Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παχυσαρκια Ενηλικων, Επεμβασεις, Γιατροι.


Recommended Posts

Καλημερα σας!! ειναι ενα θεμα που απασχολει την οικογενεια μου εδω και καιρο... δεν ειναι για μενα αλλα για την μανουλα μου που αγαπω τοσο πολυ και δεν θελω να την βλεπω να κουραζαται να πονανε τα γονατα κτλ απο τα κιλα... συζηταμε λοιπον κατα καιρους την λυση της επεμβασης..

 

Διαβαζουμε στο ιντερνετ για γιατρους και ανθρωπους που την εχουν κανει... και σημερα με πηρε τηλ. και μου ειπε για καποιον γιατρο στο ΙΑΣΩ τον κ. Γιωργο Σκρεκα ο οποιος κανει μια διαφορετικη μεθοδο που της φανηκε πιο κοντα σ αυτο που θελει... εκλεισα το τηλ. μαζι της και τον πηρα για ραντεβου με οσο θαρρος μπορω να βρω γιατι μαζι μ εκεινη εχω κι εγω τις επιφυλαξεις και τους φοβους μου

 

Ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται κατι για τον συγκεκριμενο γιατρο ή αν εχετε κατι αλλο να προτεινεται απο γιατρους, απο την εμπειρια σας ή καποιου συγγενη σας... θα με βοηθουσε πολυ γιατι γνωριζω πολυ λιγα πραγματα στο συγκεκριμενο θεμα

 

Σας ευχαριστω πολυ

Φανη

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


καλησπερα Theni! Ειμαι καινουριο μελος στη σελιδα -αν & εμπαινα συχνα γιατι με αφορουσε λογω επαγγελματος. Γνωριζω δυο γυναικες οι οποιες εκαναν την επεμβαση "δαχτυλιδι" και εως σημερα(πανε 2χρ.περιπου) αδυνατιζουν και παραμενουν υγιεις!

Μου προτειναν και για την δικη μου μητερα εναν γιατρο στον Πειραια που αρχικα τις εξετασε και επειτα προχωρησαν στην επεμβαση στην κλινικη "Doctor's House". Και οι δυο κυριες ειχαν ιδιωτικη ασφαλεια (η μαμα μου δεν εχει) και θελω & εγω να ερθω σε επαφη μαζι του για την περιπτωση της μητερας μου.

Αν ακομα δεν εχεις καταληξει καπου, μπορω να σου δωσω πληροφοριες για αυτον τον γιατρο!

Καλη επιτυχια

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ριξτε αν θελετε μια ματια εδω www.daktylios.gr/forum

www.netpower.gr/pareaki

 

 

Εγω ειχα βαλει δακτυλιο τον Φεβρουαριο του 2007 σε 8 μηνες εχασα 28 κιλα και εμεια εγκυος,στην εγκυμοσυνη πηρα 7 και εφυγαν αμεσως αλλα για καη μου τυχη γλιστρισε και εκανα αφαιρεση τον Ιανουαριο του 2009

Ειχα σκοπο να το ξαναβαλω αλλα με προλαβε το καινουριο μωρο

Μολις γεννησω θα το ξαναβαλω

4

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Ηλιαννα & Anti μπορειτε να δωσετε περισσοτερες πληροφοριες? ( ποιος γιατρος, ποια η διαδικασια, κοστος, ιδ. ή οχι ασφαλεια κτλ)

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον εγω το εκανα με ικα σε ιδιωτικο νοσοκομειο.στοιχησε 10,000ευρω,εγω εδωσα 5,000

κ τα υπολοιπα το ικα.

το χειρουργειο πολυ ευκολο,πηγαν ολα πολυ καλα,δειαρκεια μολις 2 ωρες.

