Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκυμοσύνη και γέννα στο εξωτερικό!


Recommended Posts

Γεια σε όλες τις mommy to be!!

 

Κορίτσια είμαι εδώ και κανα χρόνο Αμερική με το σύζυγο μου όπου μας προέκυψε η εγκυμοσύνη που θέλαμε τόσο! Δεν φανταζόμουν ωστόσο ποτέ να είμαι έγκυος και να γεννάω στο εξωτερικό..Νομίζω είναι τόσο διαφορετικά αν δεν έχεις τους δικούς σου ανθρώπους μαζί..

Ήθελα να βρω και άλλες μέλλουσες μαμάδες σε παρόμοια θέση για να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας! Πιστεύω με τόσο κόσμο να έχει φύγει από Ελλάδα θα ήμαστε πολλές!

Πως αντιμετωπίσατε το θέμα της περίθαλψης, τι θετικά και τι αρνητικά βρίσκεται μεταξύ γέννας Ελλάδας - εξωτερικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σε όλες τις mommy to be!!

 

Κορίτσια είμαι εδώ και κανα χρόνο Αμερική με το σύζυγο μου όπου μας προέκυψε η εγκυμοσύνη που θέλαμε τόσο! Δεν φανταζόμουν ωστόσο ποτέ να είμαι έγκυος και να γεννάω στο εξωτερικό..Νομίζω είναι τόσο διαφορετικά αν δεν έχεις τους δικούς σου ανθρώπους μαζί..

Ήθελα να βρω και άλλες μέλλουσες μαμάδες σε παρόμοια θέση για να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας! Πιστεύω με τόσο κόσμο να έχει φύγει από Ελλάδα θα ήμαστε πολλές!

Πως αντιμετωπίσατε το θέμα της περίθαλψης, τι θετικά και τι αρνητικά βρίσκεται μεταξύ γέννας Ελλάδας - εξωτερικό?

 

Εγω ζουσα αγγλια πολλα χρονια ( τα τελευταια 4 χρονια ειμαι εδω).Νομιζω οτι χρειαζεσαι μονο τον αντρα σου κοντα δεν θελεις και περισσοτερο κοσμο στον τοκετο πιστεψε με!Η μεγαλη διαφορα μεταξι ελλαδας και αγγλιας ειναι μια και πολυ μεγαλη.

 

Στην αγγλια δεν ανησηχεις που θα γεννησεις , ποσες εξετασεις θα κανεις, που θα βρεις τα λεφτα να τις κανεις , αν θα σε γδαρι ο γιατρος , ποσα λεφτα θα πληρωσεις τον γιατρο , που θα βρεις τα λεφτα για το μαιευτιριο ,αν ο γιατρος τελικα θα σε ξεγεννησει κανονικα η θα σε βαλει καισαρικη για να παει διακοπες και γενικως ολο αυτο το αγχος που μας προκαλουν εδω στην ελλαδα γιατι εχουμε ΜΗΔΕΝ περιθαλψη και μεχρι να πας να γεννησεις στην καλυτερη τον περιπτωσεων εχει δωσει τουλαχιστον 2000 ευρω ( αν εισαι τυχερη και δεν εχεις καμια επιπλοκη) για ολες τις εξετασεις και μετα χρειαζεσαι αλλα 3000ευρω για να γεννησεις.

 

Η κουμπαρα μου γεννησε αγγλια χωρις κανενα εξοδο, στρες και αγχος με φυσιολογικο τοκετο,χωρις να δωσει ουτε ενα ευρω και εμεινε και στην ΜΕΝ 10 μερες ,εχει το μωρακι της και το παρακολουθει και παιδιατρος με μηδεν κοστος και αγχος σε αντιθεση με ολες εμας που εχουμε ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!

 

Ελπιζω να σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Kate79 εγω έφυγα απο την Ελλάδα 26 εβδομάδων με διδυμα για αμερικη. Είχα έναν υπέροχο γιατρο στην Ελλάδα που μου στοίχισε πολυ που τον άφησα και γενικά είχα πολυ άγχος για το πως θα γεννησω στο εξωτερικό.

Με το που πήγα πρώτη φορα στην γιατρο μου εδω, μου πέρασαν όλα!!! Άλλος θεός! Δεν χρειάζεται να αγχωνεσαι για τίποτα, όλα είναι μελετημένα στην τελευταία λεπτομέρεια και προγραμματισμένα απο την αρχη!

Τρελαθηκα με το σύσταμα τους!!

Στο πρώτο ραντεβού μου πήραν ένα απίστευτο ιστορικό, μελέτησαν τα πάντα! Επίσης συζητήσαμε για οοοολα όσα θα γίνουν μέχρι να γεννησω αλλα και για τον τοκετο ( μου πρότειναν ΦΤ παρόλα τα δίδυμα, εγω επέμενα για ΚΤ γιατι έτσι θα γέννησα στην Ελλάδα. Μεγάλη βλακεια) και φυσικα είδε η γιατρός τα μωρα με υπερηχο.

Απο κει και πέρα φρόντιζαν για οοοολα! Με έβλεπαν κάθε 2 βδομάδες στην αρχη και μετα κάθε 1. Κάθε 2ο ραντεβου δεν μου εκανε η γιατρός μου τον υπερηχο αλλα με έστελνε για αναλυτικό υπερηχο που το εκανε εξειδικευμενος γιατρός και κρατούσε το λιγότερο 1 ώρα!!! Ήταν σαν να κάνω Α + Β επιπέδου και doppler όλα μαζι κάθε φορα!!

