Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

γεια σας και πάλι

 

εδω και λίγες μέρες τρελαίνεται ο μικρός μου για το κατσικίσιο γάλα!

παρακαλάει λέμε! το δίνω με βρώμη.

 

Το θέμα είναι οτι οταν του έδινα κατσικίσιο γιαούρτι εμφάνισε στον πωπό του σύγκαμα και το κόψαμε.

<τώρα με το γάλα λέτε να γινει το ίδιο? είναι το ίδιο όξινο? ο άντρας μου λεει οτι το πρωι είδε τον πωπό του λίγο κοκκινο.

 

ελ΄πίζω να πάνε καλά όλα και να μην έχει πρόβλήμα και με αυτό, γιατί δν τρώει και τπτ άλλο!

μόνο θηλάζει, φρούτα το πρωι και αυτό το γάλα τώρα... κατά τα άλλα κάνει απεργία...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το θέμα είναι οτι οταν του έδινα κατσικίσιο γιαούρτι εμφάνισε στον πωπό του σύγκαμα και το κόψαμε.

<τώρα με το γάλα λέτε να γινει το ίδιο? είναι το ίδιο όξινο? ο άντρας μου λεει οτι το πρωι είδε τον πωπό του λίγο κοκκινο.

Όταν ξεκινήσαμε την πρόκληση στο γάλα οι οδηγίες της ήταν πρώτα γάλα εβαπορέ, μετά τυρί, μετά γιαούρτι και μετά από μήνες φρέσκο γάλα. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτή η σειρά που μας έδωσε για να καταλάβεις τις πιθανότητες "κινδύνου". Ελπίζω να το δεχτεί καλά (κάνε και καμιά μάγιερ πάνω στη βδομάδα..)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και τα νέα μας!

 

Πήγαμε χθες στο νοσοκομείο για την πρόκληση στο αυγό (μίγμα μέσα σε κέικ) και πήγε μια χαρά! Η δοκιμή θα συνεχιστεί για κανά 2-3 βδομάδες αλλά θα αυξάνω κάθε τόσο την ποσότητα Μετά το μείγμα μου είπε ότι μπορώ να της δώσω όλα τα φρούτα ακόμα και φρέσκο γάλα. :P Μάλιστα το Σάββατο στα γενέθλια της μας επέτρεψε ένα μικρό κομμάτι τούρτας! Ουάου! :lol:

 

Και από Οκτώβρη πια (δεν είχε νωρίτερα πρωινό ραντεβού) πρόκληση στο φρεσκο αυγό. Μέχρι τότε μου είπε να δίνω μόνο μείγμα. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα το κρατήσω...μπορεί να της το δοκιμάσω νωρίτερα. Θα δούμε ανάλογα με την πορεία της.

 

Ειμαι πάρα πολύ χαρούμενη και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το ίδιο καλά αποτέλεσματα σύντομα και σε όλα τα παιδάκια που ταλαιπωρούνται από τις βρωμοαλλεργίες!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και τα νέα μας!

 

Πήγαμε χθες στο νοσοκομείο για την πρόκληση στο αυγό (μίγμα μέσα σε κέικ) και πήγε μια χαρά! Η δοκιμή θα συνεχιστεί για κανά 2-3 βδομάδες αλλά θα αυξάνω κάθε τόσο την ποσότητα Μετά το μείγμα μου είπε ότι μπορώ να της δώσω όλα τα φρούτα ακόμα και φρέσκο γάλα. :P Μάλιστα το Σάββατο στα γενέθλια της μας επέτρεψε ένα μικρό κομμάτι τούρτας! Ουάου! :lol:

 

Και από Οκτώβρη πια (δεν είχε νωρίτερα πρωινό ραντεβού) πρόκληση στο φρεσκο αυγό. Μέχρι τότε μου είπε να δίνω μόνο μείγμα. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα το κρατήσω...μπορεί να της το δοκιμάσω νωρίτερα. Θα δούμε ανάλογα με την πορεία της.

