Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναγαλακτισμος και αρνητισμος απο τον συζηγο!!!!SOS


Recommended Posts

Εκοψα τον θηλασμο πριν ενα μηνα για λογους υγειας το θεμα ειναι οτι απο οτι εμαθα σε μια ημεριδα τελικα δεν χρειαζοταν να κοψω το γαλα μου!εχω ξεκινησει προσπαθεια επαναγαλακτισμου αλλα ο συζηγος μου λεει οτι αν ξαναβαλω τον μικρο στο στηθος θα με χωρισει!

Τον τρομοκρατησε τοτε η ενδοκρινολογος μου και να πω και την αμαρτια μου θες ενα βιβλιο το κοιμησου παιδι μου θες το ξενο γαλα απο τοτε που εκοψα το θηλασμο κοιμομαστε 12 ωρες την νυχτα πριν επι 7 μηνες καθε 1,5 ωρα ξυπναγε να θηλασει!Το θεμα ειανι οτι δεν ξερω τι να κανω ο επαναγαλακτισμος ειναι συσκολος ο μικρος δνε συνεργαζεται πρεπι να ντλω με το θυηλαστρο γαλα και εχω και τον αντρα μου να με μαλωνει!φοβαται μην παρει την κατω βολτα παλι το μωρο???τι ν ακανω????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επισης δνε ξερω αν επαιξε ρολο στην αρνητικη σταησ του συζηγου οτι πηρα κιλα σε ολη τη φαση του θηλασμου ενω στην εγγυμοισυνη οχι!

καμια ιδεα βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο ειναι αρνητικος? Το βαρος το εχασες? Δεν ειναι απαριτητο να ξαναπαχυνεις...

 

 

Τα κιλα ειναι πολλα σε 7 μηνες εβαλα 30 κιλα και τωρα εχασα 7 κιλα(απο οταν εκοψα τον θηλασμο )!

Εχω προβλημα με υποθυροειδισμο και η ενδοκρινολογος τον πανικοβαλε οτι το παιδι θα εχει προβλημα οτι εγω θα γινω σαν ντουλαπα!

Link to comment
Share on other sites

το διεκοψες με χαπι???αν ναι με ποιο??

ποσο μηνων ειναι το μωρακι???

ισως χρειαστει να παρεις καποια συμπληρωματα αυτα θα τα πει η αγλαια

τωρα οσο αφορα τον συζηγο κανε αυτο που εσυ νομιζεις καλυτερο για σενα και το μωρο σου και αστον να λεει

και ο δικος μου δεν ηθελε να θηλαζω απο τον πρωτο μηνα μκετα τους 12 μηνες τσακωνωμασταν για να το κοψω αλλα εγω εχω αλλη ιδεολογια και συνεχιζω 28 μηνες προς το παρων δεν με χωρισε ακομα και δεν εχει επηρεασει την σεξουαλικη μας ζωη εκτος απο το οτι αποφευγει καπως το στηθος δεν το θεωρει και τοσο ερωτικο τωρα με τον θηλασμο αλλα δεν θα ειναι και για παντα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν περνεις φαρμακα δεν ξερω αν κανει ή οχι. Παντως συνηθως τα κιλα τα παιρνουμε επειδη τρωμε (μολις εφαγα τρια μπακλαβαδακια - δεν φταιει κανενας θυρωιδης και κανενας θηλασμος). Με σωστη διατροφη ρυθμιζεται. Δεν ειναι λογος να πεθανεις της πεινας αλλα και το μωρακι σας φανατζομαι τωρα θα τρωει και στερεα οποτε δεν τρεφεται αποκλειστικα με γαλα

Link to comment
Share on other sites

Ας πατε μαζι στον γιατρο σου να τον καθησυχασει, το μωρο ηταν μικρο και πιθανοτατα γιαυτο ξυπναγε συχνα. Τωρα με τις στερεες και την αλλαγη τακτικης στον υπνο εστρωσε το προγραμμα του. Δεν νομιζω οτι το γαλα παιζει ρολο γιατι παρα πολλα μωρα δεν θηλαζουν αλλα το ξενυχτι παει συννεφο.

