Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νίκος Παπανικολάου-Θεσσαλονίκη


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία τοκετού με τον συγκεκριμένο γιατρό (ή έστω τον έχει γυναικολόγο) , για να μας πει τις εντυπώσεις της. Έψαξα και εδώ αλλά και γενικότερα αλλά δεν βρήκα κάποιο σχόλιο...

 

Ευχαριστώ!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία τοκετού με τον συγκεκριμένο γιατρό (ή έστω τον έχει γυναικολόγο) , για να μας πει τις εντυπώσεις της. Έψαξα και εδώ αλλά και γενικότερα αλλά δεν βρήκα κάποιο σχόλιο...

 

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, δικός μου άνθρωπος γέννησε με το συγκεκριμένο ιατρό. Στην πορεία της κύησης μπόρεσα να διαπιστώσω πόσο γλυκός - ήρεμος - σωστός στη δουλειά του είναι. Πάντα γελαστός και ευχάριστος. Ανηδιοτελής και εργατικός. Πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, ο κ.Παπανικολάου είναι ο γιατρός που παρακολουθεί την εγκυμοσύνη μου! Είμαι στον 5ο μήνα και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένη!! Έχει γνώσεις που συνεχώς εμπλουτίζει και ποτέ δεν θα σου πει κάτι χωρίς να αναφέρει πηγή!! Ήταν χρόνια στην Αγγλία και δεν έχει καμία σχέση με τους εδώ γυναικολόγους και τις νοοτροπίες τους!! Είναι υπερ του φυσιολογικού τοκετού, σου φέρεται σαν να είσαι έγκυος κι όχι άρρωστη και είναι διαθέσιμος όποτε τον χρειαστείς!! Δεν σε φορτώνει φάρμακα πράγμα σημαντικό για μένα... Μέχρι στιγμής δηλώνω "θαυμάστρια" του!! ...κι ελπίζω να συνεχίσω να είμαι και μετά την γέννα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται,αλλά μηπως μπορείτε να μου πείτε πόσο περίπου παίρνει για φυσιολογικό τοκετό; Στον προηγούμενο πλήρωσα 2000 ευρώ (και 80 ευρώ σε κάθε επίσκεψη)και δεν μπορώ να πληρώσω ξανά τα ίδια με τα νέα οικονομικά δεδομένα... Οπότε ψάχνω άλλο μαιευτήρα!Έχω ακούσει πολλά καλά για τον κ.Παπανικολάου,αλλά αν δεν τον σηκώνει η τσέπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειμαι στην 26η εβδομάδα και θα αλλάξω γυναικολόγο επειδη ειχα κάποια θέματα με τον προηγούμενο.Έκλεισα ραντεβού με τον κ Παπανικολάου που εχει ιατρείο στην Καλαμαριά.Πόσες γνωρίζεται κάτι σχετικό με τον συγκεκριμένο γιατρό?θα με βοηθούσατε πολύ.Με μια πρώτη επαφη που ειχα μαζί του μου φάνηκε πολυ καλός.Αλλά πάντα προτιμώ την προσωπική εμπειρία της κάθε κοπέλας.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα ειμαι στην 26η εβδομάδα και θα αλλάξω γυναικολόγο επειδη ειχα κάποια θέματα με τον προηγούμενο.Έκλεισα ραντεβού με τον κ Παπανικολάου που εχει ιατρείο στην Καλαμαριά.Πόσες γνωρίζεται κάτι σχετικό με τον συγκεκριμένο γιατρό?θα με βοηθούσατε πολύ.Με μια πρώτη επαφη που ειχα μαζί του μου φάνηκε πολυ καλός.Αλλά πάντα προτιμώ την προσωπική εμπειρία της κάθε κοπέλας.