 

Ειμαι πάρα πολύ χαρούμενη και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το ίδιο καλά αποτέλεσματα σύντομα και σε όλα τα παιδάκια που ταλαιπωρούνται από τις βρωμοαλλεργίες!!

 

Γιατί έπρεπε να πάτε στο νοσοκομείο για να κάνετε την πρόκληση στο αβγό?

 

Εκτός και αν είχατε υψηλή τιμή αλλεργίας στο αβγό από τις εξετάσεις ραστ, που σημαίνει ότι μπορεί να πάθει αλλεργικό σοκ...είχατε? Αλλά από την άλλη αν είχατε ψηλή τιμή στα ραστ τότε ποιος ο λόγος να ρισκάρετε να κάνετε πρόκληση?:rolleyes:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι; Η κόρη μου έχει αλλεργία στην πρωτείνη του αγελαδινού γάλακτος πιθανώς (έχω δει κάποιες φορές λίγο αιματάκι στα κακάκια της). Πρέπει να απέχω μόνο από τα γαλακτοκομικά από αγελαδινό γάλα (έτσι μου είπε ο γιατρός) ή από όλα τα γαλακτομικά γενικά (έχω κάπου διαβάσει ότι απέχεις από όλα), τι από τα δύο ισχύει;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο τη δική μου εμπειρία έχεις 2 επιλογές. 1 Απέχεις απο όλα για 1 μήνα και όταν το παιδί καθαρίσει βάζεις στη διατροφή σου λίγο κατσικίσιο τυρί και βλέπεις πως αντιδρά. Αν δεν σου κάνει αίμα μπορείς να το τρως. 2 Απέχεις μόνο απο τα αγελαδινά για 1 μήνα και αν το παιδί δεν στρώσει τότε βγάζεις και το κατσικίσιο. Γενικά βλέποντας και κάνοντας. Εξάλου πολλά παιδάκια τα πειράζουν και άλλες τροφές, όπως μπανάνα, πορτοκάλι, ξηροί καρποί κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έπρεπε να πάτε στο νοσοκομείο για να κάνετε την πρόκληση στο αβγό?

 

Εκτός και αν είχατε υψηλή τιμή αλλεργίας στο αβγό από τις εξετάσεις ραστ, που σημαίνει ότι μπορεί να πάθει αλλεργικό σοκ...είχατε? Αλλά από την άλλη αν είχατε ψηλή τιμή στα ραστ τότε ποιος ο λόγος να ρισκάρετε να κάνετε πρόκληση?:rolleyes:

Aυτή είναι πολύ ψείρας και γενικότερα πάει πολύ συντηρητικά και προσεκτικά. Δεν έχουμε αλλεργία με φόβο αλλεργικού σοκ (θετικά ήταν μόνο τα πατς τεστ) αλλά ήθελε να δει αν θα έχει καμία κοκκινίλα ή τεσπα κάποια αντίδραση εξωτερική που θα μας απέτρεπε να συνεχίσουμε άμεσα το αυγό. Κι εμείς αισθανόμαστε μεγαλύτερη ασφάλεια για να είμαι ειλικρινής. Άσε που ούτως ή άλλως ήθελα να πάω να την δω σαν επίσκεψη και να την ρωτήσω κάποια πράγματα και έτσι γλυτώσαμε και την επίσκεψη! Οπότε όλα καλά! :wink:

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Φερυς Μαμ(το σκοτωσα:rolleyes:) παντα τετοια!!!

Διευκρινηστε μου κοριτσια κατι οσες ξερετε!

Η λυσινη που βρισκεται στο αυγο,πειραζει εαν βρισκεται σε αλλες τροφες?

Θελω να αγορασω μπισκοτακια φαγοπυρου ας πουμε και φοβαμαι για την λυσινη.Επειδη ο μικρος εχει αλλεργια στο αυγο.Εχει καμια σχεση η δεν πειραζει να του δωσω?διαβασα οτι περιεχεται και σε αλλα τροφιμα αυτο το αμινοξυ τα οποια τρωμε.Αρα ειναι ασφαλες?τι λετε?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτή είναι πολύ ψείρας και γενικότερα πάει πολύ συντηρητικά και προσεκτικά.

