το έχω ψάξει και σε άρθρα στο εξωτερικό παντού λένε ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος απ'το συνδρομο κατακράτησης αναπνοής εκτός απ'το να πέσει και να τραυματιστεί όταν λιποθυμάει.

jentoni το σίδηρο τον ελένξατε; Γιατί το παρατεταμένο κράτημα αναπνοής μπορεί να συνδέεται. Εμάς απο κει που έκανε λιποθυμίες με σπασμους 3-4 φορές την ημέρα το έχει μειώσει σε μία φορά το μήνα απο τότε που ξεκινήσαμε σίδηρο λόγω σιδηροπενικής αναιμίας.

Πάντως ούτε και τόσες εξετάσεις χρειάζεται να γίνονται αμα είναι ξεκάθαρα κράτημα αναπνοης. Όταν υπάρχουν υποψίες για επιληψία βάζουν το παιδί σε διαδικασία εξετάσεων.

Εμάς όταν ξεκίνησε να κάνει 7 μηνών δεν κάναμε τίποτα. Όταν όμως εντάθηκαν πολύ και σε ποσότητα και σε διάρκεια μας κάνανε εισαγωγή για εξετάσεις και ξεκίνησε να τον παρακολουθεί νευρολόγος.

Μαγνητική όμως έκανε όταν έκανε άτυπη επιληπτική κρίση, που βέβαια δεν έχει σχέση με το κράτημα. Το κράτημα δεν σχετίζεται με την επιληψία μόνο συμπτωματικά.

Το κράτημα το κοιτάζουν οι νευρολόγοι αλλά δεν θα βρεις νευρολόγο να σου πει ότι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα. Στο λέω γιατί πραγματικά το έψαξα λόγο της συχνότητας. Σου λένε ότι ο οργανισμος προστατεύεται με την λιποθυμία.

Εμείς γιατρό έχουμε στο παίδων αγλαία, τον κ. Βουδρη που είναι πολύ καλός και νοιαχτικός. Ειδικα όταν έκανε την επιληψία ο μικρός, ήταν όλη την ώρα στο τηλέφωνο (χωρις να μας ξέρει) και μας έλεγε να τον πέρνουμε τις επομενες ώρες για ενημέρωση καθως και τις επόμενες μέρες, παρόλο που ήταν 10 το βράδυ και πάσχα.

Για μια γνώμη στον συστηνω, αν και απ'οτι κατάλαβα δεν χρειάζεται γιατί οι εξετάσεις σας είναι εξαιρετικές, απλά λίγο υπομονή και θα ξεμπερδέψετε!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε 10 μηνων μωρουδακι που εχει χτυπησει και του εχει κοπει η ανασα σου προτεινε να του δωσεις ενα ελαφρυ μπατσακι ???

Στη θεση σου θα επαιρνα μια δευτερη γνωμη.

Είναι στάνταρ η συμβουλή αυτή, όλοι οι παιδίατροι αυτό λένε, ή το φυσάς δυνατά στο πρόσωπο ή του ρίχνεις ένα μπατσάκι. Αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι να το τρομάξεις ώστε να πάρει ανάσα. Το σκεπτικό είναι πως είναι καλύτερα να τρομάξει παρά να του κοπεί η αναπνοή και να λιποθυμήσει (με ενδεχόμενο να χτυπήσει πέφτοντας).

Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ η συμβουλή αυτή, όλοι οι παιδίατροι αυτό λένε, ή το φυσάς δυνατά στο πρόσωπο ή του ρίχνεις ένα μπατσάκι. Αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι να το τρομάξεις ώστε να πάρει ανάσα. Το σκεπτικό είναι πως είναι καλύτερα να τρομάξει παρά να του κοπεί η αναπνοή και να λιποθυμήσει (με ενδεχόμενο να χτυπήσει πέφτοντας).

 

Βρε παιδια μην τα μπερδευετε που ειπε κ μια κοπελα πιο πανω!!!! Αυτο που λες ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο το συνδρομο!!! Αλλο το παιδακι να κρατησει την αναπνοη του κ αλλο αυτο το συνδρομο που ουσιαστικα χανει την αναπνοη του χωρις να το θελει αυτοματα ας πουμε...στο συνδρομο δεν κανεις απολυτως τιποτα ουτε φυσας ουτε σκαμπιλι ουτε τιποτα....το παιδι επανερχεται απο μονο του!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λέει η κατερίνα... Όσο και να το πετάξεις στον αερα, όσο και να το φυσηξεις στο σύνδρομο το παιδι να κάνει σπασμους και θα λιποθυμήσει.

Τα περισσότερα παιδάκαι όταν κλαίνε κρατάνε την αναπνοή τους αλλά δεν σημαίνει ότι θα λιποθυμήσουν είτε θα φυσήξεις είτε οχι!

