Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρέμες Nestle... Κάνει να του τις δώσω;


lensman

Recommended Posts

Λοιπόν, ορίστε το πρόβλημά μου.

 

Η γυναίκα μου βλέπει τον θηλασμό σαν αγγαρεία. Αν και τις λέω πόσο πολύ ωφελεί το παιδί το γάλα της, αυτή μου λέει ότι δεν γουστάρει να ξυπνάει κάθε μια ώρα για να το ταΐζει και τις δίνει εδώ και κάποιο καιρό γάλα σε σκόνη. Ακόμα την θηλάζει μερικές φορές αλλά όχι τόσο συχνά όσο θα έπρεπε (κατα την γνώμη μου).

 

Το παιδί μας είναι 5 μηνών και τα ούλα του έχουν φουσκώσει, που σημαίνει ότι σε λίγο θα αρχίσει να βγάζει δόντια. Η γυναίκα μου το βλέπει σαν δικαιολογία για να σταματήσει τελείως τον θηλασμό και να αρχίσει να του δίνει στερεές τροφές.

 

Πρόσφατα στο σούπερ-μάρκετ είδαμε ότι η Nestle πουλάει έτοιμε κρέμες με λαχανικά για παιδιά από 4 μηνών και πάνω. Η κορούλα μας είναι 5 μηνών.

 

Την έχει δοκιμάσει κανένας; Κάνει να την δώσω στο παιδί μου;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Το μεγάλο πρόβλημα της ανθρωπότητας είναι ότι η τεχνολογία της εξελίχθηκε πρίν την νοημοσύνη της.-Scott Adams "The Dilbert Principle"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Lensman το αν θα πρέπει να συνεχίζει να θηλάζει ή όχι δεν θα το κρίνω γιατί είναι προσωπική υπόθεση της μητέρας, το ότι θα κάνει (μεγάλο) καλό και στο μωρό αλλά και στην μαμά είναι αδιαμφισβήτητο!

Όσον αφορά στα δόντια δεν είναι πρόβλημα, ο γιος μου είναι 11,5 μηνών τώρα, έχει ήδη 4 δοντάκια αλλά στον θηλασμό δεν έχουμε πρόβλημα.

Τώρα όσον αφορά στις κρέμες. Το αν κάνει να τις δώσεις είναι πάλι σχετικό. Πολλοί παιδίατροι αχίζουν να προτείνουν από τον 4ο ή 5ο μήνα κάποιες κρέμες (τύπου ρυζάλευρο κλπ), γιατί δεν ρωτάτε τον παιδίατρο σας?

Προσωπικά είμαι κατά όλων αυτών των σκευασμάτων. Και πάλι όμως αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Λαχανικά πάντως γιατί να δίνετε έτοιμη κρέμα και όχι φρέσκα λαχανικά?

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγω φιλε μας την δικη μου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ γνωμη... Το πόσο θα θηλάσει είναι θέμα της μαμάς και όχι δικό σου. Συγγνώμη που στο λεω ετσι χοντρα, αλλά εκείνη το κάνει, όχι εσύ και ο θηλασμός όταν γίνεται καταναγκαστικά είναι μαρτυριο και για την μαμα και για το παιδι...

 

Όσον αφορά τα "βαζάκια", γενικά ο παιδιίατρος θα σας πει ποτε να ξεκινησετε τις στερεες τροφές, δεν θα αποφασίσεις εσυ ή η μαμα... Και σαφώς θα σας δώσει οδηγίες τι να τρωει το μωρο, πως να του μαγειρευεται κλπ.... :D:idea:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγω φιλε μας την δικη μου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ γνωμη... Το πόσο θα θηλάσει είναι θέμα της μαμάς και όχι δικό σου. Συγγνώμη που στο λεω ετσι χοντρα, αλλά εκείνη το κάνει, όχι εσύ και ο θηλασμός όταν γίνεται καταναγκαστικά είναι μαρτυριο και για την μαμα και για το παιδι...

 

Όσον αφορά τα "βαζάκια", γενικά ο παιδιίατρος θα σας πει ποτε να ξεκινησετε τις στερεες τροφές, δεν θα αποφασίσεις εσυ ή η μαμα... Και σαφώς θα σας δώσει οδηγίες τι να τρωει το μωρο, πως να του μαγειρευεται κλπ.... :D:idea:

 

Συμφωνώ :D

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Lensman!

 

βασικά, απο αυτά που γράφεις διακρίνω ότι δεν σου αρέσει η επιλογή που κάνει η σύζυγος όσον αφορά το θηλασμό.

