Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρυζάλευρο βανίλια και δυσκοιλιότητα


alex1979

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Ο γιος μου είναι 5,5 μηνών και την άλλη εβδομάδα ξεκινάμε ρυζάλευρο βανίλια. Το θέμα που με απασχολεί είναι πως ενώ θηλάζει και τρώει και φρουτόκρεμα πλέον, κάνει κακά κάθε 3 με 4 ημέρες περίπου. Φοβάμαι μήπως με το ρυζάλευρο χειροτερέψει η κατάσταση.

Από τη δική σας εμπειρία, υπάρχει κάποια μάρκα που θα έπρεπε να προτιμήσω ή να αποφύγω; Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους. Ο γιος μου είναι 5,5 μηνών και την άλλη εβδομάδα ξεκινάμε ρυζάλευρο βανίλια. Το θέμα που με απασχολεί είναι πως ενώ θηλάζει και τρώει και φρουτόκρεμα πλέον, κάνει κακά κάθε 3 με 4 ημέρες περίπου. Φοβάμαι μήπως με το ρυζάλευρο χειροτερέψει η κατάσταση.

Από τη δική σας εμπειρία, υπάρχει κάποια μάρκα που θα έπρεπε να προτιμήσω ή να αποφύγω; Ευχαριστώ.

 

καλημερα.......δεν ειναι θεμα μάρκας δεν θα του δώσεις ριζαλευρο...θα του δωσεις βανιλια και μπισκοτο.....αλλα γενικα 3-4μέρες ειναι πολλες για το μωρο να μην κανει κακα το εχεις πει στον παιδιατρο?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει και μου απάντησε πως όσο είναι μαλακά και κρεμώδη δεν ανησυχούμε. Μάλιστα μου πρότεινε να ξεκινήσουμε στερεές με ρυζάλευρο, αλλά εγώ προτίμησα τα φρούτα και προς το παρόν δε βλέπω βελτίωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει και μου απάντησε πως όσο είναι μαλακά και κρεμώδη δεν ανησυχούμε. Μάλιστα μου πρότεινε να ξεκινήσουμε στερεές με ρυζάλευρο, αλλά εγώ προτίμησα τα φρούτα και προς το παρόν δε βλέπω βελτίωση.

 

τι να σου πω ο κάθε παιδίατρος εχει τα δικα του....εμενα και οι 2 που ειχα ήταν κάθετοι στο θεμα δυσκοιλιοτητας.....ασε που δεν ειχαμε αλλα μου έλεγαν πάντα να μην περιμενω την τριτη μερα για να πάρω τηλ για οδηγίες.....

πάντως και εγω που ξεκινησα ριζάλευρο την εκοψα διότι της προκαλουσε δυσκοιλιοτητα.....έδινα μια βανιλια μια φαριν λακτε......και ήταν συμφωνη και η παιδίατρος....φρούτα μην βάζεις πολυ μηλο που στουμπώνει.....βαλε περισσότερο αχλάδι......και πάρε και το χαμομιλι το κόκκινο της μιλουπα που ειναι για την δυσκοιλιοτητα.....ειναι κριμα να παιδευτεις μετα....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θηλάζεις δεν τίθεται θέμα δυσκοιλιότητας!Εμένα έκανε και 5μέρες να κάνει κακά!Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!Μόνο αν δεις οτι τα κακά του είναι σκληρά σαν πέτρα τότε ΜΟΝΟ έχει δυσκοιλιότητα το παιδί.Αν είναι νερουλά ή σαν αλοιφή δεν υπάρχει πρόβλημα.Θα δεις όταν ξεκινήσετε κρέμα οτι θα κάνει κάθε μέρα κακά και σαν αλοιφή.Μην στεναχωριέσαι.Εγώ δεν ήθελα να του δώσω ρυζάλευρο για άλλους λόγους αλλά τελικά δεν είναι τόσο κακό όσο λένε.Δημητριακό είναι καλό θα του κάνει!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Black_rose, σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι όπως το λες, σαν αλοιφή, ακόμα και μετά από 4 μέρες. Ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά. Άρα το χαμομήλι δεν είναι απαραίτητο; Η παιδίατρος μου είχε πει όχι γιατί θα τον φουσκώνει, αλλά σκέφτομαι να του δίνω λίγο μετά την κρέμα. Για να δούμε πώς θα πάει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Black_rose, σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι όπως το λες, σαν αλοιφή, ακόμα και μετά από 4 μέρες. Ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά. Άρα το χαμομήλι δεν είναι απαραίτητο; Η παιδίατρος μου είχε πει όχι γιατί θα τον φουσκώνει, αλλά σκέφτομαι να του δίνω λίγο μετά την κρέμα. Για να δούμε πώς θα πάει...

 

Είδες??Άρα το παιδί δεν έχει δυσκοιλιότητα!Απλά αργεί να ενεργηθεί λόγω θηλασμού.Οπότε μην ανησυχείς!Τώρα για το χαμομήλι που ρωτάς όντως δεν είναι απαραίτητο αλλά μετά την κρέμα πρέπει να του δίνεις νερό για να ξεδιψάσει!Μπορεί να μην το θέλει στην αρχή αλλά σιγά-σιγά θα το συνηθίσει!Αν θέλεις μπορείς και να τον θηλάσεις μετά!Όπως θέλεις!Και χαμομήλι μπορείς να του δώσεις δεν θα φουσκώσει αν πιεί 50μλ.Πρέπει να πιει οπωσδήποτε κάτι μετά την κρέμα.Εμένα αυτό μου είπε ο παιδίατρος μου!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...