Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mέχρι πιά εβδομάδα κύησης γίνεται κολπικός υπέριχος


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια,

μεχρι την 8η εβδομαδα μου εκανε κολπικο υπεριχο αλλα δυστιχος δεν ειμαι πια εγκυος ολα αυτα εγιναν 05/01/2011

δεν εχει περαση ουτε μια μερα που να μην το σκευτομαι... η πληγη υπαρχει ακομα και η καρδια μου ποναει :((

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λυπαμαι πολυ...Στην 1η εγκυμοσυνη εκανα μεχρι και αυχενικη με κολπικο υπερηχο 13η εβδομαδα!Τωρα μεχρι 10 εβδομαδων εκανα κολπικο!Πιστευεις οτι εφταιγε ο υπερηχος?

Link to comment
Share on other sites

ΛΥΠΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΝΑ ΚΟΛΠΙΚΟ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΟΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ.ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

an1cJQh-Sf-0000MzAwMTUxNGR8MzYyNTI5NTlhfA.gifline_line_typew7_beg_d_typew7_time_1260594000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ...Στην 1η εγκυμοσυνη εκανα μεχρι και αυχενικη με κολπικο υπερηχο 13η εβδομαδα!Τωρα μεχρι 10 εβδομαδων εκανα κολπικο!Πιστευεις οτι εφταιγε ο υπερηχος?

 

 

boy'sman σε ευχαριστω για την απαντηση.

ναι! πιστευω οτι εφταιγε ο κολπικος υπερηχος γιατι ειδαμε το σπορακι και σε μια εβδομαδα που πηγα μου ξαναεκανε υπεριχο και ειπαι οτι δεν ειδαμε τιποτα και δεν εφτανε αυτο αρνηθηκε να στειλω τον υπερηχο στο γιατρο μου που εκανα την εξωσ.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΥΠΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΝΑ ΚΟΛΠΙΚΟ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΟΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ.ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

 

xrysa1982 ειναι πολυ αδικο απο ενα λαθος του γιατρου να χαθει το ονειρο μου!! προσπαθω να το ξεπερασω αλλα ειναι πολυ δυσκολο.

σε ευχαριστω πολυ για την ευχη σου! και εσυ οτι καλυτερο στην εγκυμοσινη σου με γερο μωρακι !!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για αυτό που σου συνέβη αλλά πρέπει να σου πω ότι δεν ευθύνεται σε καμία περίπτωση ο κολπικός υπέρηχος για την αποβολή που είχες.Όλοι οι γυναικολόγοι κάνουν μέχρι και την 13η-14η εβδομάδα κολπικό υπέρηχο γιατί φαίνεται καλύτερα το έμβρυο έτσι.Εγώ επειδή είχα πρόβλημα με τον τράχηλο μου έκανα κολπικό υπέρηχο μέχρι και το τέλος της εγκυμοσύνης μου γιατί φοβόμασταν τον πρόωρο τοκετό και μόνο με τον κολπικό μπορούσαμε να μετρήσουμε το μήκος του τραχήλου.Η παλίνδρομη που είχες δεν οφείλεται στον υπέρηχο.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειδατε το μωρακι την μια φορα και την επομενη τι? Δεν ειδατε τιποτα? Η ειχε σταματησει η καρδουλα του?

 

ναι! ειδαμε το μωρακι και μετα μας ειπαι οτι δεν το ειδαμε

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ναι! ειδαμε το μωρακι και μετα μας ειπαι οτι δεν το ειδαμε

 

Το ειδε και ο γιατρος την πρωτη φορα? (συγνωμη που δεν εγραψα πιο νωρις). Μου φαινεται λιγο περιεργο να αποροφηθηκε... Θα ειχες αιμα ή κατι τελος παντων.. Μηπως ειχε κανει λαθος την πρωτη φορα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ειδε και ο γιατρος την πρωτη φορα? (συγνωμη που δεν εγραψα πιο νωρις). Μου φαινεται λιγο περιεργο να αποροφηθηκε... Θα ειχες αιμα ή κατι τελος παντων.. Μηπως ειχε κανει λαθος την πρωτη φορα??

 

ο γιατρος στην Αθηνα που εκανα την εξωσωματικη μου εκανε τον 1ο υπεριχο μας ειπαι οτι υπαρχει σακκος και οτι ειναι ενδομητριο κυηση

και να κανω το δευτερο υπεριχο σε μια εβδομαδα.

αλλα επειδη επρεπε να φυγω (δεν ειμαι απο Αθηνα) πηγα σε αλλο γιατρο, οτι υπεριχους θα εκανα θα τους εστελνα φυσικα στο γιατρο που εκανα την εξωσ.