μπηκα πεμπτη 11 στο νοσοκομειο κ την επομενη παρασκευη στις 12 εφυγα,το εκανα λαμπαροσκοπικα,3 μικρεσ τομες σε μεγεθος κουμποτρυπας.οποιος θελει κιαλλες πληροφοριες ας ρωτησει επειδη δεν μου ερχετε κατ αλλο.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο στην Κρητη δωρεαν με τη συμμετοχη του ΤΕΒΕ(ασχετο αν μου ζητησαν φακελακι 2500 αλλα δεν πηραν φραγκο)

 

Αντι πολλα τα βρισκω τα χρηματα

Εγω συζητουσα πριν 1 μηνα με γιατρο στο DoctorsHospital και μου ειπε χωρις συμμετοχη του ταμειου(δεν καλυπτει 2η φορα),ολα απο τη ντσεπη μου δηλαδη θα πανε 5500

 

vasso αν θελεις λεπτομεριες για γιατρο στηνΑθηνα στειλε ΠΜ:wink:

4

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο στην Κρητη δωρεαν με τη συμμετοχη του ΤΕΒΕ(ασχετο αν μου ζητησαν φακελακι 2500 αλλα δεν πηραν φραγκο)

Αντι πολλα τα βρισκω τα χρηματα

Εγω συζητουσα πριν 1 μηνα με γιατρο στο DoctorsHospital και μου ειπε χωρις συμμετοχη του ταμειου(δεν καλυπτει 2η φορα),ολα απο τη ντσεπη μου δηλαδη θα πανε 5500

vasso αν θελεις λεπτομεριες για γιατρο στηνΑθηνα στειλε ΠΜ:wink:

Καλημερα κοριτσια !

Βρε anti μου και εμενα πολλα μου φαινονται αλλα στην Ελλαδιτσα ολα γινονται:o

Ηλιαννα κ μενα 2 γνωστες μου στο Doctor's House..hospital καπως ετσι, εκει χειρουργηθηκαν με τον γιατρο τους που εχει ιατρειο στον Πειραια αλλα σιγουρα εχουν ιδ.ασφαλεια. Η μαμα μου δεν εχει...

Αληθεια, το ρισκαρες ενω σου ζητησαν να μην τους δωσεις?????? Δεν φοβηθηκες για σενα? 'Η τα περιμεναν οταν θα εφευγες να τους τα δωσεις?:P και απογοητευτηκαν?

