Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικό ή καισαρική?


Recommended Posts

Γεια σας!Είμαι στο 3ο τριμηνο και αρχίζω να σκέφτομαι ολο και πιο πολλή την ώα του τοκετού.Ποιες είναι οι εμπειρίες σας?Τι είναι καλύτερο καισαρική ή φυσιολογικός?Και γίνεται καισαρική χωρίς ολική νάρκωση?Γενικά είναι αγνωστα όλα για μένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή lilika με το καλό το μωράκι σου...

 

Το μονο που θα σε συμβούλευα είναι να αφήσεις τα πράγματα να έρθουν απο μόνα τους...λογικό είναι να σκέφτεσαι ολο και πιο πολύ την ώρα του τοκετού,αλλα μην μπαίνεις σε διαδικασίες ''επιλογής'',ασε το σώμα σου να αποφασίσει γι'αυτο..

 

Εγω γέννησα και τα δυο μου με φυσιολογικο,ήμουν στο ίδιο δωμάτιο με μια κοπέλα που γέννησε με καισαρική και ούτε να περπατήσει δεν μπορούσε απ'τον πόνο..,βέβαια ξαναλέω πως αυτά τα πράγματα έρχονται απο μόνα τους και προσωπικά για 'μένα είναι δευτερεύοντας σημασίας...

Ένα υγιέστατο μωράκι να έχεις κι ας έρθει όπως θέλει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλο το μωρακι σου! Και εγω θα συμφωνήσω.. Δεν ειναι ανάγκη να σε απασχολεί αυτο το θεμα. Πιο πολυ θα σε επηρεάσει αρνητικά πιστεύω γιατι αν επιλέξεις το ενα και μετα γινει το αλλο , θα βλάψει τη ψυχολογία σου. Εγω γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, αλλα ετυχε. Το μωρακι θα διαλέξει τι θελει! Σημασια εχει να ειναι καλα και αυτο και εσυ. Οπως και να εχει ειναι η εναρξη, ο τοκετος , μιας πολυ όμορφης και διαφορετικής περιόδου της ζωη σου! Άρα καλώς να ερθει οπως και να ερθει!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη λιλίκα ,αλλά δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου!

 

Να παρακαλάς να πάνε όλα καλά και να μη σκέφτεσαι τον πόνο!

Με το ζόρι καισαρική ; Τί να πω.....:?

 

Άντε δε λέω άλλα , γιατί δε θέλω να σε στενοχωρήσω....

 

Με το καλό να ερθει στον κόσμο το μωράκι σου και να είστε γεροί να το χαίρεστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.εγω γεννησα πριν 3 μηνες με καισαρικη λογω του οτι η μπεμπουλα αποφασισε να ξαπλωσει οριζοντια και μπηκα εκτακτως 2 βδομαδες πριν την ολοκληρωθει ο ενατος μηνας....εκανα επισκληριδιο γιατι ηθελα να δω το κοριτσακι μου αμεσως...δε. καταλαβα απολυτως τιποτα και μου αρεσε παρα πολυ σαν εμπειρια....στις περισσοτερες περιπτωσεις το μωρο ειναι αυτο που αποφασιζει πως και ποτε θα ερθει στον κοσμο.μην σε φοβιζει τιποτα ειναι η ωραιοτερη και σημαντικοτερη εμπειρια της ζωης μας.το μονο κακο για μενα που εχει η καισαρικη ειναι οτι τα ραματα πονανε λιγο περισσοτερο.εγω την επομενη μερα σηκωθηκα και περπαταγα στον διαδρομο πανω κατω.οσο πιο πολυ περπατας τοσο πιο γρηγορα περνεις τα πανω σου....ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να σκεφτεσαι μονο την στιγμη που θα κρατησεις το αγγελουδι σου στην αγκαλια σου....:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενταξει βρε κοριτσια δν ηξερα οτι το μωρο επιλεγει.πιο πολλη ηθελα να μαθω εμπειριες και τη να περιμενω.ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιλέγει μόνο το μωρό - για τον απλούστατο λόγο πως το μωρό δεν επιλέγει πάντα το καλύτερο ;) Μπορείς να επιλέξεις κι εσύ, μπορεί να επιλέξει και ο γιατρός σου. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν το πότε και πώς θα γεννήσεις. Νομίζω (ελπίζω) πως αυτό που θέλουν να πουν τα κορίτσια είναι να μην προεξοφλείς τον τρόπο που θα γεννήσεις, γιατί δεν ξέρεις μέχρι την τελευταία στιγμή, ποιες θα είναι οι συνθήκες οι δικές σου και του μωρού.