 

Ευχαριστω

Μηπως εννοεις τον Αλεξη Παπανικολαου? Ηταν ο γιατρος μου στην πρωτη εγκυμοσυνη...Αν μιλας γι αυτον θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται,αλλά μηπως μπορείτε να μου πείτε πόσο περίπου παίρνει για φυσιολογικό τοκετό; Στον προηγούμενο πλήρωσα 2000 ευρώ (και 80 ευρώ σε κάθε επίσκεψη)και δεν μπορώ να πληρώσω ξανά τα ίδια με τα νέα οικονομικά δεδομένα... Οπότε ψάχνω άλλο μαιευτήρα!Έχω ακούσει πολλά καλά για τον κ.Παπανικολάου,αλλά αν δεν τον σηκώνει η τσέπη...

 

Δεν ξέρω ακόμα τιμή για την γέννα γιατί απλά δεν έχω σκεφτεί να ρωτήσω... Πάντως η επίσκεψη είναι 50 ευρώ και πάντα με απόδειξη!! Μόλις μάθω τιμές θα σε ενημερώσω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτος που ειναι ο γιος του Παπανικολαου που επινοησε το τεστ Παπ? Αν ναι εχει κανει μια γνωστη μου μ αυτον VBAC και ειναι ο μονος στη Θεσσαλονικη που αναλαμβανει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Melag, είχα ρωτήσει κι εγώ σε άλλο θέμα, αλλά δεν πήρα τις πληροφορίες που ήθελα. 'Οταν πας πές μας τις εντυπώσεις σου! Τα καλύτερα σου εύχομαι!

Franklin, δεν αναλαμβάνει μόνο αυτός vbac, αναλαμβάνουν σίγουρα και ο Μαμόπουλος και η Μπουζάκη και ίσως κι άλλοι αλλά δεν γνωρίζω σίγουρα.

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!

Σήμερα είχα το ραντεβού με τον κ Παπανικολάου.Οι εντυπώσεις ειναι πάρα πολυ θετικές.Διακρίνω ενα διαφορετικό τρόπο σκέψης και επεξήγησης των πραγμάτων σε σύγκριση με προηγούμενους γυναικολόγους που εχω δεί.

Υπεραναλυτικός σε όλα που θεωρώ μεγάλο προσόν όταν έχεις να κάνεις με ενα αγχωτικό άτομο σαν και εμένα.Γενικά όλα πολύ πολύ καλα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ πήγα σήμερα ήταν πολύ καλός και με ηρέμησε επίσης και τον υπέρηχο περίμενε να ετοιμαστώ και μου έδωσε σεντόνι και μετά μπήκε.... Αποφάσισα να συνεχίσω με αυτόν μου αρέσει που είναι εκεί να σου λύσει όλες τις απορίες σου και σου κάνει ένα πλάνο το τι θα ακολουθήσει..... και όντως απόδειξη χωρίς να ζητηθεί!!!! τωρα για το πόσα παίρνει στη γέννα δεν ξέρω αλλά θα μάθω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε θέματα υπογονιμότητας έχει εμπειρία?

 

Δεν γνωρίζω να σου πω την αλήθεια...αλλα μπορείς να ρωτήσεις τον ίδιο αν εχεις φέισ σε αυτη την ομάδα http://www.facebook.com/groups/298212933529756/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όποια επιλέξει τον κ Παπανικολάου θα κάνει το πιο σωστό πράγμα για την ίδια και το μωρό (εαν πρόκειται για εγκυμοσύνη).Γεννήσαμε μαζί πριν 2 μήνες περίπου , άψογος ιατρός , πολύ χαλαρός και άνετος άνθρωπος, θα σας βοηθήσει και για το παραμικρό θεματάκι που σας απασχολεί και θα ενορχηστρώσει άψογα τον τοκετό σας!!Το birth plan που συμπληρώνετε πραγματοποιείται κατά γράμμα εφόσον όλα πάνε καλά και δεν υπάρξουν επιπλοκές.Να φανταστείτε και για το πιο ηλιθιο θέμα που με ενοχλούσε ασχολήθηκε, ηθελαν οι μαίες να μου ξεβαψουν τα νυχια και δεν της άφησε!!Βλακίες πραγματα είχα τον πόνο μου τα νύχια σκεφτόμουν αλλα αφού ήταν για μένα σημαντικό και με έκανε να νοιώσω καλύτερα επενέβει και λύθηκε το θέμα.Θέλω να πω ότι ότι και αν συμβαίνει θα κάνει το καλύτερο για να σας βοηθίσει να περάσετε όσο πιο ήρεμα και ομορφα τον τοκετό και την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