Όταν πια σπασαν τα νερά και ήρθε η ώρα του τοκετου... Ήταν όλα τέλεια!! Δεν σε αφήνουν να αγχωθεις λεπτο! Γίνονται όλα όπως τα θες εσυ, σου εξηγούνε τα πάντα... Σου φέρονται σαν πριγκίπισσα! Έκανα την καισαρικη μου και είχα τον άντρα μου μέσα στο χειρουργείο και μόλις βγήκαν τα διδυμακια μου του έδωσαν να κόψει το λώρο και να τα πάρει αγκαλια και να μου τα φερει!!

Φυσικα είχαμε μονοκλινο (δεν υπάρχει κάτι άλλο), φυσικα είχα τα μωρα μαζι μου, φυσικα είχε σύμβουλο θηλασμου να μας βλέπει 2 φορές τη μέρα... Φυσικα ο άντρας μου είχε καναπέ κρεβάτι μέσα στο δωμάτιο για να κοιμάται μαζι μου...

Και τα σημαντικότερα ήρθαν μετα που η κόρη μου διαγνωστηκε με συγγενή καρδιοπαθεια και μεταφέρθηκε στη μονάδα και αργότερα σε παιδιατρικο νοσοκομείο.... Αν ήμουν στην Ελλάδα αμφιβάλλω αν θα το είχαν διαγνώσει εγκαίρως που είναι το βασικότερο! Αλλα σίγουρα δεν θα είχε τη θεραπεία που είχε εδω...

Ένα θα σας πω: στην μονάδα δεν υπάρχει ωράριο φυσικα, η μαμα είναι με το παιδι 24 ώρες αν θέλει. Το κάθε παιδι έχει δικό του δωματιακι με μια πολυθρόνα που ξαπλώνει για να κοιμάται η μαμα. Αλλα για τη μαμα υπάρχει και άλλο, κανονικό δωμάτιο για να μπορει να κοιμηθεί κανονικα και να κάνει ντουζ! Επίσης την κόρη μου εκτός απο τον καρδιολόγο την παρακολουθούσε παιδιατρος, διατροφολογος, σύμβουλος θηλασμου και εργοθεραπευτρια γιατι ήταν λίγο προωρακι και θέλανε να τη βοηθήσουν να μάθει να τρώει σωστά... Φυσικα και νοσοκόμα που είναι υπεύθυνη μόνο για 2 παιδια άρα είναι απο πάνω τους μετα νύχτα σαν αποκλειστική. Για μένα ερχόταν ψυχολόγος κάθε 2η μέρα να με ρωτήσει πως είμαι, αν αντέχω, αν χρειάζομαι υποστήριξη...

Βέβαια να σου πω ότι ήμουν και τυχερή γιατι ο αδερφός μου ζει σε κοντινή πόλη και ήρθε για την γέννα και η μαμα μου ήταν εδω επίσης για να βοηθήσει, οπότε δεν ήμουν τελείως μονη με τον άντρα μου.

Ναι μου λείψαν οι φίλοι μου. Ναι στενοχωρηθηκα που δεν είχα κανένα να έρθει να δει τα μωρα μου...

Συνολικά όμως, δεν θα αλλαζα τίποτα!! Είχα την τέλεια γέννα και η κόρη μου είχε και έχει την καλύτερη περίθαλψη! Χωρίς άγχος, χωρίς να κυνηγας τους γιατρούς να σε προσέξουν, χωρίς φακελάκια...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησουν τα μωρακια!!!οπως τα λες ακριβως ειναι!:P Εγω καμια φορα αναρωτιεμαι γιατι γυρισα στην ελλαδα...

 

Σ'ευχαριστω πολυ!

Αυτο με την επιστροφή είναι μια άλλη μέγαλη συζήτηση... Για μας είναι νωρίς να το σκεφτόμαστε αφού μόλις ήρθαμε.

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννάω το φθινόπωρο εδώ, το πρώτο γεννήθηκε Ελλάδα και ήρθαμε όταν ήταν μερικών μηνών Αμερική. Το θέμα εδώ είναι να βρεις γιατρό και να σε δεχτεί, εγώ έπαιρνα τηλ. για ραντεβού τον Ιανουάριο και μου έκλειναν για Μάιο!!!! Στο μεσοδιάστημα έμεινα έγκυος και τότε μου είπαν ΟΚ, θα σε δεχτούμε άμεσα, σε 2 εβδομάδες, αφού πρώτα πας για υπέρηχο για να επιβεβαιώσεις την κύηση :D. Όχι ότι έπαθα τίποτε, αλλά δεν έχεις αυτό το άμεσο της Ελλάδας, που πας στο γιατρό σου την ίδια μέρα :)

 

Στο πρώτο ραντεβού με το γιατρό μου πήραν όντως λεπτομερέστατο ιστορικό, ρώτησαν πράγματα που στην Ελλάδα δεν ρώτησαν ποτέ, έκαναν πολλές εξετάσεις (μεταξύ αυτών και για ΚΙ) και μου βρήκαν και ότι είμαι φορέας ενός συνδρόμου. Τώρα εκεί, ίσως επειδή είναι πανεπιστημιακό το νοσοκομείο που πάω και γενικά σπρώχνουν πολύ την έρευνα, πίεζαν αρκετά να κάνω διάφορες εξετάσεις (οι οποίες δεν θα μου έλεγαν αν το παιδί νοσεί ή όχι, αλλά θα μπορούσαν να μου δώσουν κάποιες άλλες πληροφορίες) ή πίεζαν για άμνιο κλπ., αλλά το καλό εδώ είναι η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Θα σε στείλουν στον αρμόδιο να σου μιλήσει, θα σου εξηγήσει τα πάντα με λεπτομέρεια και χωρίς να σε αντιμετωπίζει με το ύφος "έλα μωρέ, κάνε αυτό που σου λέω, τι να καταλάβεις εσύ από αυτά", και όποια απόφαση πάρεις τελικά θα τη σεβαστούν.

