Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νυχτερινός ύπνος-[απο]θηλασμός [διπλός προβληματισμός]


Recommended Posts

Αχ εμενα δεν ευχαριστιεται με τα χαδια καθολου μολις δει οτι παω να της αρνηθω η να μειωσω τους χρονους της σταματαει για λιγο γυρναει πλευρο και σε λιγοτερο απο 5 λεπτα αρχιζει παλι τα ιδια..γενικα ειναι δυσκολη περιπτωση και θελει πολλλλλυυ δουλεια..ο επιμενων νικα βεβαια..

Πεισματάρα η μπουμπού!!!!Μάλλον δεν είναι έτοιμη ακόμη...δοκίμασε σε κανένα μήνα ξανά μήπως και έχει πονάκια από τα δόντια της.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πεισματάρα η μπουμπού!!!!Μάλλον δεν είναι έτοιμη ακόμη...δοκίμασε σε κανένα μήνα ξανά μήπως και έχει πονάκια από τα δόντια της.

 

ολο αυτο λεω αλλα εχει βγαλει ολα τα δοντια εκτος αν υπολοιπονται και αλλα δυο ζευγη τραπεζιτων (απο αυτα που ξερω) και την παιδευουν γιατι καιρι τωρα βλεπω σαλια, τριζει δοντια και καποιες νυχτες εχει πιο πολυ γκρινια και ας τη θηλαζω εντατικα..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, άλλη μια νυχτα πέρασε που η μικρή μου κοιμήθηκε στις 12 και ξύπνησε στις 7! Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να της δώσω χαμομήλι πριν τον ύπνο και πριν τον θηλασμό. Έχω παρατηρήσει ότι όλες τις νύχτες που της έδωσα χαμομήλι πριν τον ύπνο είτε δεν ξυπνάει κατά την διάρκεια της νύχτας, είτε ξυπνά για λίγο και μετά από 5 λεπτά θηλασμού ξανακοιμάται.

Δοκιμάστε το.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, άλλη μια νυχτα πέρασε που η μικρή μου κοιμήθηκε στις 12 και ξύπνησε στις 7! Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να της δώσω χαμομήλι πριν τον ύπνο και πριν τον θηλασμό. Έχω παρατηρήσει ότι όλες τις νύχτες που της έδωσα χαμομήλι πριν τον ύπνο είτε δεν ξυπνάει κατά την διάρκεια της νύχτας, είτε ξυπνά για λίγο και μετά από 5 λεπτά θηλασμού ξανακοιμάται.

Δοκιμάστε το.

 

ναι? Αντε να το δοκιμασουμε και αυτο..

 

εμεις παντως εχθες δευτερη νυχτα στο μονο κρεβατι δεν ειχαμε παραπονα για να την παω στο δικο μας κρεβατι (αυτο ειναι ενα καλο που ηλπιζα οτι θα συμβει καθως ετσι αποδεικνυει οτι της αρεσει να ειναι στο δωματιο της) και αφου εφαγε βραδυνο φαγητο , τη θηλασα σε ασχετο χρονο, μετα καναμε μπανιο και την εβαλα στο κρεβατι της οπου σβησαμε τελειως το φως και δειχνοντας της το φεγγαρι και τα αστερακια που φωσφοριζουν (λατρευει το φεγγαρι) της ελεγα με ενθουσιασμο μικρες ιστοριες (εννοειται οτι εκεινη μου ζητουσε στηθος για να πιπιλισει αλλα προσπαθουσα να της αλλαζω τη κουβεντα) μεχρι που αποκοιμηθηκε.. και τα λοιπα γνωστα καθε 1 1/2 -2 ωρες ξυπνουσε να θηλασει και στο διαστημα 3-6 παλι ειχα καταληξει στο κρεβατι της οπου μαλλον θηλασε αλλα λιγοτερο απο προχθες.

αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πηγαμε στην παιδοδοντιατρο και μας ειπε οτι η μικρη, 15 μηνων, εχει τεριδονα :( Ειπε οτι λογο προωροτητας τα δοντια της εχουν ατελή αδαμαντινογεννεση και αρα ειναι παρα πολυ ευαλωτα.

 

Μας ειπε οτι ειναι πολυ σημαντικο να σταματησει να θηλαζει τη νυχτα, γιατι τοτε ειναι πιο επιβλαβη τα οξεα που σχηματιζονται, λογω της μικροτερης ποσοτητας σαλίου που εκρινεται.

 

Η μικρη ομως θηλαζει κατα τη διαρκεια της νυχτας τουλαχιστον 4-5 φορες.

 

Εχω στεναχωρηθει πολυ. Τι θα κανω; Και πως;

 

Σκεφτηκα ακομη και να χρησιμοποιησω πχ ξυδι, ωστε να μυριζει ασχημα και να μη θελει. Ακουγεται βεβαια ακραιο και δε ξερω πως θα αντιδρασει γενικοτερα.

 

Τη νυχτα δε δεχεται μπιμπερο η ποτηρακι, οπου θα μπορουσα πχ να βαλω νερωμενο γαλα.

 

ποσο χρονο διαρκει μια υπεια διαδικασια βραδυνου αποθηλασμου; Και ποια διαδικασια θεωρειτε οτι εχει απολεσματα, κατα προτιμηση γρηγορα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα δόντια της τα πλένεις; με οδοντόκρεμα και οδοντόβουρτσα εννοώ. Γιατί κι εμείς θηλάζουμε πολλές φορές τη νύχτα αλλά η παιδίατρος μας τόνισε να βουρτσίζουμε οπωσδήποτε καθημερινά τα δόντια και δεν παρουσιάστηκε ευτυχώς πρόβλημα. Για νυχτερινό αποθηλασμό δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο αποτελεσματικό κόλπο, αλλά βούρτσισμα ξεκινήστε άμεσα!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμας μας ειπε να τα βουρτσιζουμε με νερο μετα απο καθε γευμα. υπαρχει οδοντοκρεμα για 15 μηνων μωρο;

 

Εχω παρει οδοντοβουρτσα και εχω προσπαθησει πολλες φορες, αλλά δε με αφήνει. κλεινει πεισματικά το στόμα της μόλις τη βλέπει :cry:

 

Το μονο που κανω ανελειπως είναι να της δίνω νερό μετά από κάθε γεύμα και να της τα "βουρτσίζω"με το δάκτυλό μου και νερό όταν κοιμάται.

 

Αυτό όμως που έπαιξε κύριο ρόλο είναι η ατελής αδαμαντινογέννεση. Δηλαδή τα δόντια της, ή καποια από αυτά δεν έχουν αρκετή αδαμαντίνη, το σκληρό υλικό που περιβάλει και προστατεύει το δόντι.

 

Να σημειώσω ότι η ζάχαρη απείχε και απέχει από τη διατροφή της εντελώς, ούτως ή άλλως. Τρώει γιαούρτι άσπρο, κρέμες χωρίς ζάχαρη, καθόλου γλυκά κλπ.

 

συγγνώμη για το οφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ την Elgydium 250ppmF που είναι παιδική, από το πρώτο δόντι. Βάζω ελάχιστη ποσότητα στην οδοντόβουρτσα και δεν χρειάζεται να φτύνει. Το φθόριο λειτουργεί και θεραπευτικά στην τερηδόνα μέχρι ενός βαθμού, οπότε σε συμβουλεύω να ξεκινήσεις άμεσα.

 

Το μωρό είναι λογικό να μην θέλει, κάνεις κεφαλοκλείδωμα και προχωράς, η υγεία των δοντιών είναι πολύ σημαντική

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα στο φαρμακείο να μου φέρουν μία οδοντόκρεμα της weleda για μωρά, οπότε σύντομα θα χρησιμοποιούμε και οδοντόκρεμα!