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ...Αυτό το θέμα το σκέφτομαι και εγώ τώρα τελευταία πολύ συχνά....δεν αφορά εμένα αλλά πρόσωπο του πολύ στενού μου οικογενειακού περιβάλλοντος (γυναίκα). Είναι περίπου 140 κιλά και ενώ στο παρελθόν με τη βοήθεια διαιτολόγου είχε χάσει 30, κατόπιν στην 2η εγκυμοσύνη τα ξαναπήρε...και προσθεσε και άλλα σε αυτά. Τώρα, δηλώνει πολύ κουρασμένη ώστε να κάνει δίαιτα...δεν μπορεί λέει με τίποτα...αλλά ταυτόχρονα δεν μπορεί και το βάρος της..καθώς έχει 2 μικρά παιδακια και είναι συνέχεια στο τρέξιμο. Αυτό που εμένα με προβληματίζει είναι το γεγονός πως έχει ήδη κάνει 2 καισαρικές και δεν ξέρω αν βάζοντας δαχτύλιο θα έχει τυχών επιπτώσεις σε μια τρίτη ενδεχόμενη εγκυμοσύνη! Επίσης, η επέμβαση γίνεται με λαμπαροσκόπηση αν κατάλαβα καλά; Κάτι που έχω ακούσει πως υπάρχει μία "βαλβίδα" για ρύθμιση του δακτυλίου...ισχύει; Φαίνεται εξωτερικά; (συγνώμη αν είναι ανόητη η ερώτηση..) Επίσης, δεν υπάρχουν κίνδυνοι έτσι; Αναφερόμενη σε άτομα που έχουν προβεί σε μια τέτοια "επέμβαση" θα ήθελα να ρωτήσω για την εμπειρία τους....τι συναίβει; Ξαφνικά σταμάτησαν να πεινούν; Η επέμβαση γίνεται με ολική νάρκωση;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ...Αυτό το θέμα το σκέφτομαι και εγώ τώρα τελευταία πολύ συχνά....δεν αφορά εμένα αλλά πρόσωπο του πολύ στενού μου οικογενειακού περιβάλλοντος (γυναίκα). Είναι περίπου 140 κιλά και ενώ στο παρελθόν με τη βοήθεια διαιτολόγου είχε χάσει 30, κατόπιν στην 2η εγκυμοσύνη τα ξαναπήρε...και προσθεσε και άλλα σε αυτά. Τώρα, δηλώνει πολύ κουρασμένη ώστε να κάνει δίαιτα...δεν μπορεί λέει με τίποτα...αλλά ταυτόχρονα δεν μπορεί και το βάρος της..καθώς έχει 2 μικρά παιδακια και είναι συνέχεια στο τρέξιμο. Αυτό που εμένα με προβληματίζει είναι το γεγονός πως έχει ήδη κάνει 2 καισαρικές και δεν ξέρω αν βάζοντας δαχτύλιο θα έχει τυχών επιπτώσεις σε μια τρίτη ενδεχόμενη εγκυμοσύνη! Επίσης, η επέμβαση γίνεται με λαμπαροσκόπηση αν κατάλαβα καλά; Κάτι που έχω ακούσει πως υπάρχει μία "βαλβίδα" για ρύθμιση του δακτυλίου...ισχύει; Φαίνεται εξωτερικά; (συγνώμη αν είναι ανόητη η ερώτηση..) Επίσης, δεν υπάρχουν κίνδυνοι έτσι; Αναφερόμενη σε άτομα που έχουν προβεί σε μια τέτοια "επέμβαση" θα ήθελα να ρωτήσω για την εμπειρία τους....τι συναίβει; Ξαφνικά σταμάτησαν να πεινούν; Η επέμβαση γίνεται με ολική νάρκωση;

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

οντως υπαρχει η βαλβιδα,δεν ποναει,δεν φαινετε απολυτος τιποτα,εγω ειμαι πολυ μικρη σε ηλικι 23 κ δεν θα υπαρχει προβλημα στην εγκυμωσυνη

σταματας να πεινας πολυ απλα,εχεις απλα λυγουρες,αυτο πρεπει να καταπολεμησεις το μυαλο.

με ολικη ναρκωση ναι,σε πληροφορω πως ημουν πολυ καλα μετα,μετα απο 3 ωρες σηκωθηκα κ εκανα βολτες φαντασου.......κ το πρωι εφυγα ηρθα σπιτακι μου κ αυτο ηταν

τοσο απλο ουτε εγω δεν το περιμενα,κ φαντασου ημουν κ ψυχολογικα χαλια αφου εβγενα απο ενα αποτυχημενο αραβωνα σιγα-σιγα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια πολλα ναι οντως τα χρηματα,αλλα εγω χειρουργηθηκα στο ιασω τζενεραλ,ιδιωτικο ακριβο νοσοκομειο,μονο απο εκεινον τον γιατρο εμεινα ευχαριστημενη κ οντως ηταν ο πιο ακριβως απο αλλους,αλλα δεν το σκεφτηκα το θεμα με τα χρηματα ουτε στιγμη πειδη ειχα δτα σει πλεον σε σημειο που δεν μπορουσα να κανω πισω κ ηταν η μοναδικη ευκαιρια σωτηριας μου.....

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, το ρισκαρες ενω σου ζητησαν να μην τους δωσεις?????? Δεν φοβηθηκες για σενα? 'Η τα περιμεναν οταν θα εφευγες να τους τα δωσεις?:P και απογοητευτηκαν?

