Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξάρθρωση..


Recommended Posts

...είναι πολύ εύκολο να το πάθει παιδάκι!!

 

Λοιπόν δεν ήμουν μπροστά όταν συνέβη αλλά όταν επέστρεψα σπίτι βρήκα την Κωνσταντίνα να κλαίει και να βαστάει τον καρπό της φωνάζοντας "πονάει το χεράκι μου". :(

 

Κάποια στιγμή λέει ο άντρας μου προσπαθώντας να τις χωρίσει την τράβηξε απο το χεράκι αλλά δεν του φάνηκε ότι το έκανε με δύναμη!

Ήταν καθυσηχαστικός όλο το απόγευμα ότι δεν είχε πάθει κάτι η Κωνσταντίνα απλά ήταν κουρασμένη.

 

Επειδή σε κάτι τέτοια τρέχω αμέσως στους γιατρούς την πήραμε και την πήγαμε σε ορθοπεδικό στο Παίδων.

Τελικά είχε πάθει εξάρθρωση απο τον αγκώνα, με μία κίνηση της έβαλε το χεράκι στη θέση του και ώ του θαύματος αμέσως ηρέμησε η καημένη!! :(

 

Αυτό που με καθησύχαζε και εμένα και (κακώς) δεν την πήγαμε αμέσως απο τα πρώτα λεπτά ήταν ότι δεν υπήρχε πρήξιμο....!

Όταν ρώτησα το γιατρό μου είπε ότι φυσικά και έχει πρηστεί, απλά είναι δύσκολο απο εμάς να το διακρίνουμε...!!

Δεν μπορούσε η καημένη να το κουνήσει καθόλου....δεν το σήκωνε να πιάσει αντικείμενα!

 

Ο Ορθοπεδικός το αντιμετώπισε σαν ένα πολύ κοινό γεγονός και συμβαίνει πολύ συχνά μας είπε..είναι πολύ εύπλαστοι οι σύνδεσμοι των αρθρώσεών τους και θέλει προσοχή!!

Επίσης μας είπε ότι ποτέ δεν τραβούμε τα παιδιά απο τα χέρια, απο τον κορμό πάντα...επίσης μην τα κρατάτε στο πεζοδρόμιο απο το χέρι :? ...απο πού άραγε;;...απο τα μαλλιά;;....

 

Τέλος καλό όλα καλά....να προσέχετε τα χεράκια τους!!! :(

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι το ξέρω,....

για τον ίδιο λόγο απαγορεύεται να τα σηκώνουμε κιόλας απο τα χέρια.

 

πάντα τα χέρια πρέπει να τα βάζουμε κάτω απο την μασχάλη τους και να τα σηκώνουμε έτσι....

 

στο πεζοδρόμιο, αναγκαστικά πρέπει να σκύβουμε λίγο.... (για να μην τραβιέται προς τα πάνω το χέρι τους πολύ)....

 

ευτυχώς το καταλάβατε και διορθώθηκε!!!!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

...και τα πόδια τους να προσέχετε επίσης!!!

Τώρα τελευταία παρατηρώ ότι ο Νεκτάριος εκτός του ότι έχει πλατυποδία όταν περπατάει και τα δύο πόδια τα γέρνει προς τα μέσα και βάζει το βάρος του ποδιού του στην καμάρα. Το είχει δει καθηγητής της ορθοπεδικής κλινικής πέρυσι στο Παιδων Πεντέλης , (δεν το ξεχνάω γιατί πλήρωσα για απογευματινό ραντεβού 75 ευρώ) και μας είχε πει να τον ξαναδεί φέτος τον Σεπτέμβριο γιατί έχει χαλαρούς τους συνδέσμους και αν δεν φτιάξει σε ένα χρόνο κάπως με τα σωστά ανατομικά παπούτσια (80 ευρώ το ζευγάρι) και περπατώντας ξυπόλυτος σε όλες τις ανώμαλες επιφάνειες τότε μάλλον θα χρειαστεί νάρθηκες! και μάλλον δεν τους γλιτώνουμε ... σήμερα έκλεισα πάλι ραντεβού για τον Σεπτέμβη. Αχ!!! πολλά προβλήματα τα παιδιά τελικά!!! :cry::?:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Α εδω ο ειδικος!!!

ειναι τριτη φορα που το εχει παθει και πιστεψτε με κανεις δεν τολμαει να την πιασει απο το χερι :lol:

Το προβλημα ειναι πως ειναι πολυ χαλαροι οι συνδεσμοι και η λυση ειναι μια, ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ.