 

δεν ξέρω εάν είδες την κατηγορία θηλασμός-

αν διαβάσεις διάφορα τόπικ, υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά, θα δείς, πόσο πολύ είναι ένα θέμα που βασανίζει πολλές γυναίκες,....

ΠΟΛΥ όμως..

Είναι πιστεύω και αυτό ένα απο όλα τα πολλά θέματα που έχουν δείξει οι συζητήσεις εδώ, για τα οποία είναι ανάγκη να υπάρξει σωστή ενημέρωση,

όχι μόνο στις γυναίκες φυσικά, αλλά και στους άντρες!

 

Ναι, ο θηλασμός είναι αυτό και είναι εκείνο είναι είναι (όλα τα θετικά του)

 

το πρόβλημα όμως είναι ότι αν καλούταν μια γυναίκα να θηλάσει σε άσχετη στιγμή, είναι ένα πράγμα εντελώς διαφορετικό απο ότι το να θηλάσει μετά την γέννα.

 

δυστυχώς δεν υπάρχει επαρκής ενημέρωση και κατανόηση της έννοιας της επιλόχειας κατάθλιψης που πχ σε μεγάλο ποσοστό ξεκινά μετά τον τρίτο μήνα!

ή για τό θέμα του ότι πόσες μητέρες τελικά, όντως καταλήγουν και χρησιμοποιούν λάθος τεχνική (καταλάθος) στον θηλασμό,

ή για το θέμα του πόσες μητέρες επηρεάζονται και αγχώνονται απο τους εξωτερικούς παράγοντες

και τελικά καταλήγουν άθελά τους ενώ είχαν όλη την πρόθεση να θηλάσουν, να βλέπουν αυτή την διαδικασία σαν ένα πρέπει

που γίνεται για να ικανοποιηθούν οι υπόλοιποι, για να αποδείξουν κάτι,

με λίγα λόγια,

την στιγμή, που η μητέρα έχει ανάγκη πχ λίγο χρόνο για τον εαυτό της

ειδικά εάν έχουν αρχίσει και καταθλιπτικές σκέψεις.

τις περισσότερες απο αυτές τις καταθλιπτικές σκέψεις, δεν τις εκφράζει γιατί η ίδια νιώθει ενοχές για αυτές!

(γιατί "κανονικά" θα έπρεπε να είναι στον παράδεισο και όχι να σκέφτεται άσχημα για τα πάντα πχ)

 

υπάρχουν ΤΟΣΕΣ παρεξηγήσεις σε όλο αυτό το θέμα που ούτε οι γυναίκες/μητέρες το γνωρίζουν πόσο μάλλον και οι άντρες!

 

Ελπίζω μέσα απο την ανάγνωση σε διάφορα θέματα εδώ, να δείς να αισθανθείς βασικά

το ότι η σύζυγός σου μπορεί να βλέπει το θηλασμό σαν αγγαρεία και θέλει να τον σταματήσει, μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους!

και ελπίζω να δείς ότι ίσως βλέποντας αυτούς τους λόγους, μιάς και εσύ είσαι πχ το πρώτο άτομο με το οποίο έρχεται σε επαφή και μετά με όλους τους άλλους,

να μπορείς να την επηρεάσεις, αφαιρώντας κομμάτι της πίεσης που ίσως αισθάνεται αυτή τη στιγμή, κάνοντας την να ανοιχτεί για το εάν νιώθει άσχημα για τον εαυτό της το σώμα της και έχει ανάγκη απο το δικό της χρόνο.

 

Ίσως εάν τα συζητήσετε αυτά, της δείξεις ότι νοιάζεσαι για όλα αυτά τα θέματα (που στην τελική απασχολούν τις περισσότερες μητέρες, δεν είναι μόνο η γυναίκα σου που αισθάνεται έτσι) αισθανθεί πολύ καλύτερα με τον εαυτό της...

μόνο έτσι θα μπορεί και να προσφέρει, και τον θηλασμό, αλλά και προπαντώς την σωματική εγγύτητα που αποδεδειγμένα ο θηλασμός φέρνει, όπως τα λέει και πολύ καλά η Αγλαία (γράφει εδώ θα δείς τα πόστ της στην ενότητα θηλασμός)

και έχει ανάγκη το μωρό- ακομα και αν στην τελική δεν θηλάζει!.

δεν είναι μόνο το γάλα. είναι και η ανάγκη για σωματική εγγύτητα.

