Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιοτητα στην εξωσωματικη


anion

Recommended Posts

Κοριτσια εχω φοβερο προβλημα δυκοιλιοτητας λογω φαρμακων .. ειδικα τα χαπια προγεστερονης υποψιαζομαι.. :?

εχω δοκιμασει φυτικες ινες ακτινιδια, νερα κτλ. αλλα παλι δυσκολα τα πραματα.

Ξερετε κατι αλλο η μηπως να παρω απο φαρμακειο κανα φαρμακο?

Ειμαι η μονη που το αντιμετωπιζει αυτο το θεμα? Φοβαμαι μηπως δυσκολεψω και την εμφυτευση ετσι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


anion, καλημέρα και καλή επιτυχία.

Μόνιμα δυσκοίλια όλη μου τη ζωή, και τώρα που είμαι έγκυος και παίρνω προγεστερόνη δε μπορείς να φανταστείς τι γίνεται... Κι εγώ αγχώνομαι μήπως με τόση πίεση :oops: προκαλέσω κανένα κακό.

Καταρχήν να το συζητήσεις με το γιατρό σου, μπορεί να σε καθοδηγήσει. Επίσης, να πίνεις πολλά νερά, δοκίμασε αποξηραμένα δαμάσκηνα (εμένα με βοήθησαν πολύ) να τα φας έτσι ή να τα βράσεις και να πιεις το ζωμό τους, και προσπάθησε να εφαρμόσεις ένα πρόγραμμα (όσο είναι εφικτό κατι τέτοιο), δηλαδή να πηγαίνεις κάθε μέρα την ίδια ώρα τουαλέτα, ώστε ο οργανισμός σου να προγραμματιστεί σε μία ρουτίνα. Ελπίζω σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα που λες ότι ήδη κάνεις να έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω φοβερο προβλημα δυκοιλιοτητας λογω φαρμακων .. ειδικα τα χαπια προγεστερονης υποψιαζομαι.. :?

εχω δοκιμασει φυτικες ινες ακτινιδια, νερα κτλ. αλλα παλι δυσκολα τα πραματα.

Ξερετε κατι αλλο η μηπως να παρω απο φαρμακειο κανα φαρμακο?

Ειμαι η μονη που το αντιμετωπιζει αυτο το θεμα? Φοβαμαι μηπως δυσκολεψω και την εμφυτευση ετσι..

 

Εχεις κανει μεταφορα ή εισαι στη διαδικασια ακομη; εγω θυμαμαι ειχα δυσκοιλιοτητα οταν ημουν εγκυος λιγο μετα την εμφυτευση. Γαλα μαγνησιας παρε απο το φαρμακειο. Εμενα μου το συστησε ο γιατρος μου. Καλα αποτελεσματα να εχεις γλυκια μου!!😄😄

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΜΦΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΙΑ 4ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ.

ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΕΛΙ Κ ΣΟΥΠΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΔΥΣΚΟΛ. ΟΛΑ ΟΚ.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου... Η προγεστερονη τα κανει αυτα, εγω μετα τις σπερματεγχυσεις που ξεκινουσα utrogestan μετα τις 3 πρωτες μερες ειχα φοβερο προβλημα - εγω που δεν ειχα ποτε!

Αφου περασε η πρωτη φορα να ταλαιπωρουμαι χωρις να ξερω γιατι, τις επομενες ξεκινουσα μαζι με ολα τα χαπια δαμασκηνα πριν φαω οτιδηποτε αλλο το πρωι ετρωγα 5-6 δαμασκηνα και επινα 1 ποτηρι νερο μαζι. Τα δημητριακα ολικης αλεσης με βοηθησαν επισης, ο φυσικος χυμος πορτοκαλι οχι σουρωμενος και πολυυυ νερο και ακτινιδια-φοβερα! Αν και εχω ακουσει βοηθαει να καθεσαι κ λιγο διαφορετικα στη λεκανη...σορρυ κιολας.. να βαζεις δηλαδη τα ποδια σουν να πατανε σε καποιο σταντ σαν αυτο που ανεβαινουν τα παιδακια για να πλυνουν τα χερια τους στον ψηλο νιπτηρα. Ομως αυτο δεν το δικιμασα :D

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω κανει ακομη εμβρυομεταφορα.. θα κανω αυριο... αυτο ειναι το θεμα ειδικα μετα δεν προκειται με τιποτα να ζοριστω λογω φοβου.. τρωω ακτινιδια,δαμασκηνα, χυμους και παλι με το ζορι.. Μεχρι και ληγμενο γαλα ηπια :lol: θα δοκιμασω και το γαλα μαγνησιας τοτε. Εννοειται θα ρωτησω και τους γιατρους εκει τι αλλο να κανω γιατι το θεμα εχει γινει απελπισια.. ειμαι που ειμαι πρησμενη απο προγεστερονη ... ηρθε και αυτο και εδεσε.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει ακομη εμβρυομεταφορα.. θα κανω αυριο... αυτο ειναι το θεμα ειδικα μετα δεν προκειται με τιποτα να ζοριστω λογω φοβου.. τρωω ακτινιδια,δαμασκηνα, χυμους και παλι με το ζορι.. Μεχρι και ληγμενο γαλα ηπια :lol: θα δοκιμασω και το γαλα μαγνησιας τοτε. Εννοειται θα ρωτησω και τους γιατρους εκει τι αλλο να κανω γιατι το θεμα εχει γινει απελπισια.. ειμαι που ειμαι πρησμενη απο προγεστερονη ... ηρθε και αυτο και εδεσε.:mad:

 

καλημερα κοπελα μου κ ευχομαι ολα να πανε καλα, εκανα κ εγω πριν πολυ καιρο εμβρυομεταφορα κ ειμαι 5 μηνων τωρα. εμενα ο γιατρος μου με το που εκανα την εμβρυμεταφορα μου εδωσε , αναμεσα σε ολα τα φαρμακα, και ενα λαδακι σε μπουκαλι κ λεγετε παραφυνελαιο βαρυ, για αυτο ακριβος το λογο, να μην ζοριστω,,, το επερνα γενικα κ για καιρο μετα, δεν εχει καποια παρενεργεια,, απλα μετα εστρωσα κ το σταματησα μονη μου, εχω ακουσει κ για το γαλα μαγνησιας οτι βοηθαει,,, ρωτα το γιατρο, ειδικα για το παραφυνελαιο το βαρυ,,, ηταν σωτηριο,,, καλη υπομονη κ ευχομαι μια θετικη χωριακη.:D

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την εμβρυομεταφορα και δυτυχως απο 2η ημερα αρχισα να ζοριζομαι ενω ειχα παρει και φαρμακα μεχρι και γλυκερινη και γαλα μαγνησιας..... σημερα 4η μερα καλυτερα αλλα τι να το κανω πια! τι να πω τωρα ο,τι θελει ο Θεος ας γινει :cry: οταν ειχα πει στο κεντρο οτι εχω μεγαλο προβλημα με την τουαλετα μου ειπαν να μην ανησυχω τοσο.. μακαρι να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την εμβρυομεταφορα και δυτυχως απο 2η ημερα αρχισα να ζοριζομαι ενω ειχα παρει και φαρμακα μεχρι και γλυκερινη και γαλα μαγνησιας..... σημερα 4η μερα καλυτερα αλλα τι να το κανω πια! τι να πω τωρα ο,τι θελει ο Θεος ας γινει :cry: οταν ειχα πει στο κεντρο οτι εχω μεγαλο προβλημα με την τουαλετα μου ειπαν να μην ανησυχω τοσο.. μακαρι να πανε ολα καλα...

 

Με το καλο κοριτσι μου! Ελπιζω κι ευχομαι να πανε ολα καλα! Μην τρελαινεσαι κι αν δεν πας μια μερα τουαλετα..εσυ συνεχισε αυτα που κανεις,βαζε που και που και κανενα υποθετο γλυκερινης και θα δεις θα φτιαξει ολο αυτο σιγα-σιγα...θελει χρονο ο οργανισμος σου να συνηθισει!😊

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα, είμαι στην 5η εβδομάδα μετά απο εξωσωματική. Υποφέρω απο δυσκοιλιότητα. Το γάλα μαγνησίας το παίρνω με το ζόρι γιατί μου προκαλεί αναγούλες και ανακατοσούρες. Και πάλι καταλύγω σε υπόθετο γλυκερίνης όπου έχει καποιο αποτέλεσμα, αλλά κάνω ώρες να συνέλθω από το ρίγος που με πιάνει. Πάω μία φορά ανά 4 μέρες μόνο με αυτόν τον τρόπο. Τελειταία έκλεγα στην τουαλέτα, φοβόμουν μην γίνει κάτι στο μπεμπέ μου από το σφίξιμο. Το κακό είναι οτι έχω πρόβλημα με τα περισσότερα λαχανικά, μου κάνω απίστευτα αέρια. Μπορεί κάποιο κοριτσάκι να βοηθήσει; Κάτι άλλο ασφαλές πέρα από διατροφή-γάλα μαγνησίας-υπόθετα;

Ευχαιστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυο υποθετα γλυκερινης συστηματικα καθε πρωι,λιναροσπορος ,σποροι chia,τρια ακτινιδια κ hi fiber τρεις κουταλιες την ημερα.θα βοηθηθεις αν τα κανεις συστηματικα.

Link to comment
Share on other sites

δυο υποθετα γλυκερινης συστηματικα καθε πρωι,λιναροσπορος ,σποροι chia,τρια ακτινιδια κ hi fiber τρεις κουταλιες την ημερα.θα βοηθηθεις αν τα κανεις συστηματικα.

 

Μαγιοπούλσα μου, ευχαριστώ για την απάντηση, σπόροι chia και hi fiber τα βρίσκω στα Super Market?

Link to comment
Share on other sites

τους σπορους τους βρισκεις σε καταστημα με προιοντα υγιεινης διατροφης η βιολογικα κ το hi fiber στο φαρμακειο.θα το παραγγειλεις μαλλον.ειναι ακριβο αλλα ειναι τεραστιο το μπουκαλι

Link to comment
Share on other sites

τους σπορους τους βρισκεις σε καταστημα με προιοντα υγιεινης διατροφης η βιολογικα κ το hi fiber στο φαρμακειο.θα το παραγγειλεις μαλλον.ειναι ακριβο αλλα ειναι τεραστιο το μπουκαλι

 

Σ'ευχαριστώ Μαγιοπούλα, θα τα δοκιμάσω και θα σου πω! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...