:wink:

οντως λιγο υπερβολικη απο τη στιγμη που δεν υπαρχει πιθανοητα αλλεργικου σοκ,αλλα καλυτερα υπερ προσεκτικη παρα αδιαφορη και χαλαρη

μπραβο σας :D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινήσαμε την πρόκληση στο γάλα οι οδηγίες της ήταν πρώτα γάλα εβαπορέ' date=' μετά τυρί, μετά γιαούρτι και μετά από μήνες φρέσκο γάλα. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτή η σειρά που μας έδωσε για να καταλάβεις τις πιθανότητες "κινδύνου". Ελπίζω να το δεχτεί καλά (κάνε και καμιά μάγιερ πάνω στη βδομάδα..)[/quote']

 

εσύ πας στη Συρίγου ε?

Εγώ στην Σαξώνη.

Αυτή μου είπε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά με τα κατσικίσια...δεν μου είπε κάποια σειρά...

 

την Παρασκευή θα πάμε να μας γράψει η παιδίατρος 3 μαγιερς, οπότε να είμαστε σίγουροι. Μέχρι στιγμής πάντως δεν εχει εμφανίσει καθόλου κοκκινίλα στον πωπό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας.κοιταξτε συμπτωση με το αυγο.πηγα σημερα ικα για εμβολιο.λεει οτι ηδη επρεπε να χαμε κανει το μμρ.λεει να φαμε σιγα σιγα αυγο.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι να παω νοσοκομειο να φαει αυγο η να δωσω απο μονη μου λιγο λιγο?δεν γνωριζω αν εχει αλλεργια στο αυγο.αλλα κεικ εχει φαει κ δεν τον πειραξε.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινηστε μου κοριτσια κατι οσες ξερετε!

Η λυσινη που βρισκεται στο αυγο,πειραζει εαν βρισκεται σε αλλες τροφες?

Θελω να αγορασω μπισκοτακια φαγοπυρου ας πουμε και φοβαμαι για την λυσινη.Επειδη ο μικρος εχει αλλεργια στο αυγο.Εχει καμια σχεση η δεν πειραζει να του δωσω?διαβασα οτι περιεχεται και σε αλλα τροφιμα αυτο το αμινοξυ τα οποια τρωμε.Αρα ειναι ασφαλες?τι λετε?

Δεν είναι κάτι που το γνωρίζω, αλλά για να καταλαβω καλά έχετε αλλεργία σε αυτό το συστατικό ή γενικότερα στο αυγό? Αν είναι γενικά στο αυγό, εγώ θα το δοκίμαζα στην δικιά μου, αρκεί να έλεγε ότι δεν περιέχει ίχνη αυγού.

 

οντως λιγο υπερβολικη απο τη στιγμη που δεν υπαρχει πιθανοητα αλλεργικου σοκ,αλλα καλυτερα υπερ προσεκτικη παρα αδιαφορη και χαλαρη

μπραβο σας :D:D:D:D:D:D:D:D

Ευχαριστούμε! :D Και στα δικά σας! :D

 

εσύ πας στη Συρίγου ε?

Εγώ στην Σαξώνη.

Αυτή μου είπε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά με τα κατσικίσια...δεν μου είπε κάποια σειρά...

Όπως είπα είναι πολύ ψείρας και αναλυτική και το θυμάμαι ότι επέμενε να δοκιμαστούν τα γαλακτοκομικά με αυτήν την σειρά. Μου το είχε τονίσει και προφορικά και με γραπτές οδηγίες (καθόταν και τα έγραφε εκείνη την ώρα για να καταλάβεις). Αλλά δεν ξέρω το γιατί.

