Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλλιέργεια Κολπικού Υγρού


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάκια! Ήθελα να ρωτήσω αν προς το τέλος κάνατε κολπική καλλιέργεια και σε ποια βδομάδα περίπου? Εμένα μου ζήτησε ο γιατρός να την κανονίσω σιγά σιγά(είμαι 33 εβδομάδων) αλλά τη φοβάμαι λίγο αυτή την εξέταση μην πειραχτεί ο τράχηλος και έχουμε τίποτα πρόωρα και τρέχουμε. Ξέρω ότι είναι σημαντική και πρέπει να γίνει αλλά θέλω να δω αν μπορώ να την καθυστερήσω κάπως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρώτη φορά το ακούω για αυτή την εβδομάδα.

Εμένα και στις δύο εγκυμοσύνες μου ζήτησε καλλιέργεια το πρώτο τρίμηνο, στον προγεννητικό έλεγχο, κοντά στην 8η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην 8η εβδομάδα την έκανα...

Πρώτη φορά ακούω για καλλιέργεια κολπικού υγρού σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη!

Συντρέχει λόγος που χρειάζεται να γίνει? Είχες κάνει τέτοια εξέταση στις πρώτες εβδομάδες της κύησης?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Ακου να δεις καλο ειναι να την κανεις δεν προκειται να παθεις τιποτα ο γιατρος σου ξερει καλυτερα.Εγω ειμαι δυομιση μηνων και μετα απο καλλιεργεια κολπικου υγρου βρεθηκε οτι εχω ουρεοπλασμα εκανα θεραπεια αλλα δεν ειναι κατι που φευγει παντα οταν με το καλο θα κοντευω να γεννησω θα ξανακανω καλλλιεργεια γιατι αν υπαρχει ακομα το μικροβιο αν το παιδι γεννηθει με φ.τ. θα μολυνθει κι αυτο οποτε καταλαβαινεις πως δεν ειναι να παιζεις με αυτα τα πραγματα.Καντο για να εισαι 100% σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

την εχω και εγω προγραμματισμενη αυτην την εξεταση την ιδια περιπου εβδομαδα. μην ανησυχεις θα σου παρει υγρο με ενα βουρτσακι απ εξω, ουτε στο κολπο δε θα μπει καλα καλα, ποσο μαλλον στον τραχηλο!!! με εναν πονο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα ουρεόπλασμα πριν μείνω έγκυος αλλά δε ζήτησε γι αυτό να κάνω τώρα εξέταση,είναι μέσα στο πακέτο που δίνει σε όλες τις έγκυες.Τον ενδιαφέρει να δει μήπως υπάρχει Στρεπτόκοκκος που κατά τον τοκετό μπορεί να περάσει στο μωρό με πολύ άσχημα αποτελέσματα.Απλά αφού θα δούμε και για το ουρεόπλασμα πρέπει να μου πάρουν υγρό κι από τον τράχηλο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα μιλήσει με τον αδερφό της μαμάς μου στο εξωτερικο (μικροβιολόγος), τον είχα ρωτήσει για το ουρεόπλασμα.

Μου απάντησε πως φαίνεται σε 9 στις 10 εγκυμοσύνες, και πως είναι ψευδως θετικό. Αν πραγματικά υπάρχει μόλυνση από ουρεόπλασμα ή μυκόπλασμα, και δεν αντιμετωπιστεί με αντιβίωση, τότε οι εγκυμοσύνες δεν εξελίσσονται περαν της 12ης 14ης εβδομάδας, και αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζουν οι γυναικολόγοι στην Ελλάδα.

Βέβαια δεν χάνεις κάτι με την εξέταση, κι ακόμη κι αν συμβαίνει κάτι (που δεν συμβαίνει), με μια αντιβίωση αντιμετωπίζεται γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια! Ήθελα να ρωτήσω αν προς το τέλος κάνατε κολπική καλλιέργεια και σε ποια βδομάδα περίπου? Εμένα μου ζήτησε ο γιατρός να την κανονίσω σιγά σιγά(είμαι 33 εβδομάδων) αλλά τη φοβάμαι λίγο αυτή την εξέταση μην πειραχτεί ο τράχηλος και έχουμε τίποτα πρόωρα και τρέχουμε. Ξέρω ότι είναι σημαντική και πρέπει να γίνει αλλά θέλω να δω αν μπορώ να την καθυστερήσω κάπως.