 

Το τι είναι καλύτερο είναι σχετικό. Αν όλα πάνε καλά, το καλύτερο είναι ο φυσιολογικός τοκετός. Αν κάτι πάει στραβά, το καλύτερο ίσως να είναι η καισαρική. Ακόμα και το τι πονάει λιγότερο είναι σχετικό. Ας πούμε εγώ έκανα καισαρική και δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου. Πάντως (με εξαίρεση πολύ ειδικές περιπτώσεις) αυτό που μετράει δεν είναι τι πονάει και τι όχι γιατί τους πόνους τους ξεχνάς μετά τη γέννα.

 

Καισαρική μπορείς να κάνεις και με επισκληρίδιο υπό προϋποθέσεις - να τη σηκώνει ο οργανισμός σου (να μην υπάρχει κάποια αντένδειξη) και να υπάρχει κατάλληλος και διαθέσιμος αναισθησιολόγος στο νοσοκομείο που θα γεννήσεις. Αλλιώς γεννάς με ολική, που δεν είναι καθόλου πρόβλημα, απλά δεν βλέπεις το μωρό αμέσως μόλις βγει.

 

Πάντως αυτά είναι καλύτερο να τα συζητήσεις με το γιατρό σου και να μην μαζεύεις γνώμες από τα φόρουμ γιατί η κάθε μία από εμάς θα σου απαντήσει με βάση τη δική της εμπειρία, χωρίς να ξέρει τις δικές σου συνθήκες.

 

Με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μπεμπέ σου!

Link to comment
Share on other sites

φαινεται οτι εισαι λιγο αγχωμενη με το θεμα και κυριως με το θεμα του πονου, να εισαι σιγουρη οτι οταν τελειώσει και το κρατας στην αγκαλια σου δεν θα σκεφτεσαι τιποτα αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες,θα συμφωνησω απολυτα με το οτι σαφως και ο γιατρος ειναι αυτος που θα σου πει τι ειναι καλυτερο και για σενα και για το μωρακι σου.κι εγω για φυσιολογικο πηγαινα αλλα τελικα εκανα καισαρικη οπως προειπα γιατι το μωρο γυρισε οριζοντια.ειχα και εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον γυναικολογο μου.αν πιστευεις οτι ο γιατρος σου σε καλυπτει δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.πραγματικα θα ξεχασεις τα παντα μολις δεις και παρεις αγκαλια το μωρακι σου.συζητησε τις αποριες σου με τον γιατρο σου εννοειτε...ειναι ο καταλληλοτερος ανθρωπος για να σου απαντησει σε ολα.μην αγχωνεσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

