Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΙΣ 2015


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!! Για άλλη μια φορά χρειάζομαι "τα φώτα σας".

Φέτος για πρώτη φορά αποφασίσαμε να στείλουμε τον 8,5 ετών γιο μας σε ολοήμερη κατασκήνωση. Τα προηγούμενα καλοκαίρια πήγαινε στην ημερήσια κατασκήνωση του σχολείου του και επίσης ένα διάστημα και στην κατασκήνωση που διοργανώνει ο "Ελληνικός Κόσμος".

Έχουμε ακούσει για την Kinderland, το Ranch στο Σοφικό και την Αναγέννηση και την ΚΟΡΕΛΚΟ στον Κάλαμο. Οι τιμές λίγο πολύ ίδιες (χωρίς συμμετοχή Ταμείου, θα είναι με δική μας χρέωση) για 20'ημερη παραμονή.

Θα ήθελα να μου πείτε εάν έχετε πρόσφατη εμπειρία είτε από αυτές είτε από άλλες κατασκηνώσεις κοντινές στην Αθήνα. Με ενδιαφέρει εκτός από την καθαριότητα και την υγιεινή σε όλους τους χώρους και η ασφάλεια των παιδιών. Επίσης, να μην υπάρχουν περιστατικά παιδιών με βίαιη συμπεριφορά. Τέλος, τα παιδιά να απασχολούνται σωστά και να περνούν καλά. Να σημειώσω πως ο δικός μου είναι αρκετά κοινωνικός και χαίρεται ιδιαιτέρως την παρέα των άλλων παιδιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η επιλογή κατασκήνωσης είναι δύσκολη υπόθεση, το ξέρω γιατί το έχω περάσει. Για όλες αυτές που αναφέρεις, έχω ακούσει καλά λόγια. Καλό θα είναι να πάτε και από κει, τώρα μετά το Πάσχα όλες δέχονται επισκέψεις. Όσον αφορά τη συμπεριφορά, δεν νομίζω ότι θα δέχονταν σε κάποια κατασκήνωση ένα επιθετικό παιδί. Περιστατικά βίας όμως, αν εννοείς ότι τα 8χρονα τσακώνονται, δεν νομίζω να τα αποφύγεις. Εγώ στη θέση σου θα φρόντιζα να έχει το παιδί κάποια παρέα μαζί, αν γίνεται. Αισθάνεται καλύτερα στην αρχή. Μετά από τις πρώτες μέρες, δεν έχουν ανάγκη......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω κάνει κατασκηνώτρια στην Κορέλκο και γιατρός στο Ranch.

 

Οι διακοπές στην Κορέλκο ήταν οι καλύτερες των παιδικών μου χρόνων! Πολύ κλάμα και στενοχώρια όταν φεύγαμε...Βέβαια, έχουν περάσει πάνω από 20 χρόνια, οπότε δεν ξέρω αν εξακολουθούν να είναι εξίσου καλές οι συνθήκες!

 

Το Ranch είναι ένα μαγικό μέρος. Τα παιδάκια φαίνονταν να περνούν πολύ καλά.

 

ΥΓ: Επειδή έχω εμπειρία και από άλλες 3 κατασκηνώσεις, οφείλω να πω ότι το φαγητό, σε όλες, είναι απαράδεκτα προκάτ. Το αναφέρω γιατί πρέπει να ευαισθητοποιηθούν οι γονείς και να αλλάξει κάποια στιγμή αυτό. Εξαίρεση αποτελούσε μία μικρή, φτωχή...πλην τίμια κατασκήνωση επαρχιακού δήμου, με φαγητό πραγματικά σπιτικό...

