Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΩΡΟΥ


Recommended Posts

Γεια σας σε ολες σας...

Μολις μπηκα στο μηνα επιτελους, εχω την εξης απορια εδω και λιγο καιρο ο μπεμπης μου ενω ηταν πολυ ζοηρος πριν τωρα καθολου σπανια τον πετυχενω να κουνιετε...συσπασεις εχω πολλες και νιωθω εντονη πιεση πολυ κατω χαμηλα μιας και βιαζετε καπως...

Φταιει που δεν εχει πολυ χωρο πλεον για να κουνηθει ή μπορει να φταει κατι αλλο?Την τρτη εχω ραντεβου με τον γιατρο μου, αλλα θελω και τις δικες σας γνωμες!!!

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με το καλό! νομίζω πως ο λιγοστός χώρος που έχει φταίει! θα το δεις με το καλό με τον γιατρό σου! όλα καλά να σου πάνε!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε ολες σας...

Μολις μπηκα στο μηνα επιτελους, εχω την εξης απορια εδω και λιγο καιρο ο μπεμπης μου ενω ηταν πολυ ζοηρος πριν τωρα καθολου σπανια τον πετυχενω να κουνιετε...συσπασεις εχω πολλες και νιωθω εντονη πιεση πολυ κατω χαμηλα μιας και βιαζετε καπως...

Φταιει που δεν εχει πολυ χωρο πλεον για να κουνηθει ή μπορει να φταει κατι αλλο?Την τρτη εχω ραντεβου με τον γιατρο μου, αλλα θελω και τις δικες σας γνωμες!!!

 

Με το καλό! Κι εγώ στο μήνα μου είμαι. Ρώτησα το γιατρό μου για τις κινήσεις του μωρου. Βασικά αυτό που λέει είναι να αισθάνεσαι το μωρό, ας είναι και αραιά. Άλλα μωρά είναι ζωηρά μέχρι τον τοκετό, άλλα είναι οκνηρά, δεν έχει σημασία. Δοκίμασε να φας κάτι γλυκό, ο δικός μου συνήθως συγκινείται :P Πάντως, εγώ πίστευα ότι το μωρό δεν το ένιωθα πολύ πλέον, αλλά ο άντρας μου λέει πως όταν κοιμάμαι και είμαι πλέον ήρεμη, βλέπει την κοιλιά μου να πηγαινοέρχεται και όταν την ακουμπάει αισθάνεται και τον πιτσιρίκο πολύ καλά! Οπότε μην ανησυχείς, όλα καλά! Με ένα πόνο!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια θα ηθελα να πω και γω για το μωρακι μ αρχισα σχετικα νωρισ να το ν ιωθω..τωρα ειμαι στη 18 εβδομαδα..εδω και μια βδομαδα αρχισα πιστευω να το νιωθω πολυ εντονα..πριν δυο μερεσ το εβλεπα και το ενιωθα μια αριστερα και μια δεξια απο τοον αφαλο το μ ωρο ομως απο χτεσ αγχωθηκα παρα πολυ γιατι νιωθω το μωρο χαμηλα καδε ξερω αν κουνιεται.....παρα πολυ αγχος..σημερα πηγα και εκανα υπερυχο το μωρο μια χαρα η καρδουλα χτυπουσε οντωσ ειναι χαμηλα αλλα φυσιολογικη θεση μου ειπε αλλα δε κινουνταν ισως κοιμοταν δε ειναι παραξενοειπε,με λιγα λογια ολα καλα.. ομως εγω συνεχιζω να ανησυχο γιατι δε το νιωθω πριν λιγο ειδα ενα εξογκωμα διπλα στν αφαλο οπωσ οταν εβλεπα τομωρο και αρχισα να σκεφτομαι μηπωσ τελικα ηταν το εντερο μ και οχι το μωρο και ανησυχω καιαγχωνομαι χωρισ λογο και κανω κακο στο μωρο ...εχετε αναλογη εμπειριαα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια θα ηθελα να πω και γω για το μωρακι μ αρχισα σχετικα νωρισ να το ν ιωθω..τωρα ειμαι στη 18 εβδομαδα..εδω και μια βδομαδα αρχισα πιστευω να το νιωθω πολυ εντονα..πριν δυο μερεσ το εβλεπα και το ενιωθα μια αριστερα και μια δεξια απο τοον αφαλο το μ ωρο ομως απο χτεσ αγχωθηκα παρα πολυ γιατι νιωθω το μωρο χαμηλα καδε ξερω αν κουνιεται.....παρα πολυ αγχος..σημερα πηγα και εκανα υπερυχο το μωρο μια χαρα η καρδουλα χτυπουσε οντωσ ειναι χαμηλα αλλα φυσιολογικη θεση μου ειπε αλλα δε κινουνταν ισως κοιμοταν δε ειναι παραξενοειπε,με λιγα λογια ολα καλα.. ομως εγω συνεχιζω να ανησυχο γιατι δε το νιωθω πριν λιγο ειδα ενα εξογκωμα διπλα στν αφαλο οπωσ οταν εβλεπα τομωρο και αρχισα να σκεφτομαι μηπωσ τελικα ηταν το εντερο μ και οχι το μωρο και ανησυχω καιαγχωνομαι χωρισ λογο και κανω κακο στο μωρο ...εχετε αναλογη εμπειριαα

 

