Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Την ημέρα κοιμάται και το βράδυ το μάτι γαρίδα.


sofpontiaki

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ 28 ΗΜΕΡΩΝ! ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΑΝΑ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΧΩΡΙς ΚΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΝΑΝΟΥΡΙΣΩ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΞΥΠΝΙΑ.

ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ..ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ;;;

ieCyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα για της ρυθμίσεις τον ύπνο.

Εγώ το είχα καταφέρει αυτό μετά τον τρίτο μήνα.(κάτι ήξεραν οι παλιοί που έλεγαν πως τα πράγματα φτιάχνουν αφού διπλοσαραντίσουν τα μωρά)

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ 28 ΗΜΕΡΩΝ! ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΑΝΑ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΧΩΡΙς ΚΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΝΑΝΟΥΡΙΣΩ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΞΥΠΝΙΑ.

ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ..ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ;;;

 

Καλημέρα κοριτσι μου!!

Να σου ζήσει!!

Καταρχήν ειναι πολυ μικρούλη το μωράκι σου για να ρυθμίσεις τον υπνο ΟΜΩΣ

Προσπάθησε να το κρατάς ξύπνιο την ημέρα..

Τα μωράκια σε αυτήν την ηλικία μπορούν να μείνουν ξύπνια λίγες ώρες περίπου 45-60 λεπτά απο την τελευταία αφυπνίση.

Βάλε ένα υποτυπώδες προγράμμα με μπούσουλα το ταισμα.

Λίγα ερεθίσματα όσο μπορείς καμία βολτα συγκεκριμένες ώρες και το βραδυ ρουτίνα ύπνου με ένα μπανάκι κρεμούλες αγκαλίτσα και νάνι οτι ωρα νομίζεις εσύ εννοείτα, συνήθως κατα τις 20:00.

Όσο εχει ήλιο πάντως εννοείται θα το αφήνεις να κοιμαται αλλα να προσπάθεις( οταν βλέπεις οτι το παρακάνει χαχαχαχαχα υπναρού να την απασχολείς!!!!

Θα στρώσει σιγά σιγά το βασικό όμως ειναι να ξεχωρίσει τη νύχτα απο τη μερα!!

Καλή επιτυχία καλή δύναμη!'

 

Ps:βασικό το βραδυ οταν ταΐζεις το μωρό να έχεις παρα πολυ χαμηλό φωτισμό να μη του μιλάς και γενικότερα καθόλου ερεθίσματα!!!

Θα μάθει σιγά σιγά να είσαι σίγουρη!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει καταρχήν. Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ συνηθισμένο στα νεογέννητα.

 

Για να την βοηθήσεις να ξεχωρίσει την μέρα από τη νύχτα φρόντιζε μέσα στην ημέρα :

 

1) Να την ξυπνάς κάθε 2 ώρες

2) Να την ταϊζεις σε δωμάτιο με φυσικό φως και κανονικούς ήχους. Το να κοιμάται σε ησυχία και σκοτάδι την ημέρα δεν πειράζει, την ώρα όμως που είναι ξύπνια να την έχεις στην φασαρία.

3) Ακολούθησε την τριπλέτα τάισμα - δραστηριότητα - ύπνος. Ποτέ μα ποτέ μέσα στην ημέρα τάισμα και ύπνος στα καπάκια (π.χ. ταίζω για να κοιμηθεί). Μεταξύ γεύματος και ύπνου, κάντε μια μίνι "δραστηριότητα", π.χ. αλλαγή πάνας, μια μικρή βόλτα στην αγκαλιά μέσα στο σπίτι, κούνα της κανένα παιχνιδάκι, κάντε λίγη βρεφική γυμναστική, οτιδήποτε παρεμφερές, δεν χρειάζεται να είναι κάτι ιδιαίτερο ούτε να διαρκεί πολύ 10'-15' σε αυτή την φάση αρκούν.

 

Εννοείται ότι μέσα στη νύχτα κάνεις ακριβώς τα αντίθετα : σκοτάδι, ησυχία, μηδενικά ερεθίσματα, τάισμα και ύπνος κατευθείαν κλπ. Ούτε πάνα μην αλλάζεις αν δεν κάνει κακά!

 

Αν έχεις όρεξη για λίγο διάβασμα, αγόρασε σε ηλεκτρονική μορφή από amazon το "Οn becoming Babywise", πολύ χρήσιμο για όλο τον πρώτο χρόνο του μωρού.