Μην τον ακους και κανε οτι θεωρεις καλο για το παιδακι σας χωρις να ρισκαρεις την υγεια σου βεβαια! Και οταν θηλαζουμε καιμε περισσοτερες θερμιδες (καπου ειχα διαβασει για 500 την ημερα αλλα δεν ειμαι και σιγουρη). Εγω παντως τα 11 κιλα της εγκυμοσυνης τα εχασα λογω θηλασμου, δεν εξηγειται αλλιως γιατι ετρωγα παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου ειπα οτι δεν ετρωγα και παχυνα αλλα καθε φορα που θηλαζα ενοιωθα οτι θα πεσω κατω επινα ενα λιτρο χυμο και 3 μπυρες χωρις αλκοολ την ημερα και 12 χαπακια μαγια μπυρας για να κατεβασω γαλα και ριζογαλα και κρεμες ριζιου και σουπες!δεν ετρωγα γλυκα και βλακειες αλλα μοπνο τα χαπακια μαγιας μπυρας αν δεις ποσες θερμιδες εχουν θα καταλαβεις επισης ο θυροειδης ειναι ατιμο πραγμα το 2002 ειχα φτασει 140 κιλα μεσα σε 3 μηνες και μετα απο 5 μηνες ημουν 78 κιλα δεν παραγω καθολου TSH και εχω αντισταση στην θυροξινη ο λογως που εκοψα τον θηλασμο ητνα οτι επειδη οσο θηλαζα ημουν αναγκασμενη να παιρνω 1 χαπι την ημερα ενω ειμαι απο τις σπανιες περιπτωσεις που λογω αντιστασησ στην θυροξινη παιρν 6 χαπακια καθε ημερα!οποτε δεν ειναι θεμα διατροφης και τωρα που εχασα 7 κιλα σε ενα μηνα δεν εκαν διαιτα!το θεμα ειναι οτι η ερωτικη μας ζωη ειναι χαλια , ο μικρος δεν πιανει καθολου το στηθος και ουρλιαζει καθε φορα που τον προσεεγγιζω και ο αντρας μου οποτε με δει με το θηλαστρο γκαριζει!

Εχει και μια ξαδερφη που θηλαζει τον γιο της εδω και 8 χρονια και το θεωρει παρανοικο και τον εχει πιασει φοβεια με ολα!

το θεμα ειναι γενικα εγω τι να κανω??

μου ειπαν στην ημεριδα οτι μπορω να θηλασσω ασχετα με το ποσα χαπακια περνω η ενδοκρινολογος ητνα ανενδοτη!ο συζηγοπς εχει επιρεαστει και απο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Ας πατε μαζι στον γιατρο σου να τον καθησυχασει, το μωρο ηταν μικρο και πιθανοτατα γιαυτο ξυπναγε συχνα. Τωρα με τις στερεες και την αλλαγη τακτικης στον υπνο εστρωσε το προγραμμα του. Δεν νομιζω οτι το γαλα παιζει ρολο γιατι παρα πολλα μωρα δεν θηλαζουν αλλα το ξενυχτι παει συννεφο.

Μην τον ακους και κανε οτι θεωρεις καλο για το παιδακι σας χωρις να ρισκαρεις την υγεια σου βεβαια! Και οταν θηλαζουμε καιμε περισσοτερες θερμιδες (καπου ειχα διαβασει για 500 την ημερα αλλα δεν ειμαι και σιγουρη). Εγω παντως τα 11 κιλα της εγκυμοσυνης τα εχασα λογω θηλασμου, δεν εξηγειται αλλιως γιατι ετρωγα παρα πολυ!

 

Αγαπη μου το εξηγησα και ποιο πανω εγω εκοψα τα χαπια του θυροειδη απο 6 σε 1 και επινα πολλους χυμους ,σουπες και 1 ρυζογαλο την ημερα , 3 μπυρες χ. αλκοολκαι 12 χαπακια μαγαι μπυρας οσο καιρο θηλαζα γενικα εχω θεματακι με τον θυροειδη μου σκεψου οτι 1 μηνα που εκοψα τον θηλασμο , μπυρες και μαγια μπυρας τρωω οτι πριν και εχασα7 κιλα!!

Οσον αφορα την γιατρο εκεινη ειναι αννδοτη ή δεν θα παιρνω χαπια του θυροειδη ή θα θηλαζω θεωρει οτι παιρναει στο γαλα!στην ημερισα στο ΑΤΤΙΚΟ ειπαν οτι δεν περναει και ετσι σκεφτηκα τον επαναγαλακτισμο!

Link to comment
Share on other sites

το διεκοψες με χαπι???αν ναι με ποιο??

ποσο μηνων ειναι το μωρακι???

ισως χρειαστει να παρεις καποια συμπληρωματα αυτα θα τα πει η αγλαια

τωρα οσο αφορα τον συζηγο κανε αυτο που εσυ νομιζεις καλυτερο για σενα και το μωρο σου και αστον να λεει

και ο δικος μου δεν ηθελε να θηλαζω απο τον πρωτο μηνα μκετα τους 12 μηνες τσακωνωμασταν για να το κοψω αλλα εγω εχω αλλη ιδεολογια και συνεχιζω 28 μηνες προς το παρων δεν με χωρισε ακομα και δεν εχει επηρεασει την σεξουαλικη μας ζωη εκτος απο το οτι αποφευγει καπως το στηθος δεν το θεωρει και τοσο ερωτικο τωρα με τον θηλασμο αλλα δεν θα ειναι και για παντα

 

Τον θηλασμο τον διεκοψα parlodel πηρα 1/ημερα για 2 ημερες!