 

Όμως να επανέλθουμε στο θέμα του τόπικ,

είναι πολύ σημαντικό να μειωθούν οι θηλασμοί κατά τη διάρκεια της νύχτας!

Η γιατρός, το τόνισε ιδιαιτέρως. Κατά τη διάρκεια της νύχτας μειώνεται το σάλιο και δεν παρέχει την ίδια προστασία από τα οξέα, όπως κατα΄τη δια΄ρκεια της μέρας, οπου ισορροπει το px του στόματος. Και γι αυτο τα οξέα που αναπτύσσονται τη νύχτα προκαλλούν μεγαλύτερο κακό.

Link to comment
Share on other sites

Μία ιδέα είναι να προσπαθήσει να την κοιμήσει ο μπαμπάς της με λίγα χαδάκια, νεράκι, αγκαλίτσα κλπ. (λέω ο μπαμπάς γιατί από σένα θα θέλει λογικά γάλα)

 

Μια άλλη ιδέα περιγράφεται εδώ http://drjaygordon.com/attachment/sleeppattern.html

 

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα από τα δύο, αλλά έχω διαβάσει κοπέλες να γράφουν στο φόρουμ ότι δούλεψαν αυτές οι λύσεις. Καλή επιτυχία!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

θετικο μηνυμα για ολες τις μανουλες !! Η μικρη κοιμαται εδω κ 2 μηνες μονη της ! Πως εγινε;; Απο το καλοκαιρι ,κ ενω κοιμομασταν 6 μηνες ολοι μαζι,της ελεγα οτι σε λιγο καιρο θα παρουμε καινουργιο κρεβατι παιδικο κ θα κοιμαται στο δωματιο της.Απο Σεπτεμβριο αρχισα να φτιαχνω το δωματιο της κ τον Οκτωμβριο πηγαμε ολοι μαζι για το κρεβατι.Με το που ηρθε την κοιμησα για μια βδομαδα στο γνωστο μοτιβο...Ξυπνουσε δηλαδη 3 με 4 φορες κ ηθελε στηθος.Ειχα καλομαθει τοσους μηνες που την ειχα διπλα κ μου φανηκε βουνο.Πολυ κουραση το ξερετε ολες.Ετσι ενα βραδυ την κοιμιζω ,παει για υπνο κ οαντρας μου κ με το που ξυπανει παω απο πανω της κ της λεω : "Σσσσ,νανι κοιμησου" κ τετοια.. Αρχιζε να ζηταει στηθος αλλα της λεω οχι τωρα το πρωι.Να μην τα πολυλογω ουτε υστερια την επιασε εκλαιγε ή μαλλον γκρινιαζε μεσα στον υπνο καθησα κατω στο πατωμα κ περιμενα κανοντας σσσσσ.Για μια βδομαδα ξυπναγε 2-3 αλλα κοιμοταν το αργοτερο στο 10 λεπτο.Ε τωρα το παμε σερι η ξυπναει 1 φορα κ κοιμαται αμεσως με το που μπαινω κ την σκεπαζω.Δεν το πιστευα κ ομως εγινε.Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι πρεπει να ειστε ετοιμες οταν το θελετε κ να μην προσπαθησετε να τα ξεγελασετε.Εμενα για ενα μηνα καθε βραδυ με ρωταγε οταν πηγαιναμε για υπνο."Θα φυγεις; Μην φυγεις" Παντα της ελεγα ναι. Νομιζω οτι εχει παρει πολυ ασφαλεια κ μου εχει εμπιστοσυνη.Για οτι θελετε ρωτηστε ..;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κουράγιο κορίτσια!!! Κάποια στιγμή έρχεται και το παιδί είναι έτοιμο για την αλλαγή.

