Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το μωρακι μας "εφυγε"


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαστε ο Νικος & η Χριστίνα και πριν 4 μήνες μάθαμε ότι θα κάναμε το πρώτο μας μωράκι. Η χαρά μας μεγάλη και η ανυπομονησία μεγαλύτερη. Πηγαίνοντας για τον ηπέρηχο μας στην 17η εβδομάδα μάθαμε ότι το μωρό μας δεν μπορούσε να παράγει αμνιακό υγρό διότι δεν είχε νεφρά. Αυτές τις μέρες ετοιμαζόμαστε να το γεννήσουμε και να το χαιρετήσουμε για πάντα. Δέν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το να χάνεις ένα μώρο ακόμα και αν αυτό δεν έχει ακόμα γεννηθεί. Όλα τα λόγια είναι εύκολα "κουράγιο", "θα ρθει και άλλο, θα ξαναπροσπαθήσετε" κτλ. 'Οπως και να χει, χάνουμε ένα παιδί και αυτό είναι που μετράει. Ελπίζουμε να μην συμβεί σε κανένα γονιό αυτό, και όσοι είναι στην θέση μας να μην το βάλουν κάτω. Εμείς δεν θα το βάλουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα. Είμαστε ο Νικος & η Χριστίνα και πριν 4 μήνες μάθαμε ότι θα κάναμε το πρώτο μας μωράκι. Η χαρά μας μεγάλη και η ανυπομονησία μεγαλύτερη. Πηγαίνοντας για τον ηπέρηχο μας στην 17η εβδομάδα μάθαμε ότι το μωρό μας δεν μπορούσε να παράγει αμνιακό υγρό διότι δεν είχε νεφρά. Αυτές τις μέρες ετοιμαζόμαστε να το γεννήσουμε και να το χαιρετήσουμε για πάντα. Δέν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το να χάνεις ένα μώρο ακόμα και αν αυτό δεν έχει ακόμα γεννηθεί. Όλα τα λόγια είναι εύκολα "κουράγιο", "θα ρθει και άλλο, θα ξαναπροσπαθήσετε" κτλ. 'Οπως και να χει, χάνουμε ένα παιδί και αυτό είναι που μετράει. Ελπίζουμε να μην συμβεί σε κανένα γονιό αυτό, και όσοι είναι στην θέση μας να μην το βάλουν κάτω. Εμείς δεν θα το βάλουμε

 

Ενα μεγαλο μπραβο σας αξιζει που ακομα και ετσι δεν θα το βαλετε κατω....Εδω μεσα εμαθα οτι υπαρχουν μεγαλες δυσκολιες και ποτε μα ποτε δεν πρεπει να το βαζεις κατω....

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ για το μωρακι σας.Δεν θα σας πω αυτα που λενε ολοι και ακομη ακουμε και εμεις με τον αντρα μου απλα θα ερθει η στιγμη που θα ξαναζαμογελασετε,η στιγμη που θα εχετε ενα μωρακι στην αγκαλια σας και θα ειναι ολοι σας η ζωη.Ευχομαι αυτη η στιγμη να ειναι πολυ συντομα.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχομαι, να μη κρατησει η θλιψη σας πολυ, αλλα συντομα να κρατησετε ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σας.. κι αυτη η ψυχουλα που εφυγε τοσο γρηγορα, να στε σιγουροι, θα ειναι ο φυλακας αγγελος του..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μη το βάλετε κάτω , σας συμπονάω πάρα πολύ . Είναι πολύ δύσκολο να φεύγει έτσι το παιδάκι σας . Εύχομαι το μέλλον να σας ανταμοίψει και όλα να πάνε καλά .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πρέπε να το βάλετε κάτω Σίγουρα η θετική σκέψη θα σας βοηθήσει πολύ. Ειναι δύσκολο να χάνεις μια ψυχούλα αλλά με το καιρό θα κλείσει αυτή η πληγή. Στο μέλλον όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαστε ο Νικος & η Χριστίνα και πριν 4 μήνες μάθαμε ότι θα κάναμε το πρώτο μας μωράκι. Η χαρά μας μεγάλη και η ανυπομονησία μεγαλύτερη. Πηγαίνοντας για τον ηπέρηχο μας στην 17η εβδομάδα μάθαμε ότι το μωρό μας δεν μπορούσε να παράγει αμνιακό υγρό διότι δεν είχε νεφρά. Αυτές τις μέρες ετοιμαζόμαστε να το γεννήσουμε και να το χαιρετήσουμε για πάντα. Δέν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το να χάνεις ένα μώρο ακόμα και αν αυτό δεν έχει ακόμα γεννηθεί. Όλα τα λόγια είναι εύκολα "κουράγιο", "θα ρθει και άλλο, θα ξαναπροσπαθήσετε" κτλ. 'Οπως και να χει, χάνουμε ένα παιδί και αυτό είναι που μετράει. Ελπίζουμε να μην συμβεί σε κανένα γονιό αυτό, και όσοι είναι στην θέση μας να μην το βάλουν κάτω. Εμείς δεν θα το βάλουμε

