Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να της εξηγήσω ότι θα αποθηλάσουμε;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Bunitaki και Kikaki τώρα διάβασα τι περιπτώσεις σας. Σας νιώθω, συμπάσχω, αλλά πιστέψτε με υπάρχει ελπίς! Είχα το "προνόμιο" να δουλεύω από το σπίτι και αναγκάστηκα να παραιτηθώ γιατί δεν έχω χρόνο για τίποτ' άλλο πέραν της ζουζούνας. Όμως τελευταία εφαρμόζοντας ψυχολογία "χαλάρωσε και απόλαυσέ το" ή απλώς επειδή μεγάλωσε λίγο ακόμα, απασχολείται όλο και μεγαλύτερα διαστήματα μόνη της, μένοντας ήσυχη ότι θα έχει την προσοχή μου όποτε τη χρειαστεί.

Venceremos!

Link to comment
Share on other sites

Νας πω κι εγώ πως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα για μας...

Λοιπόν όταν αποφάσισα ότι ήθελα να αποθηλάσω η Λήδα θήλαζε πρωί-μεσημέρι-βράδυ και μερικές φορές μια-δυο φορές ακόμα μέσα στη νύχτα.

Το πρώτο γεύμα που κόψαμε ήταν το μεσημεριανό. Το μεσημέρι εγώ ποτέ δεν είχα καταφέρει να την κοιμίσω χωρίς να θηλάσει. Την πρώτη φορά που της ετοίμασα γάλα στο ποτηράκι της έβγαλα ένα λογίδριο του στυλ ''τώρα που μεγαλώνεις θα πίνεις όλο και λιγότερο γαλατάκι από τη μαμά, μέχρι που θα σταματήσεις. Έτσι κάνουν και όλα τα ζωάκια...Τα γατάκια...μπλα, μπλα, που πίνουν από τη μαμά τους, και μετά μεγαλώνουν μπλα μπλα μπλα και τα κατσικάκια και τα σκυλάκια και τα γαιδουράκι..μπλα μπλα μπλα...(ξέρω, ξέρω, τα όλα τα ζωάκια αποθηλάζουν μεγαλύτερα σε αντιστοιχία αλλά η Λήδα δεν έχει τα στοιχεία!!!)....ΑΝ παρόλα αυτά θες να πίνεις γάλα, μπορείς να πίνεις από αυτό που έχουμε στο ψυγείο''...και της το πάσαρα! Στην αρχή το έσπρωχνε, ξανατράβαγε τη μπλούζα, ξανάρχιζε η ιστορία, σκυλάκια, γατάκια, προβατάκια, μέχρι που, μάλλον για να με κάνει να το βουλώσω, το ήπιε όλο μονορούφι...Ε, αυτή η ιστορία συνεχίστηκε μερικές ακόμα μέρες με όλο και λιγότερη ένταση...Εγώ ακάθεκτη, δώστου να ονοματίζω όλα τα θηλαστικά επί της γής...

Μετά από δυο βδομάδες κόψαμε και το πρωινό...με την ίδια διαδικασία.

Αυτή τη στιγμή μας έχει απομείνει το βραδινό...στο οποίο νομίζω ότι θα υπάρξει μεγαλύτερη δυσκολία....Ως προς τον ύπνο, εντάξει, μάλλον το μεσημέρι μου πέρνει περισσότερο χρόνο να την κοιμήσω, αλλά το βράδυ ούτως ή άλλως δεν κοιμάται θηλάζοντας οπότε δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι δραματικά...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Μυρτώ καλημέρα, το βράδυ τη βάζεις απλώς στο κρεβάτι και κοιμάται; μου φαίνεται περίεργο που θηλάζει για ύπνο το μεσημέρι και όχι το βράδυ... και ποιό γάλα της δίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Και το βράδυ θηλάζει απλώς δεν κοιμάται θηλάζοντας. Την βάζω την κούνια της και με θέλει δίπλα της μέχρι να κοιμηθεί...Παλιότερα, ναι, την έβαζα στην κούνια της και έφευγα αλλά...this! Last year!

Της δίνω Εβολ βιολογικό ή Κουκάκη, ή αγρόκτημα Βραχιάς ή Όλυμπος βιολογικό...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

madreterra δηλαδή όσες φορές σηκωνόταν όρθια την έβαζες πάλι να ξαπλώσει; πόσες φορές 10, 100, 1000; και μετά από πόση ώρα κοιμόταν;

 

 

ναι ακόμα και χίλιες ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ αλλά και την παρουσία μας. Δεν την άφηνα μόνη να κλάιει της μιλούσα της εξηγούσα και βέβαια θύμωνε και έκλαιγε πολύ δυνατά αλλά όπως είπαμε "βράχος" (τρομαρα μου!!!) όσο και να πονούσα μέσα μου που το έβλεπα. Μετά από 3 μέρες έκανε μόνο μερικά παραπονάκια και σε 10 μέρες ούτε που θα το πιστεύετε πως άλλαξε

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Madreterra αυτό που περιγράφεις γινόταν στα μεταμεσονύκτια ξυπνήματα; τώρα ξυπνάει τη νύχτα; ο πρωινός θηλασμός τί ώρα γίνεται; και το βράδυ θηλάζει για να κοιμηθεί;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, προσπαθώ να βρω μια άκρη και δεν είμαι και καθόλου βράχος! Δηλαδή είναι προτιμότερο να κοπούν πρώτα οι μεταμεσονύκτιοι και μετά ο βραδινός θηλασμός;