 

Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΗΜΕΡΩΝ.ΠΛΕΟΝ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ! ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΥΠΝΟ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΑΡΟΣ. *ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ. ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ* ΣΤΗ ΑΡΧΗ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΜΕΤΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΤΟ ΠΡΩΙ. ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ. ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΚΡΙΝΙΑ. ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΑΙ ΚΑΙ ΥΠΝΟ. ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.

ieCyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 12 ΜΗΝΩΝ.ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ 9 ΜΕ 9.30 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΞΥΠΝΑΕΙ Κ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 2. ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 9 ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 12 ΓΙΑ 20 ΛΕΠΤΑ Κ ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 3 ΓΙΑ 1,30 ΜΕ 2 ΩΡΕΣ. ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ ΑΣ ΤΟ ΠΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 12 ΜΗΝΩΝ.ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ 9 ΜΕ 9.30 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΞΥΠΝΑΕΙ Κ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 2. ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 9 ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 12 ΓΙΑ 20 ΛΕΠΤΑ Κ ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 3 ΓΙΑ 1,30 ΜΕ 2 ΩΡΕΣ. ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ ΑΣ ΤΟ ΠΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ...

 

Ποια ειναι η ρουτίνα σας μέσα στη μέρα; Πώς πάει για ύπνο και τι γίνεται όταν ξυπνήσει;

Εκ πρώτης όψης, μοιάζει να νομίζει ότι ο απογευματινός υπνάκος γίνεται στις 9 συν ότι αυτό το πρωινό 20λεπτο είναι καπως περίεργο.

Θα σου έλεγα ξύπνα την το πρωί πιο νωρίς, ας πούμε στις 8 για αρχή, μην την αφήσεις να κοιμηθεί στις 12, και προσπάθησε να τη βάλεις για ένα μεγαλύτερο υπνο το μεσημέρι. Ισως και μια καλη απογευματινη βόλτα και πολυ εκτονωση να βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 12 ΜΗΝΩΝ.ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ 9 ΜΕ 9.30 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΞΥΠΝΑΕΙ Κ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 2. ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 9 ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 12 ΓΙΑ 20 ΛΕΠΤΑ Κ ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 3 ΓΙΑ 1,30 ΜΕ 2 ΩΡΕΣ. ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ ΑΣ ΤΟ ΠΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ...

 

Καλησπερα!!!!!Ειμαι μια μαμα που ταλαιπωρηθηκε πολυ απο θεμα υπνου.Ο γιος μου ηταν παρα μα παρα πολυ δυσκολος.Η γνωμη μου ειναι την ωρα που θα ξυπνησει κ θα θελει να σηκωθει να παιξει να φαει η οτι αλλο τελος παντων να ΜΗΝ την σηκωσεις.Προσπαθησε να μεινεις μαζι της να βαλεις λιγη μουσικη(νανουρισματα απο youtube)στο κινητο σου να παιζει χαλαρα η να καθισεις διπλα στο κτεβατι της να της κρατας η να της χαιδευεις το χερι η να της πεις ενα παραμυθι η να της τραγουδισεις κατι εσυ.εγω τα εκανα ολα.ενα καθε μερα η ολα μαζι αν χρειαζοταν.περασε ενα διαστημα δυσκολο δεν μπορω να πω αλλα στο τελος εμαθε κ τωρσ εκτος εξαιρεσεων κοιμαται 12ωρο συνεχομενο.

Καλη επιτυχια σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΗ ΜΟΥ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΣΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ,ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ. ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΑΕΙ,ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ,ΣΤΙΣ 11 ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΤΗΣ,ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ 20' ΛΕΠΤΟ,ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 2 ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΤΗΣ,ΚΟΙΜΑΤΑΙ,ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ,ΠΡΙΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΥΠΝΟ ΓΑΛΑ.ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΒΟΛΤΕΣ,ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΗ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΕ ΑΝΗΣΥΧΟ ΥΠΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

ELENI THESS ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ,ΞΥΠΝΗΣΑ Κ ΔΕΝ ΤΗ ΣΗΚΩΣΑ,ΕΚΛΑΨΕ ΛΙΓΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΤΗΣ ΤΗΝ ΚΟΥΝΗΣΑ ΛΙΓΟ Κ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΠΑΛΙ.ΓΙΑ ΑΠΟΨΕ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ,ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ.. Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...