Χρειάζεται μεγάλο θάρρος παιδιά κι απ'ότι φαίνεται εσείς το διαθέτετε. Βρέθηκα κι εγώ στην ίδια θέση στις 29 Ιανουαρίου..Ξέρω καλά πως είναι και το συναίσθημα και οι αντιδράσεις των γύρω.....Το βασικό είναι ότι είστε ενωμένοι και θα το ξεπεράσετε...Δώστε τον απαιτούμενο χρόνο στον εαυτό σας να πενθήσει το μωράκι σας...κι εκείνο θα σας στείλει ένα αδελφάκι του να σφίξετε στην αγκαλιά σας πολύ σύντομα....Νίκο κράτα σφικτά το χέρι της Χριστίνας...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι για αυτο που σας συνεβει!

να ειστε δυνατοι και ενωμενοι!

η θλιψη σας θα περασει απο σταδια αλλα ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος!

συντομα ευχομαι να αγκαλιασετε ενα μωρακι υγιες!

ο αγγελος σας στον ουρανο θα σας προσεχει για παντα!

 

Φιλικα

Μαρια

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Η φύση ειναι σοφή

Προλαμβάνει καταστάσεις και ισως κάτι τέτοιο έγινε και με το αγγελουδάκι σας

Έσω έτοιμη για το νεο ξεκίνημα

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περάσαμε παρόμοια περιπέτεια τον Νοέμβριο του 2006, στο πρώτο παιδί που περιμέναμε στην 21η εβδομάδα διαγνώστηκε σοβαρό πρόβλημα στην καρδούλα του και αναγκαστήκαμε να διακόψουμε την κύηση. Εύχομαι κουράγιο, κανείς που είναι απ' έξω δεν μπορεί να σας καταλάβει και να σας νοιώσει. Δεν πρόκειται να το ξεχάσετε ποτέ, πάντοτε θα υπάρχει μέσα σας, απλά όσο περνάει ο καιρός ο πόνος είναι πιο απαλός, όμως το αγκάθι στην καρδιά θα είναι ριζωμένο για πάντα μαζί με ένα απέραντο γιατί. Εγώ νόμιζα ότι κάνοντας άλλο παιδί θα το αντικαταστούσα και πράγματι μόλις μας έδωσε ο γιατρός το ΟΚ έμεινα έγκυος και τώρα έχουμε ένα υγιές κοριτσάκι, το γιατί όμως και το κενό που άφησε αυτό που έφυγε πάντα θα υπάρχει μέσα μας. Εύχομαι ότι καλύτερο.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαστε ο Νικος & η Χριστίνα και πριν 4 μήνες μάθαμε ότι θα κάναμε το πρώτο μας μωράκι. Η χαρά μας μεγάλη και η ανυπομονησία μεγαλύτερη. Πηγαίνοντας για τον ηπέρηχο μας στην 17η εβδομάδα μάθαμε ότι το μωρό μας δεν μπορούσε να παράγει αμνιακό υγρό διότι δεν είχε νεφρά. Αυτές τις μέρες ετοιμαζόμαστε να το γεννήσουμε και να το χαιρετήσουμε για πάντα. Δέν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το να χάνεις ένα μώρο ακόμα και αν αυτό δεν έχει ακόμα γεννηθεί. Όλα τα λόγια είναι εύκολα "κουράγιο", "θα ρθει και άλλο, θα ξαναπροσπαθήσετε" κτλ. 'Οπως και να χει, χάνουμε ένα παιδί και αυτό είναι που μετράει. Ελπίζουμε να μην συμβεί σε κανένα γονιό αυτό, και όσοι είναι στην θέση μας να μην το βάλουν κάτω. Εμείς δεν θα το βάλουμε