κανω το 2ο υπερ. και βλεπει να εχει μεγαλωση ο σακκος σε συγκριση με τον πρωτο υπερ. που ειχα κανει και οτι υπαρχει ενα εμβρυακι (αρνηθηκε να σταλη ο υπεριχος στο γιατρο που εκανα την εξωσ.)

και οτι πρεπει την αλλη εβδομαδα να ακουσουμε σιγουρα καρδουλα.

ποτε δεν την ακουσα:(

γιατι στον 3ο υπεριχο μου ειπαι οτι ποτε δεν ειδαμε εμβρυο και να παω την αλλη μερα να μου κανει αποξεση γιατι παλλινδρομισε:(

 

Δεν ειχα καθολου αιμα τιποτα απολυτος

 

σε παρακαλω πες μου τη γνωμη σου γιατι σου φαινεται περιεργο να αποροφηθηκε??

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι και ευχομαι συντομα τα καλυτερα. Μπορει οντως να αποροφοιθηκε επειδη ηταν πολυ αρχη ή και να μην το ειδε και την πρωτη φορα και γιαυτο δεν σου εδωσε εστω και μια εικονα για να στειλεις...

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι και ευχομαι συντομα τα καλυτερα. Μπορει οντως να αποροφοιθηκε επειδη ηταν πολυ αρχη ή και να μην το ειδε και την πρωτη φορα και γιαυτο δεν σου εδωσε εστω και μια εικονα για να στειλεις...

 

 

καλημερα, εικονα μου εδωσε και φαινεται το εμβριακη, απλα αρνηθηκε να το στειλει στο γιατρο μου, δεν ξερω για πιο λογο:confused:

ημουν 8 εβδομαδων και 3 μερες.

εχει σημασια που ξεκινησα με χαμηλη χοριακη 30 μοναδες και εφτασα 7,500 μοναδες.

εχω απογοητευτη, προσπαθουμε με εξωσωματικη 5χρονια

 

mmdad μακαρι η ευχη που μου εδωσες να πραγματοποιηθη συντομα.

να χαιρεσαι τα παιδακια σου να ειναι γερα και καλοτυχα!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως δε μου εκανε ποτε κολπικο υπερηχο.

ευχομαι τα καλυτερα και μια νεα εγκυμοσυνη γρηγορα.

 

ΤΙΓΡΑΚΙ μου σοβαρα μιλας, τι να πω ο γιατρος που μου εκανε κολπικους υπεριχους ειναι βλακας για να μην πω τιποτα χειροτερο πολυ φοβαμαι οτι αυτος ευθυνεται.

εχω μαθη και απο γνωστες μου οτι εχει κανει τρομερα λαθη δεν θελω να τον ξαναδω ποτε:mad:

 

μακαρι να πιαση η ευχουλα σου και να ξαναμεινω εγκυος!

 

σου ευχομαι να χαιρεσαι το παιδακι σου να ειναι παντα γερο, καλοτυχο και οτι καλυτερο!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΥΠΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΝΑ ΚΟΛΠΙΚΟ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΟΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ.ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

 

 

xrysa μου, τι να πω καθε γιατρος εχει τη δικη του μεθοδο.

αλλα εγω οποτε ξανα μεινω εγκυος δεν θελω να κανω κολπικο με τιποτα θα φοβαμαι.

 

Σου ευχομαι με το καλο να υποδεχτης το μωρακι σου!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ εκανα κολπικό υπέρηχο μεχρι τη 10η εβδομάδα και στις δυο εγκυμοσύνες.

κοιτα, ο κολπικός πέρηχος αν ευθυνεται για κατι ειναι για αποβολές (πχ μπορεί να ερεθισει τον τράχηλο και να αποκολληθει η βλέννα/ταπα), αλλά όχι -απ οσο ξερω δλδ- για παλλινδρόμηση του εμβρύου στις πρώτες εβδομάδες.

πάντως ειναι πολύ βασικό να εμπιστεύεσαι τον γυναικολόγο σου, αφού δεν εισαι ευχαριστημένη, βρες αλλον.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ εκανα κολπικό υπέρηχο μεχρι τη 10η εβδομάδα και στις δυο εγκυμοσύνες.

κοιτα, ο κολπικός πέρηχος αν ευθυνεται για κατι ειναι για αποβολές (πχ μπορεί να ερεθισει τον τράχηλο και να αποκολληθει η βλέννα/ταπα), αλλά όχι -απ οσο ξερω δλδ- για παλλινδρόμηση του εμβρύου στις πρώτες εβδομάδες.