 

γεια σας.κοιταξτε συμπτωση με το αυγο.πηγα σημερα ικα για εμβολιο.λεει οτι ηδη επρεπε να χαμε κανει το μμρ.λεει να φαμε σιγα σιγα αυγο.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι να παω νοσοκομειο να φαει αυγο η να δωσω απο μονη μου λιγο λιγο?δεν γνωριζω αν εχει αλλεργια στο αυγο.αλλα κεικ εχει φαει κ δεν τον πειραξε.

Καλά μην τρελαίνεσαι που δεν το έχετε κάνει ακόμα. Καλό έκανες στο παιδί και όχι κακό με την καθυστέρηση του εμβολίου.

Τώρα για το αυγό, μπορείς να το δοκιμάσεις και στο σπίτι, αλλά να ξεκινήσεις νομίζω από τον κρόκο (ρώτα τον παιδίατρο σου γι αυτό γιατί δεν είμαι σίγουρη) και να είναι καθημερινή και πρωί που θα ξέρεις ποιο Παίδων εφημερεύει, ώστε αν γίνει καμία στραβή (χτυπάω ξύλο) να το βουτήξεις αμέσως το παιδί και να μην ψάχνεσαι για εφημερεύον.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δοκίμασα το πείραμα με το σάλιο κ το ποτήρι για την κάντιντα αλλά το σάλιο δεν πήγε κάτω, θυμήθηκα όμως ένα προηγούμενο μήνυμα, της Rosie νομίζω, που έλεγε οτι εαν υπάρχει εξωτερικά μύκητας σίγουρα υπάρχει και εσωτερικά. Εγώ στον όγδοο μήνυμα της εγκυμοσύνης εμφάνισα μύκητα στο δάχτυλο του ποδιού -ΤΟ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ - αλλά υπέθεσα οτι ήταν λόγω καλοκαιριού κ.τ.λ.

 

Σε σχέση με την συμπτωματολογία για κάντιντα τα έχουμε όλα σχεδόν :roll:, εν τω μεταξύ περίπου εδω κ ένα μήνα παίρνω προβιοτικά κ ένζυμα αλλά έχω μπερδευτεί πολύ με την διατροφή. Οι κενώσεις της μικρής είναι ενίοτε κανονικές αλλά συνήθως πράσινες με βλέννα με τα ίδια φαγητά.

 

Τελικά εγώ τι να τρώω??? Να προσανατολιστώ στην διατροφή που σκοτώνει τον μύκητα ή θα την πατήσουμε?? Από την άλλη εαν το πρόβλημα είναι δικό μου ( που έχω ενδείξεις οτι είναι π.χ. με τα ένζυμα η μικρή δεν εμφάνισε ξανά έκζεμα ) θα πρέπει να το αντιμετωπίσω κ για μένα κ για το παιδί.

 

Ουφ, μου φαίνεται θα το ρίξω στο σκέτο νεράκι κ θα ησυχάσω.

 

P.S. fairy's mom χαίρομαι πολύ, πάντα τέτοια :wink:

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινήσαμε την πρόκληση στο γάλα οι οδηγίες της ήταν πρώτα γάλα εβαπορέ' date=' μετά τυρί, μετά γιαούρτι και μετά από μήνες φρέσκο γάλα. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτή η σειρά που μας έδωσε για να καταλάβεις τις πιθανότητες "κινδύνου". Ελπίζω να το δεχτεί καλά (κάνε και καμιά μάγιερ πάνω στη βδομάδα..)[/quote']

 

δυστυχώς φαίνεται να τον πειράζει το γάλα το κατσικίσιο. του κάνει κοκκίνισμα στον πωπο... αλλά τρελαίνεται...γμτ...

 

να σε ρωτήσω κατι?

αυτό το γάλα το όλυμπος δεν είναι φρέσκο, είναι μακρας διαρκείας. αρα πού το κατατάσσουμε?