Εμάς ο πιο μεγάλος θηλασμός μας είναι όταν ξυπνάει στις 5.30 (μαζί με τον ήλιο) και την παίρνω στο κρεβάτι μας όπου θηλάζει κάθε τρεις και λίγο μισοκοιμισμένη μέχρι να σηκωθούμε στις 8, 9 ή 10.... Αυτό μου φαίνεται το πιο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό που περιγράφω γινόταν:

Ας πούμε ότι κοιμόταν στις 9 το βράδυ. Ξυπνούσε στις 1:00 μέτα ξανά στις 3:00 μετά στις 4:30. Κάπως έτσι γινόταν. Και να φανταστείς ότι ήταν 15 μηνών δηλ αρκετά μεγάλη. Τώρα ξυπνάει περίπου στις 5:30 (για 20' και μετά κοιμάται) γιατί λογικά πεινάει αφού κοιμάται από τις 8:30-9:00 και το πρωί στις 8:00 πριν φύγει για τον παιδικό δεν θηλάζουμε αλλά της δίνω μισό κουπάκι (μόνο τόσο πίνει) με το κουταλάκι φρέσκο γάλα με λίγη ζάχαρη.

Θηλασε την στις 5:30 και πήγαινέ την στο κρεβάτι της να δεις τι θα κάνει?

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις 5.30 τη θηλάζεις; (ίδια ώρα ξυπνάνε;!). Εμένα δεν "παίζει" να ξανακοιμηθεί με τίποτα. Αφού και στο κρεβάτι που την παίρνω πολλές φορές δεν κοιμάται μέχρι που σηκωνόμαστε στις 7 κατάκοπες...έχει αυτορυθμιζόμενο φωτοσύστημα. Και εννοείται πως στα δωμάτια έχω συσκότιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

ξεκινησα σημερα διαδικασιες αποθηλασμου..τωρα που την κοιμησα για μεσημερι την πηρα αγκαλια κανοντας βολτες οπως οταν ηταν νεογεννητο.Αν ξαπλωναμε στο κρεβατι θα ζηταγε σιγουρα, το ιδιο και στην καρεκλα.Δεν ζητησε να θηλασει...αρχισαν τα ματακια να κλεινουν(χαρα εγω)τσουπ...ανοιγει το ματι νιανια μαμουλα..προσπαθησα να της αποσπασω την προσοχη της τραγουδουσα της μιλαγα γλυκα της ελεγα νιανια το βραδακι αγαπη μου τπτ..πλανταξε νιανια μαμουλα μου σε παακαλω...σε παακαλωωωωωωω...ενεδωσα...κοιμηθηκε με λιγμους..στεναχωρηθηκα πολυ..

θελω ομως ν'αποθηλασω το πηρα αποφαση.το λιβανιζω καιρο τωρα αλλα δεν ημουν ετοιμη.τωρα θελω να το κανω..στεναχωριεμαι ομως αν ειναι να μου κλαει και να σπαραζει ετσι..δεν ξερω αν θα τα καταφερω.Ειμαι πολυ περηφανη που την θηλασα τοσο καιρο και το χαρηκα πραγματικα.Τελευταια ομως εχει γινει δυσκολο για μενα.

Νομιζω πως το δυσκολοτερο θα ειναι το βραδυ.Μετα απο καποια ωρα το βραδυ ερχεται στο κρεβατι μας.Την εχω ξεγελασει καποιες φορες με νερακι η χαμομηλι.Μηπως θα πρεπει να της δινω γαλα φρεσκο και το βραδυ?Οχι οτι πινει και πολυ φρεσκο.Ισως τωρα που καλοκαιριασε το προτιμαει δροσερο..

Ξερω ειμαι στην πολυ αρχη ακομα.Αλλα στεναχωρηθηκα πολυ το μεσημερι,,,αν την ακουγατε...σε παακαλω μαμουλα μου νια νιαααα,σε παακαλω,,:cry:.Εσεις τι θα κανατε θα της δινατε η θα την αφηνατε να κλαιει?(γιατι αυτη η ερωτηση μου φαινεται περιεργη?)

Link to comment
Share on other sites

αναλογα τα κεφια!να σου πω την αληθεια ποτε δεν μετραγα...το ειχε παντα ευκαιρο μιας και δουλευω στο σπιτι.σιγουρα πριν κοιμηθει το μεσημερι και το βραδυ.Μεσα στην ημερα πες 2 φορες και την νυχτα μπορει και παραπανω.Η αληθεια ειναι πως στην ημερα την εχω ηδη αποφυγει ανωδυνα..εκτος απο το μεσημερι που πλανταξε..νυσταζε κιολας και ηταν ευαισθητη..μου εχει ζητησει απο τοτε 3 φορες.την τελευταια την ρωτησα αν ηθελε γαλα μου ειπε ναι..της εβαλα...μ'εγραψε...:?αχ θα δουμε το βραδυ τι θα γινει.Πριν κοιμηθει να λεω να την θηλασω και μετα να προσπαθησω να την ξεγελασω την νυχτα.εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...