lilika26 εγω σε ενα μηνα θα γεννησω (εκτος απροοπτου) και σιγουρα θα εχω πιο σφαιρικη αποψη.αλλα σε συζητηση με τον γιατρο μου,μου ειπε πως φυσιολογικος τοκετος πλεον ειναι και ανωδυνος με την χρηση επισληριδιου,και πιο οφελιμος για το αναπνευστικο του νεογνου και επισης σε φερνει πιο κοντα με το συναισθημα του πως ειναι να φερεις το παιδι σου στον κοσμο που με διαφορα ειναι η πιο σημαντικη στιγμη της ζωης μιας γυναικας.ομως υπαρχουν περιπτωσεις διαφορες που επιβαλλεται η καισαρικη τομη και αδιαπραγματευτα πραγματοποιειται.ειναι λιγο επωδυνη μετα με τα ραματα να τραβανε απο οσο μου εχουν πει φιλες και δεν παυει να ειναι ενα μεσαιου μεγεθους χειρουργειο.ομως σημασια για εμενα προσωπικα εχει να εχουμε απολυτη εμπιστοσυνη στο γυναικολογο μας και με οποιοδηποτε ειδος τοκετου να φερουμε στον κοσμο ενα υγιες μωρακι.παντως να το συζητησεις με το γυναικολογο σου θα ξεαγχωθεις πιστευω.ευχομαι σε ολες τα καλυτερα !!!!!!!!!!! :P:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν επιλέγει μόνο το μωρό - για τον απλούστατο λόγο πως το μωρό δεν επιλέγει πάντα το καλύτερο ;) Μπορείς να επιλέξεις κι εσύ, μπορεί να επιλέξει και ο γιατρός σου. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν το πότε και πώς θα γεννήσεις. Νομίζω (ελπίζω) πως αυτό που θέλουν να πουν τα κορίτσια είναι να μην προεξοφλείς τον τρόπο που θα γεννήσεις, γιατί δεν ξέρεις μέχρι την τελευταία στιγμή, ποιες θα είναι οι συνθήκες οι δικές σου και του μωρού.

 

Το τι είναι καλύτερο είναι σχετικό. Αν όλα πάνε καλά, το καλύτερο είναι ο φυσιολογικός τοκετός. Αν κάτι πάει στραβά, το καλύτερο ίσως να είναι η καισαρική. Ακόμα και το τι πονάει λιγότερο είναι σχετικό. Ας πούμε εγώ έκανα καισαρική και δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου. Πάντως (με εξαίρεση πολύ ειδικές περιπτώσεις) αυτό που μετράει δεν είναι τι πονάει και τι όχι γιατί τους πόνους τους ξεχνάς μετά τη γέννα.

 

Καισαρική μπορείς να κάνεις και με επισκληρίδιο υπό προϋποθέσεις - να τη σηκώνει ο οργανισμός σου (να μην υπάρχει κάποια αντένδειξη) και να υπάρχει κατάλληλος και διαθέσιμος αναισθησιολόγος στο νοσοκομείο που θα γεννήσεις. Αλλιώς γεννάς με ολική, που δεν είναι καθόλου πρόβλημα, απλά δεν βλέπεις το μωρό αμέσως μόλις βγει.

 

Πάντως αυτά είναι καλύτερο να τα συζητήσεις με το γιατρό σου και να μην μαζεύεις γνώμες από τα φόρουμ γιατί η κάθε μία από εμάς θα σου απαντήσει με βάση τη δική της εμπειρία, χωρίς να ξέρει τις δικές σου συνθήκες.

 

Με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μπεμπέ σου!

 

Εξαιρετική ανάλυση για το ότι η απόφαση για το είδος του τοκετού είναι εξατομικευμένη!

 

Δύο σημειώσεις μόνο γι αυτά που αναφέρονται στο thread:

1) ο κολπικός (''φυσιολογικός'') τοκετός δεν είναι ποτέ τελείως ανώδυνος ακόμη και με επισκληρίδιο. Ο λόγος είναι ότι η επισκληρίδιος μπαίνει αφού έχει υπάρξει συγκεκριμένη διαστολή του τραχήλου. Έτσι στα πρώτα στάδια του τοκετού, η γυναίκα νιώθει κανονικά τις ωδύνες

2) η γενική αναισθησία που αναφέρεις στην καισαρική, αποφεύγεται γιατί μέρος του αναισθητικού πηγαίνει στο μωρό με αποτέλεσμα να είναι πιο νωθρό. Χρησιμοποιείται ως τελευταία λύση όταν υπάρχει επιπλοκή και απαιτείται ταχύτητα ή πλήρης χαλάρωση της κοιλιάς. Στη χώρα μας η γενική αναισθησία χρησιμοποιείται ακόμη σε αρκετές καισαρικές γιατί πολλοί αναισθησιολόγοι δεν είναι καλοί με την επισκληρίδιο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό που ανέφερε η mariob, φυσιολογικός τοκετός και ανώδυνος δεν γίνεται...!

