Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαράδεκτη συμπεριφορά γυναικολόγου


Recommended Posts

Μετά από κάτι ενοχλήσεις που είχα, ο γυναικολόγος μου βρίσκει κολπίτιδα. Μου δίνει μία κολπική αλοιφή για 7 ημέρες, με την οποία όμως δεν είδα καμία διαφορά στα συμπτώματα. Μετά από καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα μου δίνει ένα αντιβιοτικό, το οποίο πήρα 2 φορές χθές και ξύπνησα σήμερα πρησμένη (αλλεργία).

Διαβάζω στο αντιβιοτικό και γράφει ότι μπορεί να προκαλέσει αλλεργικές αντιδράσεις. Σκέφτομαι να το σταματήσω και να πάρω το γυναικολόγο τηλέφωνο στο ιατρείο του το απόγευμα. (Σημείωση ότι στο κινητό τον είχα πάρει μόνο 1-2 φορές όταν είχα κάποια ενόχληση στην εγκυμοσύνη).

Παίρνω μάλιστα τηλέφωνο την παιδίατρο να τη ρωτήσω αν κάνει να πάρω fenistil ενώ θηλάζω. Μιλάω με τον άντρα μου εν τω μεταξύ και μου λέει να πάρω στο κινητό τον γυναικολόγο (στο κάτω κάτω λέει αυτός μου έδωσε τα χάπια) και να μου πει αυτός αν είναι να το σταματήσω, ποιο άλλο να πάρω κ.λ.π., καθώς ήταν η ώρα για να πάρω την πρωινή δόση της αντιβίοσης. Η ώρα είναι 10 το πρωί.

Τον παίρνω λοιπόν στο κινητό, μου λέει να πάρω σε 5 λεπτά γιατί εξετάζει, λέω οκ. Ξαναπαίρνω, του λέω τα γεγονότα και μου δίνει να πάρω μία κολπική αλοιφή. Πάω στο φαρμακείο και βλέποντας την αλοιφή είμαι 99% σίγουρη ότι ήταν αυτή που έβαλα ήδη και δεν είχε αποτελέσματα. Τον παίρνω επιτόπου τηλέφωνο (τι άλλο να έκανα?) και του ξαναθυμίζω το περιστατικό, μήπως δεν το θυμόταν. Μου λέει «δεν θυμάμαι ποια αλοιφή σας είχα δώσει, αλλά αυτή είναι η κατάλληλη». Ερχομαι σπίτι και βλέπω ότι αυτή ήταν η μη αποτελεσματική αλοιφή. Τον ξαναπαίρνω τηλέφωνο, καθώς σκέφτομαι μήπως θα πρέπει να πάω να αλλάξω την αλοιφή, και εδώ αρχίζουν τα όμορφα...

Μόλις λέω το όνομά μου, ακούω ένα «ωχ!». Και αμέσως μετά «Ακούστε, αν δεν είναι κάτι επείγον, να με παίρνετε στο ιατρείο, έχω κι άλλες δουλειές!» (Κι εγώ είχα άλλες δουλειές σήμερα να κάνω, από το να προσπαθώ να καλμάρω τα σπυριά και τη φαγούρα μου και να ψάχνω και θεραπεία για την κολπίτιδα, αλλά δεν του το είπα). Σπάζομαι, αλλά συνεχίζω: «συγγνώμη που σας έγινα στενός κορσές, αλλά αυτή είναι τελικά η αλοιφή που είχα ξαναβάλει». Για να ακούσω το απερίγραπτο: «Ε, δεν υπάρχει άλλο! Αυτά τα δύο είναι!». Λέω οκ, και κλείνω.

Δηλαδή τώρα εγώ αν θέλω να θεραπεύσω την κολπίτιδα, έχω σύμφωνα με τον μέχρι τώρα άριστο (καθώς πίστευα) γιατρό μου, δύο επιλογές: Επιλογή πρώτη, να συνεχίσω την αντιβίοση γεμίζοντας αλλεργία και γω δεν ξέρω σε ποιο βαθμό. Επιλογή δεύτερη, σταματώ την αντιβίοση και ξαναβάζω την αλοιφή, ελπίζοντας αυτή τη φορά να δράσει!

Φυσικά έχω και τρίτη επιλογή, η οποία είναι πάω το απόγευμα σε άλλο γιατρό και δεν με ξαναβλέπει στα μάτια του.

Ομως, αυτό που με ενόχλησε περισσότερο κι απ’ το γεγονός ότι αποδείχτηκε σκάρτος, είναι η συμπεριφορά του. Συγγνώμη για το μακροσκελές post, αλλά είμαι ακόμη συγχισμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικα ολοι ειναι καλοι μεχρι αποδειξεως του εναντιου... Μη συγχυζεσαι, απλα ψαξε να βρεις εναν αλλο γιατρο αν δεν σε καλυπτει πια, δεν εχουμε υπογραψει καμια συμβαση με κανεναν...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ λογικό να νευριάζεις . εδω νευρίασα εγώ που το ακουσα. ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ. γιατροί υπάρχουν πολύ. ρώτα και γνωστούς σίγουρα θα βρεις κάποιον άλλο. παίζουν οι άχρηστοι.