 

Προς το παρόν πηγαίνω μια φορά το μήνα, από υπέρηχους έχω κάνει μόνο αυχενική και β επιπέδου, στο ιατρείο δεν κάνουν, και γενικά είναι πιο χαλαροί ως προς το ότι η έγκυος μπορεί να κάνει μια φυσιολογικότατη ζωή, όταν δεν συντρέχουν λόγοι ανησυχίας.

 

Άλλο μεγάλο ατού θεωρώ ότι είναι οι εγκαταστάσεις και υποδομές, όλες οι εξετάσεις γίνονται μέσα στο νοσοκομείο, δεν χρειάζεται να τρέχεις από μικροβιολογικό σε νοσοκομείο και πάλι πίσω, οι εγκαταστάσεις είναι άψογες, υπάρχει σύστημα online που με ειδοποιεί ότι βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεών μου και μπορώ και τα βλέπω από εκεί και από το ίδιο σύστημα δίνω εντολή κάθε μήνα και ανανεώνεται αυτόματα η συνταγή μου για τα prenatals στο φαρμακείο της γειτονιάς, με παίρνουν τηλέφωνο (συνήθως την επομένη) ότι τα έφεραν και πάω και τα παίρνω. Γενικά δλδ σου κάνουν τη ζωή εύκολη σε πολλά πράγματα.

 

Το μόνο μειονέκτημα λοιπόν μέχρι στιγμής θα ήταν ότι είναι πολύ ψείρες και κάπου σε αγχώνουν (είχα κι άλλο ένα θεματάκι πιο πρόσφατα, που μου είχε συμβεί και στην πρώτη εγκυμοσύνη στην Ελλάδα και ο γιατρός μου τότε είχε πει ότι δεν χρειάζεται να γίνει τίποτε. Εδώ όταν το είδαν μου είπαν ότι μπορεί να είναι από τίποτα μέχρι καρκίνος :shock:, με έστειλαν για ένα κάρο εξετάσεις και τελικά δεν ήταν τίποτε και δεν θα κάνω τίποτε γι' αυτό :evil:). Απλά από ό,τι έχω καταλάβει αυτοί φροντίζουν πάντα να καλύπτουν τα νώτα τους, γιατί εδώ ως γνωστόν πέφτουν οι μηνύσεις βροχή!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη ξενιτεμένη εδώ..Εμεις είασμτε στη Νορβηγία και περιμένουμε εδώ το πρώτο μας παιδάκι. Ομολογώ ότι στην αρχή ζορίστηκα τόσο πολύ. Εδώ δεν κάνουν ούτε χωριακές ούτε τίποτα.Ενα τεστ φαρμακείου και αν βγει θετικό εισαι εγκυος συγχαρητήρια. Δεν παρεμβαένουν ποτέ με χάπια (αρκει να σου πω ότι τα utrogestan ειναι απαγορευμένα από το Νορβηγικό Οργανισμό Φαρμάκων σαν επικύνδυνα και στη Ελλάδα τα δίνουν ακόμη και προληπτικά).

Πρώτη εξεταση κάνεις τη 12η εβδομαδα, αίματος ούρων κτλ και αν ζητήσεις κάνεις και έναν υπέρηχο-αυχενική. Τεστ αίματος για τα σύνδρομα δεν κάνουν το θεωρούν αναξιόπιστο..Παράξενοι νορβηγοι! Μετά κανεις έναν υπέρηχο στις 20 εβδομάδες β επιπέδου και σε παρακολουθεί ο παθαλόγος και η μαία κάθε μήνα. Μετράνε τη σύμφυση αν κρίνουν ότι δεν μεγαλώνει σωστά σε στέλνουν για άλλους υπέρηχους. Στην αρχή είχα πάθει πανικο οπως καταλαβαίνεις. Αν έρθεις όμως εδώ και δεις πόσα καροτσάκια κυκλοφορούν αντιλαμβάνεσαι ότι τίποτα δεν χρειάζετει. Είσαι έγκυος μου λεει ο γιατρος μου όχι άρρωστη..και είχε τόσο μα τόσο δικιο. Ολα είναι φυσικά δωρεάν και δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνεις εξετάσεις έξω (εκτος από υπέρηχους αν θες) όλα τα υπόλοιπα ιατρεία είναι δημόσια και φυσικά κανεις μόνο τις εξετάσεις που σου επιτρέπει ο γιατρος σου. Γεννάς φυσιολογικά πάντα, μέχρι την 43η εβδομάδα περιμένουν και αν δεν έρθει το παιδί σου σπάνε τα νερά. Δεν κάνουν καισαρική σχεδόν ποτέ, ποτέ προγραμματισμένη ακόμη και σε ισχιακή προβολή αναμένουν να σπάσουν τα νερά και γενικά εχεις επιλογή να γεννήσεις μέσα στο νερό, σε αποτρέπουν από επισκληρίδιο γενικώς όλα ειναι τόσο φυσικά. Εχεις σύμβουλο θηλασμού, (όλοι θηλάζουν σχεδον υποχρεωτικά) και μια απίστευτη ηρεμία. Τώρα είμαι πολύ χαρούμενη που θα γεννήσω εδώ. Μην σκέφτεσαι τίποτα, ο σύντροφος να είανι δίπλα και όλα καλα. Εμεις να φανταστείς δεν είαμστε καν παντρεμένοι, και κανενας δεν ασχολήθηκε ποτέ με αυτό. Δηλώνω μόνο πατέρα παιδιού ούτε σύζηγο ούτε τίποτα. Μου αρέσει πολύ!!!!!

Αφού λεμε να βάλουμε μπροστά για δεύτερο αμέσως..Ξέρεις τι κατάλαβα. Χάνω όλες αυτές τις ανούσιες εξετάσεις κάθε μήνα, τους απειρους υπέρηχους που δεν μπορύν να εξασφαλίσουν τίποτα απολύτως, και το σύστημα υγειας κεδίζει λεφτά και τα ρίχνει πάλι σ΄εμενα με επίδομα για τα παιδιά απο τη γέννηση, εγκαταστάσεις που θα τις ζήλευαν και τα ιδιωτικά κέντρα και γιατρούς και νοσοκόμες και μαίες που είναι συνέχεια γλυκές και χαρούμενες! Και φυσικά χωρίς να πληρώσω ούτε μισό ευρω...