 

Μια χαρά θα τους νιώσεις τους πόνους μέχρι να γίνει η επισκληριδιος,η οποία δεν είναι μια απλή ενεσουλα και τελείωσες,εχει κάποια διαδικασία,κατα τη διάρκεια της οποίας εσύ υποφέρεις απο τους ωραιότατους πόνους :lol:

 

Μετά όμως....νιρβάνα!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν παρεξηγηθηκε αυτο που ειπα.ανεφερα οτι ο φυσιολογικος τοκετος γινεται πιο ανωδυνος με την χρηση επισκληριδιου.φυσικα υπαρχουν ωδινες.κανενα ειδος τοκετου δεν νομιζω να ειναι τελειως ανωδυνο.αν και σιγουρα πιστευω πως ειναι ο πιο σημαντικος πονος στη ζωη μας.οταν γεννησω με το καλο θα ειμαι πιο σιγουρη.φιλακια σε ολες!:D

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν παρεξηγηθηκε αυτο που ειπα.ανεφερα οτι ο φυσιολογικος τοκετος γινεται πιο ανωδυνος με την χρηση επισκληριδιου.φυσικα υπαρχουν ωδινες.κανενα ειδος τοκετου δεν νομιζω να ειναι τελειως ανωδυνο.αν και σιγουρα πιστευω πως ειναι ο πιο σημαντικος πονος στη ζωη μας.οταν γεννησω με το καλο θα ειμαι πιο σιγουρη.φιλακια σε ολες!:D

 

Όχι καλέ,άκου παρεξηγήθηκε...κουβέντα κάνουμε.

 

Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Η καισαρική είναι ένα χειρουργείο. Ο πόνος δεν είναι "λίγος", είναι ένας πόνος από μια τομή βαθιά μέσα στην κοιλιά σου, και κάθε φορά που κάνει σύσπαση η μήτρα για να επανέλθει στη θέση της πονάει. Επίσης δεν επιτρέπεται να βρέξεις την τομή για περίπου 10 μέρες ( συνεπώς και να κάνεις μπάνιο). Επίσης, και πάντα ανάλογα με τον γιατρό που θα σε χειρουργήσει, δεν επιτρέπεται να φας και να πιεις νερό για κάποιο χρονικό διάστημα (εγώ ας πούμε ήπια νερό την επόμενη μέρα και έφαγα σούπα φιδέ μετά από 48 ώρες). Και πολύ σημαντικό: το γεγονός ότι έχεις ένα μωρό που περιμένει από εσένα για να επιβιώσει, δεν σου δίνει το χρόνο να αναρρώσεις από την εγχείριση.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!Είμαι στο 3ο τριμηνο και αρχίζω να σκέφτομαι ολο και πιο πολλή την ώα του τοκετού.Ποιες είναι οι εμπειρίες σας?Τι είναι καλύτερο καισαρική ή φυσιολογικός?Και γίνεται καισαρική χωρίς ολική νάρκωση?Γενικά είναι αγνωστα όλα για μένα.

 

Lilika απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου προς το παρόν και είναι πολύ νωρίς να ανησυχείς από τώρα για το τοκετό. Όλα θα πάρουν το δρόμο τους μόνα τους. Η καισαρική σαφώς είναι ένα χερουργείο, αλλά εγώ γέννησα Τετάρτη και Παρασκευή έκανα μπάνιο κανονικότατα. Όσον αφορά το μωρό μέχρι να πας στο σπίτι οι πόνοι δεν θα είναι τόσο ανυπόφοροι, ήδη θα είσαι πολύ καλύτερα και θα μπορείς να περιποιείσε το μωρό σου όπως χρειάζεται. Με το καλό!

Και ας μη ξεχνάμε ότι το βασικότερο είναι να έχουμε γερό μωρό και μαμά πρωτίστως!

