Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νιωθω θυμο για τους γονεις μου...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


φουλα27, νομίζω ότι είναι ένα θέμα το οποίο δεν αφορά μόνο εσένα και τον πατέρα σου, αλλά και τα αδέρφια σου, και θεωρώ ότι πρέπει να τους το θέσεις, να τα ενημερώσεις σχετικώς. Να μαζευτείτε τα αδέρφια (χωρίς γαμπρούς και νύφες) με τους γονείς και να συζητήσετε το θέμα.

Μάλιστα, στα πλαίσια μίας "δίκαιης" μοιρασιάς, θεωρώ ότι τα αδέρφια θα έπρεπε να σου δώσουν το ποσό το οποίο χρησιμοποιήθηκε για τα δικά τους σπίτια (αυτό που σου αντιστοιχεί).

 

Δεν συμφωνώ. Εγώ το βλέπω σαν θέμα δικό της με τον πατέρα της. Θα χρεωθούν ξαφνικά τα αδέρφια για κάτι που έγινε εν αγνοία τους; Δεν το βρίσκω σωστό.

Εμένα πιο πολύ θα με ενοχλούσε ότι έκανε κάτι πίσω από την πλάτη μου. Δεν ξεχνάς καταλάθος να αναφέρεις ότι πήρες χρήματα που προορίζονταν για κάποιον άλλον, ούτε χρησιμοποιείς σαν πρόφαση το θέμα θρησκευτικός ή πολιτικός γάμος για να μην δώσεις καθόλου τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

μονο το δικο μου σπιτι ειναι ετοιμο,τα σπιτια των αδελφων μου ειναι ακομα οικοδομη

 

Δλδ σπίτι δεν πήρε κανείς.

Βρε μήπως τελικά το λέει έτσι ο μπαμπάς σου για να κάνετε θρησκευτικό?

Πολλοί γονείς κολλάνε άσχημα με αυτό.

Τα αδέρφια σου τι ξέρουν? Σε κάθε περίπτωση μιλάς καθαρά και ξαστερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον ενοχλησε και τοσο τον πατερα μου οτι δεν θα κανω θρησκευτικο...Αμεσως μιλησα με τις αδελφες μου χτες και εννοειται οτι μου εδωσαν χιλια δικια

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον ενοχλησε και τοσο τον πατερα μου οτι δεν θα κανω θρησκευτικο...Αμεσως μιλησα με τις αδελφες μου χτες και εννοειται οτι μου εδωσαν χιλια δικια

 

Τότε πρέπει να μιλήσεις και με τον ίδιο. Καλή τύχη κοπέλα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, συνεπώς τα αδέρφια έχουν αρχίσει να ενημερώνονται...

Εγώ σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι θα πρέπει να κάνετε μια συγκέντρωση όλη η οικογένεια μαζί!