Αυτα τα παιδακια που παθαινουν ευκολα εξαρθρωση χρειαζονται επειγοντως γυμναστικη πχ μια πολυ καλη ασκηση ειναι να παρατε αυτα τα ψευτικα βαρακια που ζυγιζουν μισο κιλο και να τους βαζετε να κανουν μερικες επαναληψεις ή παιχνιδια με μεγαλες μπαλές επισης βοηθουν πολυ αλλα και η πλαστελινη(τους δινετε ενα μεγαλο κομματι και με τα χερια στην εκταση τους βαζετε να κοβουν την πλαστελινη σε κομματια, βοηθαει πολυ στην ενδυναμωση της ομωπλατης) :D

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Η μικρή μου έπαθε εξάρθρωση στο αριστερό της χεράκι, από τον αγκώνα εχθές - κάποια στιγμή, χωρίς να το πάρει κανείς είδηση, χωρίς να χτυπήσει, χωρίς να την τραβήξει κάποιος.

 

Έκλαψε πολύ όταν την πήγα στην παιδίατρο - δεν ήξερα καν τι είχε συμβεί. Της το έβαλε στη θέση της και μας άκουσαν μέχρι τη Συρία... :(

 

Εκείνο που μου τρομοκράτησε είναι οτι έγινε τόσο εύκολα, χωρίς κανέναν εμφανή λόγο.

 

Διάβασα με προσοχή όλα τα παραπάνω μηνύματα - αν κάποιος μπορεί να δώσει κάποια επιπλέον συμβουλή ή εμπειρία, θα με βοηθούσε πολύ.

 

Πόσο επικίνδυνο είναι τελικά αυτό το πράγμα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

μολις γυρισαμε απο το αγια σοφια...

 

δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες αυτη τη στιγμη, για το πως εγινε, η ουσια ειναι πως εξαρθρωθηκε ο αγκωνας του παιδιου

 

το εβαλε ο γιατρος στη θεση του, και αμεσως ηρεμησε το παιδι, που σπαραζε..

 

ξερει καποιος, αν γινει κατι τετοιο μια φορα, μετα ειναι πιο πιθανο να ξανασυμβει?

Link to comment
Share on other sites

πω πω περαστικα σας,η βαφτηστηρα μου το ειχε παθει στα 4 της και μετα το ξαναεπαθε μετα απο ενα μηνα.τωρα ειναι 6 χρονων και δε το εχει ξαναπαθει.δε νομιζω ομως οτι αν συμβει μια φορα ειναι σιγουρο οτι θα ξανασυμβει.οποτε σκεψου περασμενα ξεχασμενα.περαστικα σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι ρε γαμώτο! εύχομαι πραγματικά να μην ξανασυμβεί ποτέ ξανά! πολλά περαστικά και φιλιά στο μαράκι σου...

(φαντάζομαι την αγωνία σου... ευτυχώς τα παιδιά ξεχνάνε γρήγορα...)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ περαστικά σας. Εγώ παθαίνω εξάρθρωση επιγονατίδας και το νοιώθω το μικρούλι σου! Γνωρίζω ότι αν το πάθεις μεγάλος έχεις ευαισθησία και αν δεν προσέξεις πολύ εύκολα μπορεί να γίνει καθέξιν (να συμβαίνει συχνά). Πιστεύω ότι επειδή είναι μικρούλα θα αποκατασταθεί γιατί οι σύνδεσμοι αναπτύσσονται συνέχεια και δεν έχουν ακόμα το περιθώριο να χαλαρώσουν. Όταν ηρεμήσετε μικροί και μεγάλοι καλό είναι να επισκευτείτε έναν παιδο-ορθοπεδικό. Τώρα έχει ναρθηκάκι?

Link to comment
Share on other sites

η μπέμπα μου έβγαλε τον αγκώνα της όταν ήταν 6 μηνών. η καημένη ουτε έκλαιγε ουτε τιποτα απλά δεν κουναγε το χερι και πήγαμε νοσοκομείο. Ο γιατρός που το έφτιαξε τότε μας είχε πει να προσέχουμε για κανενα μήνα γιατί μπορεί να ξαναέβγαινε επειδή είναι χαλαροί οι σύνδεσμοι και ότι μεγαλώνοντας θα "σφίξουν" Δεν ξαναβγήκε πάντως αλλά για πάρα πολύ καιρό αποφεύγαμε να την τραβάμε από τα χέρια, ακόμα και τώρα προσέχουμε λίγο. Το κοριτσάκι σου βέβαια είναι μεγαλύτερο αλλά και η μαμα μου που έιχε βγάλει τον αγκώνα της σε ηλικία 3 ή 4 χρονών δεν αντιμετώπισε ποτέ κανένα πρόβλημα. Περαστικά σας!