ΔΑΦΝΗ2

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πας σε άλλο γιατρό φυσικα!!! Αν και δεν κατάλαβα κάτι...τα σπυριά και η φαγούρα ήρθαν μετά την αντιβίωση ή πριν?Γιατί εγώ την κυρία κολπίτιδα την έχω γνωρίσει ανευ των δύο παραπάνω :roll: Το λέω μήπως είναι πχ μύκητες και έχει κάνει κ λάθος διάγνωση και γι'αυτό δεν σου περνάει κιόλας!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα για μια απλή κολπίτιδα αυτός δεν ξέρει τι δίνει και τσαντίζεται κιόλας;;;;

Dactarin υπόθετα ή κρέμα σου έδωσε; Αυτό δίνουν όλοι!

Εξωτερικά αν εχεις κνησμό κρέμα travocort (και ο σύζυγος) και αν ήταν μύκητας και ενα κουτάκι Sporanox :lol::lol::lol:

 

Ειναι οι πλέον στάνταρ θεραπεία! Ολες μου οι φίλες και εγω οποτε πάθαινα με διαφορετικούς γυναικολόγους αυτά παίρναμε....

αντιβίωση δεν πήρα ποτέ για τους μύκητες γιατι πολύ απλά η αντιβίωση ειναι για τους ιους!

Καλά εννοείται οτι θα πας σε άλλον γιατρό να σου πει τι θα κάνεις και δεν θα ακούσεις εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Η κολπίτιδα δεν προκαλείται μόνο από μύκητες.

Αφού έκανες καλλιέργεια, θα ξέρεις ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα και αφού σου έβγαλαν και αντιβιογραμμα, προφανώς δεν είναι μύκητες (μήπως είναι μυκόπλασμα? ουρεόπλασμα? κάτι θα γράφει η καλλιέργεια).

Αφού βλεπεις ότι η αντιβίωση σου προκάλεσε αλλεργία, εννοείται ότι θα την σταματήσεις, πριν παθεις τίποτα χειρότερο (δεν είναι αστείο!)

Καλά, για τη συμπεριφορά του γιατρού σου δε θα σχολιάσω καν, είναι απαράδεκτος. Τα μπογαλάκια σου και σ' άλλη παραλία, που λένε! Θα πας αλλού με τις εξετάσεις σου και θα σου πει ό άλλος γιατρός τι πρέπει να κάνεις (θεωρώ ότι είναι τόσο εύκολο, που ακόμα και στο φαρμακοποιό σου αν πας με το αντιβιόγραμμα θα ξερει να σου πει).

Περαστικά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που έπαθα μυκητίαση ήταν από την αντιβίωση για την αμυγδαλίτιδα!!

 

Οι αντιβιώσεις προκαλούν μυκητιάσεις γιατί καταστρέφουν τη χλωρίδα του κόλπου. Για το λόγο αυτό καλό ειναι όταν παίρνουμε αντιβίωση να τρώμε γιαουρτάκια! Εμένα τώρα μου εδωσε ceclor γιατί έπαθα κολικό και μαζί υπόθετα dactarin για να μην πάθω κολπίτιδα :(

Γμτ ειχα χρονια των χρονών να πάρω αντιβίωση :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ'αρχήν κορίτσια ευχαριστώ για τη συμπαράσταση!

 

Τώρα, μιας και φαίνεται ότι κάποιες έχετε ίσως ανάλογη εμπειρία, να σας πω και την περίπτωσή μου :lol:

Στην αρχή μου έδωσε την κολπική αλοιφή ygielle της frezzyderm είναι. την έβαλα 7 μέρες, αλλά τίποτα.

Μετά έκανα 2 καλλιέργειες κολπικού εκκρίματος. Εκανα την πρώτη σε ένα γειτονικό μου μικροβιολόγο και δεν έδειξε τίποτα σε μύκητες, αλλά επειδή μου είχαν πει και έκανα τη λήψη του εκκρίματος μόνη μου, ο γυναικολόγος σκέφτηκε ότι δεν έγινε σωστά η καλλιέργεια. Στη συνέχεια πήγα σε ένα μεγάλο μικροβιολογικό εργαστήριο, όπου στην καλλιέργεια βρήκαν bacteroides spp (ξέρει καμιά τι είναι αυτό?), ως βακτηρίδια νομίζω, και πάλι αρνητική για μύκητες.

Οταν το είπα στο γιατρό μου έδωσε flagyl αντιβίοση από το στόμα για 7 μέρες και μετά την πρώτη μέρα που ήταν χθες, έβγαλα σήμερα την αλλεργία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα ρωτήσω ίσως βλακεία, αλλά θα την κάνω τη ερώτηση.