Εχω ανοιξει και αλλο τοπικ για τον επαναγλακτησμο και δεν πηρα απντησεις στο τι να κανω και ετσι διαβασα ενα προτοκωλο και προσπαθω απο αυτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν καταλαβαινω τι ημεριδα ηταν αυτη? Ποιοι δηλαδη σε πληροφορησαν, συμβουλοι θηλασμου και γιατροι? Αν ναι τοτε εγω δεν θα ακουγα την ενδοκρινολογο, εδω παιδιατροι δεν εχουν ιδεα απο θηλασμο θα εχει η ενδοκρινολογος?

Τα χαπακια μαγιας πιστευεις σου ηταν απαραιτητα για την παραγωγη σου?

Να σου πω την αληθεια ετσι οπως τα περιγραφεις μου φαινονται αντιξοες οι συνθηκες αφου το παιδι δεν συνεργαζεται και επιβαρυνεις πολυ και τον οργανισμο σου αφου ενιωθες οτι θα πεσεις κατω.

Αν το θελεις πολυ μακαρι να τα καταφερεις, συμβουλεψου και καποιον αλλο ομως να επιβεβαιωσει αυτα που σου ειπαν στην ημεριδα για να εισαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι ημεριδα ηταν αυτη? Ποιοι δηλαδη σε πληροφορησαν, συμβουλοι θηλασμου και γιατροι? Αν ναι τοτε εγω δεν θα ακουγα την ενδοκρινολογο, εδω παιδιατροι δεν εχουν ιδεα απο θηλασμο θα εχει η ενδοκρινολογος?

Τα χαπακια μαγιας πιστευεις σου ηταν απαραιτητα για την παραγωγη σου?

Να σου πω την αληθεια ετσι οπως τα περιγραφεις μου φαινονται αντιξοες οι συνθηκες αφου το παιδι δεν συνεργαζεται και επιβαρυνεις πολυ και τον οργανισμο σου αφου ενιωθες οτι θα πεσεις κατω.

Αν το θελεις πολυ μακαρι να τα καταφερεις, συμβουλεψου και καποιον αλλο ομως να επιβεβαιωσει αυτα που σου ειπαν στην ημεριδα για να εισαι σιγουρη.

 

 

Ειναι αλλος ενας λογος που μεπροβληματιζει πεθαινω για να ξανανοιωσω να θηλαζει αλλα φοβαμαι μηπως εχει δικιο η γιατρος μου !εγω γεωπονος ειμαι και οσα ακουσα στην ημεριδα δεν τα εφαρμοζω ουτε στα ζωα αλλα οι συμβουλοι κατι θα ξερουν!Κοιτα πχ εμεις αν εχουμε ενα ζωο και του δωσουμε καποιο φαρμακο ξερουμε οτι θα βγει στο γαλα στην ημεριδα ειπαν οτι δνε βγαινει!εγω να σου πω την αληθεια παρανομα αλλα εξετασα η ιδια το γλα μου οταν το εκοψα δεν ειχε τοσες ορμονες την πρωτη ημερα ομως που πηρα τα χαπακια μου και το εξετασσα πριν ξεκινησω το χαπι για να το κοψω ειχε τρελες ορμονες στο γαλα τουλαχιστον το πρωινο τωρα δεν ξερω για μετα γιατι δεν ξανα αντλησα απο τοτε!οποτε εαν θηλασω θα πρεπει να κοψω παλι τα χαπια!αλλα δεν με νοιαζει δεν θα πεθανω κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μονη σου δικαιολογεις το γιατι φοβαται ο συζυγος. Πιθανοτατα η δοση που χρειαζεσαι ειναι μεγαλη και κατι περναει και στο γαλα. Σιγουρα θα σου απαντησουν οι πιο σχετικες καποια στιγμη. Η μπορεις να βρεις καποιον γιατρο και συμβουλο και να του δειξεις τις μετρησεις σου. Απο την αλλη ομως λες οτι και το μωρακι δεν συνεργαζεται. Αντεχεις με το θηλαστρο?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα θα διαφωνισω με την αποψη να αγνοησει η κοπελα εντελως τον συζυγο της και να κανει οτι θελει αυτη στο συγκεκριμενο θεμα. Αλλωστε ειναι ζευγαρι, το παιδακι το εχουν μαζι και οι αποφασεις για να ειναι η σχεση υγιης και στερεη πρεπει να παιρνονται μαζι, αλλιως μονο συγκρουσεις και γκρινια θα εχει με ασχημα αποτελεσματα και γι αυτην και για το μωρο και για τον συζυγο.