 

οπότε, προσπάθησε να δείς,

 

δεν είναι μόνο το γάλα, που είναι το σημαντικό. είναι όλο το σφαιρικό θέμα που περιλαμβάνει πάρα πολλούς παράγοντες, μόνο αν το δείς έτσι, θα καταφέρεις να συμπαρασταθείς στην σύζυγό σου,... να την καταλάβεις,.. σε έχει πάρα πολύ ανάγκη τώρα, και νομίζω ότι δεν υπάρχει χειρότερο απο το να αισθάνεται και απο εσένα πίεση για αυτό.

το θέμα είναι να βρεις γιατί αισθάνεται πίεση γενικά, να της αφαιρέσεις αυτή την πίεση,

 

η γυναίκα σου δεν είναι αδύναμη που αισθάνεται έτσι. Ερευνες εχουν δείξει ότι η περίοδος της λοχείας και μετά, είναι στις γυναίκες περιοδοι υψηλού κινδύνου, για εμφάνιση ψυχολογικών θεμάτων..

Φαντάσου. δεν ειναι καθόλου μα καθόλου αστείο... :(:(

μετά την γέννα, η γυναίκα δεν έχει πια τον έλεγχο του σώματος και της ημέρας της. Καλείται να αφεθεί ΕΝΤΕΛΩΣ στην ανάγκη του μωρού. (για να θηλάσει)

αυτό το πράγμα δεν είναι εύκολο, χρειάζεται να υπάρχει ένα συγκεκριμένο υποβαθρο εσωτερικών και εξωτερικών παραγόντων, για να μπορέσει μια μητέρα να αφήσει το σώμα της και τον ύπνο της και την διάθεσή της, στα χέρια του μωρού, άνευ όρων...

Νομίζω εκτός δηλαδή απο τα τεχνικά κομμάτια, αυτό είναι και μια προυπόθεση για τον θηλασμό, που είναι απο τις πιο δύσκολες ίσως (πάντα σε συνδυασμό με το ότι όλα αυτά, είναι ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΑ, καθημερινά, ασταμάτητα, χωρίς διάλλειμα...συνεχή)...

 

δες... μόλις είδα στις ειδήσεις, ότι μια μητέρα αυτοκτόνησε μαζί με το βρέφος της... 3 χρόνια παντρεμένη, με σπίτι,.. με τα πάντα.. δεν πρέπει να ξεχνάμε την επιβάρυνση την ψυχολογική της νέας μητέρας..

το ότι ίσως δεν εκφράζει τα όσα αισθάνεται, δεν πρέπει να είναι ένδειξη ότι όλα έιναι καλά... χρειάζεται διερεύνηση...

εδώ στο ίντερνετ είναι δύσκολο να πεί μια μητέρα πόσο πολύ βασανίστηκε απο την διαδικασία φαντάσου πόσο δύσκολο είναι να το πεί απο κοντά στον άντρα του παιδιού της - που πιθανώς θα αισθανθεί ακριβώς αυτό που αισθάνεσαι εσύ - .. κάποιο θυμό, και κάποια δυσαρέσκεια γιατί όλα δεν είναι τέλεια ή όπως θα έπρεπε να είναι...

 

απλώς μεχρι τώρα,.. οι μητέρες δεν είχαν κάποιο βήμα στο οποίο να αισθάνονται άνετα. πολλά συναισθήματα κρύβονται, απο ενοχές.

μου έρχεται να το φωνάξω. πρέπει όλοι και γυναίκες και άντρες να το γνωρίζουν.. ότι δεν είναι όλα παραμυθένια απλώς επειδη γεννήθηκε ένα παιδί. είναι όπως όλα τα πράγματα στην ζωή, έχει και φάσεις αρνητικές, και φάσεις θετικές, κάποιες τέλειες κάποιες φρικτές...

χρειάζεται να συμβάλλουμε στο να το γνωρίζουν αυτό όλο και περισσότεροι.....

δες και αυτό (πήγαινε σε όλες τις σελίδες..)

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1745&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

επίσης, αν δεν το κάνεις μέχρι τώρα, είναι ευκαιρία να βοηθήσεις έτσι.

6. Μετά το τάισμα προσφερθείτε να πάρετε εσείς το μωρό στην αγκαλιά σας για να ρευτεί. Έτσι συμμετέχετε και οι 2 ενεργά στο τάισμα.

 

ελπίζω λίγο να κατάφερα να σου δώσω μια εικόνα που έχω σχηματίσει εγώ τόσο καιρό που διαβάζω τα όσα γράφουν οι μητέρες.

