Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ


kerasaki1

Recommended Posts

Οι AMC είναι πολύ ακριβές και δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο από οποιαδήποτε καλή κατσαρόλα της αγοράς.

 

 

Αυτό είναι εντελώς ανακριβές και λάθος!!! Δεν έχουν καμιά σχέση με τις άλλες κατσαρόλες, εκτός και αν μαγειρεύεις σε άλλες κατσαρόλες ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ (ή έστω με μια υποψία νερού)!!!

 

Είναι πολύ ακριβές αλλά τις προτείνω ανεπιφύλακτα!!!

 

Έχεις μαγειρέψει με κατσαρόλες AMC; Αν ναι, δεν χρειάστηκες τον μισό χρόνο απ'ότι με τις άλλες και φυσικά σχεδόν χωρίς νερό όπως έγραψε η pashalitsa;

Η μαμά μου έχει διάφορες κατσαρόλες αλλά από τότε που της χάρισα 2 ΑMC από τις δικές μου μαγειρεύει μόνο με αυτές και αγόρασε και μία κατσαρόλα γίγας AMC για όταν κάνει μεγάλη ποσότητα φαγητού σε γιορτές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια

να σας ρωτησω εσας που εχετε χυτρα κ ξερετε

εχθες πηγα και πηρα της wmf το σετ μια 4,5 λιτρα και μια 3,5 λιτρα κατσαρολες γιατι και τ βρηκα σε καλη τιμη ,ειδα οτι εχει το σετ και μια χυτρα 6,5 λιτρα και μια χυτρα 8,5 λιτρα παλι σε προσφορα

 

θελω να παρω μια απο τις 2 αλλα δεν ξερω ποια.

ποια πιστευετε θα με βολεψει πιο πολυ η 6,5 η η 8,5 ??

Link to comment
Share on other sites

TRAMONTINA και ξερό ψωμί ....

Τα πάντα στο σπίτι μου είναι TRAMONTINA από τις κατσαρόλες μου μέχρι το ποιο μικρο εργαλείο κουζίνας , δεν την αλλάζω με τπτ.

ΙΝΟΧ18/10 δεν είναι κινέζικα, είναι αθάνατα, στα μαχαίρια δε μαζί με την ICEL θεωρούνται κορυφή παγκοσμίως.

 

http://www.tramontina.com.br/products/categories/5-oven-and-stove

 

http://www.icel.pt/

Link to comment
Share on other sites

Kuhn Rikon, μέσω επίδειξης από εταιρεία,και δεν τις αλλάζω με τίποτε!

http://www.kuhnrikon.co.uk/co-uk/en/meta/media/media_releases/durotherm-redesign.html

Πανάκριβες μεν αλλά τα βγάζουν τα λεφτά τους απότην οικονομία που κάνουν.

http://www.everten.com.au/category/Kuhn-Rikon-Cookware-Durotherm.html/

Link to comment
Share on other sites

 

Έχεις μαγειρέψει με κατσαρόλες AMC; Αν ναι, δεν χρειάστηκες τον μισό χρόνο απ'ότι με τις άλλες και φυσικά σχεδόν χωρίς νερό όπως έγραψε η pashalitsa;

Η μαμά μου έχει διάφορες κατσαρόλες αλλά από τότε που της χάρισα 2 ΑMC από τις δικές μου μαγειρεύει μόνο με αυτές και αγόρασε και μία κατσαρόλα γίγας AMC για όταν κάνει μεγάλη ποσότητα φαγητού σε γιορτές κτλ.

 

Μαγείρευα για χρόνια, είχα δύο κατσαρόλες AMC. Όλες οι ανοξείδωτες κατσαρόλες με χοντρό πάτο (όμοιο με αυτό της ΑΜC) μαγειρεύουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, με ελάχιστο ή καθόλου νερό. Οταν μειώνεται το νερό, μειώνεται και ο χρόνος.

Έχω δοκιμάσει φίσλερ, λαγκοστίνα, πυραμίς (την πιο βαρειά σειρά) μπαρατσόνι, δυο διαφορετικές σειρές της WMF, η μία η τοπ σταρ, η άλλη δεν θυμάμαι το όνομα της σειράς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια

να σας ρωτησω εσας που εχετε χυτρα κ ξερετε

εχθες πηγα και πηρα της wmf το σετ μια 4,5 λιτρα και μια 3,5 λιτρα κατσαρολες γιατι και τ βρηκα σε καλη τιμη ,ειδα οτι εχει το σετ και μια χυτρα 6,5 λιτρα και μια χυτρα 8,5 λιτρα παλι σε προσφορα

 

θελω να παρω μια απο τις 2 αλλα δεν ξερω ποια.

