Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σας εκαναν κολπικη εξεταση λιγο πριν γεννησετε;


Recommended Posts

Συμφωνα με ο,τι εχω διαβασει σου εξεταζουν τον τραχηλο να δουν αν μαλακωσε και ποσο εχει κατεβει το παιδι...εγω ειμαι 39+6 και δεν με εχει εξετασει...σημερα που με ειδε για nst και υπερηχο μου ειπε οτι μαλλον δε βλεπει να γενναω αυριο..και τι κανω εγω τωρα; Την Τεταρτη αν δεν εχω γεννησει θα ξαναπαω για τα ιδια...για πειτε μου λιγο εσας σας εξετασαν;

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα με εξέταζε σε κάθε επίσκεψη,από την αρχή μέχρι το τέλος,και στο τέλος κάθε εβδομάδα....

λογικά θα έπρεπε,αλλά μάλλον για να μην το έκανε δεν θα είναι και απαραίτητο.

 

Μην αγχώνεσαι γι'αυτο,ξέρει τι κάνει...

 

Με το καλό το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να μπω στην 37η εμδομαδα μου μετρουσε τον τραχηλο αλλα ηταν παντα καλος...απο κει και επειτα δε μας νοιαζει ο τραχηλος ας γινει και 5 χιλιοστα λεει και δεν τον ξαναμετρησε..εγω λεω για εξεταση με το χερι ομως...:roll:

Χαρα σε ευχαριστω πολυ!!! Α χθες στο ασχετο ειχα γεμισει ασπρα πιχτα υγρα (ουτε περιεργο χρωμα ουτε περιεργη οσμη) αλλα δεν ειναι καλο σημαδι; Ξεχασα να τον ρωτησω...:P

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

λίγο πριν γεννήσω με εξετάζανε πάντα με το χέρι για να μετρήσουν τον τράχηλο. σε μία από τις εξετάσεις ο γιατρός επέμεινε λίγο παραπάνω -δεν κατάλαβα πολύ καλά τι έκανε να σου πώ την αλήθεια, πάντως μου είπε να βάλω τα χέρια μου γροθιά κάτω από τον πωπό και έβαλε το χέρι πολύ μέσα:oops::oops::oops:- αυτό θα με βοηθούσε να γεννήσω όπως είπε.

Από τις 38 και μετά πάντως άρχισαν οι κολπικές εξετάσεις.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου έκανε ποτέ κολπική εξέταση, μόνο όταν μπήκα για να γεννήσω.

Ο γιατρός που με παρακολουθεί τώρα, στο δεύτερο, ξέρω πως κάνει αυτή την εξέταση. Θα μπορούσα άραγε να αρνηθώ να μου την κάνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κολπική εξέταση δεν είναι εξέταση ρουτίνας. Ακόμη και αυτοί που την κάνουν στο τέλος, την κάνουν καταχρηστικά (κυρίως για να δουν πότε γεννάει η γυναίκα, ώστε να κάνουν το πρόγραμμά τους). Αναφέρομαι, βέβαια, στις εγκυμοσύνες που εξελίσσονται ομαλά (και είναι το 99%).

 

Hara86, αυτό που λες το έχω ακούσει μόνο για έναν μεγαλοκαθηγητή, που δεν ήξερε να κάνει υπερηχογράφημα!!!

 

Jellufishch, προφανώς σου έκανε membrane sweep, για το οποίο όφειλε να σε ενημερώσει ΠΡΙΝ το κάνει!

 

Έλεος με τους γυναικολογους...

Link to comment
Share on other sites

Μπα εμενα ο δικος μου ειναι παντα στο νοσοκομειο εχει παρα πολλες γενες και ειναι παντα αποικο! Αρα δε νομιζω να μου εκανε membrane sweep...εξαλλου ειναι υπερ του να εξελισσονται φυσικα τα πραγματα..αρα το αποδιδω εκει...

Sissy ρωτησε τον γιατι θελει να σου κανει αυτη την εξεταση. Αν δεν ειναι απαραιτητο ισως το αποφυγεις...

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε από την 37η και μετα.