 

Γεια σου, κι εμένα μου είπε ο γιατρός μου να την κάνω στις 35 εβδομάδες και τώρα περιμένω πια τα αποτελέσματα. Δεν είναι τίποτα! Τόσες εξετάσεις έχουμε κάνει, τώρα θα μασήσουμε? ;)

Όσο πιο σίγουρες είμαστε ότι θα πάει καλά ο τοκετός (όσο αυτό είναι εφικτό βέβαια), τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Την εκανα και εγω στην 33η και στην 36η απλα γινεται μονο σε συγκεκριμενο κεντρο απο οτι ειχα ψαξει χ.κολποδιαστολεα !

Εγω σκεψου ειχα και συσπασεις και δεν εγινε τιποτα απλα πηγα στο μαιευτηριο και την εκαν την πρωτη φορα και την δευτερη σε ενα μεγαλο και γνωστο μικροβιολογικο κεντρο απλα να ζητησεις να γινει χ. κολποδιαστολεα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα μιλήσει με τον αδερφό της μαμάς μου στο εξωτερικο (μικροβιολόγος), τον είχα ρωτήσει για το ουρεόπλασμα.

Μου απάντησε πως φαίνεται σε 9 στις 10 εγκυμοσύνες, και πως είναι ψευδως θετικό. Αν πραγματικά υπάρχει μόλυνση από ουρεόπλασμα ή μυκόπλασμα, και δεν αντιμετωπιστεί με αντιβίωση, τότε οι εγκυμοσύνες δεν εξελίσσονται περαν της 12ης 14ης εβδομάδας, και αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζουν οι γυναικολόγοι στην Ελλάδα.

Βέβαια δεν χάνεις κάτι με την εξέταση, κι ακόμη κι αν συμβαίνει κάτι (που δεν συμβαίνει), με μια αντιβίωση αντιμετωπίζεται γρήγορα.

Συγνωμη αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο ο γυναικολογος ξερει πολυ καλυτερα απο τον μικροβιολογο και δεν ειναι καλο να φοβιζεις τις κοπελες και εγω ειχα και πηρα αντιβιωση οχι για να φυγει αλλα για να το καταστειλουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο ο γυναικολογος ξερει πολυ καλυτερα απο τον μικροβιολογο και δεν ειναι καλο να φοβιζεις τις κοπελες και εγω ειχα και πηρα αντιβιωση οχι για να φυγει αλλα για να το καταστειλουμε.

 

 

Δεν έχω σκοπό να φοβίσω κανέναν. Ο άνθρωπος είναι μικροβιολόγος σε κέντρο γενετικής και εξωσωματικής γονιμοποίησης στην Κύπρο, στον πασίγνωστο κύριο, ο οποιος εφάρμοσε ΠΡΩΤΟΣ στην Ευρωπη την Αυχενική Διαφάνεια. Δεν έχω κανέναν λόγο να μην τον πιστεύω. 2Ο χρόνια επιστημονικής εμπειρίας έχω μάθει να τα σέβομαι.

Κι αναφορικά με το ουρεόπλασμα, μοιράστηκα μαζί σας μια ανησυχία που είχα και ευτυχώς μου έφυγε, διότι 9 στις 10 φορές δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Κι αν υπάρχει, τότε δίνουν αντιβίωση, είτε σε χάπι, είτε σε αλοιφή. Ο δικός μου γυναικολόγος μου έδωσε αντιβίωση και ΕΠΕΜΕΝΕ να μην την πάρω γιατί δεν υπήρχε λόγος. Τότε φυσικά δεν ήξερα, και κάθησε και μου εξήγησε αναλυτικά τί συμβαίνει.

Ακου εκεί να φοβίσω!Για όνομα του Θεού..

Εδω υποτίθεται πως μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και όσα μάθαμε από τους τοκετούς μας,και δεν κάνουμε προπαγάνδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια! Ήθελα να ρωτήσω αν προς το τέλος κάνατε κολπική καλλιέργεια και σε ποια βδομάδα περίπου? Εμένα μου ζήτησε ο γιατρός να την κανονίσω σιγά σιγά(είμαι 33 εβδομάδων) αλλά τη φοβάμαι λίγο αυτή την εξέταση μην πειραχτεί ο τράχηλος και έχουμε τίποτα πρόωρα και τρέχουμε. Ξέρω ότι είναι σημαντική και πρέπει να γίνει αλλά θέλω να δω αν μπορώ να την καθυστερήσω κάπως.

 

Καλημερα,

Εγω την εκανα εχτες, σαν κομματι του προγεννετικου και ειχα τρομαξει παρα πολύ μηπως επηρρεασει την εγγυμοσυνη μου, που ειναι και διπλη και το ειχα ακομα περισσοτερο αγχος.