 

Αυτος ο,να μην τον πω γιατρος,να τον πω γαιδαρος παραμονη του χειρουργειου μου ζητησε 2500

Λεω εγω θα παω αυριο,τι στο καλο πρωι πρωι θα περιμενει;;

Αυτος το καταλαβε μαλλον οτι δεν θα παρει φραγκο και δεν ηρθε ουτε μια στιγμη να με δει μετα την επεμβαση,ουτε οδηγιες ουτε τιποτα

Ας ειναι καλα τα μελη του Daktylios.gr που μου σταθηκαν

Το θεμα ειναι οτι δεν ειχα μετα υποστηριξη(σφιξιμο,οδηγιες)

Και με το γλιστριμα πηγα στην Αθηνα στο DoctorsHospital κι εκει θα ξαναπαω οταν θα το βαλω και παλι

 

Αυτό που εμένα με προβληματίζει είναι το γεγονός πως έχει ήδη κάνει 2 καισαρικές και δεν ξέρω αν βάζοντας δαχτύλιο θα έχει τυχών επιπτώσεις σε μια τρίτη ενδεχόμενη εγκυμοσύνη! Επίσης, η επέμβαση γίνεται με λαμπαροσκόπηση αν κατάλαβα καλά; Κάτι που έχω ακούσει πως υπάρχει μία "βαλβίδα" για ρύθμιση του δακτυλίου...ισχύει; Φαίνεται εξωτερικά; (συγνώμη αν είναι ανόητη η ερώτηση..) Επίσης, δεν υπάρχουν κίνδυνοι έτσι; Αναφερόμενη σε άτομα που έχουν προβεί σε μια τέτοια "επέμβαση" θα ήθελα να ρωτήσω για την εμπειρία τους....τι συναίβει; Ξαφνικά σταμάτησαν να πεινούν; Η επέμβαση γίνεται με ολική νάρκωση;

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

H επεμβαση γινεται με ολικη ναρκωση λαπαροσκοπηκα,εγω εχω 5 μικρες τομες

Η βαλβιδα,οπως ειπε και η Αντι,ειναι εσωτερικα σαν ενα κερμα 20λεπτο και οταν χαθουν καποια κιλα ειναι ευκολο να την ψιλαφησεις,απο εκει γινεται η ρυθμιση με συριγγα βαζει ή βγαζει φυσιολογικο ορο ωστε να χαλαρωσει ή να σφιξει ο δακτυλιος

Εγω την πατησα στην τριτη γεννα,τοτε μαλλον μετακινηθηκε και δεν το καταλαβα αμεσως ετσι ξεκινησαν εμετοι και στη συνεχεια ηρθε το γλιστριμα και η αφαιρεση του δακτυλιου

 

Το μονο που πρπει να ξερει οποιος κανει τετοια επεμβαση ειναι οτι θα πρεπει να αλλαξει πολλα πραγματα απο τη διατροφη του

Οχι αναψυκτικα,οχι παγωτα,οχι milkshake,να τρωει αργα και πολλα αλλα

 

Ψαξε το περισσοτερο και καλη επιτυχια

4

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που πρπει να ξερει οποιος κανει τετοια επεμβαση ειναι οτι θα πρεπει να αλλαξει πολλα πραγματα απο τη διατροφη του

Οχι αναψυκτικα,οχι παγωτα,οχι milkshake,να τρωει αργα και πολλα αλλα

 

Πραγματα δηλαδη που αν εφαρμοσει καποιος (χωρις παθογονο παχυσαρκια) απο μονα τους, πιθανως θα χασει 10+ κιλα σε ενα τριμηνο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!! ειναι ενα θεμα που απασχολει την οικογενεια μου εδω και καιρο... δεν ειναι για μενα αλλα για την μανουλα μου που αγαπω τοσο πολυ και δεν θελω να την βλεπω να κουραζαται να πονανε τα γονατα κτλ απο τα κιλα... συζηταμε λοιπον κατα καιρους την λυση της επεμβασης..