 

το περασα πριν 4 χρονια ακριβως αυτο ... αλλα εγω το γεννησα νεκρο .... η ζωη συνεχιζετε σημερα εχω ενα 3χρονο αγορι ολο υγεια!!!! εφυγε για καλο!! η ζωη παει μπροστα δεν κοιταμε πισω .... ειναι δυσκολο αλλα το κανουμε ακομα πιο δυσκολο εμεις οι ανθρωποι που δεν προσπαθουμε .... οσο πιο γρηγορα το ξεπερασεις φιλεναδα τοσο πιο γρηγορα θα ερθει το επομενο μωρακι!!! που να το ειχες μεγαλωσει και κανα 2-3 χρονια οπως αλλα κοριτσια εδω μεσα ... ειναι σκληρο αλλα ... πιστεψε με .... ειναι το πιο ανωδυνο μπορουσε να σας συμβει .... διαβασε λιγο εδω μεσα την τραβαει η abbie που ο θεος να τους εχει καλα πολυ ζορι φιλεναδα δεν αξιζει για κανενα μωρακι ολο αυτο .... στα γραφω φιλικα και κλαιγοντας παραλληλα σου λεω εγω το γεννησα ξεραμε οτι δεν εχει νεφρα και πεθανε 3 ωρες μετ;α ... ειχα παρει κουνια καροτσι γιατι ηλπιζα ... πιστευα οτι θα το ξεπερασουμε .... τα πουλησα ολα και ειπα προχωραω ειναι σκληρο απανθρωπο αλλα .... πρεπει να το κανεις για σενα για τονα ντρα σου!!!! παμε για το επομενο μωρακι που θα ειναι γερο δυνατο ....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν υπάρχουν λόγια για να παρηγορηθήτε, και σας το λέω εγώ που πριν 37 μέρες έχασα το κοριτσάκι μου στην 24 εβδομάδα!!:-( θα ακούσετε πολλα αυτό τον καιρό αλλα τίποτα δεν θα απαλύνει τον πόνο σας.προσπαθήστε να δίνετε κουράγιο ο ένας στον άλλο και όπως τα λέτε μην το βάλετε κάτω!

όταν αισθάνεστε οτι δεν τη παλέυτε γράψτε στο forum, πάντα υπάρχουν άνθρωποι να σας μιλήσουν για να αισθανθείτε καλήτερα πιστέψτεμε, εμένα με βοήθησαν και με βοηθούν ακόμα μιας και δεν το έχω ξεπεράσει!

σας εύχομαι να είναι το τελευταίο κακό πράγμα που σας συνέβη!!