Της ειχα πει οτι δεν θελω να προκαλεσει κανεναν τοκετο νωριτερα από την ωρα του και μου ειπε, αν ηταν τοσο ευκολο δεν θα δίναμε φαρμακα για προκληση:confused:

Τελικά γεννησα στις 38+5 το απόγευμα (το ιδιο πρωι μου ειχε ξανακανει τετοια εξεταση και από το μεσημερι ειχαν αρχισει οι πονοι).

Ακομα πιστευω οτι το προκαλεσε εκεινη. Δεν ειμαι η ιδια γιατρος ομως, μπορει απλά να εχω φαει κολλημα.

Ισως ακουγομαι επιθετικη (προς τη γιατρο μου), αλλα το παραδεχομαι ότι δεν εχω κανεναν γυναικολογο σε εκτιμηση και τους εχω φαει με το κουταλι (ισως γι' αυτο...)

Link to comment
Share on other sites

Σκουντουφλα τι ακριβως ξεκινησε να κανει απο την 37η? Ηταν κατι που σου φανηκε περιεργο και εκεινη την ωρα? Απ'αυτα που λες και εμενα μου φαινεται οτι ειχε σκοπο να επισπευσει τον ερχομο τοκετου..καλα ασχολιαστο αυτο το"αν ηταν τοσο ευκολο δε θα διναμε φαρμακα για προκληση"η προκληση γινεται και κολπικα(εχω διαβασει για καποιες κοπελες που τους το προκαλεσαν κολπικα οταν επρεπε πλεον να προκληθει τοκετος..)

 

Εγω σημερα ειμαι 40 ακριβως! Θελω να γεννησω!θελω τη μπεμπουλα μουυυυ!!!παω για ενα μπανακι και μετα βουρ για περπατημα!αντε να δουμε..

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Hara86' date=' αυτό που λες το έχω ακούσει μόνο για έναν μεγαλοκαθηγητή, που δεν ήξερε να κάνει υπερηχογράφημα!!!

 

..[/quote']

Τα υπερηχογραφηματα του ήταν των 30 δευτερολέπτων!!!

Βγάλε συμπέρασμα....

 

Γι'αυτο και δε θα με ξαναδεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκουντουφλα τι ακριβως ξεκινησε να κανει απο την 37η? Ηταν κατι που σου φανηκε περιεργο και εκεινη την ωρα? Απ'αυτα που λες και εμενα μου φαινεται οτι ειχε σκοπο να επισπευσει τον ερχομο τοκετου..καλα ασχολιαστο αυτο το"αν ηταν τοσο ευκολο δε θα διναμε φαρμακα για προκληση"η προκληση γινεται και κολπικα(εχω διαβασει για καποιες κοπελες που τους το προκαλεσαν κολπικα οταν επρεπε πλεον να προκληθει τοκετος..)

 

Δεν μου φανηκε κατι περιεργο, ηξερα γενικά ότι μπορεί να σε "δει" από κατω ο γιατρός όσο κοντευεις (βεβαια νομιζα οτι αυτό γινεται οταν πλεον εισαι στο μαιευτηριο...). Δακτυλική εξέταση μου εκανε, η οποία μάλιστα πονούσε κιόλας, εγώ ασυναίσθητα τραβιόμουν προς τα πίσω (εννοώ όπως ήμουν ξαπλωμένη πάνω στην καρεκλα στο εξεταστηριο) κι εκεινη μου ελεγε "κανε λιγο υπομονη, πρεπει να σε δω". Υ.Γ. ο τραχηλος μου ηταν σχετικά κοντός σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσυνης (το γνωριζαμε και το παρακολουθουσαμε) και αν θυμαμαι καλα ήταν και μαλακός. Τη μερα που γεννησα, που σου ειπα οτι το ιδιο πρωι παλι με ειχε "δει", είχα και λιγη βλεννη το μεσημερι (χωρις αιμα). Δεν καταλαβα ποτέ αν αυτή ηταν η λεγομενη τραχηλική βλέννη (την ειχα παρει τηλ. να τη ρωτησω και μου ειχε πει μπορει να ειναι από την εξεταση, παρακολουθησε το...).

Κοιτα, ενστικτωδως θα σου πω ότι δεν νομιζω οτι θα αργουσα πολύ ακομα. Πιθανον να "επαιρνα" καμιά βδομάδα ακόμα (μπορεί και όχι, δεν ξερω).

