Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Hpv, ινομυώματα, γιατρός & εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα τη βοήθεια σας. Είμαι 30 ετών και πριν 2 μήνες σε test ΠΑΠ ρουτίνας βρέθηκε αλλοίωση στον τράχηλο από hpv,(μάλλον cin1) καθώς και δυο ινομυώματα.(το ένα το γνώριζα, πριν 1 χρόνο το βρήκαμε και από 1,5cm έγινε 3, και εμφανίστηκε και δεύτερο 1,2cm).

Πρώτη φορά που βρήκαμε hpv-δεν το πίστευα γιατί πάντα ήμουν προσεκτική, και δεν σας κρύβω ότι έχω αγχωθεί υπερβολικά και για εμένα αλλά και για τον σύντροφο.Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η εξής: έκανα κολποσκόπηση και η γιατρός μου είπε ότι δεν κάνουμε κάτι άλλο αλλά το παρακολουθούμε ανά 3μηνο, καθώς επίσης με έβαλε σε διαδικασία να αγχώνομαι για τα ινομυώματα,πως θα πρέπει να βγουν άμεσα. Θέλησα να πάρω δεύτερη γνώμη και πήγα μέσω μιας γνωστής στον Άγιο Σάββα. Εκεί ο γιατρός, μόνο που δε φώναζε γιατί δεν έκανα βιοψία, μου την έκανε επιτόπου με άθλια συμπεριφορά και συνθήκες, με έστειλε να κάνω υπέρηχο για τα ινομυώματα και τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της βιοψίας για να πάρω τη γνώμη του στο πως πρέπει να προχωρήσω.Φυσικά δεν συνεχίζω σε αυτόν το γιατρό,θα ακούσω την άποψή του μόνο... κι εδώ είναι ένα κομμάτι στο οποίο θέλω τη βοήθειά σας,αν μπορείτε να συστήσετε κάποιον-α με ανθρώπινη συμπεριφορά πάνω απ όλα, επαγγελματία και καλό...Μένω βόρεια προάστια, έκανα και έναν έλεγχο στο σχετικό θέμα, αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.

Το δεύτερο πράγμα που θέλω να ρωτήσω είναι αν από την εμπειρία σας, θα έχω πρόβλημα σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη.Είμαι ήδη σε σχεδόν 4 χρόνια σχέση και το προχωράμε, οπότε θέλω να ακούσω τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα τη βοήθεια σας. Είμαι 30 ετών και πριν 2 μήνες σε test ΠΑΠ ρουτίνας βρέθηκε αλλοίωση στον τράχηλο από hpv,(μάλλον cin1) καθώς και δυο ινομυώματα.(το ένα το γνώριζα, πριν 1 χρόνο το βρήκαμε και από 1,5cm έγινε 3, και εμφανίστηκε και δεύτερο 1,2cm).

Πρώτη φορά που βρήκαμε hpv-δεν το πίστευα γιατί πάντα ήμουν προσεκτική, και δεν σας κρύβω ότι έχω αγχωθεί υπερβολικά και για εμένα αλλά και για τον σύντροφο.Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η εξής: έκανα κολποσκόπηση και η γιατρός μου είπε ότι δεν κάνουμε κάτι άλλο αλλά το παρακολουθούμε ανά 3μηνο, καθώς επίσης με έβαλε σε διαδικασία να αγχώνομαι για τα ινομυώματα,πως θα πρέπει να βγουν άμεσα. Θέλησα να πάρω δεύτερη γνώμη και πήγα μέσω μιας γνωστής στον Άγιο Σάββα. Εκεί ο γιατρός, μόνο που δε φώναζε γιατί δεν έκανα βιοψία, μου την έκανε επιτόπου με άθλια συμπεριφορά και συνθήκες, με έστειλε να κάνω υπέρηχο για τα ινομυώματα και τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της βιοψίας για να πάρω τη γνώμη του στο πως πρέπει να προχωρήσω.Φυσικά δεν συνεχίζω σε αυτόν το γιατρό,θα ακούσω την άποψή του μόνο... κι εδώ είναι ένα κομμάτι στο οποίο θέλω τη βοήθειά σας,αν μπορείτε να συστήσετε κάποιον-α με ανθρώπινη συμπεριφορά πάνω απ όλα, επαγγελματία και καλό...Μένω βόρεια προάστια, έκανα και έναν έλεγχο στο σχετικό θέμα, αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.

Το δεύτερο πράγμα που θέλω να ρωτήσω είναι αν από την εμπειρία σας, θα έχω πρόβλημα σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη.Είμαι ήδη σε σχεδόν 4 χρόνια σχέση και το προχωράμε, οπότε θέλω να ακούσω τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!