Καλημέρα! Δε νομίζω ότι υπάρχει καμία μέλουσα μαμά που να μην ανησύχησε για τις κινήσεις του μωρού της. Τώρα πια είμαι στην 38η εβδομάδα και ακόμη υπάρχουν φορές που ψάχνω για την επιβεβαίωση ότι όλα είναι καλά! Μια κινησούλα, μια κλωτσιά, ένα κάτι! Όμως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αγχώνεσαι για τις κινήσεις του μωρού στην 18η εβδομάδα. Είναι πολύ νωρίς για να νιώθεις τακτικά το μωρό. Αν είσαι λιγάκι όπως ήμουν κι εγώ, θα δεις ότι κάποιες μέρες θα νιώθεις το μωρό πολύ πολύ έντονα, κάποιες άλλες σχεδόν καθόλου, μέχρι που στις 28-30 περίπου εβδομάδες θα αρχίσεις να το νιώθεις πολύ τακτικά, πιο δυνατά και θα χαλαρώσεις. Απόλαυσε τις στιγμές που νιώθεις το κουτσούνι σου, προσωπικά έχω την εντύπωση πως τόσο μαγικά δεν θα ξανανιώσω. Όπως και να το δούμε, η επικοινωνία μας με το μωράκι μας στην κοιλιά μας είναι κάτι ξεχωριστό! Και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στην 36η εβδομάδα πήγα πανικόβλητη για καρδιοτοκογράφημα, με τη βαλιτσούλα μου έτοιμη μήπως κάτι πάει στραβά και με κρατήσουν, γιατί είχα την εντύπωση ότι δεν κουνήθηκε ο μικρός πάνω από 24 ωρες. Με το που με συνέδεσαν στο μηχάνημα άρχισε να κοπανιέται επί μία ώρα-με εξέθεσε ο άτιμος, θα με πέρασαν για τρελή.. :P

 

Είναι λογικό να ανησυχείτε, ειδικά τις τελευταίες εβδομάδες, συνήθως είναι θέμα χώρου όμως. Ο γιατρός είχε πει ν' ανησυχήσω μόνο αν δεν τον νιώσω για περισσότερες από 12 ώρες. Τότε να φάω λίγη σοκολάτα, να ξαπλώσω στο αριστερό πλάι κι αν σε 15 λεπτά δεν κινηθεί, επειγόντως για καρδιοτοκογράφημα.

 

Καλή συνέχεια και μ' έναν πόνο σας εύχομαι!:)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια θα ηθελα να πω και γω για το μωρακι μ αρχισα σχετικα νωρισ να το ν ιωθω..τωρα ειμαι στη 18 εβδομαδα..εδω και μια βδομαδα αρχισα πιστευω να το νιωθω πολυ εντονα..πριν δυο μερεσ το εβλεπα και το ενιωθα μια αριστερα και μια δεξια απο τοον αφαλο το μ ωρο ομως απο χτεσ αγχωθηκα παρα πολυ γιατι νιωθω το μωρο χαμηλα καδε ξερω αν κουνιεται.....παρα πολυ αγχος..σημερα πηγα και εκανα υπερυχο το μωρο μια χαρα η καρδουλα χτυπουσε οντωσ ειναι χαμηλα αλλα φυσιολογικη θεση μου ειπε αλλα δε κινουνταν ισως κοιμοταν δε ειναι παραξενοειπε,με λιγα λογια ολα καλα.. ομως εγω συνεχιζω να ανησυχο γιατι δε το νιωθω πριν λιγο ειδα ενα εξογκωμα διπλα στν αφαλο οπωσ οταν εβλεπα τομωρο και αρχισα να σκεφτομαι μηπωσ τελικα ηταν το εντερο μ και οχι το μωρο και ανησυχω καιαγχωνομαι χωρισ λογο και κανω κακο στο μωρο ...εχετε αναλογη εμπειριαα

 

 

 

να μην ανησησχεισ ειναι πολυ νωρισ για ν ατ ακουσ να κοινειται συνεχεια.να σαι ηρεμει γιατι αργοτερα τι θα κανεισ που θα τ ακουσ ποιο εντονα θα τρελαθεισ?ετσι εκανα κ εγω ηθελα να τ ακουω καθε 2 ωρεσ και τρελαθηκα απο το ανχοσ

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τισ απαντησεισ απλα το βλεπω στο ιδιο σημειο και ειναι η τριτη μερα χαμηλα εκει που αρχιζει το εσωρουχο περα περα και το πιανω με την παλαμι μου οταν καθομαι ανασκελα και δεν καταλαβαινω κινηση τπτ και φοβαμαι πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλες και καλό φθινόπωρο να έχουμε με ευχάριστες αφίξεις!!!Θέλω να ρωτήσω κάτι..πρώτο μου παιδί βλέπετε κ είμαι τελείως άσχετη!Είμαι στην 28η εβδομαδα! Το μωρό το νιώθω Συνέχεια αλλά δε μπορώ να καταλάβω που είναι το κεφάλι τι με κλωτσάει κτλ..οι κλωτσιεςειναι στο ύψος του αφαλου κ λιγοπιο πάνω πότε δεξιά πότε αριστερά..κυρίως αριστερά..υπάρχουν φορές που ενώ η κοιλια μου είναι σαν μπάλα στρογγυλή για λίγα δευτερόλεπτα γίνεται μακρόστενο Σαν να τεντώνεται προς τα δεξιά κ αριστερά...που είναι το κεφαλάκι της;Αυτό το τενρωμα της κοιλίας τι κίνηση μπορεί να είναι αυτη;Επίσης δεν έχω καταλάβει κ δεν ρώτησα δυστυχώς το γιατρο το εξης:οταν βλέπω το μωρο στην οθονη του υπερηχου (που μέχρι στιγμής το έβλεπα κάπως ετσι: σημαινει πως το κεφαλι ειναι δεξια απο τον αφαλό μου κ τα ποδαρακθα αριστερα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...