Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έλλειψη θηλαστικών κινήσεων


Tour_baby

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.. Είμαι νέα μανούλα και αρκετά αγχωμένη. Γέννησα (38 εμβομάδων κύησης) πρίν απο 9 μέρες το αγοράκι μου και μεταφέρθηκε στη ΜΕΝΝ Ιπποκρατείου λόγω περιγεννητικου στρές και σπασμών.. Είμαστε πλέον εκτός θερμοκιτίδας αλλά όλες τις μέρες αυτές τρώγαμε με σωληνάκι.. Σήμερα προσπάθησα να το ταίσω με το δικό μου γάλα με μπιμπερό αλλά δεν έκανε καθόλου θηλαστικές κινήσεις.. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να επαναφέρω τις θηλαστικές κινήσεις στο μικρό μου?!?!?! :confused::confused::confused::confused:

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γράψε καλύτερα στο θέμα του θηλασμού, στις ειδικές περιπτώσεις

 

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=113

 

 

Μέχρι να σου απαντήσουν εκεί οι πιο έμπειρες να σου πω να βάζεις το μωρό συνέχεια στο στήθος και κάποια στιγμή θα καταλάβει τι πρέπει να κάνει....

καλύτερα πριν φάει αλλά αν κλαίει και του δώσεις μπουκάλι τελικά βάλτο μετά να πιπιλίσει.

 

να σου ζήσει.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει και μπράβο για το κουράγιο σου!

Καλό είναι να σας δει ειδικός σύμβουλος θηλασμού, γιατί τα προβλήματα στην τεχνική δεν λύνονται εύκολα online.

Στην Καβάλα υπάρχει παιδίατροςσύμβουλος θηλασμού:

http://www.argiriou.org/front.php?lang=el

 

Επίσης στην Ξάνθη υπάρχει γυναικολόγος σύμβουλος θηλασμού:Μιλόσλαβα (Μιλένα) Ρούζκοβα

Γυναικολόγος/Μαιευτήρας

40 εκκλησιών 3

Ξάνθη Τ.Κ. 67 100

Ιατρείο: 25410 62046

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι.

Ειδικος δεν ειμαι αλλα οταν ειχα την κορη μου στην θερμοκοιτιδα λογω προωροτητας, οι νοσοκομες της εδιναν πιπιλα για να μαθει να κανει θηλαστικες κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι.

Ειδικος δεν ειμαι αλλα οταν ειχα την κορη μου στην θερμοκοιτιδα λογω προωροτητας, οι νοσοκομες της εδιναν πιπιλα για να μαθει να κανει θηλαστικες κινησεις.

 

:shock: Αυτό ομολογώ ότι πρώτη φορά το ακούω!Εγώ ξέρω ότι τις πρώτες σαράντα μέρες(μπορεί και παραπάνω?) δε δίνουμε πιπίλα ή μπουκάλι για να μη πάθει το μωρό σύγχυση θηλών...:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση.. Αυτό με τη πιπίλα θα το προτείνω αν και δεν νομίζω να το δεχτούν!! Ειλικρινά αν καταφέρει να πιάσει πιπίλα και να συνηθίσει στο μπιμπερό δεν με απασχολεί καθόλου, απλά θα συνεχίσω τις αντλήσεις και θα τρώει το γάλα μου απο το μπιμπερό.. Μου φτάνει μόνο να σταματήσει να τρώει απο το σωληνάκι!!

Σε περίπτωση που δεν δεχτούν όμως τη πιπίλα τι κάνουμε?!?!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση.. Αυτό με τη πιπίλα θα το προτείνω αν και δεν νομίζω να το δεχτούν!! Ειλικρινά αν καταφέρει να πιάσει πιπίλα και να συνηθίσει στο μπιμπερό δεν με απασχολεί καθόλου, απλά θα συνεχίσω τις αντλήσεις και θα τρώει το γάλα μου απο το μπιμπερό.. Μου φτάνει μόνο να σταματήσει να τρώει απο το σωληνάκι!!