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου γιος έπαθε εξάρθρωση αγκώνα πρώτη φορά όταν ήταν 1,5 ετών. Ο γιατρός μας είπε ότι για τα παιδιά "επικίνδυνη" ηλικία είναι ως τα 5 - 6 χρόνια, μετά "σκληραίνουν" οι χόνδροι και "σφίγγουν". Ως τα 5 είχε ξαναπάθει άλλες 2 φορές. Προειδοποιούσα όσους είχαν σχέση μαζί του (γιαγιάδες, θείες παιδικό κλπ) ότι δεν κάνει ποτέ να τον τραβάνε από το χέρι. Τώρα είναι 9 και πλέον δεν έχει πρόβλημα. Θέλει προσοχή όμως, πονάει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το χέρι του μεγάλου βγήκε πρώτη φορά όταν ήταν 11 μηνών. Βγήκε μετά άλλες δύο φορές εκ των οποίων η μία, όταν ήταν δύο χρονών στη βάφτιση του αδερφού του, μέσα στην εκκλησία, που τον τραβολογούσαν όλοι και μάλλον τότε το έβγαλε σε δύο σημεία. Τώρα στα 6 έχουμε ησυχάσει, η τελευταία φορά ήταν στα 2. Συμφωνώ με τη Ρεα, ειδοποίησέ τους όλους να προσέχουν τα χεράκια της, ειδικά η κίνηση που κρατάνε το παιδί από το χέρι κι αυτό τραβάει το χέρι του πίσω, είναι πάρα πολύ επικίνδυνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ πως να την προσεξω, κανει σαν αγριμι, σαν θηριακι.......

 

δεν την πιανουμε απο το χερι, αλλα κρεμιεται απ οπου βρει, κανει κωλοτουμπες, αχ... αχ... μ ενα αχ ειμαι ολη μερα σημερα

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα στο μικροσκοπιο θα την εχεις για αρκετο καιρο μπας και γλυτωσει το βγαλσιμο του χεριου ξανα. Αυτη ταρζαν και εσυ Τζειν απο πισω.

 

Μανα κουραγιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

o γιος μου μεχρι τον 1.5 χρονο περιπου το επαθε 3 φορες οχι παντα στο ιδιο χερι

απο τοτε τιποτα

παντως την πρωτη φορα που τον πηγα στο νοσοκομειο η νοσηλευτρια με κοιτουσε περιεργα ..... σκεφτηκε μηπως το κακοποιησα.........

δεν χρειαζεται πανικος δεν ειναι τιποτα σοβαρο

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου το επαθε στον παιδοτοπο, στα φουσκωτα.. επεσε αλλος πανω της, στην μεγαλη τσουληθρα..

 

το ειπαμε στο γιατρο, και μας κοιταξε με μισο ματι.. και οταν φευγαμε και ρωτησαμε αν πρεπει να κανουμε κατι, να προσεξουμε κατι... μας ειπε απλα, 'μην της ξαναβγαλετε το χερι'

 

νταξ, δε πειραζει, τοσα βλεπουν τα ματια τους, ας ειναι καλα ο ανθρωπος!!! ας ειναι καλα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πριν λιγο πηγε ο μικρος μου για τέταρτη φορά στο παίδων να του "βάλουν" το χεράκι. Μάλιστα είναι η τρίτη φορά μέσα σε ένα μήνα. Την μία φορά το έπαθε όταν πήγε να πέσει και τον συγκράτησα απ'το χεράκι και του το βγαλα η ηλίθια... την δεύτερη τον κρατούσε ο πατέρας του απ'το χέρι και όπως πήγε να πεταχτεί στο δρόμο, τραβήχτηκε το χεράκι... την τρίτη πήγε να βγάλει μόνος του τη ζακέτα και βγηκε... και σήμερα έπαιζε με την αδελφούλα μου (έκτη δημοτικού) και όπως τον σήκωσε του βγήκε.

Μας έχουν πει ότι δεν σημαίνει ότι έχει ευαισθησία ή κάτι τέτοιο, ότι θα του βγαίνει μέχρι έξι χρονών και ότι και κάθε μερα να βγαίνει ότι κάθε μέρα πρέπει να πηγαίνουμε στο παίδων (που να χτυπήσω το κεφάλι μου;)

Έχει συμβεί σε κάποιο αλλο παιδάκι να βγαίνει όλη την ώρα και με τέτοια ευκολία; Να μην πάω σε κανα παιδοορθοπεδικό ε;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
μολις γυρισαμε απο το αγια σοφια...