Με το καλό λοιπόν όλες..και εκτος συνορων τι να γίνει!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ζουσα αγγλια πολλα χρονια ( τα τελευταια 4 χρονια ειμαι εδω).Νομιζω οτι χρειαζεσαι μονο τον αντρα σου κοντα δεν θελεις και περισσοτερο κοσμο στον τοκετο πιστεψε με!Η μεγαλη διαφορα μεταξι ελλαδας και αγγλιας ειναι μια και πολυ μεγαλη.

 

Στην αγγλια δεν ανησηχεις που θα γεννησεις , ποσες εξετασεις θα κανεις, που θα βρεις τα λεφτα να τις κανεις , αν θα σε γδαρι ο γιατρος , ποσα λεφτα θα πληρωσεις τον γιατρο , που θα βρεις τα λεφτα για το μαιευτιριο ,αν ο γιατρος τελικα θα σε ξεγεννησει κανονικα η θα σε βαλει καισαρικη για να παει διακοπες και γενικως ολο αυτο το αγχος που μας προκαλουν εδω στην ελλαδα γιατι εχουμε ΜΗΔΕΝ περιθαλψη και μεχρι να πας να γεννησεις στην καλυτερη τον περιπτωσεων εχει δωσει τουλαχιστον 2000 ευρω ( αν εισαι τυχερη και δεν εχεις καμια επιπλοκη) για ολες τις εξετασεις και μετα χρειαζεσαι αλλα 3000ευρω για να γεννησεις.

 

Η κουμπαρα μου γεννησε αγγλια χωρις κανενα εξοδο, στρες και αγχος με φυσιολογικο τοκετο,χωρις να δωσει ουτε ενα ευρω και εμεινε και στην ΜΕΝ 10 μερες ,εχει το μωρακι της και το παρακολουθει και παιδιατρος με μηδεν κοστος και αγχος σε αντιθεση με ολες εμας που εχουμε ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!

 

Ελπιζω να σε καλυψα.

 

Markela και μένα η μέχρι τώρα εμπειρία μου που διανύω την 36η εβδομάδα είναι παρόμοια. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε δώσει ούτε 1$ για την εγκυμοσύνη. Τα καλύπτει όλα η ασφάλεια, και το νοσοκομείο είναι τέλειο! Για τον τοκετό έχω κάτι χαζές ανησυχίες..όπως αν μέσα στον πόνο μου θα καταλάβω τι μου λένε να κάνω και τέτοια!! Μάλλον κάτι πρέπει να βρώ και εγώ να ανησυχώ αφού μέχρι στιγμής όλα έχουν πάει καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ζουσα αγγλια πολλα χρονια ( τα τελευταια 4 χρονια ειμαι εδω).Νομιζω οτι χρειαζεσαι μονο τον αντρα σου κοντα δεν θελεις και περισσοτερο κοσμο στον τοκετο πιστεψε με!Η μεγαλη διαφορα μεταξι ελλαδας και αγγλιας ειναι μια και πολυ μεγαλη.

 

Στην αγγλια δεν ανησηχεις που θα γεννησεις , ποσες εξετασεις θα κανεις, που θα βρεις τα λεφτα να τις κανεις , αν θα σε γδαρι ο γιατρος , ποσα λεφτα θα πληρωσεις τον γιατρο , που θα βρεις τα λεφτα για το μαιευτιριο ,αν ο γιατρος τελικα θα σε ξεγεννησει κανονικα η θα σε βαλει καισαρικη για να παει διακοπες και γενικως ολο αυτο το αγχος που μας προκαλουν εδω στην ελλαδα γιατι εχουμε ΜΗΔΕΝ περιθαλψη και μεχρι να πας να γεννησεις στην καλυτερη τον περιπτωσεων εχει δωσει τουλαχιστον 2000 ευρω ( αν εισαι τυχερη και δεν εχεις καμια επιπλοκη) για ολες τις εξετασεις και μετα χρειαζεσαι αλλα 3000ευρω για να γεννησεις.

 

Η κουμπαρα μου γεννησε αγγλια χωρις κανενα εξοδο, στρες και αγχος με φυσιολογικο τοκετο,χωρις να δωσει ουτε ενα ευρω και εμεινε και στην ΜΕΝ 10 μερες ,εχει το μωρακι της και το παρακολουθει και παιδιατρος με μηδεν κοστος και αγχος σε αντιθεση με ολες εμας που εχουμε ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!

 

Ελπιζω να σε καλυψα.

 

Markela και μένα η μέχρι τώρα εμπειρία μου που διανύω την 36η εβδομάδα είναι παρόμοια. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε δώσει ούτε 1$ για την εγκυμοσύνη. Τα καλύπτει όλα η ασφάλεια, και το νοσοκομείο είναι τέλειο! Για τον τοκετό έχω κάτι χαζές ανησυχίες..όπως αν μέσα στον πόνο μου θα καταλάβω τι μου λένε να κάνω και τέτοια!! Μάλλον κάτι πρέπει να βρώ και εγώ να ανησυχώ αφού μέχρι στιγμής όλα έχουν πάει καλά!

