Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενω θηλαζει χαμηλη φεριττινη?


Recommended Posts

θηλαζω τη μικρη, ειναι 13 μηνων και ειναι μια χαρα ως τωρα.

Ο παιδιατρος ειπε να κανουμε αιματος.Αιματος ως τα 2 χρονια ειχα διαβασει στο φορουμ δεν κανουμε,δε δειχνει ασφαλη μετρησεις.Ωστοσο τον ακουσα και εκανα αν και δε συμφωνουσα.

ΣΤΗΝ ΑΙΜΑΤΟΣ Η ΦΕΡΡΙΤΙΝΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΗΤΑΝ 4,39 ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟΣ 46 ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ 39,3ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ FERRUM HAUSMANN

ΠΩΣ ΕΙΝΑ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ 51,55 ΦΕΡΡΙΤΙΝΗ ΚΑΙ 74 ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ 40,3?και τρωει και τα παντα,οτι της δινω

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Disclaimer: Δεν είμαι γιατρός!

 

Από τις τιμές που δίνεις, μόνο η φεριτίνη είναι οριακά κάτω από το όριο (το όριο είναι 5 αν θυμάμαι καλά), σωστά;

 

Κι εμάς κάπως έτσι ήταν, η φεριτίνη κάτι λίγο ελάχιστα κάτω από το όριο, ενώ τα υπόλοιπα όλα κανονικά μεν, αλλά προς το χαμηλό τους όριο. Ο δικός μας παιδίατρος μας είπε οτι όλα είναι ΟΚ, οι τιμές αυτές δεν είναι τιμές που δικαιολογούν συμπλήρωμα σιδήρου, αλλά μόνο λίγο προσοχή στη διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο δικος μου τα ειχε ολα πολυ πολυ χαμηλα και απο 2 μηνων τουεκανα εξετασεις και του εδινα αυτες τις σταγονες και σταματησα το θηλασμο για λιγο :P τωρα ειναι 9 μηνων και θα παω να ξανακανει εξετασεις ,οι σταγονες το βοηθεισαν πολυ τις βαζεις μεσα στο γαλα;

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites

και εμενα η μικρή μου ειχε την ιδια φεριτινη με εσενα και ο σιδηροσ χαμηλοσ.ειναι εντελως αδειες οι αποθηκες σιδηρου τησ. και εγω την θυλαζω ακομη και ειναι 16 μηνων.τησ δινω σιδηρο απο τον μαιο και εχει ανεβει θεαματικα.δεν ειναι τιποτα, για κανενα τριμηνο (μπορει και παραπανω) θα περνετε σιγουρα το σιροπακι και θα φτιαξουν ολα.και εμενα παντοσ μου φανηκε περιεργο αυτο γιατι ειχε αρχισει ηδη τισ στερεεσ τροφες.τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια και η δική μου μπεμπα, της εκανα εξετασεις αιματος τον Μάιο, οταν ήταν 10 μηνών (ειχαμε ενα θεμα αλλεργίας και με τα τεστ αλλεργιας καναμε και γενικές), και το αποτελεσμα ήταν φεριττίνη 5 και σιδηρος 36. Της εδινα σιδήρου μεχρι τελος Σεπτεμβρίου και τον άλλο μηνα θα παμε για επαναληπτικές εξετασεις.

Ο θηλασμός δεν προστατευει το μωρό από τη σιδηροπενία. Η ποσότητα σιδήρου στο μητρικό γάλα ειναι μικρή, αλλά σε πληρως απορροφήσιμη μορφή.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να πω?παντως αυτες οι σταγονες δεν πεφτουν και απο την αλλη με το κουταλακι που δινω γεμιζει κοκκινο χρωμα γυρω γυρω.Καλα δεν υπαρχει τιποτα αλλο για σιδηρο με απλικατερ που πατς ή να πεφτει πιο ευκολα?Και αντε μη δινεις γαλα 2 ωρες πριν,να ειναι νηστικη και περμενε 20 λεπτα μετα

Παντως της tiller μου φανηκε ο καλυτερος γιατρος.Και αυτο σε ρωτησα σε π.μ.Ποιος ειναι ο γιατρος?Σε ειχα ρωτησει και για τη χοληστερινη που εχει το μητρικο γαλα,που σου ειπε ειναι φυσιολογικο.Π.χ εγω εμπιστευομαι σε email που του κανω και ερωτησεις τον ΠΑΠΑΒΕΝΤΣΗ Θεσ/νικη και εχω και τα βιβλια του που με βοηθησαν.Ο ανθρωπος ειναι κορυφη.Και για το θηλασμο επισης γιατι ειμαστε πολυ πισω