 

δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες αυτη τη στιγμη, για το πως εγινε, η ουσια ειναι πως εξαρθρωθηκε ο αγκωνας του παιδιου

 

το εβαλε ο γιατρος στη θεση του, και αμεσως ηρεμησε το παιδι, που σπαραζε..

 

ξερει καποιος, αν γινει κατι τετοιο μια φορα, μετα ειναι πιο πιθανο να ξανασυμβει?

Παρούσα. Το έπαθε ο γιος μου όταν ήταν ενάμισι, καθόταν στο πάρκο του και τον τράβηξα, όχι βάρβαρα ή με δύναμη, απλά τον σήκωσα θα έλεγα. Έβγαλε τον αγκώνα και κρατούσε το χέρι σαν παράλυτο με κλάματα κλπ. Τον πήγαμε στα επείγοντα γιατί ήταν βράδυ και ο γιατρός απλά του δίπλωσε μαλακά το χέρι και μας έδειξε πώς να το ξαναβάλουμε αν ξαναβγει. Μας είπε να μην τον ξανατραβήξουμε και να προσέχουμε πολύ για ένα-ενάμισι χρόνο γιατί υπάρχει πιθανότητα να βγαίνει με το παραμικρό. Προσέχαμε, ωστόσο μια μέρα, ήμασταν και διακοπές σε μέρος που δεν είχαμε εύκολη πρόσβαση σε γιατρό, πήγε να πεταχτεί στο δρόμο κι ο άντρας μου τον κράτησε να μην κατέβει από το πεζοδρόμιο και του ξαναβγήκε! Επειδή όμως είχαμε δει τον γιατρό να το βάζει και μας εξήγησε απλά διπλώσαμε το χέρι μαλακά μαλακά και ξαναμπήκε. Από τότε δεν το ξαναέβγαλε.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο πηγε ο μικρος μου για τέταρτη φορά στο παίδων να του "βάλουν" το χεράκι. Μάλιστα είναι η τρίτη φορά μέσα σε ένα μήνα. Την μία φορά το έπαθε όταν πήγε να πέσει και τον συγκράτησα απ'το χεράκι και του το βγαλα η ηλίθια... την δεύτερη τον κρατούσε ο πατέρας του απ'το χέρι και όπως πήγε να πεταχτεί στο δρόμο, τραβήχτηκε το χεράκι... την τρίτη πήγε να βγάλει μόνος του τη ζακέτα και βγηκε... και σήμερα έπαιζε με την αδελφούλα μου (έκτη δημοτικού) και όπως τον σήκωσε του βγήκε.

Μας έχουν πει ότι δεν σημαίνει ότι έχει ευαισθησία ή κάτι τέτοιο, ότι θα του βγαίνει μέχρι έξι χρονών και ότι και κάθε μερα να βγαίνει ότι κάθε μέρα πρέπει να πηγαίνουμε στο παίδων (που να χτυπήσω το κεφάλι μου;)

Έχει συμβεί σε κάποιο αλλο παιδάκι να βγαίνει όλη την ώρα και με τέτοια ευκολία; Να μην πάω σε κανα παιδοορθοπεδικό ε;

Δεν ξέρω βέβαια τι πρόβλημα έχει ο μικρός σου, προσοχή τώρα, να τον βοηθάτε να βάζει τα μανίκια και να μην τον τραβάτε ή κρατάτε, όσο αυτό είναι δυνατό. Μήπως όμως να έλεγες στο γιατρό να σας δείξει πώς να το βάζετε στη θέση του; Εμάς μας έδειξε και δεν είναι κάτι το δύσκολο. Για να μην ταλαιπωρείστε κάθε φορά και να τρέχετε στο νοσοκομείο, ρώτα πάντως γιατί δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, μπορεί ο γιος σου να έχει διαφορετικό πρόβλημα.

 

Πάντως αν θυμάμαι καλά όσο πιο πολύς καιρός περνάει χωρίς να το βγάλει τόσο δυναμώνει το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Της εβγαλα το χερι ... προχθες το βραδυ ενω ειμασταν βολτα

Το μωρο σπαραζε και δεν καταλαβαινα γιατι...ωσπου ειδα το χερι σαν να κρεμαται Μεσα στο εκαβ προσπαθουσε να ανοιγοκλεισει την παλαμη..λιγο πριν φτασουμε το σηκωσε ελαφρα και εκλαψε δυνατα

Μπαινοντας στο νοσ.παιδων ανεβασε το χερι..και ειδα οτι δεν εκλαιγε

Ο γιατρος που μας ειδε ειπε οτι το χερι ειχε βγει ...και το εβαλε μονη της!!!!!!

Αυτα...

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...