Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογική Αυξηση Βάρους???


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα,

 

θέλω να ζητήσω την συμβουλή σας γιατι πραγματικά θα τρελαθω. Διανύω μια φυσιολογικότατη και υγιέστατη εγκυμοσύνη. Σήμερα μπήκα στην 28η εβδομάδα και το μπεμπάκι μου είναι σούπερ κινητικό. Το θέμα που με προβληματίζει είναι ότι έχω βάλει πολλά κιλα (για μένα). Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου 47 κιλά και μέχρι στιγμής εφτασα στα 61. Δεν μπορώ να πώ ότι στερούμαι κάτι, τρωω κορν φλέικς το πρωί, το μεσημέρι μια μεριδα φαγητό πάντα με σαλάτα πράσινη και το βράδυ προσπαθώ να μην τρωω κανονικώ φαγητό. δεν στερούμαι τίποτα σε γενικές γραμμές. Το θέμα είναι οτι θέλω να τρώω κάτι γλυκό καθημερινά (και δεν εννοώ φρούτα γιατί φρουτα και ιδιαίτερα πορτοκάλια τα τρώω καθημερινά) έχω πάθει μια εμμονή με την σοκολάτα και γενικότερα πεινάω συνέχεια. πριν μείνω έγκυος κάπνιζα (λιγο) και έτρωγα μόνο μι αφορά την ημέρα, χωρίς να πέρνω καθόλου βάρος. τώρα που τρώω σαν άνθρωπος βλέπω τα κιλά να μπαίνουν το ένα μετά το άλλο. είμαι αρκετα κινητική παρόλο που κάνω δουλειά γραφείου ωστόσο εχω φρικάρει με τα κιλά και δεν ξέρω πως και αν θα τα χάσω μετά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα σχόλια σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ ξεκίνησα 48 κιλά να κόψω το κάπνισμα. Εμεινα έγκυος τυχαία μετά από 1 μήνα και ήδη όντας 53 κιλά βγήκε θετικό το τεστ. Μετά πήρα 11 κιλά και γέννησα.

Με λίγα λόγια, τα 5-6 κιλά δεν είναι της εγκυμοσύνης αλλά του τσιγάρου. αυτά είναι δύσκολο να φύγουν αργότερα, της εγκυμοσύνης φεύγουν.

 

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη πήρα μόνο 8,5 κιλά. Πως; έτρωγα αυτά που περιγράφεις (λόγω διαβήτη κύησης) αλλά κι άλλα 3 γεύματα:

 

Ισως σου φαίνεται παράλογο, θα τρως το πρωί το πρωϊνο σου, μετά ένα μικρό δεκατιανό, το φαγητό σου με ίση ποσότητα σαλάτας οπωσδήποτε, το απόγευμα άλλο ένα σνακ, μετά δείπνο με ίση πάλι ποσότητα σαλάτας και πριν τον ύπνο πίνε μισο ποτήρι γάλα!

Θα μείνεις στα ίδια κιλά ακόμη κι αν τρως με κάθε γεύμα μια μικρή σοκολατίτσα ή σοκοφρετα. Εντάξει, εννοείται δεν τρως κρέμες γάλακτος και ψωμιά...

 

Με αυτόν τον τρόπο κρατάς τον μεταβολισμό σου σε μεγάλη εγρήγορση: κάθε γεύμα ή σνακ για να το αφομοιώσεις χρειάζεσαι κάπου 150 θερμίδες, αν τρως 6 γεύματα + γαλα προ ύπνου, πρέπει να χρησιμοποιήσεις 1050 θερμίδες για να χωνέψεις & να "ταϊστεί" το μωρό!!! Αν τρως 3 γεύματα, τότε χρειάζεσαι 450 θερμίδες/ημέρα για να χωνέψεις. Δοκίμασε το!