 

επίσης υπάρχει περίπτωση να κάνει απλά το κοκκίνισμα στον πωπό και να μήν έχει άλλο πρόβλημα το παιδί? δλδ αίμα στα κόπρανα κλπ?

 

υπάρχει κανένας τρόπος να μειώσω την οξύτητα του γάλατος, πχ αν το βράσω ή το ανακατέψω να κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά εγώ τι να τρώω??? Να προσανατολιστώ στην διατροφή που σκοτώνει τον μύκητα ή θα την πατήσουμε?? Από την άλλη εαν το πρόβλημα είναι δικό μου ( που έχω ενδείξεις οτι είναι π.χ. με τα ένζυμα η μικρή δεν εμφάνισε ξανά έκζεμα ) θα πρέπει να το αντιμετωπίσω κ για μένα κ για το παιδί.

 

Ουφ, μου φαίνεται θα το ρίξω στο σκέτο νεράκι κ θα ησυχάσω.

 

Μην είσαι απαισιόδοξη :D

Η αντι-κάντιντα διατροφή, αν μη τι άλλο, είναι στα πρότυπα μιας υγιεινής διατροφής και ουσιαστικά κόβεις τις επεξεργασμένες τροφές που όχι μόνο δεν σου προσφέρουν τίποτε αλλά συνήθως είναι άδειες θερμίδες - βλέπε ό,τι περιέχει αλεύρι, γλυκά κτλ. Η διακοπή στα φρούτα είναι μάλλον προσωρινή, άπαξ και θέσεις το πρόβλημα υπό έλεγχο, θα τα εισάγεις κανονικά. Νομίζω ότι τον πρώτο καιρό είναι καλύτερα να αποφεύγεις τις αλλεργιογόνες τροφές, τουλάχιστον αυτές που συνδέονται με τα συμπτώματα σας. Είτε οι αλλεργίες οφείλονται στο μύκητα, είτε όχι, πιστεύω ότι η κατανάλωση τους με ένα ευαίσθητο έντερο καθυστερεί την επούλωση του.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σήμερα μπερδεύτηκα πολύ μ’ αυτά που διάβασα. Πρώτη φορά άκουσα για την καντιντά και πραγματικά...τα χασα. Κυρίως γιατί μόλις χτες πήρα το χάπι και διέκοψα τον θηλασμό!! Έχασα 20 κιλά, έχω να κοιμηθώ 2 χρόνια ( είχα και άσχημη εγκυμοσύνη ) και έφαγα τους τελευταίους 7 μήνες κοτόπουλο,μήλο,πατάτα και πολύ γλυκό κυδώνι. ΜΟΝΟ. Δεν τόλμησα να δοκιμάσω κάτι άλλο γιατί η μικρή πονούσε πάρα πολύ.

Διέκοψα τον θηλασμό γιατί κουράστηκα πολύ και γιατί πρέπει να κάνω κάποιες θεραπείες, ανάμεσα στις οποίες να ψάξω μια μόνιμη φαγούρα που έχω στα γεννητικά μου όργανα εδώ και ενάμιση – δύο χρόνια. Τις περισσότερες βραδυές ξενυχτάω από την μπέμπα και μετά από την φαγούρα ώσπου ματώνω και κλαίω. Έκανα στην εγκυμοσύνη θεραπεία για μύκητες και όταν γέννησα με dactarin αλλά μετά τις 7-8 φορές και αφού βγήκε και το pap αρνητικό είπα δεν ξαναπαίρνω άλλα φάρμακα. Αύριο έχω ραντεβού με δερματολόγο αφού ο γυναικολόγος δεν βρίσκει κάτι.

Άν κατάλαβα καλά μπορεί να έχω και εγώ καντιντά και μπορεί να επηρέασα το παιδί μου ή να προκλήθηκαν έτσι οι αλλεργίες? Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα ούτε το αγγλικό κείμενο. Ποιος γιατρός θα μπορούσε να το διαγνώσει? Είναι μπερδεμένες οι ερωτοαπαντήσεις , έχω να μπω και καιρό και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη....

