Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

papp-A ειναι καλά;


Recommended Posts

ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ

AFP IU/mL 34.5 0.895 MOM

free-ihCG ng/mL 7.8 0.770 MOM

uE3 ng/mL 2.9 1.298 MOM

 

ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN

1/1253 ΗΛΙΚΙΑ

1/3818 βιοχ 2Τ

ΣΥΝΔΡΟΜΟ EDWARD ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΝΩΤΙΑΙΟΥ ΣΩΛΗΝΑ

1/14910 trl 18

1/18174 spina bifida

 

ΣΧΟΛΙΑ

Arrow Υπολογισθείσα πιθανότητα για συνδρομο down ΧΑΜΗΛΗ με βάση το όριο 1/350

Arrow Χαμηλή πιθανότητα για τρισωμία 18

Arrow Χαμηλή πιθανότητα για ανωμαλίες νωτιαίου σωλήνα

 

 

πειτε μου σας παρακαλω....πως σας φαινονται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατά τη γνώμη μου (δεν ειμαι γιατρός, απλά απ' όσα μου είπε ο δικός μου γιατρός όταν έκανα την αυχενική), η πιθανότητα για σύνδρομο Down 1/1253 δε θα έλεγα ότι είναι καθησυχαστική. Ο δικός μου γιατρός μ' έβαλε και έκανα την αυχενική δεύτερη φορά (σε άλλο κέντρο) η πρώτη ήταν 1/750 (δεν του άρεσε καθόλου το νούμερο, παρότι στα σχόλια έλεγε "χαμηλή πιθανότητα για down") και η δεύτερη μου έβγαλε 1/5000 και πάλι μ' εβαλε σε σκέψεις για αμνιοπαρακέντηση (που δεν έκανα τελικα). Δε μας λες την ηλικία σου και το τι έδειξε η αυχενική διαφάνεια, που είναι και αυτός σημαντικός παράγοντας. Το ρινικό οστό ήταν εμφανές? Αυχενική διαφανεια και papp-A πρέπει να αξιολογούνται από κοινού.

Στον γιατρο σου πότε θα πας? Ο καθένας έχει τη δική του λόξα, οπότε ό,τι και να πούμε εμεις, πρεπει να δεις τι θα σου πει εκείνος.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

η ηλικία μου είναι 26

αυχενική διαφάνεια 1.16 1.07 MOM

κίνδυνος down 1 προς 4710

ρινικο οστό εμφανές

ευρεθείσα τιμή free b-hCG 38.7 1.13 MOM

ευρεθείσα τιμή PAPP-A 3.60 1.13 MOM

Link to comment
Share on other sites

Έλα καλέ, αστέρι είναι το μπεμπακι σου! :D

Αυτές είναι οι πιο σημαντικές τιμές, αυτά που έγραψες στο πρώτο ποστ είναι δευτερεύοντα. Θα σου πει και ο γιατρός σου βέβαια.

 

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη και με το καλό το πιτσιρίκι!

:D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ποιο λόγο καλή μου? Σου είπε κανείς το αντίθετο? Εκεί που έκανες τις εξετάσεις σου είπαν ότι κατι δεν παει καλά? Η αυχενική διαφάνεια μέχρι το 2 είναι απολύτως φυσιολογική, κι εσύ έχεις 1,16. Η πιθανότητα για down είναι κοντά στις δικές μου τιμές, και ξέρω από πρώτο χέρι ότι είναι καλή. Το ρινικό οστό είναι εμφανές (όταν το μωρό έχει σύνδρομο down η μυτούλα του είναι πλακουτσωτή, να το πω απλά, και δε φαίνεται κατά την εξέταση). Μια χαρά φαίνονται όλα, Τι σε προβληματίζει???