Εμεινα εγκυος εχοντας ηδη 7 ινομυωματα,διχως να το ξερω κ ταλαιπωρηθηκα οσο δεν πηγαινε αλλο.Αυτα εχουν την ταση κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης να διπλασιαζονται κ να προκαλουν διαφορα βεβαια παιζει ρολο κ σε ποια θεση βρισκονται.Ξερω κοπελες που ενω ειχαν κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν επαθαν κατι.Βρες εναν καλο γιατρο κ δειξτου εμπιστοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να σου προτείνω τον γιατρό μου, τον Νικόλαο Στρατάκη, έχει γραφείο στην Νέα Ερυθραία. Βέβαια είναι αρκετά ακριβός αλλά επαγγελματίας και με εξαιρετική συμπεριφορά, δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον και είναι πολύ επεξηγηματικός και ανθρώπινος. 'Εχω 2 ινομυώματα 2 και 3 εκατοστών, που τα παρακολουθούμε χρόνια τώρα, ποτέ δεν μου είπε να τα βγάλουμε (επειδή είναι εξωτερικά βέβαια), μόνο την τελευταία φορά πριν μείνω έγκυος μου είπε ΑΝ θέλω και επειδή είναι πολύ απλή επέμβαση (πάλι επειδή είναι εξωτερικά) να τα βγάλουμε, αλλά όχι ότι θα δυσκολέψουν την εγκυμοσύνη. Εγώ δεν θέλησα. Στην εγκυμοσύνη γίνανε σχεδον 10 εκατοστά αλλά δεν με ενόχλησαν ποτέ και γέννησα φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, έκανα και ένα καλό ψάξιμο στα θέματα και βρήκα κάποιους γιατρούς, θα ανοίξω θέμα για μια σύγκριση εκεί για να είμαι σωστή!

Όσον αφορά το hpv γνωρίζετε αν δημιουργεί προβλήματα σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!

Χρειάζομαι τα φώτα σας. Μετά από χρόνια απλών ετήσιων τυπικών εξετάσεων με μια γυναικολόγο που δεν λες ότι σε εμπνέει και πολύ-απλά βολεύει οικονομικά αλλά και η περιοχή, ανακαλύψαμε πρόσφατα σε test ΠΑΠ ρουτίνας αλλοίωση στον τράχηλο από hpv,(μάλλον cin1) καθώς και δυο ινομυώματα.(το ένα το γνώριζα, πριν 1 χρόνο το βρήκαμε και από 1,5cm έγινε 3, και εμφανίστηκε και δεύτερο 1,2cm).

Η γιατρός μετά την κολποσκόπηση μου είπε ότι δεν κάνουμε κάτι άλλο παρά να το παρακολουθούμε ανά 3μηνο, καθώς επίσης με έβαλε σε διαδικασία να αγχώνομαι για τα ινομυώματα,πως θα πρέπει να βγουν άμεσα (μετά την επόμενη περίοδο-ΤΟΣΟ άμεσα).Θέλησα να πάρω δεύτερη γνώμη πριν προχωρήσω σε επέμβαση με κλειστά μάτια και πήγα μέσω μιας γνωστής στον Άγιο Σάββα. Εκεί ο γιατρός,μόνο που δε φώναζε γιατί δεν έκανα βιοψία, μου την έκανε επιτόπου με άθλια συμπεριφορά και συνθήκες, με έστειλε να κάνω υπέρηχο για τα ινομυώματα και τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της βιοψίας για να πάρω τη γνώμη του στο πως πρέπει να προχωρήσω.Φυσικά δεν συνεχίζω σε αυτόν το γιατρό,θα ακούσω την άποψή του μόνο και ψάχνομαι για κάποιον που θα μπορώ να εμπιστευτώ.

Μέσα από αναζήτηση στις απαντήσεις που έχουν δώσει τα μέλη εδώ κατά καιρούς,βρήκα 3 που θα ήθελα να το ψάξω.

Πείτε μου σας παρακαλώ την άποψή σας! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ!

Δεδούλης Ευάγγελος, Αργυράκης Κων/νος ή Παππάς Ασημάκης;;

Συγνώμη για το τεράστιο κείμενο κι ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

Γυναικολόγος Αργυράκης Κωνσταντίνος τη γνώμη σας...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=128897

Ασημάκης Παππάς-γυναικολόγος στο Αττικό

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=91544

καλος γυναικολογος??? (με συγχρονο εξοπλισμο)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=58749

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...