Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ''ΠΡΟΣΟΧΗ'' (αναρωτικη μετα την αδεια λοχειας)


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

σήμερα πήγα και κατέθεσα τα χαρτιά για την ειδική άδεια μητρότητας (6μηνο).

πήγα πρωί-πρωί για να μην έχει κόσμο...με το που έφτασα ήταν εκεί μια σε ένα γραφείο με τον καφέ της και την εφημερίδα στο χέρι...(κλασική Δευτέρα πρωί σε δημόσια υπηρεσία, υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια, ελάχιστες όμως) με ρώτησε :

- τι θέλετε (με ύφος που την διέκοψα)

- θέλω να κάνω την αίτηση για την ειδική άδεια μητρότητας, της απαντώ.

μου παίρνει τα χαρτιά από το χέρι τα κοιτάζει πολύ πρόχειρα και μου λέει...

- δεν την δικαιούστε...και μου δίνει τα χαρτιά στο χέρι, χωρίς να μου πει κάτι άλλο.

- κοιτάξτε τα ξανά, πιστεύω ότι τη δικαιούμαι...της τα δίνω ξανά πίσω...

- δεν το δικαιούστε σας είπα κύρια μου, γιατί μετά την άδεια λοχείας πήρατε αναρρωτική...

- ναι, αλλά στις 3/04 ήμουν σε άδεια λοχείας...της απαντώ...

- όχι μου λέει δεν είναι έτσι...

- και πως είναι...

και η απάντηση από την άσχετη :

- εγώ ξέρω ότι δεν την δικαιούστε...

(αυτό ειπώθηκε 5-6 φορές : «γιατί ;» «γιατί εγώ αυτό ξέρω»)

''τα παίρνω στο κρανίο'', όχι γιατί μου έλεγε ότι δεν την δικαιούμαι αλλά γιατί δεν τεκμηρίωνε αυτό που μου έλεγε…

της λέω να μου φέρει το νόμο να τον διαβάσουμε…

- δεν τον έχω, μου λέει…(φαντασθείτε οργάνωση, λες και είχα πάει να κάνω την αίτηση σε άλλον οργανισμό)…

βγάζω τον νόμο από την τσάντα, ευτυχώς τον είχα μαζί, και προσπαθώ να της εξηγήσω, τίποτα το @#@#@# δεν καταλάβαινε…

στο τέλος απαίτησα να πάρει τηλ. στο υπουργείο...

με τα πολλά πείρε τηλ. στα κεντρικά του οαεδ...

από εκεί της είπαν ότι την δικαιούμαι...

δεν μου είπε ούτε συγνώμη ούτε τίποτα, εννοείτε ...παρά μόνο :

- εγώ αυτό ήξερα, και σε όσες έχουν έρθει αυτό λέω............’’ειρωνικά’’

αφού κοίταξε και τα υπόλοιπα χαρτιά λέει:

- σε καμία 15αρια μέρες θα σας απαντήσουμε……….

 

φαντασθείτε δηλαδή πόσες θα έχουν πάει και θα τους έχει πει ότι δεν την δικαιούνται…

γι΄ αυτό κορίτσια ''ΠΡΟΣΟΧΗ'' κάντε την αίτηση και ας μην την κάνουν δεκτή…

κάντε και μια ένσταση μετά και βλέπετε……

υπάρχει πολύ #@#@#^@….

Υ.Γ. μην ξεχνάτε να παίρνετε αριθμό πρωτοκόλλου….

as1cCp90g411210MDAwNTExMWR8MDAwMTg3MGR8T3VyIGxpdHRsZSBwcmluY2UgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπραβο πριγκηπακο.. καταρχην μπραβο για την οργανωση που ειχες ΚΑΙ τον νομο μαζι σου.. αλλα εκανες ενα τραγικο λαθος!! καλα βρε χρυση μου πηγες πρωι πρωι με την τσιμπλα στο ματι, δευτεριατικα να ζητησεις αυτα που δικαιουσε και διεκοψες την τακτικη και φυσικα εξυπηρετικοτατη υπαλληλο του δημοσιου απο τον καφε της και την εφημεριδα της, παλι καλα δηλαδη που δεν χουζουρευε κιολας πανω στο γραφειο της, για να ζητησεις την άδεια???

ΝΤΡΟΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΣΟΥ!!

αλλη δουλεια δεν ειχε δηλ τωρα αυτη ν ασχοληθει με το αν δικαιουσαι εσυ την άδεια σου!! ελεος πια πριγκηπα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μικρέ πριγκηπα θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με την elena.

Εισαι επιεικώς απαραδεκτη. Καλε δεν σκεφτεσαι καθολου? Που ξεκινάς να πας ετσι Δευτέρα και μάλιστα ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ. Δουλειες δεν εχεις σπιτι σου? Α πα πα πα πα πα πα!!!! :P:P

(Πρεπει να βρω ενα emoticon που να κουνάει το δάχτυλο :lol::lol: )

 

Σοβαρα τωρα νομιζω οτι εδειξες ψυχραιμια περαν του δεοντος. Εκτος του οτι θα μας ειχε ακουσει ολο το κτιριο, θα φωναζα τον διευθυντή της, θα της τραβουσα και μια γερη αναφορά για αναρμοστη συμπεριφορα υπαλληλου, για λαθος πληροφορηση και για ανικανοτητα και δεν θα με ενοιαζε πως, αλλα να εψαχνε να βρει μονη της τον τροπο που θα ενημερωνε τις μαμαδες που εδιωξε λεγοντας τους απλα απλουστατα και επειδη ετσι "ξερει" οτι δεν δικαιουνται την ειδική άδεια μητρότητας. Οπως σου ελεγε θρασυτατα "δεν δικαιουστε" χωρις να σου πει που το ειδε αυτο, ετσι και εγω θα της ελεγα ψαξε βρες τες με οποιο τροπο θες. Παλιο @@##@#@#.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δίκιο έχετε βρε κορίτσια, είμαι απαράδεκτη, θα έπρεπε να πάω Παρασκευή κατά τις 13:30 για να μου πει:

- τώρα κλείσαμε, ελατέ από βδομάδα :shock::shock::shock:

Να σας πω την αλήθεια και εγώ όσο το σκέφτομαι τόσο άπορο με τον εαυτό μου πως δεν την έπιασα από το μαλλί :evil::evil::evil:

as1cCp90g411210MDAwNTExMWR8MDAwMTg3MGR8T3VyIGxpdHRsZSBwcmluY2UgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιες περιπτώσεις ακούω για κάτι καλοβολεμένους υπαλλήλους του δημοσίου και είμαι υπέρ της άρσης μονιμότητας . Καλύτερα να τους ιδιωτικοποιήσουν μήπως και αρχίσουν να δουλεύουν.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...