Αν το παιδι έχει σύνδρομο κρατήματος αναπνοής (τίποτα επικίνδυνο αλλά αρκετά τρομαχτικό για το γονιο) και πεις σε παιδονευρολόγο να το σκαμπιλίσεις ή να το φυσήξεις ή να το πετάξεις στον αέρα θα βγάλει καντίλες. Εμάς μας είπε να είμαστε όσο ήρεμοι γίνεται και να του τρίβουμε ήρεμα την πλατούλα γιατί το παιδι τρομάζει απο όλο αυτό και μετά να το αφήσουμε να κοιμηθεί αν χρειάζεται γιατί συνήθως εμάς είναι πολύ κουρασμένο και κοιμάται.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παιδονευρολογο εχω και εγω τον κο Βουδρη ο οποιος πραγματικα ειναι εξαιρετος κως γιατρος και ως ανθρωπος. Οπως ειπαν και οι υπολοιποι μην μπερδευεται το συνδρομο με το απλο κρατημα. Και για σας λυθουν οι οποιες απορειες οποιος θελει μπορει να μπει στο you tube και να δει video με αναζητηση για breath holding spells. Οσοι το ζειτε θα συγκλονιστειτε οπως και εγω ομως συνηδειτοποιησα οτι πρεπει να κανω αυτο ακριβως και πραγματικα εφαρμοζοντας το το περιστατικο κραταει λιγοτερο. Οσοι δεν το εχετε ζησει θα σοκαριστειτε και οσοι αμφιβαλεται θα καταλαβεται την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 52 ΗΜΕΡΩΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΙΣΟΥΜΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΓΕΙΝΕ ΕΒΓΑΛΕ ΜΙΑ ΤΣΙΡΙΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΛΑΝΙΑΣΕ ΚΟΚΑΛΩΣΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΟΙΑ ΕΠΑΦΗ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΣΤΑΔΙΟ ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΕΣΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ.ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΙΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ 1 ΓΟΥΛΙΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΑΥΤΟ.ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙ ΚΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΙΣΩ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΕΙΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη φιλη δεν μπορω να καταλαβω απο την περιγραφη του τι ακριβως εκανε η μικρη σου. Αν θες για να καταλαβεις καλυτερα πως ειναι τα παιδακια με αυτο το συνδρομο μπες στο you tube και στην αναζητηση ζητα βιντεο για breath holding strokes. Εκει θα δεις πολλα βιντεακια με τετοια επισοδειακαι θα μπορεσεις να καταλαβεις. Συνηθως αυτες οι κρισεις ξεκινανε πιο μετα γυρω στο χρονο περιπου.

Ο δικος μου σημερα ειχε ενα επισοδειο και επειδη δεν ημουν διπλα χανοντας τις αισθησεις του επεσε κατω και χτυπησε το κεφαλι του. Οχι απλως πανικοβληθηκα, τα παιξα τελειως. Ευτηχως δεν ετρεχε αιμα ομως επρεπε να παμε στο παιδων για ακτινογραφια και κλινικη εξεταση. Ο νευρολογος ειπε πως αφου τα επεισιδεια γινονται μετα απο κλαμα, ενω εχει καποιο λογο δηλαδη να μην ανυσηχουμε ομως να προσεχουμε παντα να μην χτυπησει πεφτοντας. Τι να σας πω αυτη η εικονα του παιδιου πεσμενο κατω γυρναει συνεχεια στο μυαλο μου σημερα......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν 3 ώρες περίπου συνέβη το ίδιο στην κόρη μου (10 μηνών). Είναι η τρίτη φορά που το κάνει μέσα στην εβδομάδα. Οι προηγούμενες δύο ήταν λόγω του οτι απλά έφυγα από δίπλα της για να πάω να φέρω κάτι. Σήμερα το έκανε μετά από ελάφριά πτώση στο χαλί. Βέβαια η δικιά μου δεν ασπρίζει και δε λιποθυμά. Απλά γίνεται κατακόκκινη-μελανιάζει γύρω από το στόμα αλλά στο τέλος παίρνει ανάσα. Αυτό, για να κάταλάβω, είναι ΑΠΛΑ ΚΡΑΤΗΜΑ ΑΝΑΠΝΟΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ???

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη μου φιλη απο την περιγραφη σου θα μπορουσα να σου πω οτι αυτο δεν ειναι συνδρομο κατακρατησης αναπνοης αλλα απλο κρατημα. Για να σου φυγει οποια απορεια μπορεις αν θες να δεις καποια βιντεακια στο you tube πατας στην αναζητηση βιντεο για breath holding spells για να καταλαβεις την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...