 

Διαβαζουμε στο ιντερνετ για γιατρους και ανθρωπους που την εχουν κανει... και σημερα με πηρε τηλ. και μου ειπε για καποιον γιατρο στο ΙΑΣΩ τον κ. Γιωργο Σκρεκα ο οποιος κανει μια διαφορετικη μεθοδο που της φανηκε πιο κοντα σ αυτο που θελει... εκλεισα το τηλ. μαζι της και τον πηρα για ραντεβου με οσο θαρρος μπορω να βρω γιατι μαζι μ εκεινη εχω κι εγω τις επιφυλαξεις και τους φοβους μου

 

Ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται κατι για τον συγκεκριμενο γιατρο ή αν εχετε κατι αλλο να προτεινεται απο γιατρους, απο την εμπειρια σας ή καποιου συγγενη σας... θα με βοηθουσε πολυ γιατι γνωριζω πολυ λιγα πραγματα στο συγκεκριμενο θεμα

 

Σας ευχαριστω πολυ

Φανη

 

Ξέρω, από άτομο του φιλικού περιβάλλοντος, που έχει κάνει δακτύλιο, ότι κορυφή στο θέμα θεωρείται ο επίκουρος καθηγητής στο Ιπποκράτειο Αθηνών, Ευάγγελος Μενενάκος. Χειρουργεί και στο Ευγενίδειο και σε άλλα ιδιωτικά. Απ' ότι έχω ακούσει, ο άνθρωπος ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του και στέκεται δίπλα στον ασθενή του πάρα πολύ.

Το site του είναι http://www.obesity-surgery.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι θεμα πιάσατε τώρα...Μεγάλη πληγή...Εγώ κορίτσια έκανα δακτύλιο αλλά απέτυχε, είναι πολύ μεγάλη και επώδυνη ιστορία...

Εν συντομία την πρώτη φορά μετά από ένα χρόνο και αφού είχα χάσει 20 κιλά και ήμουν ευτυχισμένη γιατί για πρώτη φορά στη ζωή μου δεν πεινούσα,κύλησε από μια πολύ άσχημη (η χειρότερη στη ζωή μου)γαστρεντερίτιδα, δεν το καταλάβαμε εγκαίρως,έπαθα απόφραξη στομάχου, έμεινα μέρες στο νοσοκομείο με σωληνάκια από τη μύτη στο στομάχι, ορούς και ιστορίες και μετά χειρουργήθηκα και τον ξαναβάλα, με δική μου απαίτηση πάντα.

Είπα ότι τη γλίτωσα αλλά μετά προέκυψε τόσο σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα με θέμα υγείας στον άντρα μου, που κόντεψα να τρελαθώ και τότε άρχισε το μαρτύριο με το στομάχι μου.Ξαφνικά το στομάχι μου δεν δεχόταν τίποτα,ότι και να έτρωγα το έβγαζα...Πήρα όλα τα φάρμακα που υπάρχουν για το στομάχι, τίποτα...Στις εξετάσεις όλα καθαρά και εγώ να υποφέρω μέρα και νύχτα...Πείσμωσα,δεν ήθελα με τίποτα να τον βγάλω...Πέρασα 9 μήνες υποσιτιζόμενη, τρεφόμενη ειδικά τους τελευταίους 2 μόνο με ελάχιστη παιδική τροφή σε βαζάκια ή σκόνη κρέμες και ελάχιστο νερό, ελπίζοντας ότι θα περάσει... Έχασα 40 κιλά μεσα στους 6-7 τελευταίους μήνες αλλά το σώμα μου έγινε φρικτό, και έμοιαζα με φάντασμα...

Τελικά ο γιατρός μου τον αφαίρεσε με το ζόρι, γιατί πίστευε ότι είχε αρχίσει να κινδυνεύει πολύ η υγεία μου.... Τα τελευταία νέα ήταν ότι το στομάχι μου έκανε συστροφές στο σημείο που ήταν δεμένο και δε δεχόταν πια ούτε και νερό...Τη μέρα που χειρουργήθηκα με το ζόρι στεκόμουν στο γκισέ της ρεσεψιόν να δώσω τα στοιχεία μου, ένιωθα ότι καταρρέω...