Το συζητησα και με τη μικροβιολογο και μου εξηγησε οτι γινεται χωρις κολποδιαστολεα και με 2 μπατονετες παιρνουν υγρο απο οσο πιο εξω γινεται...

Πραγματικα δεν θα καταλαβεις ουτε καν εσυ τιποτα ποσο μαλλον το μωρο σου.

Αν ομως το εχεις πολυ αγχος, εγω θα σου προτεινα να παρεις το γιατρο σου ενα τηλ. και να το συζητησεις μαζι του...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να φοβίσω κανέναν. Ο άνθρωπος είναι μικροβιολόγος σε κέντρο γενετικής και εξωσωματικής γονιμοποίησης στην Κύπρο, στον πασίγνωστο κύριο, ο οποιος εφάρμοσε ΠΡΩΤΟΣ στην Ευρωπη την Αυχενική Διαφάνεια. Δεν έχω κανέναν λόγο να μην τον πιστεύω. 2Ο χρόνια επιστημονικής εμπειρίας έχω μάθει να τα σέβομαι.

Κι αναφορικά με το ουρεόπλασμα, μοιράστηκα μαζί σας μια ανησυχία που είχα και ευτυχώς μου έφυγε, διότι 9 στις 10 φορές δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Κι αν υπάρχει, τότε δίνουν αντιβίωση, είτε σε χάπι, είτε σε αλοιφή. Ο δικός μου γυναικολόγος μου έδωσε αντιβίωση και ΕΠΕΜΕΝΕ να μην την πάρω γιατί δεν υπήρχε λόγος. Τότε φυσικά δεν ήξερα, και κάθησε και μου εξήγησε αναλυτικά τί συμβαίνει.

Ακου εκεί να φοβίσω!Για όνομα του Θεού..

Εδω υποτίθεται πως μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και όσα μάθαμε από τους τοκετούς μας,και δεν κάνουμε προπαγάνδα!

Καποια πραγματα ακομα κι αν τα γνωριζουμε καλο ειναι να μην τα λεμε ετσι......ευκολα.Γνωμη μου ειναι οτι θα μπορουσες να μην το αναφερεις ας ρωτησει καθε κοπελα το γιατρο της.Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα.Φανταζομαι το καταλαβαινεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω τη εκανα μετα την 33 εβδομαδα καπου εκει!ειναι για να δουμε μηπω ςεχουμε στρεπτοκκοκο.γιατι με το φυσιολογικο τοκετο περναει στο μωρο και ειναι επικινδυνο!χρειαζεται να παρεις αντιβιωση!δεν ειναι τιποτα σπουδαιο σ ενα δευτερολεπτο το εχει παρει!δεν καταλαβαινεις παρα ενα μικρο τσιμπηματακι!

Link to comment
Share on other sites

Καποια πραγματα ακομα κι αν τα γνωριζουμε καλο ειναι να μην τα λεμε ετσι......ευκολα.Γνωμη μου ειναι οτι θα μπορουσες να μην το αναφερεις ας ρωτησει καθε κοπελα το γιατρο της.Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα.Φανταζομαι το καταλαβαινεις!!!!

 

 

Εξακολουθω να μην καταλαβαίνω, την κάθετη άρνησή σου σε ΓΕΓΟΝΟΤΑ παγκοσμίως αποδεκτά και τεκμηριωμένα.

Εδώ μεσα υποτίθεται γράφουμε για τις εμπειρίες μας, όσα μαθαμε και όσα συνεβησαν στους τοκετούς μας. Και στα πλαίσια της ανταλλαγής απόψεων, εννοείται ότι δεν ΦΙΜΩΝΟΜΑΣΤΕ ....εύκολα. Επίσης εξακολουθω να μην καταλαβαίνω πως γίνεται να είναι ...τρομακτικό ένα ποστ ...καθησυχαστικό!

 

Στην τελική, σε περίπτωση που κάτι από όλα όσα ανέφερα σε ενοχλεί, μπορείς να το αναφέρεις στον διαχειριστή, και να παραθέσεις και τους λόγους σου.

Το ότι γράφω για ένα περιστατικό που είχα, δεν έχει σκοπό να τρομάξει καμία κοπέλα. Αν εσύ τρόμαξες, είναι δικό σου θέμα και μπορείς να το λύσεις με το γιατρό σου.