Link to comment
Share on other sites

εχετε παρει δευτερη και τρθτη γνωμη????????αν οχι μην το γεννησεις πριν το ψαξεις περισοτερο

και ν οι γιατροι ειναι ανθρωποι και κανουν λαθη

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσο στενοχωριέμαι όταν διαβάζω τέτοιες καταστάσεις, θυμάμαι τα δικά μου, τα μωράκια που δε γέννησα. Δε βοηθάει να σας πω ότι θα έρθει άλλο, δε βοηθάει το κουράγιο. Αυτό που θα σας πω είναι να αγκαλιάζεται ο ένας τον άλλον και να πενθήσετε το μωράκι σας, μόνο έτσι θα νιώσετε μετά από καιρό καλύτερα. Εμείς δεν το κάναμε, ήθελα να δείχνω δυνατή σε όλους για να μην πονάει κανένας από την οικογενειά μου, έκλαιγα τη νύχτα. Ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες και δε μιλάγαμε γι'αυτό με αποτέλεσμα τώρα 2 μήνες μετά να είμαστε χειρότερα από πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι για τον χαμό μιας αθώας ψυχούλας αλλά ο αρθρογράφος που είναι????

Από τότε που το έγραψε δεν έχει ξανα απαντήσει...Γιατί???

Την μέρα που γράφτηκε στο site το έγραψε και δεν εμφανίστηκε πάλι......

 

Που είσαι καλέ???

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τον χαμό μιας αθώας ψυχούλας αλλά ο αρθρογράφος που είναι????

Από τότε που το έγραψε δεν έχει ξανα απαντήσει...Γιατί???

Την μέρα που γράφτηκε στο site το έγραψε και δεν εμφανίστηκε πάλι......

 

Που είσαι???:confused::confused::confused::confused::confused:

 

:?:-?:?:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τον χαμό μιας αθώας ψυχούλας αλλά ο αρθρογράφος που είναι????

Από τότε που το έγραψε δεν έχει ξανα απαντήσει...Γιατί???

Την μέρα που γράφτηκε στο site το έγραψε και δεν εμφανίστηκε πάλι......

 

Που είσαι???:confused::confused::confused::confused::confused:

 

:?:-?:?:?::?::?:

 

Προφανως ειναι δυσκολο να μπαινει σε ενα φορουμ για γονεις (και οσους προσπαθουν να γινουν γονεις) τη στιγμη που εζησε την απωλεια του μωρου.

 

Ισως να ξαναερθει οταν νοιωσει καλυτερα ψυχολογικα.

Link to comment
Share on other sites

εχασα κια εγω πριν χρονια ενα μωρο :(

 

αφηστε την λυπη σας να βγει, τον πονο ή ακόμα και τον θυμό σας. Πενθήστε οσο το αισθάνεσθαι και μονο τοτε θα μπορέσετε να συνεχίσετε ....

αντιο μωράκι

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα με δύο μωράκια την εγκυμοσύνη μου, αλλά τα κατάφερε μόνο η κόρη μου! το αγοράκι μου έφυγε νωρίς...

στην αμνιοπαρακέντηση έμαθε ο σύζυγος, γιατί σε εμένα δεν είπαν τίποτα για να μην στενοχωρεθώ, ότι το άλλο μωράκι ήταν αγοράκι. παρόλο που έφυγε νωρίς, δεν έπαψα να το σκέφτομαι.φαντάζομαι πόσο πονάει να το χάνεις όταν είναι μεγαλύτερο, αλλά όλα γίνονται για κάποιο λόγο. η εμβρυολόγος μας είπε ότι δεν θα τα κατάφερνε έτσι κι αλλιώς λόγω της θέσης του, μάλλον.

εγώ είχα αίμα τον πρώτο μήνα και τον δεύτερο ακριβώς τις ημέρες που θα αδιαθετούσα. μετά έμαθα ότι ήμουν έγκυος και ότι είχα χάσει το ένα από τα δύο νινάκια.

Δόξα τω Θεώ έχω την Χιονάτη μου!αλλά δεν ξεχνιέται ...

Link to comment
Share on other sites

να σαι γερη και δυνατη,πριν 2 χρονια εχασα την κορουλα μου την 32η εβδομαδα,ολοκληρο μωρακι που αν γεννιοταν ειχε πιθανοτητες να ζησει...τωρα που ειμαι ξανα εγκυος την σκεφτομαι ακομη πιο εντονα,οχι οτι εφυγε ποτε απο το μυαλο μου....σου ευχομαι να βρεις εστω λιγο γαληνη.

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...