Αμέσως μετά από λίγους μήνες ήρθε η εγκυμοσύνη μου και πήρα τα άπειρα κιλά. Και τώρα 2 χρόνια μετά, ψάχνω ξανά τι θα κάνω...Ο γιατρός μου δε θέλει να μου ξανακάνει δακτύλιο, μην πω ότι δεν θέλει να με χειρουργήσει γενικότερα...Είμαι πολύ ευαίσθητος οργανισμός και δε θέλει απ΄ότι κατάλαβα να 'ξαναμπλέξει' μαζί μου...

Είμαι σε απελπισία γιατί φοβάμαι να κάνω 2ο παιδί με τόσα κιλά και το θέλω απεγνωσμένα και είμαι ήδη σχεδόν 34.

Δε θέλω να κάνω βαριά χειρουργεία, ξέρω όλες τις μεθόδους απέξω και ανακατωτά αλλά ξέρω και τις επιπτώσεις τους στον οργανισμό γιατί το έχω ψάξει πολύ βαθιά. Πριν 1 χρόνο ανακάλυψα την αιτία του κακού, γιατί ήταν τόσο ανεξέλεγκτο το βάρος μου(κάτι που χρόνια έψαχνα να βρω), αλλά τα κιλά είχαν πια επιστρέψει και μάλιστα το σώμα μου μαζί με την εγκυμοσύνη έχει παραμορφωθεί άσχημα...:cry::cry::cry:

Η μόνη λύση που έχω βρει αφορά τον κύριο Σκρέκα και ένα είδος χειρουργείου που κάνει πρωτοποριακά στην Ελλάδα και δεν αφαιρεί κομμάτια στομάχου, ούτε αλλάζει τη φυσιολογική πορεία της πέψης των τροφών.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο εξωτερικό, αλλά μόλις επιστρέψω, πιστεύω ότι σε εκείνον θα απευθυνθώ, έχω ακούσει τα καλύτερα...

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ο καημός μου είναι τεράστιος και το κλάμα που έχω ρίξει ανυπολόγιστο, για να μην πω για το κόστος:-( που ήταν τεράστιο το 2004 στο Ιατρικό Αθηνων, γιατί ούτε έβρισκα άκρη και γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο, ούτε συμμετείχαν τότε τα ταμεία...

Όποια κοπέλα έχει οποιαδήποτε απορία σχετικά με το δακτύλιο ή οποιοδήποτε άλλο χειρουργείο, για οτιδήποτε και οποιαδήποτε λεπτομέρεια, ας με ρωτήσει από εδώ ή με πμ.

Και πάλι συγνώμη για το μεγάλο ποστ...:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ ευχαριστω για τα ποστ και τις εμπειριες που καταθεσατε...

 

η μητερα μου δεν θελει δακτυλιο ... δεν θελει ξενο σωμα .... και εκτος αυτου τα περισοτερα που εχουμε ακουσει γιαυτο ειναι ασχημα σαν της φιλης Πασχαλιτσας... (ελπιζω κοπελα μου να βρεις γρηγορα λυση)

 

Εμεις πηγαμε στον κυριο Σκρεκα .. μας τα εξηγησαν αρκετα ικανοποιητικα... τον ειδα και στην Μενεγακη ενα πρωι που μιλουσε... αλλα ακομα ειμαστε θπο σκεψη γιατι θεωρω οτι ειναι μια σοβαρη αποφαση... και θελουμε να το ψαξουμε...

 

τωρα ειμαστε σε διαδικασια μετακομισης και μολις τελιωσουμε απο αυτο και θα μενουμε κοντα θα το δουμε πιο καλα το θεμα

 

και παλι σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Pashalitsa μου, λυπαμαι για την ταλαιπωρια που περασες ομως απο οσα διαβασα να γραφεις καταλαβα ποσο πολυ θελεις λυση στο προβλημα με τα κιλα σου...