 

Υ.Γ.:Σε άλλο ποστ, και σε κάποιο άλλο thread, θα γράψω κάποια στιγμή για τις συνηθισμένες τακτικές των γιατρων στην Ελλάδα, προκειμενου να "προωθούν" την καισαρική τομή, να μπλοκάρουν "έντεχνα" το θηλασμό με δικαιολογίες και αιτιολογίες που φυσικό είναι να τρομάζουν και να αγχώνουν την έγκυο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς καθόλου για την εξέταση!Μπορείς να την κάνεις σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου.Δεν την κάνουν μόνο στο α τρίμηνο.Εγώ επειδή είχα ιστορικό κάθε 2 μήνες έκανα αυτή την εξέταση μέχρι να γεννήσω.Και ο τράχηλος δεν πειράχτηκε καθόλου αφού παραλίγο να έμπαινα με πρόκληση.Δεν ήθελε να βγει το παιδί!Να κάνεις αυτό που σου λέει ο γιατρός σου!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για το ουρεόπλασμα που είπε η taurine έχει ένα δίκιο....το βρίσκουν σε μεγάλο ποσοστό σε εγκυμονούσες.Και σε μένα το βρήκαν και μόλις γέννησα δεν το είχα!Ο γυναικολόγος μου είπε ότι το ουρεόπλασμα μας ανησυχεί μόνο στο α τρίμηνο μετά δεν το δίνουμε σημασία.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια!Την έκανα την εξέταση εντάξει και δεν έχω καμιά ενόχληση.Ελπίζω να μη μου βρουν και τίποτα να μη χρειαστεί να πάρω αντιβίωση.Όσο για το ουρεόπλασμα εγώ το είχα προ εγκυμοσύνης,το πρωτοανακάλυψα το 2007, έχω πάρει 1-2 φορές θεραπεία αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα μαζί του.Στην εγκυμοσύνη στις αρχές δεν έκανα καθόλου κολπική καλλιέργεια και δόξα τω θεω δεν είχα πρόβλημα και τώρα απ'ότι μου πε ο γιατρός δεν τους νοιάζει αν βγει ουρεόπλασμα,τον στρεπτόκοκκο φοβούνται και δε θυμάμαι τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εκανα καλλιεργεια την 37η βδομαδα και ολα ηταν οκ κανενα προβλημα! Δεν νομιζω κανεις γιατρος να διακινδυνευει την ομαλη εξελιξη μιας εγκυμοσυνης κοριτσια, μην τρελαινεστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για το ουρεόπλασμα που είπε η taurine έχει ένα δίκιο....το βρίσκουν σε μεγάλο ποσοστό σε εγκυμονούσες.Και σε μένα το βρήκαν και μόλις γέννησα δεν το είχα!Ο γυναικολόγος μου είπε ότι το ουρεόπλασμα μας ανησυχεί μόνο στο α τρίμηνο μετά δεν το δίνουμε σημασία.

 

Κι εγώ μια από τα ίδια...μου έκανε τεστ παπ και καλλιέργεια μόνο μια φορά (δεν θυμάμαι σε ποια εβδομάδα) και βρήκαμε ουρεοπλασμα. πήρα και εγώ και ο άντρας μου αντιβίωση, μια φόρα και μετά τίποτα, ούτε εξέταση ξανα ούτε έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εκανα καλλιεργεια μια φορα στην αρχη της εγκυμοσυνης που ολα ηταν καλα κ τωρα στην 35η βδομαδα.

Εντωμεταξυ νομιζα οτι θα κανω κ για στρεπτοκοκκο, το ειχα διαβασει στο βιβλιο μου. Δεν ειπα τιποτα, μη το παιζω κ ξερολας, το θεωρησα δεδομενο οτι θα ειναι για αυτο, κ παιρνω την προηγουμενη βδομαδα τα αποτελεσματα κ ο στρεπτοκοκκος δεν ηταν μεσα!:shock:

 

Δεν ειπα τιποτα, δε ξερω κ τι να κανω... να το αφησω ετσι? ολα τα αλλα ηταν μια χαρα.

Μια φορα ειπα κι εγω να κανω τις εξετασεις στο νοσοκομειο κ οχι εξω σε μικροβιολογικο κ την πατησα...!

Κ μια φιλη μου που γεννησε τον μαιο που ρωτησα, κι αυτης δεν της ειπαν να κανει στρεπτοκοκκο.:?:?

 

Παιρνω ρισκο? να το πω τωρα στο επομενο ραντεβου η θα με προσβαλει η γιατρος?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εκανα καλλιεργεια μια φορα στην αρχη της εγκυμοσυνης που ολα ηταν καλα κ τωρα στην 35η βδομαδα.