 

sorry για το προηγούμενο λάθος! Ήταν το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ!:shock: Φάνηκε ε?:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρόμοια και ΗΠΑ αν και έχεις μεγαλύτερη παρακολούθηση από ότι περιγράφεις για Νορβηγία..εδώ επίσκεψη στο γιατρό 1 φορά το μήνα, στο 2ο τρίμηνο κάθε 15 μέρες και κάθε βδομάδα θα αρχίσω να πηγαίνω μετά την 37η! Καλά μου φάνηκε πολύ αργά ιδιαίτερα με όλα αυτά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ και τις συνεχείς επισκέψεις στους γιατρούς, τηλέφωνα, εξετάσεις κτλ. Επειδή ήμουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και 3 μήνες Ελλάδα, καμία σχέση..εκεί κάθε φορά που πήγαινα μου έκανε υπέρηχο. Εδώ έχω κάνει συνολικά μόνο 2..Στην Ελλάδα θεωρώ ότι κάνουν πολύ λεπτομερή έλεγχο ακόμα και όταν δεν υπάρχει σημαντικός λόγος.Δεν ξέρω τι ισχύει Νορβηγία αλλά εδώ να φανταστείς ότι εξετάσεις κάνεις ούρων, αίματος (πάντα λιγότερες από Ελλάδα) δεν σε ενημερώνουν για τα αποτελέσματα εκτός και αν έχεις κάτι!!! Προσωπικά σε αυτό το θέμα μου αρέσει το σύστημα της Ελλάδας που παίρνεις το χαρτί με τα αποτελέσματα των εξετάσεων..άρχισα να ρωτάω εγώ..ο σίδηρος μου πως ήταν? και η απάντηση: φυσιολογικός! απλά ότι χρειάζεται να ξέρεις και τίποτα παραπάνω..ούτε τιμές, ούτε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου!

Χαίρομαι για την ωραία εμπειρία που είχες και πραγματικά όλα αυτά τα προνόμια και οι ευκολίες εδώ μετράν πολύ!

Εμείς με τη γιατρό μου εδώ δεν έχουμε συζητήσει απολύτως τίποτα για τον τοκετό!!! Πρέπει να της κάνω κουβέντα εγώ ή μόνοι τους σε ρωτάνε πως θες να γεννήσεις κτλ?

Επίσης μπορείς να μου πεις τι χρειάστηκες από χαρτιά όσο ήσουν στο μαιευτήριο, για την πράξη γέννησης ή οτιδήποτε άλλο? Έχω μαύρα μεσάνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια τι τυχερές που είστε!! πόσο σας ζηλεύω!! (καλοπροαίρετα πάντα!!) εδώ στην ελλάδα ποτέ δεν θα φτιάξουν τα πράγματα ποτέ δεν θα γίνουμε έτσι μια ζωή θα μας τρώει το άγχος θα μας φεύγουν τα λεφτά για πλάκα και με το παραμικρό και οι γιατροί θα μας βλέπουν σαν κρέατα για σφαγή. Μπράβο σε αυτές τις χώρες για τα συστήματα υγείας που εφαρμόζουν πολύ θα ήθελα να ζω σε μια τέτοια χώρα! Ίσως σε κάποια άλλη ζωη.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Αμερική γέννησα και έχω να πω μόνο τα καλύτερα!!! Η εμπειρία μου ήταν ίδια με αυτη της MissPiggy, οπότε δεν χρειάζεται να τα επαναλάβω. Κι εγώ 2 γιατρούς, ένας μαιευτήρας κι ένας high risk (χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος) για τους υπερήχους (κάθε 3-4 εβδομάδες). Οι εγκατάστασεις καταπληκτικες, το προσωπικό ιδιαίτερα εξυπηρετικό! Εμείς μάλλον πέσαμε στην περίπτωση γιατρού αν σκεφτεις οτι ο μαιευτήρας μου με έπαιρνε και προσωπικά ο ίδιος τηλ να ενημερωθει για τις συσπάσεις που είχα (σχεδόν απίστευτο για Αμερική!!!). Όλα ήταν τελείως φυσικά, μέχρι και το μωρό μου γύρισαν με μουσική όταν πλέον ήταν πολύ αργα σύμφωνα με τα βιβλία!

Τώρα αν πιάσουμε το θέμα μοναξιά είναι κάτι που πονάει..... μου έλειπαν πολύ οι δικοί μου άνθρωποι.... αλλά από την άλλη μου άρεζε που δεν είχα επισκέψεις από άσχετους που θα τις είχα σίγουρα στην Ελλάδα!

Εύχομαι οτι καλύτερο και ένα γερό μωράκι!

 

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

isabell κοίτα μπορεί να μην μας φεύγουν τα χρήματα σε αυτά που γράψαμε πριν, αλλά την καλή ασφάλεια ασφαλώς και την πληρώνεις από το μισθό σου (δεν είναι και τζάμπα δηλαδή) και μας φεύγουν σε ένα σωρό άλλα καθημερινά που στην Ελλάδα δεν έχεις τα ίδια έξοδα. Στα λέω για να μην νομίζεις ότι Ελλάδα είναι όλα χάλια και αλλού ο παράδεισος..πάντα υπάρχουν υπέρ και κατά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ Αμερική γέννησα και έχω να πω μόνο τα καλύτερα!!! Η εμπειρία μου ήταν ίδια με αυτη της MissPiggy, οπότε δεν χρειάζεται να τα επαναλάβω. Κι εγώ 2 γιατρούς, ένας μαιευτήρας κι ένας high risk (χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος) για τους υπερήχους (κάθε 3-4 εβδομάδες). Οι εγκατάστασεις καταπληκτικες, το προσωπικό ιδιαίτερα εξυπηρετικό! Εμείς μάλλον πέσαμε στην περίπτωση γιατρού αν σκεφτεις οτι ο μαιευτήρας μου με έπαιρνε και προσωπικά ο ίδιος τηλ να ενημερωθει για τις συσπάσεις που είχα (σχεδόν απίστευτο για Αμερική!!!). Όλα ήταν τελείως φυσικά, μέχρι και το μωρό μου γύρισαν με μουσική όταν πλέον ήταν πολύ αργα σύμφωνα με τα βιβλία!