Σε περίπτωση που δεν δεχτούν όμως τη πιπίλα τι κάνουμε?!?!

 

Tour_baby κι εγώ δεν είμαι ειδικός αλλά θα πρότεινα να συνεχίσεις την προσπάθεια να μπει στο στήθος,βάζε το μωρό στο στήθος πριν αρχίσει να κλαίει για φαγητό,ή ακόμα και σε άσχετες φάσεις,που θα πάει δε θα το πιάσει?:P

Εγώ αυτό νομίζω ότι πρέπει να γίνει αλλά επαναλαμβάνω δεν είμαι ειδικός.Γιατί δεν έρχεσαι σε επαφή με μία σύμβουλο θηλασμού όπως σου πρότειναν και τα κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

Μα αν κατάλαβα καλά βρε κορίτσια το μωρό είναι ακόμα στη ΜΕΝΝ, απλά έχει βγει από τη θερμοκοιτίδα. Παρεπιτπόντως να σας ζήσει το μωρούλι.

Κι εμείς όσο ήμασταν στη ΜΕΝΝ, λόγω προωρότητας κι επειδή δεν είχε αναπτύξει θηλαστικές κινήσεις, έδιναν πιπίλα για να μάθει. Σιγά σιγά δίναμε με το μπουκάλι γαλατάκι και συμπλήρωναν από το σωληνάκι.

Οι θηλαστικές κινήσεις πάντως είναι θέμα ωρίμανσης του νευρικού συστήματος.

Τώρα αν η κοπέλα μπορεί να έρθει σε επαφή με κάποια σύμβουλο θηλασμού στη Θεσσαλονίκη και να είναι μαζί της στην επίσκεψη ώστε να προσπαθήσουν μαζί, αυτό είναι άλλο.

Αν κάτι κατάλαβα λάθος ας με διορθώσει η Tour_baby.

Νομίζω όμως ότι θέλει το χρόνο του ώστε να μπορέσει να τραφεί μόνο του. Εκεί στη ΜΕΝΝ οι γιατροί τι σου λένε?

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

maeleni δεν κατάλαβες λάθος..είμαστε στη ΜΕΝΝ και θα παραμείνουμε μάλλον αρκετό καιρό ακόμα..οι γιατροί έχουν την συνήθεια να μην λένε πολλά έως τίποτα.. αυτό με τη πιπίλα δεν το δοκιμάσαμε ακόμα αλλά ούτε επικοινώνησα ακόμα με κάποια σύμβουλό μιας και πλησιάζει ο 15 Αύγουστος και ελπίζω σε ένα θαύμα.. Ελπίζω απο Δευτέρα να βρώ χρόνο να επικοινωνήσω με κάποια...

Σας ευχαριστώ όλες για ακόμα μια φορά..

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο καλή μου.

Θα γίνουν όλα μην απελπίζεσαι. Εχει συμβούλους θηλασμού κι εδώ στη Θεσ/νίκη αν χρειαστείς. Στο Ιπποκράτειο δεν είπες ότι είναι το μωρό?

Δώσε του λίγο χρόνο να πάρει τα πάνω του και μην αγχώνεσαι.

Αν χρειαστείς κάτι και μπορώ να βοηθήσω, οτιδήποτε, μη διστάσεις να μου στείλεις μήνυμα.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχωνεσαι καθολου, θα τα καταφέρει ο μπεμπούλης σου όπως και ο δικος μου...κι εμεις στην ΜΕΝΝ του Ιπποκρατειου είμαστε, σιγουρα θα εχουμε συναντηθει τις ωρες που ταιζουμε. Εμένα ειναι σχεδον 2 μηνων, ητανε πολυ καιρο διασωληνωμενο και στην θερμοκοιτιδα (οχι λογω προωροτητας) και ετρωγε με καθετηρακι. Εδω και 1 εβδομαδα τρωμε με μπιμπερο, στην αρχη δυσκολα αλλα τωρα τα καταφερνει καλυτερα. Δωσε του λιγο χρονο και ολα θα γινουνε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...