Στην ιδια περιπτωση ανηκει η μητερα μου και τη νιωθω ποσο πολυ επιθυμει να χασει τα κιλα που την βαραινουν...

Ακομα δεν εχουμε κανει ιδιαιτερες κινησεις πανω στο θεμα ( σε συντομο διαστημα χειρουργειται θυρεοειδη) αλλα αν ειναι θα επικοινωνησω μαζι σου με π.μ για περισσοτερες λεπτομερειες

Καλη συνεχεια!;)

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το να χάσεις κιλά είναι δυσκολο και επίπονο!!! Ήμουν 87 κιλά και με πολύ κόπο ενός χρόνου πήγα στα 65!!! Ήταν τα κιλά της πρώτης γέννας αλλά ευτυχώς τα έχασα με φυσικό αδυνάτισμα με την βοήθεια του διαιτολόγου μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!

Εγώ περιμένω από μέρα σε μέρα να με ειδοποιήσουν, να μπω στο χειρουργείο για επιμήκη γαστρεκτομή. Το μόνο που φοβάμαι μετά την εγχείρηση είναι το σωληνάκι που θα έχω από τη μύτη μέχρι το στομάχι. Δεν ξέρω πώς θα το αισθάνομαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ελπίζω και εύχομαι η μητέρα σου να έκανε την επέμβαση και να τα πήγε θαυμάσια!!! Για τον κ. Σκρέκα άκουσα τα καλύτερα.

Εγώ περιμένω από μέρα σε μέρα να με ειδοποιήσουν, να μπω στο χειρουργείο για επιμήκη γαστρεκτομή. Το μόνο που φοβάμαι μετά την εγχείρηση είναι το σωληνάκι που θα έχω από τη μύτη μέχρι το στομάχι. Δεν ξέρω πώς θα το αισθάνομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα...πριν 3 μιση χρονια και μετα απο 3 εγκυμοσυνες εφτασα να ζυγιζω 123 κιλα,ενω παντα ημουν 55-60 κιλα!!ετσι πηρα κι εγω την αποφαση να παω να βαλω δαχτυλιδι.το εψαξα οσο μπορουσα και μπορω να πω οτι πιο πολλα ηταν τα θετικα που διαβαζα παρα τα αρνητικα! επισκευτικα τον κυριο γκιουρδα ο οποιος με ενχειρισε στο doctor hospital. ολα πηγαν καλα αν και τις επομενες 3 μερες πονουσα παρα πολυ και εχοντας 3 παιδια μου ηταν πολυ δυσκολο! εχασα πολυ γρηγορα 10 κιλα αλλα δεν αργισα να κανω εμετους με το που ετρωγα κατι...περισυ τετοιο καιρο διλαδη 3 χρονια πριν ειχα χασει ΜΟΝΟ 25 κιλα...καποιες φορες εκανα συνεχεια εμετο με μια μπουκια και καποιες μπορς να φαω κανονικα λες και δεν εχω δαχτυλιδι...εχω απογοιτευτει και εχω σταματησει να πηγαινω στον γιατρο και γιατι δεν χανω κιλα αλλα και γιατι ενω η συμφωνια ηταν οτι θα με επιβλεπει δωρεαν τωρα πρεπει να πληρωνω 50 ευρω!δεν ξερω τι να κανω και δεν ξερω αν με το δαχτυλιδι τα πραγματα ειναι καλα..!!! δεν ξερω τι ειναι αυτο που σταματαει να με κανει να χανω κιλα!εχω αρχισει να σκεφτομαι αλλη επεμβαση αν και φοβαμαι πολυ!αν ξεκινησω να κανω διαιτα χανω πολυ γρηγορα αλλα μολις ξανα φαω τα παιρνω διπλα! αν μπορει καποιος να με βοηθησει ή να με συμβουλεψει θα ηταν τιμη μου!!! σευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο δακτύλιος αποδείχθηκε σε πολλούς ασθενής αναποτελεσματικός και ο λόγος ήταν ότι πολύ απλά δεν ταίριαζε στο διατροφικό και ιατρικό ιστορικό τους....Σε αυτό βέβαια έφταιγε ο εκάστοτε γιατρός που έκανε την επέμβαση,αφού για να βρεθεί ο κατάλληλος ψυχοσωματικός ασθενής,ήθελε πολύ ψάξιμο,πράγμα το οποίο δεν έκαναν.Αυτό ήξεραν να κάνουν,από εκεί έβγαζαν χρήματα και μετά τι πιο εύκολο να ρίξεις την ευθύνη στον 'κακό' ασθενή που δεν τηρούσε τις οδηγίες κτλ...Ποιες οδηγίες όταν πχ πριν έτρωγε γλυκά,είχε μεγάλο δμσ και τσιμπολογούσε;ο δακτύλιος δεν ταιριάζει με αυτή τη διατροφική συμπεριφορά...