Τώρα αν πιάσουμε το θέμα μοναξιά είναι κάτι που πονάει..... μου έλειπαν πολύ οι δικοί μου άνθρωποι.... αλλά από την άλλη μου άρεζε που δεν είχα επισκέψεις από άσχετους που θα τις είχα σίγουρα στην Ελλάδα!

Εύχομαι οτι καλύτερο και ένα γερό μωράκι!

 

dimibo 76 Σ'ευχαριστώ πολύ! Νομίζω ότι περιγράφεις εμένα στα παρακάτω...

............................................................

Οι εγκατάστασεις καταπληκτικες, το προσωπικό ιδιαίτερα εξυπηρετικό! Εμείς μάλλον πέσαμε στην περίπτωση γιατρού αν σκεφτεις οτι ο μαιευτήρας μου με έπαιρνε και προσωπικά ο ίδιος τηλ να ενημερωθει για τις συσπάσεις που είχα (σχεδόν απίστευτο για Αμερική!!!). Όλα ήταν τελείως φυσικά, μέχρι και το μωρό μου γύρισαν με μουσική όταν πλέον ήταν πολύ αργα σύμφωνα με τα βιβλία!

Τώρα αν πιάσουμε το θέμα μοναξιά είναι κάτι που πονάει..... μου έλειπαν πολύ οι δικοί μου άνθρωποι.... αλλά από την άλλη μου άρεζε που δεν είχα επισκέψεις από άσχετους που θα τις είχα σίγουρα στην Ελλάδα!

...........................................................................................

Αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

dimibo 76 Σ'ευχαριστώ πολύ! Νομίζω ότι περιγράφεις εμένα στα παρακάτω...

 

...........................................................................................

Αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα, σωστά?

 

Έτσι ακριβώς! και να σου πω οτι παρ όλη την μοναξιά που βίωσα, αν έρθει ένα δεύτερο μωρό στην Αμερική θέλω να το γεννήσω! μετά την εμπειρία που είχα με φοβίζουν λίγο αυτά που διαβάτζω οτι γίνονται στην Ελλάδα κάποιες φορες.... πχ πολλές καισαρικές κτλ!!!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες τις mommy to be!!

 

Κορίτσια είμαι εδώ και κανα χρόνο Αμερική με το σύζυγο μου όπου μας προέκυψε η εγκυμοσύνη που θέλαμε τόσο! Δεν φανταζόμουν ωστόσο ποτέ να είμαι έγκυος και να γεννάω στο εξωτερικό..Νομίζω είναι τόσο διαφορετικά αν δεν έχεις τους δικούς σου ανθρώπους μαζί..

Ήθελα να βρω και άλλες μέλλουσες μαμάδες σε παρόμοια θέση για να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας! Πιστεύω με τόσο κόσμο να έχει φύγει από Ελλάδα θα ήμαστε πολλές!

Πως αντιμετωπίσατε το θέμα της περίθαλψης, τι θετικά και τι αρνητικά βρίσκεται μεταξύ γέννας Ελλάδας - εξωτερικό?

 

το εζησα ολο ιταλια μακρια απο ολους με εγκυμοσυνη αγγουρι,,,ηταν τελεια ημουν ηρεμη ευτυχισμενη και δεν ηθελα κανεναν πανω απο το κεφαλι μου ειδικα την μανα μου, με βοηθουσε μια γυναικα με τις δουλειες και το σκυλι,,,νοσηλευτηκα δυο φορες λογω αποκολλησεων προωρων συσπασεων κλπ το ιταλικο συστημα υγειας που το εζησα απο μεσα με φροντισε καταπληκτικα χωρις να δωσω πενηνταρακι, πιστεψε με σε τετοιο πλαισιο δεν εχεις κανεναν αναγκη απο συγγενολογια φροντιζουν αλλοι , εσυ κι ο αντρας σου να ειστε ενωμενοι κι ολα καλα,,η μανα μου ηρθε οταν γεννουσα μαζι με τη θεια μου ηταν ωραια που τις ειδα που μου μαγειρευαν κλπ,,αλλα δεν τις ηθελα και για πολυ,,,,,,οταν πηγε το παιδι 10 μηνων εκει αρχιζα να κουραζομαι τρελλα και να θελω ενα ωμο να γυρω σε πιο σταθερη βαση, ενα φαγακι απο τα χερακι καμμιας θειας αλλα μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν ηθελα κανεναν κι οταν χρεαστηκα φροντιδα την αναζητησα απο το ιδιο το κρατος η απο καποιον φιλο η απο καμμια γυναικα για τις δουλειες

 

δεν ξερω ομως τι παιζει αμερικη με τις ασφαλειες και την υγεια γενικοτερα, καλυτερα να σου πουν οι αλλε οι κοπελες που εχουν ζησει εκει

Link to comment
Share on other sites

Dimido και εμενα με πηρε η γυναικολογος μου 2 φορες τηλ να μου πει καποια αποτελεσματα εξετασεων και φυσικα καιεγω μπορουσα να βρω τις νοσοκομες 24 ωρες το 24ωρο... Εγω εκανα και αρκετες εξετασεις λογο διδυμων...

 

Kate ειμαι σιγουρη οτι θα σου συζητησει ο γιατρος σου για το birth plan αλλα εγω θα σου ελεγα βρες ενα online να δεις τι θεματα καλυπτει για να εισαι προετοιμασμενη και ανοιξε του και εσυ κουβεντα, αν δηλαδη εισαι σιγουρη οτι θες κατι συγκεκριμενο πχ επισκληριδιο, πες του το και ανοιξε εσυ κουβεντα....