 

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να σταμάτησα τσάμπα?? Άν και έπρεπε γιατί 2-3 άγνωστοι με ρωτήσαν άν έχω νευρική ανορεξία....

 

Σας ευχαριστώ,

Βάσω

 

Fairy’s mam συγχαρητήρια για το παιδάκι σου...έχεις κάνει τόσο αγώνα...μπράβο σας!

Link to comment
Share on other sites

Vasso δεν κατάλαβα, τι σχέση έχει το τεστ παπ με τις μυκητιάσεις;

Μπορεί να διαγνώσει την ύπαρξη καντίτας στον τράχηλο;

 

Αυτή η φαγούρα στα γεννητικά όργανα είναι κλασικό σύμπτωμα μυκητίασης.

Τα κολπικά υπόθετα δεν επιλύνουνε το πρόβλημα, απλά εξαφανίζουνε τα συμπτώματα προσωρινά και δυστυχώς μετά οι μύκητες επανέρχονται ακόμη πιο δυναμικά!

Γι' αυτό δεν είναι ποτέ η λύση, αν και ομολογώ ότι μας παρέχουνε σημαντική προσωρινή ανακούφιση.

Διάβασες καθόλου το τόπικ των μύκητων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όπου προτείνονται διάφορες φυσικές λύσεις αντιμετώπισης τους, πχ υπόθετα καλέντουλας, σκόρδος, ταμπόν με Tea Tree Oil κτλ ;

 

Άσε το θηλασμό, μην στεναχωριέσαι, προφανώς υποφέρεις πολύ από τις κολπικές μυκητιάσεις γι' αυτό θα πρέπει να βρεις άμεση λύση στο πρόβλημα αυτό για να νιώσεις καλύτερα ψυχολογικά.

Πιο σημαντικό είναι για ένα μωράκι να είναι η μαμά του σε καλή ψυχολογική κατάσταση παρά να νιώθει χάλια και να το θηλάζει, γνώμη μου πάντα αυτή.

Άρχισε με τις φυσικές θεραπείες και προσπάθησε να διαβάσεις τα λινκς που δώσαμε για να αντιμετωπίσεις μακροπρόθεσμα το θέμα με τη σωστή διατροφή.

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ χρονια μας πολλα κοριτσακια.

εχω θεμα με τον μικρο κ δεν ξερω τι να κανω.επεσε απο την καμπυλη βαρους.ειναι 10200 και ειναι σχεδον 16 μηνων.δεν ξερω πως να τον παχυνω,τι να κανω.δεν πολυγουσταρει τα φαγητα.ειδικα το κοτοπουλο το σιχαινεται κ το φτυνει.στεναχωρεθηκα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι απαισιόδοξη :D

 

Η αντι-κάντιντα διατροφή, αν μη τι άλλο, είναι στα πρότυπα μιας υγιεινής διατροφής και ουσιαστικά κόβεις τις επεξεργασμένες τροφές που όχι μόνο δεν σου προσφέρουν τίποτε αλλά συνήθως είναι άδειες θερμίδες - βλέπε ό,τι περιέχει αλεύρι, γλυκά κτλ. Η διακοπή στα φρούτα είναι μάλλον προσωρινή, άπαξ και θέσεις το πρόβλημα υπό έλεγχο, θα τα εισάγεις κανονικά. Νομίζω ότι τον πρώτο καιρό είναι καλύτερα να αποφεύγεις τις αλλεργιογόνες τροφές, τουλάχιστον αυτές που συνδέονται με τα συμπτώματα σας. Είτε οι αλλεργίες οφείλονται στο μύκητα, είτε όχι, πιστεύω ότι η κατανάλωση τους με ένα ευαίσθητο έντερο καθυστερεί την επούλωση του.