Αν έχεις και πάλι μεγάλο δμσ,η μόνη λύση είναι η αφαίρεση του και νέο-άλλου τύπου-χειρουργείο.Υπάρχουν πολύ πιο αποτελεσματικά.Και τα λέω αυτά επειδή έχω ήδη 5 χρόνια χειρουργημένος και ξέρω πάρα πολύ καλά τι συμβαίνει σε αυτό το χώρο...

Μη μιλάς ποτέ για τον ευατό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου...

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως ειναι αλλα δεν εχω σκοπο να ξανα μπω σε τετοια διαδικασια...προσπαθω μονη μου να χασω τα υπολοιπα 50 κιλα τα οποια ξερω οτι ειναι πολλα!!! αν συνεχισει ο γιατρος να ζηταει χρηματα για επισκεψη θα επιλεξω διαιτολογο,δεν εχω σκοπο να κανω καποια αλλη επεμβαση γιατι εχω και 3 παιδακια δεν διακινδυνευω τιποτα!!!

Οι οδηγιες που δοθηκαν με τα το δαχτυλιδι αν τις εφαρμοσει ο οποιοσδηποτε χωρις να εχει κανει επεμβαση θα χασει κιλα!!!οποτε δεν υπαρχει λογος να μπεις σε αυτην την διαδικασια!!εχω απογοιτευτει δεν το κρυβω αλλα δεν θα τα παρατησω κι ολας!! ειμαι 33 χρονων και δεν εχω σκοπο να συνεχισω ετσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κοπέλα μου αχ, πώς σε νιώθω... Λοιπόν, αφού όταν κάνεις δίαιτα μπορείς και τα χάνεις γρήγορα γιατί δεν κάνεις μια ΗΠΙΑ δίαιτα; Καταρχήν πεινάς όταν κάνεις δίαιτα; Γιατί αν πεινάς σημαίνει θέλει κλείσιμο ο δακτυλιος.. Εγώ ευτυχώς δεν πεινούσα ποτέ σχεδόν, τί ευτυχία ήταν αυτή, έτρωγα μισό κουλούρι Θεσσαλονίκης και έσκαγα και τώρα θέλω δυο για να χορτάσω...

 

Να πατήσεις ποδι στο γιατρό σου! Αν η συμφωνία ήταν να σε εποπτεύει χωρίς χρήματα να του πεις ότι πρέπει να την τηρήσει και ότι διαφορετικά θα σε ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ να το διαδώσεις παντού και με κάθε τρόπο... Δεν μπορείς να αφήσεις το δακτύλιο χωρίς έλεγχο, ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ αυτό, μην παίζεις με τη ζωη σου και έχεις και παιδάκια...

 

Εγώ κοιτούσα το μηνυμά μου και συνειδητοποίησα ότι πέρασαν δυο χρόνια και κάτι και εγώ είμαι ακόμα στα ίδια... :-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...