 

Εγω θα σου προτεινα να συζητησεις ξανα με τον αντρουλη σου, να του εξηγησεις τους λογους που θελεις να ξαναθηλασεις, να σου εξηγησει και αυτος τους ενδοιασμους του, αν χρειαστει να ζητησετε μια συμβουλη απο ειδικο για να τον βοηθησει να καταλαβει και εν τελει να παρετε απο κοινου την αποφαση για το τι θα κανετε. Το σωστο ειναι αυτο που ειναι το καλυτερο για την ηρεμια και τη γαληνη της οικογενειας σας. Δεν θα βοηθησει σε τιποτα το παιδακι σου να ειναι σε μια κατασταση στρες και αγχους η μαμα το ιδιο και ο μπαμπας ακομη και αν ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο. Σκεψου ψυχραιμα και λογικα!;)

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω αν παίρνεις θυροξίνη , ή Τ4 ή κάτι άλλο: Η πεθερά μου έχει βγάλει θυροειδή και από οτι ξέρω στο τελευταίο της μωρό δεν θήλασε γιατί δεν μπορούσε να παίρνει τα χάπια θυροξίνης. Έχει βέβαια 17 χρόνια από τότε, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου ειπα οτι δεν ετρωγα και παχυνα αλλα καθε φορα που θηλαζα ενοιωθα οτι θα πεσω κατω επινα ενα λιτρο χυμο και 3 μπυρες χωρις αλκοολ την ημερα και 12 χαπακια μαγια μπυρας για να κατεβασω γαλα και ριζογαλα και κρεμες ριζιου και σουπες!δεν ετρωγα γλυκα και βλακειες αλλα μοπνο τα χαπακια μαγιας μπυρας αν δεις ποσες θερμιδες εχουν θα καταλαβεις

 

Οι μπύρες χωρίς αλκοόλ και ο χυμός έχουν ΠΑΡΑ πολλές θερμίδες που όμως δεν σε βοηθούν στο να τραφείς σωστά. Παρόλο που τα έπινες, πάλι πεινούσες γιατί δεν είχες πάρει αυτά που χρειαζόσουν.

 

Το γάλα, και οι κρέμες ρυζιού ήταν επίσης κακή διατροφή και σε συνδυασμό με τον υποθυρεοειδισμό ήταν κάτι που σε αποδιοργάνωσε τελείως.

 

Θεωρώ ότι έμπλεξες σε έναν φαύλο κύκλο.

 

Η μαγιά της μπύρας ίσως να χειροτέρευσε ακόμη περισσότερο το φαύλο κύκλο.

 

επισης ο θυροειδης ειναι ατιμο πραγμα το 2002 ειχα φτασει 140 κιλα μεσα σε 3 μηνες και μετα απο 5 μηνες ημουν 78 κιλα δεν παραγω καθολου TSH και εχω αντισταση στην θυροξινη ο λογως που εκοψα τον θηλασμο ητνα οτι επειδη οσο θηλαζα ημουν αναγκασμενη να παιρνω 1 χαπι την ημερα ενω ειμαι απο τις σπανιες περιπτωσεις που λογω αντιστασησ στην θυροξινη παιρν 6 χαπακια καθε ημερα!οποτε δεν ειναι θεμα διατροφης και τωρα που εχασα 7 κιλα σε ενα μηνα δεν εκαν διαιτα!
Θα ήταν καλό να κοιτάξεις το θέμα και με κάποιον άλλο ενδοκρινολόγο που θα μπορέσει να σε βοηθήσει και με οδηγίες διατροφής. Η ρύθμιση με τα φάρμακα είναι απαραίτητα και οι καλή διατροφή θα σε βοηθήσει να νιώθεις καλύτερα στη διάρκεια της μέρας για να ανταποκριθείς στο μεγάλωμα ενός παιδιού που είναι πολύ απαιτητικό, ανεξάρτητα από το αν θηλάζεις ή όχι.

 

 

μου ειπαν στην ημεριδα οτι μπορω να θηλασσω ασχετα με το ποσα χαπακια περνω η ενδοκρινολογος ητνα ανενδοτη!ο συζηγοπς εχει επιρεαστει και απο αυτο!
η ενδοκρινολόγος αυτή είναι η μοναδική την οποία μπορείς να επισκευθείς;

Ανεξάρτητα από το αν τελικά θα κάνεις επαναγαλακτισμό ή όχι, θα ήταν καλό να βρεις έναν ενδοκρινολόγο που μπορεί να σε στηρίξει.