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

ioannam, ο παιδίατρός μας είναι ένας νεαρός, ανώνυμος, απλός γιατρός των περιχώρων του Ηρακλείου... :D

 

Απλά, απ' ότι έχω καταλάβει, είναι στο στυλ "αφού το παιδί φαίνεται μια χαρά, τι το τρέχετε για εξετάσεις;"

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον τρόπο χορήγησης του σιδήρου....εμείς βολευτήκαμε την σύριγγα. Ρίξε αρχικά τις σταγόνες εκεί για να δεις πόσα ml βγαίνουν και μετά θα τραβάς κατευθείαν τα ml για να τα δίνεις στο μωρό. Εγώ βάζω τη σύριγγα από το πλάι στο στόμα της μικρής και έτσι μπαίνει πιο βαθιά για να μην το βγάζει έξω με τη γλώσσα της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

το διαβασα στο parents.gr

Η αναιμια καλα καταλαβαινεις, ειναι ενας συνδυασμος τιμων και οχι μονο μια.

Το να ειναι πχ ο σιδηρος πιο χαμηλα, αλλα η αιμοσφαιρινη καλη, δεν δινουνε συμπληρωμα.

 

Κανονικα πρεπει ο γιατρος, διαβαζοντας αναλυτικα ολες τις τιμες του παιδιου (προσοχη, οι τιμες που ειναι γραμμενες διπλα ειναι για ενηλικες ΟΧΙ για παιδια) να σου εξηγησει αναλυτικα και να σου πει γιατι παιρνει τη μια ή την αλλη αποφαση.

Γι αυτο τον πληρωνεις.

 

Εαν επρεπε να σου απαντησω κατι γενικα, θα σου ελεγα οτι πιο καιρια τιμη ειναι της αιμοσφαιρινης.

Για να δοθει σιδηρος σε μωρο γινεται ΣΟΒΑΡΗ σταθμιση τιμων και παραγοντων και ειναι το υστατο μετρο. Οι σοβαροι γιατροι (που ασχολουνται και δεν ξεπεταν ασθενεις) προτιμουν μια μικρη ελλειψη σιδηρου σε ενα μωρο (θεωρειται αλλωστε πολυ φυσιολογικο να συμβαινει) παρα να δωσουν σιδηρο.

Δεν επιβαρυνουμε το συκωτι του μωρου "προληπτικα".

Δεν είναι απίθανο να έχει αναιμία μια και οι γυναικολόγοι στη χώρα μας έχουνε την ανήθικη συνήθεια να κόβουνε τον ομφάλιο λώρο αμέσως μετά τη γέννηση του παιδιού, χωρίς να τον περιμένουνε να σταματήσει να πάλλεται, όπως άλλωστε συστείνει και ο Π.Ο.Υ..

Η αναιμία δεν οφείλεται στο θηλασμό αλλά στο γεγονός αυτό.

Διάβασε με προσοχή το θέμα αυτό και θα καταλάβεις:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56652

 

Να δώσεις σίδηρο αλλά σε καμία περίπτωση συνθετικό. Δύο απολύτως φυσικά σκευάσματα που συστείνονται σε εγκύους, θηλάζουσες και μωράκια/παιδιά είναι το Floradix και το Feroglobin.

αρα με τις τιμες αυτες πρεπει να δινω?Και parabens εχει?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

Kαι έτσι να ειναι, δεν αναφερεις την τιμή της αιμοσφαιρίνης (μόνο τον αιματοκρίτη).

Η φεριττίνη όμως ειναι πολύ χαμηλά, ειναι σημαντικό στοιχείο που πρεπει να λαβεις υποψιν.

Αν ψαχνεις για πιο εμπεριστατωμένες απαντήσεις, θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε αιματολόγο. Μονο γιατρός μπορεί να σου πει τι να κανεις, εμείς εδώ στο φόρουμ απλές μαμάδες ειμαστε και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας, σε καμιά περίπτωση μην περιμένεις ιατρική συμβουλή από το φόρουμ.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...