Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και Καισαρική


Recommended Posts

Ευτυχώς και εγω ήμουν πολύ τυχερή και στους δυο μου γιους!

Γεννησα με επειγουσες καισαρικές και τις δύο φορες, την πρωτη λογω περιτυλιξης και την δευτερη λογω προεκλαμψίας... στο Ολυμπιον της Πάτρας και είχα το μωρό στο στήθος αμέσως μόλις βγήκα απο το χειρουργιο και για όση ώρα βρισκόμουν στην αίθουσα ανανιψης!

 

Το νοσοκομείο εφαρμόζει το rooming in απόλυτα οπότε και καθολη την διάρκεια της παραμονης μου τον θήλαζα όσο και όποτε ήθελε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας εγω γενησα με προγραμματησμενη καισαρικη στο ελενα γεννησα 12 και 5 το πρωη και ειδα την μπεμπα μου κατα της 16 00 το απογευμα εντελως νηστικο!!απλα απο οσο εχω διαβασει την πρωτη μερα τα μωρα κοιμουντε συνεχως και δεν εχουν το αισθημα της πεινας!!!η κορη μου εκανα μιση ωρα να την ξυπνησω να θηλασει!!επεισης με το που πηγα στο δωματιο την ειχα μαζι μου και θηλαζα οσο ηθελα και οπωτε ηθελε!!!εχει τυχει να την αφησω και μια ωρα στο στηθος μια πινει μια πιπιλαει!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΣΟΣ θελω τη βοηθεια σας!

Γεννησε μαι φιλη μου σημερα με προγραμματισμενη καισαρική 37 εβδομαδων, 2850γρ. ενω ο γιατρος της ειχε πει οκ ο καρδιολογος της βρηκε φυσημα και την εδωσαν αντιβιωση και παρολες τις συμβουλες μου οταν γεννησε δεν της εβαλαν το μωρο στο στηθος.

Τωρα την ενημερωσαν οτ ιτο μωρο ειναι σε θερμοκοιτιδα λογω χαμηλου ζαχαρου και προσπαθουν να του δωσουν γαλα ξενο γιατι δεν δεχετε με μπιμπερο αλλιως θα του βαλουν ορο για να ανεβει το σαχαρο του. Στο δωματιο δεν της το φερνουν και εκεινη ισως κατεβει το απογευμα να το δει αν της πει ο γιατρος οκ...

Τι να της πω να περιμενει σημερα, να προσπαθησει μηπως μπορεσει να το θηλασει σημερα ή αυριο ή ποτε πρεπει να βγαλει γαλα με θηλαστρο ειναι νωρις σκομα? Αν τελικα του δωσουν ξενο σημερα και απο αυριο της το πηγαινουν κανονικα εχουμε ελπιδες?

Τι κανουμε τωρα? Θελω πολυ να τη βοηθησω, ειναι στο μητερα και φοβαμαι γιατι ειναι φοβισμενη μηπως την παραμυθιασουν και δωσει ξενο...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, δεν είμαι ειδική, αλλά:

Το μωρό μου μπήκε στην εντατική για 8 ημέρες. Ήδη από τη δεύτερη μέρα ζήτησα θήλαστρο (ίσως έπρεπε κι από την πρώτη, αλλά τεσπα). Το μόνο που κατάφερα να βγάλω τότε ήταν 5 ml maximum, αλλά τουλάχιστον δόθηκε ερέθισμα στο στήθος. Την επόμενη έβγαζα μεγαλύτερη ποσότητα κτλ.Αντλούσα κάθε 4 περίπου ώρες, αλλά ίσως χρειάζεται συχνότερα.

 

Το βασικό είναι ότι όλα πήγαν καλά εν τέλει, όταν μετά από 8 ημέρες πήρα την μπέμπα αγκαλιά, αυτή θήλασε με πολλή ευχαρίστηση, παρόλο που έπαιρνε μπιμπερό ως τότε.

Να μην αγχώνεται η φίλη σου, αλλά να ζητήσει θήλαστρο (με προσοχή στην αρχή να μην πληγωθούν οι θηλές).

Link to comment
Share on other sites

Και τον δικό μου τον κράτησαν 24 ώρες στη μονάδα παρακολούθησης επειδή είχα σάκχαρο. Εκεί του έδωσαν ξένο γάλα διότι δεν είχα ιδέα από θήλαστρα και τέτοια τότε. Την επόμενη μέρα που μου τον έφεραν θήλασε κανονικά και μου έφεραν και θήλαστρο, γιατί ήταν πολύ μικρούλης (2580, 37 εβδομάδων) και όλο αποκοιμιόταν στο στήθος. Έβγαζα ελάχιστο κι εγώ τις 3-4 πρώτες μέρες (5-10 μλ τη φορά) και του έδινα πρώτα αυτό και μετά λίγο ξένο, αλλά σιγά σιγά αυξήθηκε το δικό μου. Στις 20 μέρες έκοψα το συμπλήρωμα και χόρταινε μόνο από μένα.