ποια πιστευετε θα με βολεψει πιο πολυ η 6,5 η η 8,5 ??

π την μεγαληιστευω καλυτερα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι από δική μου πείρα με είχε βολέψει η 6,5lt. Η μεγαλύτερη των 8,5 θα ήταν καλή αν θέλεις να μαγειρεύεις μεγαλύτερες ποσότητες. Εσύ θα κρίνεις από τις ανάγκες σας.

Κι η μητέρα μου πάντως την εξάρα χρησιμοποιεί, μία άλλη των 8 κάπου βρίσκεται παρατημένη στο χωριό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλες μου και εδω,

οπως ξανα ειπα ειμαι νεα στο..αντικειμενο της τεχνολογιας,

αλλα σε αυτα τα θεματα ειμαι γνωστης!

Πιστευω και πολλες φιλες θα συμφωνησουν οτι οπως ειπε και η προηγουμενη φιλη,

πιο πολυ βολευει η 6.5 λιτρων. Και εντελως τυχαια εχω και εγω μια 8 λιτρων η οποια καθεται περιφανη στο παταρι! Βεβαια εσεις και αλλης γενιας ίσως εχετε συνηθισει αλλιως!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

να σας ρωτησω εσας που εχετε χυτρα κ ξερετε

εχθες πηγα και πηρα της wmf το σετ μια 4,5 λιτρα και μια 3,5 λιτρα κατσαρολες γιατι και τ βρηκα σε καλη τιμη ,ειδα οτι εχει το σετ και μια χυτρα 6,5 λιτρα και μια χυτρα 8,5 λιτρα παλι σε προσφορα

 

θελω να παρω μια απο τις 2 αλλα δεν ξερω ποια.

ποια πιστευετε θα με βολεψει πιο πολυ η 6,5 η η 8,5 ??

 

θα μπορουσες να μου πεις που τις βρηκες σε προσφορα???

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κοριτσια , εγω θελω κατσαρολες που να μαγειρευουν γρηγορα.

Αυτες που εχω ,κανουν σχεδον μιση ωρα για να βρασουν το νερο για μακαρονια η χορτα και μου εχουν σπασει τα νευρα.Θελω επειγοντως να αγορασω εστω και μια για τα μακαρονια και γενικα για τα φαγητα που πρεπει να βρασεις πολυ νερο.

Καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια , εγω θελω κατσαρολες που να μαγειρευουν γρηγορα.

Αυτες που εχω ,κανουν σχεδον μιση ωρα για να βρασουν το νερο για μακαρονια η χορτα και μου εχουν σπασει τα νευρα.Θελω επειγοντως να αγορασω εστω και μια για τα μακαρονια και γενικα για τα φαγητα που πρεπει να βρασεις πολυ νερο.

Καμια προταση?

Αν το θέμα σου είναι το πόσο γρήγορα βράζει το νερό, γιατί δεν το βράζεις στον βραστήρα για γρήγορα και να το ριχνεις στην κατσαρόλα ?

 

Έτσι κάνω π.χ. τα μακαρόνια. Σε 15 λεπτά τρώμε!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι μια λυση που δεν ειχα σκεφτει , γιατι να σου πω την αληθεια δεν εχω συνηθισει να χρησιμοποιω βραστηρα .Και παλι ομως θα ηθελα μια κατσορολα που να "παιρνει γρηγορα βραση".

Σ' ευχαριστω πολυ πολυ για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Να ξέρεις πάντως ότι εξαρτάται και από τον τύπο της εστίας που χρησιμοποιείς. Άλλες κατσαρόλες είναι κατάλληλες για κεραμικές και άλλες για εστίες υγραερίου π.χ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αγορασα μια κατσαρολα της εταιρειας thermoforte στην τιμη των 390 ευρω. Γνωριζει κανεις τα προιοντα της εταιρειας; Μου εκαναν επιδειξη στο σπιτι και το μαγειρεμα ήταν οντως γρηγορο και καλο. Δεν την εχω δοκιμασει ακομα, σκεφτομαι μηπως την επεστρεφα γιατι ειναι μαλλον υπερτιμημενη, ειδικα με τα σημερινα δεδομενα. Αν καποια κοπελα εχει δοκιμασει τα προιοντα της εταιρειας παρακαλω ας μου απαντησει αν οντως αξιζουν την τιμη τους. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω amc εχω απο φοιτητρια που τις πηρα