 

 

Θα προσπαθήσω να το ακολουθήσω, βασικά η δυσκολία έχει να κάνει περισσότερο με το τί να σκεφτείς να φας και πως να το ετοιμάσεις. Λέτε να ρωτήσω σε αυτές τις εταιρείες που στέλνουν φαγητό στο σπίτι για δίαιτα μήπως έχουν ένα προγραμματάκι ??? :lol: :lol: :lol:

 

 

Τελικά εγώ τι να τρώω??? Να προσανατολιστώ στην διατροφή που σκοτώνει τον μύκητα ή θα την πατήσουμε?? Από την άλλη εαν το πρόβλημα είναι δικό μου ( που έχω ενδείξεις οτι είναι π.χ. με τα ένζυμα η μικρή δεν εμφάνισε ξανά έκζεμα ) θα πρέπει να το αντιμετωπίσω κ για μένα κ για το παιδί.

 

 

Aυτό δεν ισχύει πια, δοκίμασα λίγο φέτα (ήταν άραγε ??) το Σάββατο το πρωι και χθες γέμισε όλο το κορμάκι της. Δεν έχει στο πρόσωπο αλλά χέρια, πόδια και πλάτη είναι σαν να την τσίμπησε ένα μελίσσι. :(

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να το ακολουθήσω, βασικά η δυσκολία έχει να κάνει περισσότερο με το τί να σκεφτείς να φας και πως να το ετοιμάσεις. Λέτε να ρωτήσω σε αυτές τις εταιρείες που στέλνουν φαγητό στο σπίτι για δίαιτα μήπως έχουν ένα προγραμματάκι ??? :lol: :lol: :lol:

 

Δεν νομίζω, εδώ καλά-καλά δεν μπορείς να βρεις διαιτολόγο που να σου κάνει ισορροπημένο διαιτολόγιο χορτοφαγικό και χωρίς επεξεργασμένα, πόσο μάλλον να βρει κάποιον να κάνει και ντελίβερυ!

Αλλά ΟΚ, το καλοκαίρι είναι πιο εύκολο με τόσα ζαρζαβατικά, ξεκίνα νωρίς!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ χρονια μας πολλα κοριτσακια.

εχω θεμα με τον μικρο κ δεν ξερω τι να κανω.επεσε απο την καμπυλη βαρους.ειναι 10200 και ειναι σχεδον 16 μηνων.δεν ξερω πως να τον παχυνω,τι να κανω.δεν πολυγουσταρει τα φαγητα.ειδικα το κοτοπουλο το σιχαινεται κ το φτυνει.στεναχωρεθηκα πολυ.

 

γκουχ γκουχ τί μου λες τώρα!

εμείς είμαστε 18.5 μήνων και είμαστε 9700!!! ασε ασε.....

Link to comment
Share on other sites

Για τα βουβαλίσια προϊόντα, έχω διαβάσει ότι δεν αποκλείεται η αλλεργία αλλά δεν σχετίζεται με την αλλεργία στο γάλα αγελάδας/κατσίκας/προβάτου. Και αυτό γιατί οι πρωτεΐνες που προκαλούν αλλεργία στο βουβαλίσιο είναι διαφορετικές από της αγελάδας. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να τρώει βουβαλίσια αλλά όχι αγελαδινά, είτε να τρώει αγελαδινά αλλά όχι βουβαλίσια ή μπορεί να συνυπάρχουν οι δυο αλλεργίες.

Ενώ για τα κατσικίσια και πρόβεια ισχύει ότι, όταν υπάρχει αλλεργία στα αγελαδινά, συχνά υπάρχει αλλεργία και στα αιγοπρόβεια.

 

 

βρήκα αυτο το μήνυμα και λεω να δοκιμάσω με βουβαλίσιο γάλα για τον μικρό, αντί για το κατσικίσιο που είναι αρκετα ξινο. Μήπως του κα΄τσει καλύτερα και δεν του κανει σύγκαμα. Τί λέτε?

Να σας θυμήσω οτι εχουμε αλλεργία στο αγελαδινο, και τελευταία του δίνω κατσικίσιο αλλά του κανει σύγκαμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...