πάντως ειναι πολύ βασικό να εμπιστεύεσαι τον γυναικολόγο σου, αφού δεν εισαι ευχαριστημένη, βρες αλλον.

 

να ρωτησω επειδη ακομη ειμαι μπερδεμενη

στην παλλινδρομηση εμφανιζεται παντα αιμα? εγω δεν ειχα καθολου.

κανονικα γιατρο εχω στο κεντρο που εκανα την εξωσωματικη.

να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΙΓΡΑΚΙ μου σοβαρα μιλας, τι να πω ο γιατρος που μου εκανε κολπικους υπεριχους ειναι βλακας για να μην πω τιποτα χειροτερο πολυ φοβαμαι οτι αυτος ευθυνεται.

εχω μαθη και απο γνωστες μου οτι εχει κανει τρομερα λαθη δεν θελω να τον ξαναδω ποτε:mad:

 

μακαρι να πιαση η ευχουλα σου και να ξαναμεινω εγκυος!

 

σου ευχομαι να χαιρεσαι το παιδακι σου να ειναι παντα γερο, καλοτυχο και οτι καλυτερο!

 

ΛΙΝ ειλικρινα λυπαμαι για το μωρακι σου, αλλα πιστεψε με δε φταιει ο κολπικος υπερηχος για την παλλινδρομηση σε καμια περιπτωση.... Οσες φορες εχω μεινει εγκυος παντα κολπικο υπερηχο μου εκανε ο γιατρος μεχρι σχεδον την αυχενικη... Επισης οχι η παλλινδρομηση δεν συνοδευεται απο αιμα...

 

Ολα αυτα στα λεω εκ πειρας, οχι επειδη τα εχω ακουσει... Εχω μεινει 5 φορες εγκυος :rolleyes:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι απαραίτητο να δεις αιμα

απλά το εμβρυο σταματάει να αναπτύσσεται

στα αρχικά στάδια συνηθως συμβαίνει αυτό εξαιτίας γενετικών ανωμαλιών, ο οργανισμός από μόνος του σταματάει την ανάπτυξη ενός εμβρύου που θα ήταν μη βιώσιμο

μετά την απόξεση τι σου είπαν? εκαναν κάποια εξέταση στο έμβρυο?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι απαραίτητο να δεις αιμα

απλά το εμβρυο σταματάει να αναπτύσσεται

στα αρχικά στάδια συνηθως συμβαίνει αυτό εξαιτίας γενετικών ανωμαλιών, ο οργανισμός από μόνος του σταματάει την ανάπτυξη ενός εμβρύου που θα ήταν μη βιώσιμο

μετά την απόξεση τι σου είπαν? εκαναν κάποια εξέταση στο έμβρυο?

 

 

πριν την εμβρυομεταφορα εγινε προγεννετικος ελενχος (βιοψια) των εμβρυων ειχα 10 εμβρυακια απο τα οποια τα 4 ηταν αριστης ποιοτητας τα αλλα 6 ειχαν χρωμοσωματικες ανωμαλιες.

αφου εγινε ελενχος δεν ξερω τη μπορη να εφταιξε:confused:

πριν κανω την αποξεση ο γιατρος (οχι στο κεντρο που πηγα & εκανα την εξωσ.)

μας ελεγε οτι δεν χρειαζεται να γινει εξεταση στο εμβρυο γιατι ειναι παλλινδομη κυηση και οπως εγινε η εξεταση και εγραφαι οτι ηταν ''ΠΑΛΛΙΝΔΟΜΗ ΚΥΗΣΗ''

εμενα αυτο δεν μου λεει τιποτα.

το μονο που ξερω ειναι οτι αυτος φταιη.

εχει κανει ενα πολυ σοβαρο λαθος σε μια γνωστη μου δεν ειναι και ο καλυτερος

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις πρώτες εβδομάδες μόνο με κολπικό υπέρηχο μπορεί να φανεί οτιδήποτε. Μην βιαστείς να αποδώσεις την παλλινδρόμηση εκεί. Όλες οι γυναίκες το κάνουν και δεν αποβάλλουν.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΝ γεια σου!Μου φενεται λιγο παραξενο ολο αυτο!Δηλ αν αποροφηθηκε γιατι σου εκανε αποξεση;

 

μην την μπερδεύουμε την κοπελα, δεν ειναι τιποτα παραξενο, αφού υπήρχε σάκος και με 7500 χοριακή το ενδομήτριο θα είχε αρκετό παχος, φυσικά και επρεπε να κανει απόξεση.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...