(εντιτ: μήπως η ενδοκρινολόγος είναι ανένδοτη γιατί είδε πώς αντιμετώπισες τη θεραπεία σου;

τώρα πρόσεξα ότι στη διάρκεια του θηλασμού είχες μειώσει στο 1/6 την απαραίτητη για σένα δόση.

μήπως ο σύζυγος είναι τόσο αρνητικός για τον ίδιο λόγο;).

 

το θεμα ειναι γενικα εγω τι να κανω??

Πάρε μια δεύτερη και στην ανάγκη και τρίτη γνώμη από άλλους ενδοκρινολόγους.

Ίσως έτσι πεισθείς για την αναγκαιότητα της θεραπείας.

Αν δεν ρυθμίσεις το θυρεοειδή, δεν νομίζω να έχει νόημα να προσπαθείς με τις αντλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλος ενας λογος που μεπροβληματιζει πεθαινω για να ξανανοιωσω να θηλαζει αλλα φοβαμαι μηπως εχει δικιο η γιατρος μου !

Αφού φοβάσαι, γιατί δεν διασταυρώνεις την άποψη αυτή;

Μπορείς να πάρεις και άλλες γνώμες ενδοκρινολόγων.

 

εγω γεωπονος ειμαι και οσα ακουσα στην ημεριδα δεν τα εφαρμοζω ουτε στα ζωα αλλα οι συμβουλοι κατι θα ξερουν!
Οι σύμβουλοι δεν ξέρουν από μόνοι τους, ούτε ερευνούν από μόνοι τους, ακολουθούν οδηγίες.

 

 

Κοιτα πχ εμεις αν εχουμε ενα ζωο και του δωσουμε καποιο φαρμακο ξερουμε οτι θα βγει στο γαλα στην ημεριδα ειπαν οτι δνε βγαινει!
ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΚΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ

 

 

ήμουν εκεί και άκουσα τη γιατρό που έκανε τη σχετική ομιλία, ανέφερε αναλυτικά τις συνθήκες κάτω από τις οποίες οι ουσίες περνάνε στο γάλα και πώς επηράζει ο κάθε παράγοντας. Αναφέρθηκαν 11 παράγοντες που επηρεάζουν την εμφάνιση μιας ουσίας στο μητρικό γάλα. Μόνο ουσίες πολύ μεγάλου μοριακού βάρους, όπως πχ η ινσουλίνη (έχει μοριακό βάρος πάνω από 5000) δεν εκκρίνονται καθόλου στο μητρικό γάλα.

 

ανέφερε αναλυτικά ποια φάρμακα είναι ασφαλή στο θηλασμό, ποια είναι μέτρια ασφαλή, ποια είναι περιορισμένης ασφάλειας και ποια δεν είναι ασφαλή

 

ανέφερε μάλιστα διαφορετικές τράπεζες δεδομένων στις οποίες μπορούμε να ανατρέχουμε για πληροφορίες, η μία είναι αυτή

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

η δεύτερη που ανέφερε δεν θυμάμαι ποια ήταν από αυτές που έχω στο αρχείο μου

 

Το πρόγραμμα της ημερίδας και οι ομιλητές φαίνονται εδώ

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/10/1-mitrikosthilasmoscom.html

 

Ειδικά για τις ορμόνες που χορηγούνται στον υποθυρεοειδισμό εκκρίνονται στο μητρικό γάλα σε ποσοστό

 

0,01 έως 7,1% της θεραπευτικής δόσης, ανάλογα με το μοριακό βάρος της ουσίας και μερικούς ακόμη παράγοντες.

 

Τα ποσοστά είναι μικρά γιατί το μοριακό τους βάρος είναι πάνω από 500.

 

Μπερδεύεις την ασφάλεια ενός φαρμάκου με το αν αυτό εκκρίνεται στο μητρικό γάλα ή όχι. Υπάρχουν ουσίες που εκκρίνονται σε πολύ μικρό ποσοστό στο μητρικό γάλα αλλά είναι επικίνδυνες για το μωρό, όπως υπάρχουν ουσίες που εκκρίνονται σε μεγαλύτερα ποσοστά αλλά δεν είναι επικίνδυνες.

 

οποτε εαν θηλασω θα πρεπει να κοψω παλι τα χαπια!αλλα δεν με νοιαζει δεν θα πεθανω κιολας!
Αν διακόψεις τη θεραπεία σου θα έχεις πρόβλημα.

 

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ούτε πόσο αναγκαία είναι η θεραπεία που κάνεις, ούτε πόσο επηρεάζει τη γαλουχία. Ο αρύθμιστος θυρεοειδής είναι επικίνδυνος και για σένα και για τη συνέχιση της γαλουχίας.