Τα συμπτώματα τα δικά μου είναι κάποιες παραπάνω εκκρίσεις, οι οποίες από πολύ κοντά έχουν έντονη οσμή. Δεν έχω άλλες ενοχλήσεις. Υπάρχει περίπτωση να οφείλονται στο θηλασμό?? :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα ρωτήσω ίσως βλακεία, αλλά θα την κάνω τη ερώτηση.

Τα συμπτώματα τα δικά μου είναι κάποιες παραπάνω εκκρίσεις, οι οποίες από πολύ κοντά έχουν έντονη οσμή. Δεν έχω άλλες ενοχλήσεις. Υπάρχει περίπτωση να οφείλονται στο θηλασμό?? :oops::oops::oops:

 

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως ένα παπ τεστ να έδειχνε καλύτερα το πρόβλημα. Δεν πας στο Έλενας, όπου οι γιατροί έχουν και μεγάλη πείρα και δεν θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι? Αυτό θα έκανα στην θέση σου. Περαστικά γρήγορα!

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που έπαθα μυκητίαση ήταν από την αντιβίωση για την αμυγδαλίτιδα!!

 

Οι αντιβιώσεις προκαλούν μυκητιάσεις γιατί καταστρέφουν τη χλωρίδα του κόλπου. Για το λόγο αυτό καλό ειναι όταν παίρνουμε αντιβίωση να τρώμε γιαουρτάκια! Εμένα τώρα μου εδωσε ceclor γιατί έπαθα κολικό και μαζί υπόθετα dactarin για να μην πάθω κολπίτιδα :(

Γμτ ειχα χρονια των χρονών να πάρω αντιβίωση :(

 

Βρε yogini μου πρέπει οπωσδήποτε να την πάρεις την αντιβίωση? Τι είναι ο κολικός που έπαθες? Στο στομάχι?

Ο ομοιοπαθητικός σου τι σου είπε?

 

Κατρίν περαστικά ελπίζω να βρεις άκρη... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρη πως δεν υπαρχουν μονο αυτα τα δυο αντιβιωτικα..

και επισης σιγουρη πως θα επρεπε να τον καταγγειλεις στον ιατρικο συλλογο.. Καλο το να παιρνουμε μιζες για τα φαρμακα που δινουμε αλλα οχι και να παιζουμε με την υγεια των ασθενων μας για το κερδος μας..

Σιγουρα αν θα πηγαινες στο ιατρικο και εσκαγες το 80αρι θα ειχε να σου προτεινει μια εναλλακτικη θεραπεια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ένα παπ τεστ να έδειχνε καλύτερα το πρόβλημα. Δεν πας στο Έλενας, όπου οι γιατροί έχουν και μεγάλη πείρα και δεν θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι? Αυτό θα έκανα στην θέση σου. Περαστικά γρήγορα!

 

παπ είχα κάνει την ημέρα που έγινε η πρώτη διάγνωση και μου έδωσε αρχικά την αλοιφή. Δεν έδειξε τίποτα, όλα εντάξει. Δυστυχώς είμαι Θεσσαλονίκη :)

 

Το απίστευτο για μένα στην όλη φάση είναι ότι μέχρι να συμβεί αυτό το γεγονός, ο συγκεκριμένος ήταν πολύ ψηλά στην εκτίμησή μου σαν γιατρός. Ποτέ δεν έδειξε να θέλει να με εκμεταλλευτεί οικονομικά, παρόλο που αν το ήθελε, είχε στο παρελθόν την ευκαιρία να με ξεζουμίσει τελείως.

Ηταν βέβαια πάντα κάπως απόμακρος στο στυλ, αλλά δεν φανταζόμουν ότι καλλιεργούσε τέτοιο κλίμα επίτηδες, ώστε να μην δίνει το ελεύθερο να του τηλεφωνείς εκτός ιατρείου...

Επεσα απ'τα σύννεφα κυριολεκτικά :!:

Link to comment
Share on other sites

Καλά...είμαι εντελώς χαζή!! Ούτε καν είδα πως είσαι από Θεσσαλονίκη!!! :lol::lol:

 

Πήγαινε πάντως σε νοσοκομείο, που έχουν πείρα σε γυναικολογικά θέματα. Καλύτερη και πληρέστερη φροντίδα θα έχεις.

 

Όσον αφορά την έκπληξή σου για την συμπεριφορά του γιατρού... Εδώ καλέ κολλητές φίλες χρόνων μας πουλάνε, σε ανύποπτο χρόνο, ο γιατρός θα κόλλωνε :?:

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την έκπληξή σου για την συμπεριφορά του γιατρού... Εδώ καλέ κολλητές φίλες χρόνων μας πουλάνε, σε ανύποπτο χρόνο, ο γιατρός θα κόλλωνε :?:

 

Τώρα σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκαιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...