Οσο για χαρτια... Τιποτα. Το διπλωμα οδηγησης ή διαβατηριο και την καρτα της ασφαλειας σου για σενα οπως καθε φορα και τιποτα αλλο. Εγω ειχα μεχρι και το πιστοποιητικο γαμου μεταφρασμενο αλλα δεν χρειαστηκε πουθενα. Αφου γεννησεις και πριν φυγεις απο νοσοκομειο θα σου δωσουν ενα χαρτι να συμπληρωσεις για να δηλωσεις το μωρο. Τα στιχεια σου και του μπαμπα (SSN) και το ονομα του μωρου. Ταχυδρομικα θα σου στειλουν μια βεβαιωση γεννας απο το νοσοκομειο και μετα θα σου ερθει το birth sertificate και το ssn του μωρου. Τελος. Μην ξεχασεις να το δηλωσεις και στην ασφαλεια! Εγω το εκανα online. Μπαινεις και δηλωνεις τη γεννηση και ξεκιναει η ασφαλεια του. Μετα σου ζητανε και τους στελνεις ειτε την βεβαιωση του νοσοκομειου ειτε το birth sertificate. Εχεις ομως 30 μερες περιθωριο για αυτο.

Οσο για το κοστος ολων αυτων που αναφερθηκε παραπανω φυσικα ειναι τεραστιο, χιλιες φορες προτιμω ομως να πληρωνω εδω μια ακριβη ασφαλεια και να εχω ολο αυτο παρα να πληρωνω ικα και να μην εχω τιποτα! Τα προβληματα εδω ξεκινουν οταν δεν εχεις να πληρωσεις... Ενω στην ελλαδα κανεις δεν πεθαιβει στο δρομο...

 

Η μοναξια ειναι ενα θεμα που δεν θα πιασω....

 

Οι αλλες στην αμερικη που ειστε ρε κοριτσια? εγω ειμαι seattle.

Καμια γειτονισα?

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

MissPiggy τέλεια! Βλέπω δεν χρειάζεται και τίποτα σπουδαίο από χαρτιά να έχεις. Έχουμε ακόμα και το πιστοποιητικό γάμου μεταφρασμένο από υπηρεσία εδώ, αλλά δεν βλέπω να χρειάζεται καν! Ωραία γιατί τα χαρτιά είναι φοβερό άγχος να μαζεύεις άσε που έχω ένα μήνα μόνο μέχρι την ΠΗΤ.

Τη μοναξιά καλά κάνεις και δεν την πιάνεις...εγώ μόνο θα σου πω ότι δεν εργάζομαι καν εδώ, μόνο ο σύζυγος.Το καλό βέβαια είναι θα έχω μπόλικο χρόνο για να φροντίζω το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

MissPiggy τέλεια! Βλέπω δεν χρειάζεται και τίποτα σπουδαίο από χαρτιά να έχεις. Έχουμε ακόμα και το πιστοποιητικό γάμου μεταφρασμένο από υπηρεσία εδώ, αλλά δεν βλέπω να χρειάζεται καν! Ωραία γιατί τα χαρτιά είναι φοβερό άγχος να μαζεύεις άσε που έχω ένα μήνα μόνο μέχρι την ΠΗΤ.

Τη μοναξιά καλά κάνεις και δεν την πιάνεις...εγώ μόνο θα σου πω ότι δεν εργάζομαι καν εδώ, μόνο ο σύζυγος.Το καλό βέβαια είναι θα έχω μπόλικο χρόνο για να φροντίζω το μωρό!

 

Και εγω το ίδιο. Παράτησα καριέρα και ήρθα να γίνω staying home mom! ;) Αλλα δεν πειράζει. Στην Ελλάδα θα είχα πολλές τύψεις να αφήσω τα παιδια τόσο μικρα και να γυρίσω σε μια δουλεια που απαιτούσε παρα πολυ απο το χρόνο μου... Ασε που σίγουρα θα είχα γυναίκα για να τα προσέχει. Τουλάχιστον εδω το κάνω μονη μου. Σε κανά χρόνο θα κοιτάξω για day care και θα ψάξω και εγω για δουλεια. Κάπως έτσι το σκέφτομαι.

 

Το θέμα είναι ότι χωρίς δουλεια είναι ακόμα πιο δύσκολο να γνωρίσεις κόσμο... Ευτυχώς έχουμε σκύλο και έχω γνωρίσει όλους τους γείτονες με σκύλο. Σε λίγο που θα πηγαίνω τα παιδια στην παιδική χαρα ελπίζω να γνωρίσω και άλλες μαμαδες.

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

παρόμοια και ΗΠΑ αν και έχεις μεγαλύτερη παρακολούθηση από ότι περιγράφεις για Νορβηγία..εδώ επίσκεψη στο γιατρό 1 φορά το μήνα, στο 2ο τρίμηνο κάθε 15 μέρες και κάθε βδομάδα θα αρχίσω να πηγαίνω μετά την 37η! Καλά μου φάνηκε πολύ αργά ιδιαίτερα με όλα αυτά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ και τις συνεχείς επισκέψεις στους γιατρούς, τηλέφωνα, εξετάσεις κτλ. Επειδή ήμουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και 3 μήνες Ελλάδα, καμία σχέση..εκεί κάθε φορά που πήγαινα μου έκανε υπέρηχο. Εδώ έχω κάνει συνολικά μόνο 2..Στην Ελλάδα θεωρώ ότι κάνουν πολύ λεπτομερή έλεγχο ακόμα και όταν δεν υπάρχει σημαντικός λόγος.Δεν ξέρω τι ισχύει Νορβηγία αλλά εδώ να φανταστείς ότι εξετάσεις κάνεις ούρων, αίματος (πάντα λιγότερες από Ελλάδα) δεν σε ενημερώνουν για τα αποτελέσματα εκτός και αν έχεις κάτι!!! Προσωπικά σε αυτό το θέμα μου αρέσει το σύστημα της Ελλάδας που παίρνεις το χαρτί με τα αποτελέσματα των εξετάσεων..άρχισα να ρωτάω εγώ..ο σίδηρος μου πως ήταν? και η απάντηση: φυσιολογικός! απλά ότι χρειάζεται να ξέρεις και τίποτα παραπάνω..ούτε τιμές, ούτε τίποτα!