 

Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις προσεκτικά αυτό:

 

Thyroid disease, if left untreated, can lead to heart disease, infertility, muscle weakness, osteoporosis and, in extreme cases, coma or death
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/02/21/fatigue-dry-skin-gaining-weight-see-why-youd-better-check-your-thyroid-.aspx

 

Είναι πάρα πολύ επικίνδυνο να μένεις χωρίς θεραπεία.

 

Το θέμα είναι πάρα πολύ σοβαρό και θα ήταν πολύ σοφό να το συζητήσεις εκτενώς με ενδοκρινολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Τον θηλασμο τον διεκοψα parlodel πηρα 1/ημερα για 2 ημερες!

Εχω ανοιξει και αλλο τοπικ για τον επαναγλακτησμο και δεν πηρα απντησεις στο τι να κανω και ετσι διαβασα ενα προτοκωλο και προσπαθω απο αυτο!

 

Η Κριστίνα σου απάντησε

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2191722&postcount=3769

 

Μαράκι δεν μπορεις να επαναφερεις τη γαλουχια βαζοντας το μωρό στο στήθος απο τωρα.

Για να μπει το μωρό στο στήθος θα πρεπει να φτασεις να αντλείς περιπου το μισο γάλα που χρειαζεται στο 24ωρο.

Θα πρεπει να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο θηλαστρο και να ακολουθησεις το πρωτοκολλο επαναγαλκτισμού σου βαζω εδω το λινκ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Οσο θα αυξανεται το γαλα σου θα προσπαθεις να συνεργαστείς με το μωρό

Διάβασε το και λεμε οπου εχεις δυσκολιες

 

Αυτό το πρωτόκολλο είναι ό,τι καλύτερο έχουμε αυτή τη στιγμή με τα μέχρι τώρα δεδομένα. Αν δημοσιευτεί κάτι καλύτερο από τους ειδικούς, θα το μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω και εδώ .....λοιπον....αλλα πολυ πιο αναλυτικά

Επαναγαλακτισμός = επαναφορά γαλουχίας ύστερα απο διακοπή (ή μείωση παραγωγής) για τον οποιοδήποτε λόγο.

άρα ειναι εντελώς ξεχωριστό κεφάλαιο με το αν το μωρό θα επιστρεψει στο στήθος ή όχι. Σε αυτό το κεφάλαιο παιζει κυρίως ρόλο το μωρό και σε δευτερη φαση η αφοσιωση και η επιμονή της μαμάς.

Όταν μιλάμε για διακοπή γαλουχίας και ειδικά με χάπια μιλάμε ότι ξεκινάς απο το μηδεν σε αυτή τη φάση δεν περιμένεις απο το μωρό να θελει να θηλάσει - δεν υπαρχει κατι να κανει στο στήθος.

Σε αυτην τη φαση μιλάμε μονο για νοσοκομειακό θηλάστρο και συχνές αντλήσεις (όπως αναφερονται στο πρωτοκολλο)

Οπότε αν μια μαμά αποφασίσει να κανει επαναγαλκτισμό πρεπει πρώτα να ξεκαθαρίσει για πιο λόγο θελει να το κάνει για να εχει δύναμη να ανταπεξέλθει.

Επειδή η γαλουχία ειναι μια ορμονική διαδιακασία το να λειτουργεί σωτά ενδοκρινικά ενας οργανισμός είναι ενα σπουδαιο κομμάτι της επιτυχίας. (δεν εξετάζω ποσο σημαντικό ειναι αυτό γενικά για την υγεία μας καθώς αυτό ειναι αυτονόητο)

Μια ισορροπημενη διατροφή κατά τη διαρκεια θηλασμού ειναι αρκετή για να εχει η μαμα την υγεια της και να μπορεί να θηλάζει το μωρό της (γαλα μπορουν να παραγουν και οι μαμαδες που υποσιτίζονται με κόστος όμως στην δική τους υγεία)

Το διατροφικό προγραμμα που αναφέρεις παραπάνω ειναι λάθος όχι μονο γιατι παίρνεις κιλά αλλά κυρίως γιατί οι άνθρωποι με ορμονικά προβλήματα πρέπει να τρεφονται καλά και ισορροπημένα για έναν λογο παραπανω απο τους υπολοιπους. (να σημειώσω εδώ οτι ο ενδοκρινολόγος μου εκτός απο την φαρμακευτική θεραπεία, μου ειχε πει ανοιχτα και ξαστερα ότι το ασπρο αλευρι και η ζάχαρη ειναι καταστροφή, για όλους, αλλα κυρίως για μενα).