Link to comment
Share on other sites

Αν και παλιό ποστ, θα κάνω "bump" να αναφέρω από κατασκήνωσης πρώτη επιλογή Sports Village Αθητακης και μετά Ranch, Μελισσι. Από ολοήμερο ψάξτε να βρείτε το Παι-ζω, πλούσιες δραστηριοτητες σε πολύ οικονομική τιμή

Link to comment
Share on other sites

Για την ηλικία του γιου σου νομίζω ότι καλή ιδέα είναι η Φωλιά του Παιδιού (Κατασκηνώσεις Ασημακοπούλου). Δέχεται παιδιά 6-12, τα μεγαλύτερα πάνε στην άλλη κατασκήνωση της ίδιας οικογένειας, τον Παράδεισο του Παιδιού.

 

Στα 6-12 ομαδάρχες είναι μόνο παιδαγωγοί κι αυτό κάνει τη διαφορά, τα μικρά έχουν πάντα οργανωμένο πρόγραμμα και δεν υπάρχει χρόνος για μελαγχολία-νοσταλγία. Είναι καλή ιδέα για μικρά παιδάκια οι παιδαγωγοί. Σε πολλές άλλες κατασκηνώσεις (επειδή έχω προσωπική εμπειρία από αρκετές) υπάρχει πολύς ελεύθερος χρόνος που νομίζω ότι ενδείκνυται για μεγαλύτερης ηλικίας παιδιά. Τα μικρότερα νοσταλγούν πολύ τους γονείς όταν υπάρχει κοιλιά στο πρόγραμμα. Έχουν περάσει χρόνια και δεν ξέρω τι έχει αλλάξει από τότε, αλλά από τη Φωλιά έχω τις καλύτερες αναμνήσεις, πολύ ομαδικό παιχνίδι, οργάνωση παιχνιδιών, τουρνουά κλπ, ανάλογα με την ηλικία πάντα.

 

Όπου και να τον στείλεις πάντως, έχεις κάνει καλή επιλογή για την κοινωνικοποίηση, ειδικά αν είναι μοναχοπαίδι.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου πέρυσι (9 ετών) πήγε για πρώτη φορά κατασκήνωση στην Kinderland. Πέρασε καταπληκτικά, όλο το χειμώνα περιμένει πώς και πώς την ημέρα που θα ξαναπάει μόλις κλείσουν τα σχολεία. Τα παιδιά κοιμούνται σε σκηνές και όχι δωμάτια, το οποίο προσωπικά προτιμώ για διάφορους λόγους, ήταν πεντακάθαρα παντού, γιατροί και νοσοκόμοι με το παραμικρό δίπλα στα παιδιά, ασφάλεια σε όλους τους χώρους, γενικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Περιμένω να κλείσει και η μικρή μου τα έξι για να την στείλω και αυτή του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω, εάν κάποιος ενδιαφέρεται, ότι στις περισσότερες κατασκηνώσεις από πέρυσι ισχύει η δωρεάν παραμονή των παιδιών εφόσον ο ένας γονέας είναι άνεργος και σύμφωνα με το δηλωθέν εισόδημα στην εφορία. Εμείς πέρυσι δεν πληρώσαμε τίποτα επειδή ο δικός μου άντρας είναι άνεργος.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας για τις κατασκηνώσεις. Η κόρη μου όμως δεν είναι ακόμα 6 και σκέφτομαι για μετά τις 15/6 που προκύπτει το γνωστό πρόβλημα "τι το κάνεις το παιδί..." , να παρακολουθήσει κάποιο από τα καλοκαιρινά ημερήσια προγράμματα του "Ελληνικού Κόσμου" ή των ΝΗΡΗΙΔΩΝ ή του PIERCE. Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες ή να μου πείτε εντυπώσεις για τα συγκεκριμένα ή εάν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο πρόγραμμα. Μόλις τώρα άρχισα να τα ψάχνω και θα ήθελα πολύ προτάσεις και γνώμες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Έφη, ο γιος μου είχε παρακολουθήσει πέρισυ το πρόγραμμα "Θεοί και Πλανήτες" του Ελληνικού Κόσμου. Εξαιρετική η διοργάνωση, εκπληκτικές οι δασκάλες και μοναδικές εμπειρίες (Θόλος, ανασκαφή, τριήρης, κατασκευές κλπ.). Το παιδί μας ερχόταν σαν ... εκστασιασμένο. Ωραίο και το φαγητό. Σαν μειονέκτημα αναφέρω ότι το διάλειμμα γινόταν εντός. Όμως η Αθήνα έχει καύσωνα και ο Ελληνικός Κόσμος έχει πολύ χώρο: έπαιζαν μέχρι ποδόσφαιρο! Το προτείνω ανεπιφύλακτα ως παιδαγωγική ψυχαγωγία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έφη, ο γιος μου είχε παρακολουθήσει πέρισυ το πρόγραμμα "Θεοί και Πλανήτες" του Ελληνικού Κόσμου. Εξαιρετική η διοργάνωση, εκπληκτικές οι δασκάλες και μοναδικές εμπειρίες (Θόλος, ανασκαφή, τριήρης, κατασκευές κλπ.). Το παιδί μας ερχόταν σαν ... εκστασιασμένο. Ωραίο και το φαγητό. Σαν μειονέκτημα αναφέρω ότι το διάλειμμα γινόταν εντός. Όμως η Αθήνα έχει καύσωνα και ο Ελληνικός Κόσμος έχει πολύ χώρο: έπαιζαν μέχρι ποδόσφαιρο! Το προτείνω ανεπιφύλακτα ως παιδαγωγική ψυχαγωγία.