ειναι αθανατες,πανακριβες ομως

εκεινη ομως τη χυτρα δε την εχω βαλει και γενικα μαγειρευω τοσα χρονια και δε ξερω πως δουλευουν

τις πηρα και μετα απο 15 χρονια που τις εχω ηρθε μια κυρια Λαλου αφου πηρα στην εταιρεια και μου εδειξε καποια πραγματα μετα απο 9 μηνες που τους ειπα

αλλα ξοδευω ρευμα γιατι μαλλον δε τις χρησιμοποιω σωστα

απλα σαν απλες κατσαρολες τις εχω

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

οι amc, ειναι πολυ καλες κατσαρολες αλλα πανακριβες, μαλλον κατι δεν κανεις σωστα, οταν πιασει την θερμοκρασια κατεβαζεις την θερμοκρασια του ματιου στο μισο και πιο κατω? εγω εχω τις fisler και ειμαι πολυ ευχαριστημενη και εχω και το σετ τις quarto που γινεται μικρη και μεγαλη χυτρα, μαγειρευω στην μικρη θερμοκρασια και πολυ γρηγορα....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ της ΑΜC έχω. Μόλις πάρει βράση (σε χρόνο ρεκόρ με κλειστό καπάκι) κατεβάζω την θερμοκρασία στο 1 με μέγιστο το 9 της δικής μου κουζίνας και μαγειρεύω οικονομικότατα. Τις συστήνω ανεπιφύλακτα για κάποια που έχει να διαθέσει φυσικά, γιατί εκτός από οικονομικές, το φαγητό γίνεται και απίστευτα νόστιμο, γιατί κρατάει όλα τα υγρά. Μέχρι και μπριζόλες και μπιφτέκια ψήνω χωρίς λαδι καθόλου, στο ζουμί τους ψήνονται και είναι και διαιτητικά και πεντανόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Εγω εχω τις Kuhn Rikon οι οποιες ειναι ελβετικες. Τις πηρα πριν απο 2 χρονια, πανακριβες βεβαια,αλλα τα φαγητα γινονται τελεια! Μαγειρευουν στην μιση θερμοκρασια και εχουν κατι ειδικα δοχεια που μπορεις να τις τοποθετησεις αφου μαγειρεψεις και κρατανε το φαγητο ζεστο μεχρι και για 2 ωρες. Επισης χρειαζονται ελαχιστο νερο κι ετσι δεν χανονται τα θρεπτικα συστατικα. Προς το τελος του μαγειρεματος κλεινεις το ματι και συνεχιζουν και μαγειρευουν. Το καλυτερο ειναι ενα σκευος που μπορεις να το χρησιμοποιησεις ειτε σαν τηγανι ή βγαζοντας το χερουλι,σαν ταψι. Εχω κανει το ιδιο φαγητο σε απλο ταψι και σε αυτο και μιλαμε για καμια σχεση στη γευση. Αυτα βεβαια αν εχεις να δωσεις ενα σκασμο λεφτα!! :D

 

http://kuhnrikon.com/products/duro/group.php3?id=17&show_tab=0#tab_loc

 

Mπορείς σε παρακαλώ να μου πεις απο που τις αγόρασες???? Χρησιμοποιουμε και εμείς αυτη τη χύτρα εδω και 40 χρόνια περίπου αλλα ξέχασε η μητέρα μου το μάτι ανοιχτό και χάλασε.... Ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για 4 ατομα 7λτ ειναι καλα? Επισης μιας και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε χυτρα ποια λετε να παρω,(ευκολη,απλη, απλο κλεισιμο κτλ) μετριας τιμης ...? Τη θελω για κρεατικα, οσπρια...Ευχαριστω...

zy59p3.png 1UlVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω της pyramis και είμαι πολύ ικανοποιημένη ως τώρα!

 

Σκεφτομουν την PYRAMIS EXPERT PLUS 8LIT ΧΥΤΡΑ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ, η και καποια αλλη .Πρεπει να προσεξω κατι? Χοντρο πατο κτλ? Ως απειρη ρωταω

 

Ευχαριστω πολυ

zy59p3.png 1UlVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Twink με ενδιαφερει η αποψη σου για την συγκεκριμενη κατσαρολα. Έμεινες ευχαριστημένη; Την χρησιμοποίησες τελικα; Πηρα κι εγω την ιδια σημερα και ειμαι λιγο δυσπιστη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...