Τώρα εσύ θα πρεπει να βρεις εναν ενδοκρινολογο που θα μπορεσει να βρει τη λύση στο ορμονικό σου θεμα κοιταζοντας όλους τους παραγοντες την υγεία σου (πανω απολα) το γεγονός ότι θελεις να θηλάσεις ξανά το μωρό σου.

Εχω υποψιν μου ενδοκρινολόγο που μπορεί να σε βοηθήσει και αν θελεις στειλε μου π.χ να σου δωσω τα στοιχεια του.

Αν θελεις να σε στήριξει ο συζυγος θα πρεπει να τον παρεις στο ραντεβού μαζί σου για να ακούσει απο τον επιστήμονα ότι δεν εφταιγε ο θηλασμός για τα 30 κιλά σε 7 μήνες αλλα το γεγονός ότι η θεραπευτική σου αγωγή ήταν λάθος καθώς και οι διατροφικές σου συνήθειες επίσης.

Το να πεις στο συζυγο ότι κακώς διέκοψα τον θηλασμό την πρώτη φορά λογω αγνοιας της ενδοκρινολόγου μου και αν δεν ήταν έτσι θα το θήλαζα ακόμα και γιαυτο θελω να προσπαθήσω να προσφερω ξανά αυτό που απο λάθος οδηγίες του στέρησα - σε θελω δίπλα μου και όχι απέναντι είναι κατι που θα το λαβει υποψιν σοβαρά.

Τωρα για την ιστορία και μονο θα σου πω ότι ο έκανα επαναγαλακτσιμό ύστερα απο διακοπη με χαπι (20 μερες μετά την αποχή ξεκινησα την διαδιακασία) και πέτυχα πληρης επαναφορά μετά απο 11/2 μήνα πολύ εντατικής προσπάθειας παράλληλα με θεμα ορμονικό το οποιο ρύθμισα (υποθυρεοειδισμός λόγω αυτοανοσης θυρεοειδίτιδας) και συζυγο ο οποιος δεν ήταν και τόσο της στήριξης (απλά κατάλαβε ότι ήταν κατι στο οποίο δεν μπορούσε να παρεμβει ούτε να το εμποδίσει, ήταν δικαίωμα του παιδιού μου να εχει αυτό που πρεπει και η φύση προορίζει για αυτό και ότι ο λόγος που διεκοψα την πρωτη φορά ήταν απλά λαθος εκτιμηση παιδιατρου που θα μπορουσε να μας κοστίσει ακριβά στην υγεία του παιδιου μας)

Συνοψιζω και λεω χρειαζεσαι κοντά σου εναν επιστήμονα που θα ειναι ικανός να σε στηρίξει για να πετυχεις αλλα και το σημαντικότερο χωρίς να θεσεις την υγεια σου σε κινδυνο.

Νομίζω ότι έται και ο σύζυγος θα καταλάβει ότι δεν κάνεις κατι επικινδυνο και θα ειναι σε θεση να σε στηρίξει.

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος δνε συνεργαζεται

είναι πολύ σπάνιο να συνεργαστεί ένα μωρό όταν το γάλα είναι λιγότερο από το 50% της συνολικής ποσότητας που χρειάζεται.

 

φοβαται μην παρει την κατω βολτα παλι το μωρο???

Είχε το μωρό προβλήματα όσο θήλαζε;

 

 

εχω και τον αντρα μου να με μαλωνει!

Από όσα γράφεις, φαίνεται ότι όσο θήλαζες, τροποποίησες τη θεραπεία σου λαμβάνοντας το 1/6 της θεραπευτικής δόσης των φαρμάκων που χρειαζόσουν. Αυτό είχε ως φυσικό επακόλουθο να δημιουργηθεί φοβερή αναστάτωση στον οργανισμό σου, τα κιλά που πήρες ήταν το λιγότερο κακό που μπορούσες να πάθεις και θα πρέπει να νιώθεις τυχερή αν αυτή ήταν η μόνη επίπτωση.

Νομίζω ότι ο σύζυγος σε μαλώνει γιατί είδε πώς αντιμετώπισες το θέμα, είδε τις επιπτώσεις και είναι λογικό να ενδιαφέρεται για τον άνθρωπό του. Από τα όσα γράφεις, φαίνεται ότι ο σύζυγος αντιλαμβάνεται την κατάσταση πιο συνολικά και γνωρίζοντας ότι αντιδράς με αυτό τον τρόπο:

 

οποτε εαν θηλασω θα πρεπει να κοψω παλι τα χαπια!αλλα δεν με νοιαζει δεν θα πεθανω κιολας!