 

Aimée, καλησπέρα! Εμένα ο δικός μου ήταν στο 4ο δεκαήμερο της κατασκήνωσης του Ελληνικού Κόσμου "Με μια ορθοπεταλιά, στης Ελλάδας την κάθε γωνιά!" Ήταν πραγματικά άψογη η διοργάνωση. Καταπληκτικό το φαγητό, μοναδικές οι εμπειρίες. Την τελευταία ημέρα συγκινηθήκαμε πολύ στη γιορτή. εννοείται ότι θέλει πολύ να πάει και φέτος. Επιλέγουμε το τελευταίο δεκαήμερο, έχοντας επιστρέψει από διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

σας ευχαριστώ πολύ για τιςπληροφορίες! Πολύ ενθαρρυντικό το ότι γίνεται στην πόλη μας ένα τόσο πρωτότυπο και καλά οργανωμένο πρόγραμμα ώστε να γεμίζει δημιοργικά ο χρόνος των παιδιών. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!! Για άλλη μια φορά χρειάζομαι "τα φώτα σας".

Φέτος για πρώτη φορά αποφασίσαμε να στείλουμε τον 8,5 ετών γιο μας σε ολοήμερη κατασκήνωση. Τα προηγούμενα καλοκαίρια πήγαινε στην ημερήσια κατασκήνωση του σχολείου του και επίσης ένα διάστημα και στην κατασκήνωση που διοργανώνει ο "Ελληνικός Κόσμος".

Έχουμε ακούσει για την Kinderland, το Ranch στο Σοφικό και την Αναγέννηση και την ΚΟΡΕΛΚΟ στον Κάλαμο. Οι τιμές λίγο πολύ ίδιες (χωρίς συμμετοχή Ταμείου, θα είναι με δική μας χρέωση) για 20'ημερη παραμονή.

Θα ήθελα να μου πείτε εάν έχετε πρόσφατη εμπειρία είτε από αυτές είτε από άλλες κατασκηνώσεις κοντινές στην Αθήνα. Με ενδιαφέρει εκτός από την καθαριότητα και την υγιεινή σε όλους τους χώρους και η ασφάλεια των παιδιών. Επίσης, να μην υπάρχουν περιστατικά παιδιών με βίαιη συμπεριφορά. Τέλος, τα παιδιά να απασχολούνται σωστά και να περνούν καλά. Να σημειώσω πως ο δικός μου είναι αρκετά κοινωνικός και χαίρεται ιδιαιτέρως την παρέα των άλλων παιδιών.