Γιατί πόσο πια να επηρέασε αυτη η εξεταση? Ο τοκετός μου διηρκεσε συνολικά 5 ωρες, μετρωντας από την πρωτη στιγμη που με επιασαν οι πονοι (που δεν ηξερα αν ηταν πονοι γεννας, φαντασου 2,5 ωρες αργοτερα πήγα στο μαιευτηριο και μεσα σε 2 ωρες γεννησα, έφτασα από 1 διαστολή σε τελεία μεσα σε 1 ωρα, μπορεί και λιγοτερο - θελω να πω με αυτα ότι φαίνεται ότι ειχε παρει το δρομο του το δρομο του το μωρο, αλλά και και πάλι καλό θα ηταν οσο μπορουσε να με είχε κρατησει, ετσι δεν δεν ειναι:confused:?)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτη τη δαχτυλικη εξεταση ανοιξα και εγω το θεμα γιατι εχω διαβασει οτι γινεται προς το τελος...btw αυριο που θα ειμαι 40+1 θα τον ρωτησω αν πρεπει να δει τον τραχηλο...οσο για σενα...αφου ειχες μαλακο και κοντο τραχηλο σε ολη την εγκυμοσυνη τοτε ειναι καλα που εφτασες 38+5..αλλα συμφωνω οτι οσο περισσοτερο μπορει να κρατηθει το μωρακι στην κοιλιτσα σε τετοιες περιπτωσεις επιβαλλεται να κρατηθει και οχι να προκαλλει τοκετο ο γιατρος!(αν αυτο εγινε τελικα)

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!! ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΙΣ 37ΕΒΔ. ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΟΛΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΗΚΕ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΘΕ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΣΤΙΣ 39,6ΕΒΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΝΕΡΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΗΜΟΥΝ ΕΠΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ 1 ΔΙΑΣΤΟΛΗ. ΤΕΛΙΚΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κολπική εξέταση δεν είναι εξέταση ρουτίνας. Ακόμη και αυτοί που την κάνουν στο τέλος' date=' την κάνουν καταχρηστικά (κυρίως για να δουν πότε γεννάει η γυναίκα, ώστε να κάνουν το πρόγραμμά τους). Αναφέρομαι, βέβαια, στις εγκυμοσύνες που εξελίσσονται ομαλά (και είναι το 99%).

 

Hara86, αυτό που λες το έχω ακούσει μόνο για έναν μεγαλοκαθηγητή, που δεν ήξερε να κάνει υπερηχογράφημα!!!

 

Jellufishch, προφανώς σου έκανε membrane sweep, για το οποίο όφειλε να σε ενημερώσει ΠΡΙΝ το κάνει!

 

Έλεος με τους γυναικολογους...[/quote']

 

Ναι 100%

 

 

Τώρα εδω τουλαχιςτον το κάνουν γύρω στις 41+5 εβδομάδες μονο για να προκαλέσουν τοκετό και για κανενα άλλο λόγο

Ο πρώτος μαιευτήρας μου το έκανε γιατι αργούσα πολύ (41 εβδομάδες)

Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε σημερα τελικα αλλα ειναι ψηλα λεει το μωρο...:-( τι να κανω?παω για περπατημα..αλλα μεχρθι την Παρασκευη που θα με ξαναδει σιγα μην εχει κατεβει...ΣΚ θα γεννησω μου ειπε...τι να κανω για να κατεβει? :'(

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα στις 40 μου το εκανε κοριτσια...

δεν ξεκίνησε τιποτα τότε παρ όλα αυτα........

μελουλα για να κατεβει το μωρό απειρο περπατημα.μερικες φορες κατεβαινει και την ωρα του τοκετου πάντως, μην αγχωνεσαι

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Με επιασαν οι πονοι χθες βραδυ 9 η ωρα 12 πηγα στο νοσοκομειο 12:20 γεννησα φυσιολογικα μια ζουζουνα 3.900 και 53 εκ!:eek: με πλουσιο μαλλακι σαν του αντρα μου! Να μας ζησει! <3:-D<3

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!:-D να'στε ολες καλα!!!<3

(εννοω οτι γεννησα σημερα 12:20 το μεσημερι οχι χθες βραδυ, αλλα χαλαλι της το ξενυχτι!!!)

Περπατημα και σεξ τελικα κοριτσια το μονο πραγμα!

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...