 

έχει τις αντιρρήσεις του που είναι πέρα για πέρα λογικές.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την γιατρο εκεινη ειναι αννδοτη ή δεν θα παιρνω χαπια του θυροειδη ή θα θηλαζω θεωρει οτι παιρναει στο γαλα!στην ημερισα στο ΑΤΤΙΚΟ ειπαν οτι δεν περναει και ετσι σκεφτηκα τον επαναγαλακτισμο!

Δεν θεωρεί ότι περνάει, είναι σίγουρο ότι περνάει.

Ανάλογα με τη δραστική ουσία που παίρνεις, περνάει διαφορετικό ποσοστό στο γάλα.

Στην ημερίδα στο αττικό, αναφέρθηκε από τη γιατρό που έκανε τη παρουσίαση ότι είναι ασφαλές γιατί είναι μικρό το ποσοστό που περνάει στο γάλα.

 

Ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι και μεταφέρεις τις πληροφορίες από το γιατρό που σε παρακολουθεί, δείχνει ότι δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις υπεύθυνα τη σοβαρή κατάσταση της υγείας σου και να ακολουθήσει με συνέπεια τη θεραπεία.

 

Ειδικά για την περίπτωσή σου, ο επαναγαλακτισμός μπορεί να γίνει μόνο υπό στενή ιατρική παρακολούθηση από ενδοκρινολόγο.

 

Ανεξάρτητα από το αν κάνεις επαναγαλακτισμό ή όχι, το να τροποποιείς μόνη σου τη θεραπεία που σου δίνει ο γιατρός σου για να αντιμετωπιστεί ο υποθυρεοειδισμός, είναι πάρα πολύ επικίνδυνο, τόσο επικίνδυνο που σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να οδηγήσει και στο θάνατο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κλειδώνεται,

καθότι η συζήτηση αφορά ιατρικό θέμα, όπως και ιατρικές διαγνώσεις

τις οποίες το μέλος (όπως και οποιοσδήποτε αναγνώστης που τον αφορά η περίπτωση αυτή) πρέπει να συζητήσει απαραιτήτως με τον θεράπων ιατρό του,

ή να επιλέξει δεύτερο και τρίτο θεράπων ιατρό, εάν δεν καλύπτεται απο τις πράξεις/διαγνώσεις του αρχικού θεράπων ιατρού.

 

Η συζήτηση σε δημόσιο χώρο (πχ σε μια ημερίδα), διαφόρων ιατρικών περιπτώσεων, με ειδικούς που δεν είναι οι θεράπων ιατροί κάποιου, δεν μπορούν να αντικαταστήσουν την συνάντηση κατ ιδίαν, με εξειδικευμένο ιατρό ο οποίος λαμβάνει ιστορικό, και προβαίνει σε διάγνωση ειδική για το άτομο που έχει μπροστά του.

 

Οι συζητήσεις στο φόρουμ της ΕΕΕΓ έχουν σκοπό την ενημέρωση,

όμως όταν εμπλέκονται συζητήσεις για ιατρικές διαγνώσεις, όπως και για σημαντικές αποφάσεις σχετικά με ιατρικές διαγνώσεις, τα θέματα θα κλειδώνονται, καθότι όταν μένουν ανοιχτά,

δίνεται η εντύπωση ότι τέτοια ερωτήματα μπορούν να απαντηθούν σε μια συζήτηση σε οποιοδήποτε φόρουμ.

 

Κρίσιμο κριτήριο στο κλείδωμα τέτοιων συζητήσεων αποτελεί

ο τρόπος διατύπωσης, και το πλαίσιο στο οποίο συζητείται μια περίπτωση.

 

Είναι προφανές, ότι είναι διαφορετικό, αλλά και ενδιαφέρον να υπάρχει ανταλλαγή εμπειριών με διάφορα συμβάντα, αλλά αυτά θα πρέπει να έχουν λεπτομερή καταγραφή των δεδομένων έτσι ώστε να μην υπάρχει κανένας κίνδυνος παραπληροφόρησης, και να μην αφορούν ερώτημα για λήψη απόφασης σχετικά με την συνέχιση ή διακοπή θεραπείας την οποία γιατρός έχει διαγνώσει και κρίνει απαραίτητη για την υγεία κάποιου.

 

Ακόμα και εάν ο αρχικός συγγραφέας επωφεληθεί (και συναισθηματικά) απο την έκφραση της απορίας του/των σκέψεών του, τελικό κριτήριο θα πρέπει να αποτελεί ο αναγνώστης που πιθανών διαβάσει την συζήτηση και θεωρήσει ότι μπορεί να λάβει τέτοιες αποφάσεις με γνώμονα συζητήσεις που γίνονται σε κάποιο φόρουμ.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...