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη καλησπέρα! Κοίταξε ειμαι παρα πολυ υπέρ του να κοψεις το κάπνισμα ακομα και αν πάρεις κάποια κιλα. Και για σενα και για το μωρακι. Εγω κάπνιζα πριν. Λιγο πριν τη κυηση το έκοψα μαχαίρι . Πηρα παρα πολλα κιλα. Αν αντεχεις να σου πω... Πηρα πανω απο 45. Οκ! Ενα χρονο μετα τα εχασα ολα με διαιτολόγο και έκοψα και το κάπνισμα. Το κόστος του διαιτολογου ειναι 40? το μήνα πανω κατω. Εγω ακομα απορώ πως το κανα αυτο στον εαυτο μου αλλα οκ . Θελω να σου πω οτι ειναι καλο απο τωρα να προσεχεις. Να κοψεις το κάπνισμα οριστικά και μετα μπορεις να ζητήσεις βοήθεια απο ειδικό. Ο πρώτος χρόνος με το μωρούλι εχει παρα πολλα καινουρια πραγματα και δε θα επικεντρωθεις στη διαιτα. Δηλαδη δε θα σε αγχώσεις τοσο οσο οταν δεν είχες παιδι. Επισης ενα καλο που μπορεις να κανεις ειναι το περπατημα. Εγω ακομα περπατάω μια ωρα τη μέρα με το μικρο μου πλεον

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια......τουλαχιστον εσεις καπνιζατε κ καπως δικαιολογειται η αυξηση βαρους.......εγω αν κ υπερικινητικη εβαλα ηδη 12 κιλα κ ειμαι στην 32 εβδομαδα......η μπεμπα το ιδιο ασταματητη νυχτα κ μερα.....παρπαταω καθημερινα 4-5 χιλιομετρα κ απο διατροφη προσεχω τρελα.......ειδικα απο τα μεσα του εβδομου κ μετα το ημερησιο προγραμμα διατροφης περιλαμβανει ενα ποτηρι γαλα μ ενα φρουτο το πρωι αργοτερα δυο παξιμαδια με τυρι cottage το μεσημερι μια κανονικη μεριδα φαγητο με μια πρασινη σαλατα το απογευμα το φρουτο μου με μια χουφτα αμυγδαλα κ το βραδυ (νωρις παντα) ενα γιαουρτι η μια σαλατα......! Πως εξηγειται λοιπον το γεγονος οτι το βαρος μου αυξανεται και αυξανεται;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σε όλες,

Βρε κορίτσια, αν τρέφεστε σωστά χωρίς υπερβολές μη φοβάστε για τα κιλά. Ξέρω ότι ακούγεται κάπως και κατανοώ την ψυχολογία αλλά αν η διατροφή είναι σωστή τότε προφανώς ο οργανισμός σας χρειάζεται αυτά τα κιλά.

Δε θα τρελαθούμε κιόλας. Εγώ τωρα είμαι στη 2η εγκυμοσύνη μου. Στην πρώτη είχα πάρει 14 κιλά (από 53 γέννησα 67 - μπορεί και λιγο παραπάνω γιατι τις τελευταίες μέρες δεν ζυγιζόμουν πλέον). Σας πληροφορώ ότι ενώ γεννησα Μαιο τα Χριστούγεννα ήμουν ήδη 2 κιλά πιο κάτω από το αρχικό μου βάρος χωρίς κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια. Εννοώ ότι ναι έκανα διατροφή αλλά ουσιαστικά έκανα για τα τελευταία κιλά για 2 μήνες (Σεπτ- Οκτ.) εεε δεν είναι και τόσο τραγικό...

Τώρα είμαι στην 31η εβδομάδα και ζυγίζω 65 κιλά (εχω πάρει 10). Εντάξει είναι μέρες που στενοχωριέμαι αλλά μετα θυμάμαι πόσο ευτυχία ενιωθα και πόσο δύναμη γεμίζεις οταν έχεις το μωρό αγκαλιά που πιστεύψετε με 20 μπορούσα να χάσω όχι 5-6!

Ως "εμπειρη" σας λεω ότι παίζει πολύ ρόλο το πρηξιμο. Ξέρω ότι μπορεί να φαίνεται ότι έχετε πρηστεί αλλά η κατακράτηση είναι τεράστια και τρελαίνει τις ζυγαριές.

Υπομονή!!!!

Προσπαθήστε να φοράτε ωραία ρουχαλάκια, να αισθάνεστε όμορφες και μη διαβάζετε άλλο αυτά που μας προβάλουν τα περιοδικά. Πχ πηρε μόλις 5 κιλά μπράβο γιουπι... όλες λοιμοκτονήστε για να ειστε αποδεκτές!

Αν ήταν να μένουν αυτά τα κιλα τόσο εύκολα δε θα υπήρχαν γυναίκες άνω των 40 κάτω των 60 κιλών...

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...