Link to comment
Share on other sites

Lilika απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου προς το παρόν και είναι πολύ νωρίς να ανησυχείς από τώρα για το τοκετό. Όλα θα πάρουν το δρόμο τους μόνα τους. Η καισαρική σαφώς είναι ένα χερουργείο, αλλά εγώ γέννησα Τετάρτη και Παρασκευή έκανα μπάνιο κανονικότατα. Όσον αφορά το μωρό μέχρι να πας στο σπίτι οι πόνοι δεν θα είναι τόσο ανυπόφοροι, ήδη θα είσαι πολύ καλύτερα και θα μπορείς να περιποιείσε το μωρό σου όπως χρειάζεται. Με το καλό!

Και ας μη ξεχνάμε ότι το βασικότερο είναι να έχουμε γερό μωρό και μαμά πρωτίστως!

 

Μετά από καισαρική; Έβρεξες την τομή δηλαδή;

 

Σαφώς και οι πόνοι μετά την εγχείρηση θα είναι πιο υποφερτοί, αλλά το πόσο πόνο αντέχει ο καθένας είναι διαφορετικό. Εγώ σηκωνόμουν κανονικά από το κρεβάτι, ήδη από το νοσοκομείο και έκανα βόλτες ΜΕ το μωρό αγκαλιά, από το τρίτο 24ωρο. Και στις δύο καισαρικές. Ο γυναικολόγος μου λέει ότι τα πονάκια που έχω τώρα στην ουροδόχο και στα έντερα είναι από συμφήσεις.

Η αδερφή μου σήκωσε το μωρό για πρώτη φορά τη μέρα που πήρε εξιτήριο.

Η κολλητή μου μετά την πρώτη καισαρική την τραβούσαν για να σηκωθεί από το κρεβάτι για περίπου ένα μήνα. Στη δεύτερη έπαθε μόλυνση στα ράμματα.

Ο κουμπάρος μου σήκωνε το παιδί και το πήγαινε στα χέρια της κουμπάρας μου μέχρι να σαραντήσει για να μην σηκώνει βάρος μέχρι να κλείσει τελείως η πληγή του χειρουργείου. Είναι γιατρός.

 

Ότι και να λέμε η καισαρική είναι χειρουργείο. Σωτήριο για πολλές περιπτώσεις και για τη μαμά και για το μωρό, αλλά δεν θα έπρεπε να είναι επιλογή, παρά μόνο λύση ανάγκης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο.

 

Θα αποφασίσει ο γιατρός σου ποιο είναι το καλύτερο για εσένα και το παιδί σου, όταν έρθει η ώρα. Και τα 2 έχουν τις δυσκολίες τους.

 

Καισαρική γίνεται χωρίς ολική νάρκωση (με επισκληρίδιο).

Link to comment
Share on other sites

Η καισαρική είναι ένα χειρουργείο. Ο πόνος δεν είναι "λίγος", είναι ένας πόνος από μια τομή βαθιά μέσα στην κοιλιά σου, και κάθε φορά που κάνει σύσπαση η μήτρα για να επανέλθει στη θέση της πονάει. Επίσης δεν επιτρέπεται να βρέξεις την τομή για περίπου 10 μέρες ( συνεπώς και να κάνεις μπάνιο). Επίσης, και πάντα ανάλογα με τον γιατρό που θα σε χειρουργήσει, δεν επιτρέπεται να φας και να πιεις νερό για κάποιο χρονικό διάστημα (εγώ ας πούμε ήπια νερό την επόμενη μέρα και έφαγα σούπα φιδέ μετά από 48 ώρες). Και πολύ σημαντικό: το γεγονός ότι έχεις ένα μωρό που περιμένει από εσένα για να επιβιώσει, δεν σου δίνει το χρόνο να αναρρώσεις από την εγχείριση.

 

Μια χαρά μπορείς να κάνεις ένα ντουζάκι. Αποφεύγεις να βρέξεις την τομή απευθείας.

