Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοκκινίλες και έντονη φαγουρίτσα...


Recommended Posts

Τι να κάνω βρε κορίτσια? Η μπουμπού μου (9,5 μηνών τώρα) εδώ και 3-4 μέρες έχει βγάλει κοκκινίλες σαν ελαφριά σπιθουράκια σε όλη την πλατούλα (λίγο πιο έντονα κοντά στο λαιμό και στο σημείο που τελείωνει η πάνα) και πιο ελαφριά στο στέρνο και την κοιλίτσα της και ξύνεται μετά μανίας! Κοντεύει να ματώσει το κακομοιρούλι, δεν ξέρω τι να κάνω! Προχτές που είχαμε πάει στη γιατρό για εμβόλιο και την είδε (ήταν όμως σε πιο ήπια μορφή) μου είπε ότι μάλλον είναι κάποια ξηροδερμία και να της βάζω ενυδατική μετά το μπανάκι...Το ακολούθησα 2 μέρες τωρα αλλά καμία βελτίωση δεν βλέπω...Καμιά έμπειρη μανούλα (ή πατερούλης) να μου δώσει τα φώτα του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εαν εχεις αλλαξει το μαλακτικο ή το απορρυπαντικο της ειναι απο αυτο το σαμπουαν της το γαλακτωμα αν οχι γτ αλεργικο μου φαινεται ετσι οπως το λες,αρχιζεις μετα και ψαχνεις τι διαφορετικο την εδωσες απο φαγητα τι εχεις προσθεσει απο την στιγμη που αρχισαν τα σπιρακια,μα καλα η παιδιατρος σας δεν σε ρωτησε τπτ απο αυτα?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση!:-)

Η αλήθεια είναι ότι όταν τα είδα η γιατρός ήταν απλά ελαφριές κοκκινίλες και μου είπε ότι δεν φαίνεται να είναι αλλεργία, μάλλον ξηροδερμία είναι... Στο φαί δεν της έχω αλλάξει τπτ τους τελευταίους 2 μήνες (κλασικά, γάλα της μαμάς, φρουτόκρεμα, κρεατοχορτόσουπα και φαριν λακτέ) , απορρυπαντικά πλέον έπαψα να χρησιμοποιώ ξεχωριστά για τα ρουχαλάκια της μικρής και εδώ και μετά τον 6ο μήνα χρησιμοποιώ τα ίδια με τα δικά μας...Αφρολουτράκι χρησιμοποιώ της Chicco εδώ και πολλούς μήνες...το μόνο που υποψιάζομαι είναι επειδή είμαστε σε ύπαιθρο, μήπως τώρα που άνοιξε ο καιρός την έπιασε κάποια αλλεργία λόγω φύσης ή ακόμα και λόγω ζέστης (από ιδρώτα ενδεχομένως?:confused:)... Τώρα πήρα την ενυδατική της avene για βρέφη και παιδιά και σήμερα φαίνεται να μην ξύνεται τόσο πολύ αν και εξ όψεος δεν βλέπω σημαντική διαφορά στο δερματάκι της...Διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα με κάπως παρόμοια συμπτώματα μανούλες να μιλάνε για τις κρέμες της Frezyderm...είναι όντως αποτελεσματικές? Ξέρει κανείς? Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή...:roll:

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου ειναι 7 μηνων και εχει και αυτος ξηροδερμια.χροισημοποιω το λαδακι για το μπανιο και την κρεμα της FREZYDERM και εχω δει σημαντικη βελτιωση.ειναι πολυ καλα.

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλεργια. Το ειχα κι εγω παλια, και μου΄χε πει δερματολογος οτι μαλλον ειναι απο απορρυπαντικο ή μαλακτικο. Τωρα εβγαλε ο γιος μου (3 ετων) κοκκινιλες με φαγουρα, ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι μια απο τις αλλεργιες της ανοιξης, και μας εδωσε κρεμα καλέντουλας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Το ίδιο είχαμε πάθει και εμείς φέτος την Μ.Παρασκευή. Δυστυχός έτυχε να λείπει διακοπές ο γιατρός μου για να το δεί απο κοντά και αναγκαστήκαμε να πάμε στο Παίδων! Εκεί δεν μπορέσαμε να βγάλουμε άκρη...με εντολή του γιατρού μου δεν του έδωσα του μπέμπη μου κανένα φάρμακο...μετά από 2 μέρες καθάρισε το σωματάκι του απο τις κοκκινίλες και όλα καλά!

 

Προφανώς ήταν από απορρυπαντικό. Ο μπέμπης είναι 8 μηνών και ακόμα χρησιμοποιώ το δικό του αλλά πρέπει να έφταιγε η ποδίτσα του φαγητού του την οποία έπλυνα με Tide η χαζή!

 

Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλα! Αλλά κόντεψα να παιθάνω από την στενοχώρια μου που έβλεπα τον μικρούλη μου σε αυτή την κατάσταση!

eNortjK1UjK2NDM0U7IGXDASyAKl94.png
Link to comment
Share on other sites

να σιδερώνετε τα ρουχαλάκια από την εσωτερική πλευρά, γιατί αυτό έρχεται σε επαφή με το δερματάκι τους.

το πολύ απορρυπαντικό δεν κάνει καλό και το μαλακτικό δεν το χρησιμοποιώ για τα ρούχα του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι δε βγαζεις ακρη με τις αλλεργιες. Εδω και χρονια χρησιμοποιω βιολογικο απορρυπαντικο, και βαζω παντα τη μικροτερη δοση. Βιολογικο μαλακτικο επισης που το αραιωνω με νερο. Πολυ καλο σιδερωμα.

Προφανως ειναι αυτο που ειπε ο παιδιατρος, λογω ανοιξης, κατι τον ενοχλει στη φυση. Παντως δεν εχει φαγουρα με την καλεντουλα που του βαζω, οποτε καποια στιγμη θα φυγουν.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

χμ..και εγω νομίζω ότι η αλλεργία δεν προλαμβάνεται...δεν έχω αλλάξει τπτ από τις συνήθειες μας (ίδια φαγητά, ίδια απορρυπαντικά, ίδια μαλακτικά, ίδια υφάσματα) και όμως έβγαλε αυτό το πράγμα! Τελικά θα υποθέσω και εγώ ότι είναι λόγω άνοιξης...τώρα είναι πολύ καλύτερα αν και είναι ακόμα εμφανή μερικά κοκκινάκια...Της βάζω μόνο μια καλή ενυδατική της AVENE κανα-2 φορές την μέρα, ωστόσο η επόμενη που θα αγοράσω θα είναι frezyderm, μου έδωσε δειγματάκια η φαρμακοποιός και είναι πολύ καλά, αλλά και έχω διαβάσει και από πολλές μανούλες εδώ καλά λόγια για τα προϊόντα της εταιρίας αυτής...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...