Να πεις στη φίλη σου να μην ανησυχεί, ακόμα και αν χρειαστεί να πάρει ξένο γάλα το μωρό, είναι αναστρέψιμη η κατάσταση, δεν υπάρχει λόγος να εγκαταλείψει την προσπάθεια! Ακόμα και 5 μλ να βγάλει είναι πολύ σημαντικά για το μωρό, γιατί είναι το πρωτόγαλα. Καλή επιτυχία και ψυχραιμία, κάθε αρχή και δύσκολη!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Έχω και εγώ διαβήτη κύησης και ο θηλασμός είναι κάτι που με αγχώνει πραγματικά πολύ. Επειδή ξέρω ότι θα μου κρατήσουν τον μπέμπη για παρακολούθηση κάποιες ώρες και δεν θέλω να του δώσουν συμπληρώματα ή ότι δίνουν τέλος πάντων..Σκέφτομαι μήπως ζητήσω rooming in για μεγαλύτερη ασφάλεια για να βλέπω τι γίνεται και να ξέρω τι τρώει παρόλο που πιθανόν με βλέπω και εμένα για καισαρική..Και με ανησυχεί κιόλας αν με την καισαρική μπορείς τελικά να θηλάσεις παρόλο που διαβάζω ότι πολλές κοπέλες το κατάφεραν..Εγώ όμως δεν θα έχω κάποια δική μου μαία να με καθοδηγήσει και ανησυχώ λίγο για το σε ποια θα τύχω..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με συγχωρειτε απλα επειδη δεν προλαβαινω να τα διαβασω ολα παραπανω κ εχω μια απορια...Διαβαζω παντου πως ο θηλασμος πρεπει να αρχισει 1 ωρα μετα την γεννα.Αν ομως το μωρο μπει θερμοκοιτιδα τι μπορω να κανω για να θηλασω οταν το παρω?

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Όποτε πηγαίνεις να δεις το μωρό σου θα ζητάς να το βάλεις στο στήθος. Αν είναι αδύναμο, απλά ακούμπα το πάνω στο γυμνό σου δέρμα. Αν δεν γίνεται να το πάρεις αγκαλίτσα ακόπμα μην ανησυχείς όλα θα γίνουν απλά λίγο πιο αργά. Θα πρέπει να αντλείς γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο κάθε 3-4 ώρες για να διατηρήσεις την γαλουχία σου μέχρι να βγει το μωρό απο την θερμοκοιτίδα, για να δημιουργήσεις αποθήκη γάλακτος αλλα και για να δίνεις εκεί για να το ταίζουν με μητρικό και όχι ξένο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ διαβήτη κύησης και ο θηλασμός είναι κάτι που με αγχώνει πραγματικά πολύ. Επειδή ξέρω ότι θα μου κρατήσουν τον μπέμπη για παρακολούθηση κάποιες ώρες και δεν θέλω να του δώσουν συμπληρώματα ή ότι δίνουν τέλος πάντων..Σκέφτομαι μήπως ζητήσω rooming in για μεγαλύτερη ασφάλεια για να βλέπω τι γίνεται και να ξέρω τι τρώει παρόλο που πιθανόν με βλέπω και εμένα για καισαρική..Και με ανησυχεί κιόλας αν με την καισαρική μπορείς τελικά να θηλάσεις παρόλο που διαβάζω ότι πολλές κοπέλες το κατάφεραν..Εγώ όμως δεν θα έχω κάποια δική μου μαία να με καθοδηγήσει και ανησυχώ λίγο για το σε ποια θα τύχω..

 

Εγω έχω κάνει 2 καισαρικές και τον γιο μου τον θήλασα 10 μήνες ενω την μικρή μου τη θηλάζω ακόμα (8.5 μηνών). Με αυτο απλά θέλω να σου πω πως είναι απόλυτα δυνατό να θηλάσεις είτε γεννησεις με φυσιολογικό είτε με καισαρική. Επίσης ο γιος μου έμεινε 6 μέρες στη θερμοκοιτίδα. Τον θήλασα πρώτη φορά την 6η μέρα. Παρ ότι δεν έκανα αντλήσεις απο την πρώτη μέρα, αλλά απο τη δεύτερη, όλα πήγαν μια χαρά και έδωσα στον μικρό μου και το πρωτόγαλα, αλλά και το δικό μου γάλα σε κάθε γεύμα (τουλάχιστον μου επέτρεπαν να τον ταίσω μέσα στη θερμοκιτίδα).

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κράτησαν το μωρό ένα 24ωρο στην θερμοκοιτίδα και δεν με άφησαν να τον βάλω στο στήθος τις 2 φορές που πήγα πριν τον μεταφέρουν στο δωμάτιο. Την πρώτη επειδή τα είχαν ήδη ταίσει και την δεύτερη επειδή δεν είχα βγάλει τους ορούς (??).Ξεκίνησα να θηλάζω αποκλειστικά από την 3η μέρα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...