Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιζει ρόλο το βαρος για τον τοκετο;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας είμαι καινουργια στην ομαδα .

Θα ηθελα να ρωτησω παιζει ρολο το βαρος του εμβρυου για καισαρικη η φυσιολογικο τοκετο;

 

τι ακριβως εννοεις?εγω απο οσο ξερω οταν ενα εμβρυο ειναι απο 4.000 κιλα και πανω δυσχαιραινει ο φυσιολογικος τοκετος και καταληγει πιο ευκολα σε καισαρικη..και επισης σε προωρα εμβρυα που δεν εχουν μεγαλο βαρος και γενικα υπαρχουν θεματα της κυησης που οδηγουν σε προωροτητα συνηθως γινεται καισαρικη.ελπιζω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο μεγαλο ειναι το μωρο τοσο πιο δυσκολα βγαινει. Αλλο να βγει ενα μωρο 3κιλα και αλλο να βγει 4-4,5 κιλα...

Ξερω γυναικα που γεννησε φυσιολογικα μωρο βαρους 5 κιλα!!

Αλλα γενικα να ξερεις πως οσο μεγαλυτερο τοσο δυσκολοτερο....

Ασε που αν ειναι μεγαλο σχιζεσαι πολυ απο κατω..και καταλαβαινεις..!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εγω γεννησα και τους 2 φυσιολογικα με προκληση στα 3.895 ο ενας και 3.810 ο αλλος μεγαλα μωρα κ μικροσωμη εγω αλλα δεν ειχα θεμα.στον πρωτο με εσκισε κιολας διοτι χρησιμοποιησε και εμβρυουλκια αλλα δεν πονεσα καθολου μεταγεννητικα με τα ραμματα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από 10 ώρες προσπάθειας για φυσιολογικό τοκετό κατέληξα σε καισαρική γιατί είχε σφηνώσει το κρανίο του μικρού στη πυελό μου.Το μωρο γεννήθηκε 4680γρ και 60 εκ.Ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ,το κεφαλάκι του ήταν παραμορφωμένο για ώρες...και τον κρατήσανε και 24 ώρες να τσεκάρουνε για ζάχαρο και γιγαντισμό....αλλά όλα καλά..:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νά΄μαι και εγώ με τον Γαργαντούα μου - γεννήθηκε 4.670 φυσιολογικά, με εμβρυουλκία, χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία, πρώτος τόκος. Κοίταξε να δεις, Ελεάνα, εδώ στην Ελλάδα οι περισσότεροι γιατροί για έμβρυα με βάρος πάνω από 4 κιλά θεωρούν την καισαρική ως μονόδρομο... δηλαδή, πρέπει να ψάξεις να βρεις γιατρό που έχει αποδεδειγμένα φήμη υποστηρικτή του φυσιολογικού τοκερού στην περίπτωση που το βάρος του παιδιού ξεπερνάει αυτό το όριο.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νά΄μαι και εγώ με τον Γαργαντούα μου - γεννήθηκε 4.670 φυσιολογικά, με εμβρυουλκία, χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία, πρώτος τόκος. Κοίταξε να δεις, Ελεάνα, εδώ στην Ελλάδα οι περισσότεροι γιατροί για έμβρυα με βάρος πάνω από 4 κιλά θεωρούν την καισαρική ως μονόδρομο... δηλαδή, πρέπει να ψάξεις να βρεις γιατρό που έχει αποδεδειγμένα φήμη υποστηρικτή του φυσιολογικού τοκερού στην περίπτωση που το βάρος του παιδιού ξεπερνάει αυτό το όριο.

Εμένα ο γιατρός μου το προσπάθησε 10 ώρες αλλα δε γινόταν...δεν θεωρησε τη καισαρική μονόδρομο...κι ειμαι 1.60 με ανυπαρκτη λεκάνη

Link to comment
Share on other sites

Η ζορρο κατι παραπανο θα ξερεις.....γιγαντα εβγαλε...αλλα και ο γιατρος μας ειναι φοβερος......και μονο φυσιολογικα ξεγενναει.εκτος φυσικα αν υπαρχουν σοβαροι λογοι..

 

Αληθεις ζορρο για στειλε κανα πμ..τι κανετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...