 

---------------------------------------------

http://www.mama365.gr/23168/dorean-kataskhnosh-meso-oaed-2015-osa-prepei-na.html

 

http://www.saronidacamp.gr/ti_prepei_na.htm

 

http://www.xegniastomelissi.gr/

 

http://www.sportsvillage.gr/

 

:):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΤΟΝ ΚΑΛΑΜΟ . ΠΗΓΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ . ΕΧΩ 2 ΑΓΟΡΙΑ 6 ΚΑΙ 9 ΕΤΩΝ . Ο ΜΙΚΡΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΓΡΑΨΩ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επαναφερω παλι το θεμα κατασκηνωση....εμεις ακολουθουμε το προγραμμα οαεδ και τον εγραψα στο Ξενοιασο Μελισσι στο Σουνιο, ειναι κατ ενθουσιασμενος, η παραλια ειναι ακριβως εξω απο την κατασκηνωση και πανε 2 φορες για μπανιο....το θεμα ειμαι εγω καθως πρωτη φορα φευγει μακρυα και για τοσες μερες...την βδομαδα που ηταν να μπει δεν εκλεισα ματι τωρα αν και εχουν περασει 4 μερες ειμαι λιγο καλυτερα, εχω το τηλεφωνο συνεχεια μαζι μου μην χασω καμια κληση ειμαι σαν την γκομενιτσα που περιμενει τηλεφωνο απο το αγορι τους....αυτο που με παρηγορει ειναι οτι περναει καλα και του αρεσει!!!!

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα γράφω πρωτη φορά για να γνωσυοποιήσω τη δική μου εμπειρία για την κατασκήνωση Κορέλκο στον Κάλαμο. Χθές αναγκάστηκα να πάρω το γιό μου 7 ετών από τη συγκεκριμένη κατασκήνωση αφού για τέσσερις μέρες κάποιο άλλο παιδί το χτυπούσε και το έβριζε χωρίς να έχει εμπλακεί και να με έχει ενημερώσει κανένας ενήλικας. Όταν ζήτησα εξηγήσεις από τον ιδιοκτήτη η απάντηση ήταν ότι κάνω το γιό μου ριψασπί. Προφανώς αντιλαμβάνεται την κατασκήνωσή του ως πεδίο μάχης.

Link to comment
Share on other sites

akis, στην συγκεκριμενη κατασκηνωση υπηρχαν 12καρτοτηλεφωνα για να επικοινωνει το παιδι οποτε θελει...καθως επισης λειτουργουσε και τηλεφωνο παλι με καρτα που με επαιρνε το εκλεινε και τον επαιρνα πισω εγω μετα, αν γινοταν κατι πιο σοβαρο επινοικωνουσε η κατασκηνωση..

litoflou, οταν ο δικος μου μπλεχτηκε σε καβγα μου το ειπε ο ιδιος και μου ζητησε να τον παρω οταν πηρα την κατασκηνωση μου ειπαν οτι θα με ενημερωσει ο κοινοταρχης σε 5λπετα οπου και ετσι εγινε...μου εξηγησε οτι οντως ειχαν ενα επεισοδιο αλλα δεν υπαρχει λογος να τον παρουμε απλως επειδη την προηγουμενη προηγειται επισκεπτηριο τα παιδια καταλαβαινουν ποσο τους λειπετε και μετα δεν μπορουν να διαχειστουν τα αισθηματα τους και τους βγαινουν σε θυμο....ετσι λοιπον τον αφησα και ολα καλα...

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επαναφέρω το θέμα αφού το καλοκαίρι 2016 πλησιάζει ολοταχώς!!!!!!!!!

Σκέφτομαι να στείλω τον γιο μου 6,5 ετών πρώτη φορά κατασκήνωση.

Σκέφτομαι για το sport village ΑΘΗΤΑΚΗΣ. Τρελαίνεται με το ποδόσφαιρο και σκέφτηκα ότι μια τέτοια κατασκήνωση θα του "κάνει". Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο παιδάκι γνωστό μας για να πάνε μαζί και θα είναι μόνος του........

Υπάρχουν εμπειρίες από την εν λόγω κατασκήνωση;;;

Υπάρχει κάποια άλλη κατασκήνωση να προτείνετε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...