το θέμα κλειδώνεται προσωρινά μέχρι να αναρτηθεί σχετική ανακοίνωση που θα αναφέρεται στα δεδομένα που αναφέρθηκαν και να δοθούν κάρτες ειδοποίησης κανόνων όπου αυτό είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα αυτό είχαν δημοσιευτεί μηνύματα απο διάφορα μέλη για τον συγκεκριμένο γιατρό.

Χρειάστηκε κάποιοι σύνδεσμοι (και δημοσιεύσεις που τους περιείχαν) να απομακρυνθούν για λόγους διαφήμισης ή δυσφήμισης ή εν μέρει λανθασμένης είδησης.

 

Στους συνδέσμους υπήρχε αναφορά σε δημοσιεύσεις ξένων μέσων ενημέρωσης σχετικά με περιστατικό ασθενούς του γιατρού αυτού όπως και σχετικά με την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος στην Αγγλία.

 

Μετά απο έρευνα που πραγματοποιήσαμε

παρατηρήσαμε ότι το σωστό άρθρο είναι το εξής

http://www.bbc.co.uk/news/health-22122720

 

-ότι άλλοι σύνδεσμοι στα αγγλικά όπως και συγκεκριμένα όσα άρθρα/κείμενα υπάρχουν στα Ελληνικά, έχουν μεταδώσει με λανθασμένο τρόπο μέρη της είδησης/ ή περιέχουν κρίση/χαρακτηρισμούς και για αυτό το λόγο χρειάστηκε να απομακρυνθούν.

 

Απο τα στοιχεία του Ιατρικού Συλλόγου του Ηνωμένου Βασιλείου προκύπτει ότι όντως πραγματοποιήθηκε διαγραφή του συγκεκριμένου γιατρού με επώνυμο Nikolaos Papanikolaou Reference number

6058166,

τον Μάιο του 2013

 

Τα πρακτικά της απόφασης του Ιατρικού Συλλόγου του Ηνωμένου Βασιλείου http://www.gmc-uk.org/doctors/register/LRMP.asp τον Απρίλιο του 2013, όπου και αποφασίστηκε η διαγραφή του, είναι αναρτημένα εδώ:

http://webcache.gmc-uk.org/minutesfiles/Minutes%20PUBLISHABLE%206058166%20April%202013.doc

στα οποία περιγράφεται αναλυτικά η κάθε κατηγορία και απόφαση.

Απόσπασμα:

"The Panel considers that Dr Papanikolaouʼs repeated failures, which fell seriously below the standard expected and included a failure to seek assistance from senior colleagues, demonstrated a reckless disregard for patient safety. His conduct caused serious harm to patients and there is a continuing risk to patient safety."

 

Ο λόγος που αναρτούμε αυτή την ανακοίνωση είναι έτσι ώστε να μην υπάρξουν νέες δημοσιεύσεις που να αναδημοσιεύουν ξανά

άρθρα τα οποία δεν παρουσιάζουν τα γεγονότα με δημοσιογραφικό τρόπο (ουδέτερα).

 

 

Παρακαλούμε τα μέλη να ακολουθούν τους κανονισμούς του φόρουμ.

Λογαριασμοί μελών που έχουν δημιουργηθεί είτε για την διαφήμιση είτε για την δυσφήμιση κάποιας επωνυμίας/φυσικού η νομικού προσώπου, απενεργοποιούνται χωρίς προηγούμενη προειδοποίηση καθώς η χρήση του φόρουμ δεν επιτρέπεται να γίνεται για τέτοιους λόγους.

Επιτρέπεται η αναμετάδοση δεδομένων τα οποία είναι αληθή, δεν επιτρέπεται όμως η κρίση ή ο χαρακτηρισμός ή η αναμετάδοση κειμένων με αυτά τα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...