Εμένα μου έδωσαν τσάι να πίνω την πρώτη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορείς να κάνεις ένα ντουζάκι. Αποφεύγεις να βρέξεις την τομή απευθείας.

Εμένα μου έδωσαν τσάι να πίνω την πρώτη μέρα.

 

Και στις δύο γέννες μου είπαν ότι μπορώ να πλυθώ, αρκεί να μην πάει νερό στην τομή. Έπλενα χέρια- πόδια- μαλλιά, και τοπικά όπου έπρεπε να πλυθώ. Και ο άντρας μου μου έπλενε την πλάτη προσεχτικά. Και ντουζάκι έκανα στο δεκαήμερο, αφού αφαίρεσα τη γάζα. Αυτό με το φαγητό είναι θέμα. Ούτε σταγόνα νερό για το πρώτο 24ωρο δεν με άφησαν, όσο και να παρακαλούσα. Χαμομήλι το επόμενο πρωί, φιδέ σούπα αφού πήγα στην τουαλέτα, μετά από 48 ώρες περίπου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν είναι απαραίτητη η ολική νάρκωση για την καισαρική. Μπορείς να κάνεις και επισκληρίδιο (σου αφήνουν και το σωληνάκι με τη νάρκωση για μια μέρα, να μην πονάς πολύ). Ή εναλλακτικά να κάνεις ραχιαία νάρκωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και στις δύο γέννες μου είπαν ότι μπορώ να πλυθώ, αρκεί να μην πάει νερό στην τομή. Έπλενα χέρια- πόδια- μαλλιά, και τοπικά όπου έπρεπε να πλυθώ. Και ο άντρας μου μου έπλενε την πλάτη προσεχτικά. Και ντουζάκι έκανα στο δεκαήμερο, αφού αφαίρεσα τη γάζα. Αυτό με το φαγητό είναι θέμα. Ούτε σταγόνα νερό για το πρώτο 24ωρο δεν με άφησαν, όσο και να παρακαλούσα. Χαμομήλι το επόμενο πρωί, φιδέ σούπα αφού πήγα στην τουαλέτα, μετά από 48 ώρες περίπου.

 

Είχες ορό όμως όσο δεν έτρωγες-έπινες.

Link to comment
Share on other sites

Είχες ορό όμως όσο δεν έτρωγες-έπινες.

 

Ναι καλέ, φυσικά και είχα ορό!! Δεν αποπειράθηκαν να με δολοφονήσουν από αφυδάτωση!!

Απλά και πεινούσα και διψούσα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μην το πανικοβαλλουμε ομως το κοριτσι σε περιπτωση που χρειαστει καισαρικη... Σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχουν και καλες και κακες ιστοριες να πεις. Στη δικη μου ας πουμε περιπτωση η καισαρικη ηταν κατι απο το οποιο αναρρωσα πολυ-πολυ γρηγορα. Εκανα επισκληριδιο, καναμε χαβαλε με τους γιατρους στο χειρουργειο ολη την ωρα, δεν θυμαμαι να σας πω ποτε εφαγα, νομιζω ηπια τσαι την ιδια μερα και εφαγα κανονικα την επομενη. Επιχειρησα να "αεριστω" και να παω τουαλετα και να προσπαθησω να περπατησω οσο και να πονουσα γιατι ηξερα οτι αυτο θα με κανει να αναρρωσω πιο γρηγορα. Και ετσι εγινε. Οταν εμαθε ο γιατρος μου οτι πηγα τουαλετα τη 2η μερα μου εβγαλε σωληνακια, ορους, καθετηρες και εφαγα κανονικα. Περπατησα απο τη δευτερη μερα και αυτο ειναι το καλυτερο. Να προσπαθησεις πολυ να περπατησεις! Οσο για το μπανιο... Την 3η μερα πριν βγω απο το μαιευτηριο εκανα κανονικα μπανιο γιατι πολυ απλα φορουσα αδιαβροχες γαζες και πηρα και μετα απο φαρμακειο και τις αλλαζα στο σπιτι και παλι εκανα μπανιο κανονικα.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...