Εντωμεταξυ νομιζα οτι θα κανω κ για στρεπτοκοκκο, το ειχα διαβασει στο βιβλιο μου. Δεν ειπα τιποτα, μη το παιζω κ ξερολας, το θεωρησα δεδομενο οτι θα ειναι για αυτο, κ παιρνω την προηγουμενη βδομαδα τα αποτελεσματα κ ο στρεπτοκοκκος δεν ηταν μεσα!:shock:

 

Δεν ειπα τιποτα, δε ξερω κ τι να κανω... να το αφησω ετσι? ολα τα αλλα ηταν μια χαρα.

Μια φορα ειπα κι εγω να κανω τις εξετασεις στο νοσοκομειο κ οχι εξω σε μικροβιολογικο κ την πατησα...!

Κ μια φιλη μου που γεννησε τον μαιο που ρωτησα, κι αυτης δεν της ειπαν να κανει στρεπτοκοκκο.:?:?

 

Παιρνω ρισκο? να το πω τωρα στο επομενο ραντεβου η θα με προσβαλει η γιατρος?

 

 

Ρωτησέ τον, έτσι για να σου φύγει η ανησυχία, αλλά νομίζω πως θα το είχες καταλάβει αν συνέβαινε.

Ρίξε μια ματιά

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B5%CF%80%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CE%BA%CE%BF%CF%82

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να μην καταλαβαίνω, την κάθετη άρνησή σου σε ΓΕΓΟΝΟΤΑ παγκοσμίως αποδεκτά και τεκμηριωμένα.

Εδώ μεσα υποτίθεται γράφουμε για τις εμπειρίες μας, όσα μαθαμε και όσα συνεβησαν στους τοκετούς μας. Και στα πλαίσια της ανταλλαγής απόψεων, εννοείται ότι δεν ΦΙΜΩΝΟΜΑΣΤΕ ....εύκολα. Επίσης εξακολουθω να μην καταλαβαίνω πως γίνεται να είναι ...τρομακτικό ένα ποστ ...καθησυχαστικό!

 

Στην τελική, σε περίπτωση που κάτι από όλα όσα ανέφερα σε ενοχλεί, μπορείς να το αναφέρεις στον διαχειριστή, και να παραθέσεις και τους λόγους σου.

Το ότι γράφω για ένα περιστατικό που είχα, δεν έχει σκοπό να τρομάξει καμία κοπέλα. Αν εσύ τρόμαξες, είναι δικό σου θέμα και μπορείς να το λύσεις με το γιατρό σου.

 

Υ.Γ.:Σε άλλο ποστ, και σε κάποιο άλλο thread, θα γράψω κάποια στιγμή για τις συνηθισμένες τακτικές των γιατρων στην Ελλάδα, προκειμενου να "προωθούν" την καισαρική τομή, να μπλοκάρουν "έντεχνα" το θηλασμό με δικαιολογίες και αιτιολογίες που φυσικό είναι να τρομάζουν και να αγχώνουν την έγκυο.

Δεν ειπα οτι το εκανες σκοπιμα αλλα φαντασου πως μπορει να νιωσει μια κοπελα διαβαζοντας το αν δεν το εχει ψαξει περισσοτερο κι εγω δεν τρομαξα δεν εχω λογο.Τελοσπαντων το θεμα εληξε για μενα δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει....Οσον αφορα αυτο που γραφεις για τις καισαρικες συμφωνω απολυτα μαζι σου το κανουν μονο και μονο για να τα παρουν!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια! Ήθελα να ρωτήσω αν προς το τέλος κάνατε κολπική καλλιέργεια και σε ποια βδομάδα περίπου? Εμένα μου ζήτησε ο γιατρός να την κανονίσω σιγά σιγά(είμαι 33 εβδομάδων) αλλά τη φοβάμαι λίγο αυτή την εξέταση μην πειραχτεί ο τράχηλος και έχουμε τίποτα πρόωρα και τρέχουμε. Ξέρω ότι είναι σημαντική και πρέπει να γίνει αλλά θέλω να δω αν μπορώ να την καθυστερήσω κάπως.

 

Καλλιέργεια κολπικού υγρού ο ιατρός μου την ζητάει κάθε μήνα, μαζί με όλες τις άλλες εξετάσεις π.χ. γενική αίματος, γενική ούρων, toxo, . Δεν είναι τίποτα, εγώ την κάνω μόνη μου, μου δίνει η μικροβιολόγος μου τον στυλό, και την επόμενη την φέρνω για εξέταση. Τίποτα δεν είναι.;)

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...