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο καλή μου? Σου είπε κανείς το αντίθετο? Εκεί που έκανες τις εξετάσεις σου είπαν ότι κατι δεν παει καλά? Η αυχενική διαφάνεια μέχρι το 2 είναι απολύτως φυσιολογική, κι εσύ έχεις 1,16. Η πιθανότητα για down είναι κοντά στις δικές μου τιμές, και ξέρω από πρώτο χέρι ότι είναι καλή. Το ρινικό οστό είναι εμφανές (όταν το μωρό έχει σύνδρομο down η μυτούλα του είναι πλακουτσωτή, να το πω απλά, και δε φαίνεται κατά την εξέταση). Μια χαρά φαίνονται όλα, Τι σε προβληματίζει???

 

πρωτη εγκυμοσυνη μετα απο 3 εξωσωματικες, πολλα τεστ αρνητικα...δεν ειναι λογος αυτος για να φοβαμαι;;; :oops:

με τον γιατρο μου δεν εχω μιλησει ακομα γιατι ειναι μεσημερι...σε καμια ωριτσα θα τον παρω....

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι ταλαιπωρήθηκες, αλλά τελικά τα κατάφερες και αυτό είναι το πιο σημαντικό, ξεχασε πια τα αρνητικά τεστ, είναι πια παρελθόν. Στην εγκυμοσύνη σου πλέον είναι αποδεκτό να ανησυχείς μόνο, όχι να φοβάσαι! Και να σκέφτεσαι θετικά, μην ανησυχείς και το μωράκι χωρίς λόγο.

Αλήθεια, τώρα βλέπω από το τικεράκι σου ότι είσαι στη 19η εβδομάδα. Τώρα έκανες αυχενική διαφάνεια?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι ταλαιπωρήθηκες, αλλά τελικά τα κατάφερες και αυτό είναι το πιο σημαντικό, ξεχασε πια τα αρνητικά τεστ, είναι πια παρελθόν. Στην εγκυμοσύνη σου πλέον είναι αποδεκτό να ανησυχείς μόνο, όχι να φοβάσαι! Και να σκέφτεσαι θετικά, μην ανησυχείς και το μωράκι χωρίς λόγο.

Αλήθεια, τώρα βλέπω από το τικεράκι σου ότι είσαι στη 19η εβδομάδα. Τώρα έκανες αυχενική διαφάνεια?

την αυχενικη διαφανεια την εκανα την 13η βδομαδα

το papp-a το εκανα πριν 2 βδομαδες αλλα με το να πεσουν οι γιορτες αργησαν πολυ να βγουν....και να φανταστεις οτι αυτα δεν ειναι επισημα αποτελεσματα, απλα καταλαβαν οτι το πολιοχεσαν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυχενική διαφάνεια και papp-A γίνονται συνήθως την ίδια μέρα, μου κάνει εντύπωση...

Μήπως έκανες το A test (κάπως έτσι νομίζω το λένε)?

 

χαχαχαχα εχεις απολυτο δικιο!!!!!!!

το a-test ειναι.....

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
:confused::confused:καλησπερα κοριτσια...εγω ειμαι 27 ετων εχω ηδη μια κορη και τωρα ειμαι στην 21 εβδομαδα κυησης.εγω αυχενικη διαφανεια δεν εκανα αντ αυτου εκανα το A-test.υπερηχογραφηκα ολα ηταν αψογα οι βιοχημικες ομως μου εβγαλαν υψηλο κινδυνο για το συνδρομο.1:350.στην συνεχεια εκανα τον υπερηχο του β επιπεδου και εκει ηταν ολα καθησυχαστικα.οι δεικτες για το συδρομο ηταν καλοι...ρινικο εμφανες(7,3mm)αυχενικη πτυχη 5,3(φ.τ<6)βραχιονιο και μηριαιο οστο φυσιολογικα.ο γιατρος που μου εκανε τον β υπερηχο μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να κανω αμνιοκεντηση απ την στιγμη που οι υπερηχογραφικοι δεικτες ειναι καλοι..ομως παρ ολα αυτα εγω ενα αγχος το χω ακομα λογω των αποτελεσματων του A-τεστ...ειχε καποια απο σας παρομοια εμπειρια;κι αν ναι τι κανατε;
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...