 

Εμείς κοιμόμασταν μαζί (και ακόμα κοιμόμαστε δηλαδή και μου φαίνεται απίστευτος άθλος να θηλάζετε πηγαινοερχόμενες σε άλλο δωμάτιο) αλλά γύρω στους 18 μήνες με είχε τρελάνει στο νυχτερινό ξύπνημα και πραγματικά δεν άντεχα άλλο γιατί ξυπνούσε απότομα και όλο γκρίνια και μετά από λίγα λεπτά θηλασμό ξεραινόταν. Διάβασα ότι μπόρεσα να βρω και ένα βράδυ όταν πήγαμε για ύπνο (19 μηνών ήταν) είπα τώρα όχι άλλο μαμ-μαμ είναι νύχτα έξω, όταν ο ήλιος βγει κλπ. Ξύπνησε μια φορά, είπα το ίδιο και ξανακοιμήθηκε! Και από τότε κοιμάται όλη νύχτα χωρίς θηλασμό- φυσικά κάποιες νύχτες ξυπνά και γκρινιάζει μεχρι να τον ξαναπάρει ο ύπνος με λίγα καθησυχαστικά λόγια. Είχε πλάκα γιατί είχαμε προετοιμαστεί με τον μπαμπά για πολλές γκρίνιες και κλάματα που ευτυχώς δεν ήρθαν. Ήταν "έτοιμο" το μωρό τότε φαίνεται, χρειάζεται να πάρουν κάποιες αποφάσεις και οι γονείς προφανώς και ανάλογα (με τρυφερότητα και δοκιμές) να πράττουν.

 

Η μόνη μου "παρηγοριά" όλο τον καιρό που θήλαζα νύχτα ήταν που θεωρούσα όλα αυτά φυσιολογικά για ένα μωρό και δεν δέχτηκα πως φταίει ο θηλασμός ή το ότι κοιμάμαι με το παιδί μου. Ευτυχώς ο μπαμπάς καθυσηχάζονταν από το ότι μωρά φίλων με μπιμπερό και κούνια ξυπνούσαν μια χαρά όλη τη νύχτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημερα μανουλες,επανερχομαι μετα απο μηνες σ' αυτο το τοπικ..

η Κλειω 17 μηνων σχεδον ,εδω κ κανα μηνο θηλαζει μονο πριν κοιμηθει.μ εχει μονο για πιπιλα ενα πραγμα.

αυτο γινεται 2 φορες την μερα ή και μια.το μεσημρι κ το βραδυ.οταν ξυπναει ενδιαμεσα το βραδυ δεν θηλαζει,την παιρνω αγκαλια ,κοιμαται κ την ξαναβαζω στο κρεβατι της.εκει που ειχε ''στρωσει'' κ ξυπνουσε 1-2 φορες μονο (θαυμα!) τωρα παλι ξυπναει πολυ συχνα,ετσι παλι στα μισα της βραδυας κοιμομαστε μαζι γιατι δεν μπορω να πηγαινοερχομαι...

η αληθεια ειναι οτι δεν με ενοχλει κ τοσο πολυ που θηλαζει μονο μια φορα, αυτο το ελαχιστο γαλα που μου 'χει απομεινει,αλλα σιγα σιγα σκεφτομαι μετα το καλοκαιρι να το σταματησει κ αυτο.με τον μπαμπα της δεν κοιμαται με τιποτα,αντιθετως με την γιαγια μου που ειναι ολη μερα μαζι γιατι εγω δουλευω,μολις την παρει αγκαλια κ της πει ''θα κανουμε νανι τωρα'' κοιμαται.επισης κανα 2 φορες που την εχω αφησει και βραδυ στην γιαγια κοιμηθηκε σερι ολη νυχτα!

δεν ξερω ομως πως αλλιως να την κοιμισω αν δεν της δωσω στηθος...καποιεσ φορες που το προσπαθησα εκλαιγε σαν τρελη!

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...