(εάν ήδη τα ξέρεις συγχώρεσέ με, θεώρησα ότι καλύτερο να επαναληφθώ παρά να παραλείψω κάτι :) )

 

Μαρία

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πόσο θα θηλάσει είναι θέμα της μαμάς και όχι δικό σου. ο θηλασμός όταν γίνεται καταναγκαστικά είναι μαρτυριο
οσον αφορα τις κρεμες θα σου πει ο παιδιατρος παντως τα ετοιμα λαχανικα ειναι οτι χειροτερο για το μωρο φρεσκα λαχανικα ειναι καλυτερο να τρωει μαγειρεμενα απο τη μαμα για να ξερετε και τι τρωει :):P
5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα αναφερθώ μονο στο θέμα του φαγητού λέγοντας σου πως μονο ο παιδιατρος θα σας πει ποτε μπορει να ξεκινίσει τις στέρεες τροφές .

 

Απλά η άποψη μου έιναι να τις φτιάχνετε οτι χρειάζεται,δλδ οχι στα αγορασμένα προιόντα.

Αλλα σίγουρα η μικρή σας θα ξεκινήσει με κρέμες τύπου ρυλάλευρο πρώτα,

μετά φρουτόκρεμες και έπειτα απογευματινή.

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Όσα λέει η Μαρία είναι πάρα πολύ ωραία και έχουν νόημα. Μήπως θα έπρεπε να δημιουργηθεί ένα θέμα για τις ψυχολογικές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι μητέρες μετα τη γέννα; Όταν τα πράγματα δεν είναι σαν διαφήμιση, όπου το μωρό είναι πανέμορφο, ήσυχο, η μητέρα καλοδιάθετη με όρεξη να το φροντίσει, και ο σύντροφος πάντα παρών να συμμετέχει. Όταν τα συναισθήματα που την κατακλύζουν είναι αρνητικά και νιώθει και επιπλέον ενοχές γιατί αυτή υποτίθεται ότι πρέπει να είναι η ομορφότερη στιγμή της ζωής της.

ʼσχετα με το θέμα της ενότητας αλλά ήταν μια αφορμή για να καταγράψω και εγώ τις δικές μου σκέψεις και αγωνίες.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πρόβλημα που έχει σχέση με την σωστή πληροφόρηση γενικά όλων των ανθρώπων.

Απο που αντλεί ο καθημερινός άνθρωπος την εικόνα που έχει για την πατρότητα/μητρότητα?

μόνο κάποιες ελάχιστες ταινίες αφιερώνουν χρόνο σε αυτό, -

ώς επι το πλείστον πιστεύω ότι οι διαφημίσεις, και τα ΜΜΕ παίζουν τεράστιο ρόλο για αυτή την παραπληροφόρηση όπως και η έλλειψη πολλών μέσων ενημέρωσης σωστών (σύλλογοι, κοινότητα κτλ) -

στο εξωτερικό αυτός ο τομέας είναι πολύ πιο δικτυωμένος και διευρυμένος.

 

Εδώ ελάχιστοι ασχολούνται με αυτό λίγοι οι συλλόγοι και δεν υπάρχουν σε όλες τις πόλεις.

οι ώρες εργασίας αλλά και η νοοτροπία και το παρελθόν αυτής της χώρας, που δεν έχουν επιτρέψει την ενασχόληση του κοινού με πηγές σωστής ενημέρωσης, έχουν μειώσει αυτή την πληροφόρηση στο ελάχιστο..

ευτυχώς η τεχνολογία του ιντερνετ καθώς και η γλωσσομάθεια, διευκολύνουν στο να πάρει πληροφορίες κανείς τουλάχιστον απο το διαδίκτυο.. σκόπιμο σε αυτό θα ήταν να βάλουμε ένα τόπικ που να έχει όλες τις έννοιες και στα αγγλικά γιατί έτσι μπορεί κάποιος να αναζητήσει πολύ περισσότερες πληροφορίες απο ότι στην Ελληνική γλώσσα και να επιβεβαιώσει πληροφορίες που παίρνει απο το περιβάλλον.

πχ baby blues postpartum/postnatal depression, breastfeeding κτλ..

και φυσικά σιγά σιγά και τα Ελληνικά άρθρα ολοένα θα πληθαίνουν. Απλά η μετάφραση (η σωστή μετάφραση κιόλας) δεν είναι εύκολο/γρήγορο πράγμα.

φασόλι το φασόλι...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...