 

Ακριβως το ίδιο. Τι σε νοιάζει μου λέει ο γιατρός οταν τον ρώτησα. ΤΟυ λέω να μην ξέρω?Και μου λέει εγώ σου λέω τι θεμέλια να βάλεις στο σπίτι μου?(ειμαι πολιτικός μηχανικός) εσυ ξέρεις. Γιατίσ τη δική μου επιστήμη θέλεις να επεμβεις? 2 υπέρηχους έχω κάνει και εγώ και εξετάσεις ούτων κάθε μήνα και αίματος στισ εβδομάδες 12, 28,32,36. Αλλά τελικά 99.9999% των γυναικών γεννούν υγιέστατα παιδιά. Και εγώ στην αρχή ήθελα να φύγω να πάω ελλάδα. Τώρα συνήθισα απλώς..Τελικά κατάλαβα ότι η εκγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια γιατί μέχρι χθες έτσι την αντιμετώπιζα. Και κακά τα ψέμματα, αυτή η κατάσταση με τους γιατρούς στην Ελλάδα έχει ξεφύγει. Στις πιο πολλές χώρες οι εξετάσεις είναι πολύ λιγότερες ενώ έχουν πολύ πιο κοινωνικά κράτη, τυχαίο είναι αυτό? Τι να πω..Είναι και αυτές οι Νορβηγίδες μέσα στο ζεν δεν αγχώνονται με τίποτα, αλλα να σου πω και το άλλο, εμάς Ελλάδα μας είχαν πει ότι πρέπει να κάνουμε εξωσωματική λόγω προλήματος στο σπέρμα. Είχαμε πάει στο γνωστό γιατρό στα Γιάννενα. Δεν είχαμε προσπαθήσει καν απλώς σε ένα τρακάρισμα βρήκαν στο φίλο μου κισρσοκοίλη και τον έπεισαν τελικά όλοι οι μεγαλογιατροί οτι οι ταχύτητες κτλ κτλ κτλ..Ξέρεις σε ποια προσπάθεια έμεινα έγκυος? Στην τρίτη....Πήγε εδώ και έκανε σπερμοδιάγραμμα..του είπαν ότι οι τιμές του είναι πάνω από το φυσιολογικο..Πραγματικά θέλαμε να γυρίσουμε πίσω να αρχίσουμε τις μυνήσεις..

Εκεί κάπου καταλάβαμε ότι κάποια πράγματα είναι της μοίρας..

Link to comment
Share on other sites

και στην ιταλια 3 υπερηχους κανεις και 4 εξετασεις αιματος, εκτος αν ο γιατρος κρινει οτι πρεπει να σε βλεπει πιο συχνα, να κανεις αμνιο κλπ,,,τα βασικα 3 υπερηχα και τις 4 κλινικες εξετασεις με αναλυτικο ιστορικο τις κλεινεις με ραντεβου απο το τηλεφωνο στο κοντινοτερο δημοσιο νοσοκομειο, ο γιατρος που σε παρακολουθει οποιος σου λαχει, αυτος που σε ξεγενναει ο της εφημεριας, για ερωτησεις και επειγοντα πας με το φακελο σου στα επειγοντα η παιρνεις τηλ εκει,,,

οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη μου εκει φρικαρα μολις τα ακουσα ολα αυτα μετα συνηθισα και ηταν ολα αψογα,,,η εγκυμοσυνη μου απο την αρχη χαρακτηριστηκε εγκυμοσυνη ρισκου οποτε η γιατρος που μου ελαχε με εβλεπε καθε μηνα, υπερηχο εκτος απο τους προγραμματισμενους εκανα αναγκαστικα πιο πολλους λογω αποκολλησεων,,,αλλα αν δεν υπηρχε προβλημα δεν θα πηγαινα συχνα καθολου

στην 36 εβδομαδα καναμε συναντηση με τον αναισθησιολογο μας πηρε ιστορικο μας εξηγησε για την επισκληριδιο και το ρισκο της και υπογραψαμε οτι επιθυμουμε να κανουμε,,,την ημερα της γεννας οσες θελαμε ο αναισθησιολογος ειχε ηδη τον φακελο μας ετοιμο και τη συγκαταθεση μας και προχωρουσε αναλογα σε αναισθησια

Link to comment
Share on other sites

Jackrussel και με μένα έτσι έγινε περίπου. Με παρακολουθούσε η γιατρός που είχα διαλέξει αλλα με ξεγεννησε η γιατρός της εφημεριας. Κρατάνε όμως τόσο λεπτομερες ιστορικό που ήταν σαν να με ηξερε. Ήρθε μου συστήθηκε μου είπε με κάθε λεπτομέρεια τι θα κάνουμε και μου είπε ότι ήταν ενήμερη για όλα όσα είχα ζητήσει. Δεν με πείραξε καθόλου. Θα ήθελα τη γιατρο που ήδη ήξερα, αλλα ένιωσα απόλυτα ασφαλής κι με την άλλη.

Την αναισθησιολογο την είχα δει και εγω την 34η εβδαμαδες μου είχε εξηγήσει τα πάντα και με είχε εξετάσει. Αυτη μάλιστα μου έτυχε η ίδια την ημερα της γεννας αλλα ήταν θέμα τύχης.

Μαλιστα, Επειδή ο άντρας μου δεν άντεχε, μας έβγαλε και φωτογραφίες τη στιγμη που βγάζανε τα μωρα, οπότε έχω και ντοκουμέντα απο εκείνη τη στιγμη! Λίγο φρικιαστικό αλλα έχω...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...