Δεν είναι μια λύση που πρέπει να βρεις μόνη σου, γιατί είναι ένα πρόβλημα που δεν το δημιούργησες μόνη σου!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κοριτσια μου τι θαγινει..αλλα ηθη μας δωσανε και αλλα βλεπω μπροστα μου...προς το παρον ειμαι πολυ θυμωμενη και δεν θελω να μιλησω μαζι τους....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΓώ πάλι, επειδή έχω διαβάσει στο φορουμ το άλλο σου σημαντικό πρόβλημα με τον άντρα σου, εχω να σου προτείνω μερικά πραματα. Πρώτα από όλα, μην ανοίγεις άλλα μέτωπα από τη στιμγή που δεν τα πας καλά με τον άντρα σου. Οι γονείς σου σε αγαπάνε και τα λεφτά όπως σου είπε και μια άλλη κοπέλα, δεν πήγαν στα μπουζούκια. Σίγουρα έχουν κάνει ένα λάθος που δεν στο είπαν, αλλά οκ. Πήγαν στο σπίτι. ΕΠίσης, από τη στιγμή που δεν έισαι καλά στο γάμο σου, μέχρι να υπάρξει μια ισορροπία θα έλεγα μην κάνεις κανένα λάθος οικονομική φύσης. Δηλαδή, αφού το σπίτι δεν είναι ακόμη στο όνομα σου, μην το περάσεις. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μπερδεύονται τα πράματα σε ένα διαζύγιο (αν τελικά οδηγηθείς εκεί) και τί πρόσωπο μπορεί να βγάλουν οι άνθρωποι σε τέτοιες καταστάσεις, ειδικά όταν έχουν και συμβουλάτορες κακούς (βλέπε δικηγόρους κτλ). Θα έλεγα, μην ανοίγεις αυτό το μέτωπο με τα σπίτια και τα λεφτά και τους γονείς σου. Μην ξεσπάς αλλού.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δώσει χρήματα να ολοκληρωθεί το σπίτι που μένουν οι δικοί σου κ είναι θεωρητικά δικο σου? Τα σπίτια των υπολοίπων ποιος θα τα τελειώσει; μήπως οι δικοί σου πήραν λεφτά απο το βιβλιάριο σου με σκοπό να σου τα βαλουν σύντομα; κ το βασικότερο συγνώμη έχεις έννοια τι θα σου πει ο αντρα σου για τα δικα σου λεφτά κ των γονιών σου τις υποθέσεις? Σιγά μην λογοδοτησεις κιόλας. Κουμάντο στους γονείς του.συμβουλη μην κακιώνεις στον πατέρα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη αν ρωτω λεπτομέρειες, αλλά κάπου γράφεις "...και τι κουμαντο να κανω με 700 ευρω που μπαινει καθε μηνα σπιτι και τα 320 φευγουν στο ενοικιο?" Εσύ δεν εργάζεσαι? 700 ευρω έρχονται μόνο από τον άντρα σου!?? Αυτά είναι όλα και όλα τα εισοδήματα στο σπίτι? Νομίζω κάπου έλεγες πως θες να επιστρέψεις στη δουλειά σου. Υπάρχει δουλειά να σε περιμένει δλδ? Τα ρωτώ όλα αυτά, γιατί αν δεν πάει καλά ο γάμος σου, έχεις σπίτι δικό σου και εισόδημα σταθερό. Μην τα υποτιμάς και συμβουλή προς το παρόν μην κάνεις καμια κινηση οικονομικής φύσης δεσμευτική στο γάμο σου (μην περάσεις το σπίτι δηλαδη στο όνομά σου και μη σηκώσεις λεφτά από το λογαρισμό σου).

Αυτά... με φιλική διάθεση παντα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας...αυτη τη στιγμη ειμαι σε αδεια απο τη δουλεια και εχω παρει το 6μηνο του οαεδ...τα λεφτα που υπηρχαν στο βιβλιαριο ειναιγια τον γαμο μου απλα δεν δοθηκαν γτ πιστευαν οτι θα κανω θρησκευτικο γαμο κ θα μου τα εδιναν τοτε...αρα τα λεφτα δεν ειναι μονο δικα μου αλλα και του αντρα μου...παρο ολα αυτα ζουμε σε μια περιεργη περιοδο και καποτε δεν ημασταν ετσι,ελπιζω με το που θα γυρισω απο τη δουλεια να αλλαξουν τα πραγματα...συζητησα ,ε τους γονεις μου και τα βρηκαμε...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο που τα βρηκατε. Δικη μου γνωμη, αλλα τα λεφτα δεν ειναι και του αντρα σου. Τα λεφτα ειναι των γονιων σου που απο την καλη τους την καρδια στα κανουν εσενα δωρο για να παντρευτεις αυτον που θες. Τα λεφτα ειναι δικα σου και θα τα διαχειριστεις οπως θες, για τον γαμο σας, για το παιδι σας, για το σπιτι, για αποταμιευση, για οτι θες. Μην αφηνεις τον αντρα σου να εχει λογο για τα χρηματα που σου μαζεψαν οι γονεις σου, αυτα ειναι δικα σου με τους γονεις σου. Οπως ειδες εσυ τα βρηκες μαζι τους, αν δινεις λογο και στον αντρα σου σε τετοια θεματα μπορει και να μην τα βρισκατε.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο που τα βρηκατε. Δικη μου γνωμη, αλλα τα λεφτα δεν ειναι και του αντρα σου. Τα λεφτα ειναι των γονιων σου που απο την καλη τους την καρδια στα κανουν εσενα δωρο για να παντρευτεις αυτον που θες. Τα λεφτα ειναι δικα σου και θα τα διαχειριστεις οπως θες, για τον γαμο σας, για το παιδι σας, για το σπιτι, για αποταμιευση, για οτι θες. Μην αφηνεις τον αντρα σου να εχει λογο για τα χρηματα που σου μαζεψαν οι γονεις σου, αυτα ειναι δικα σου με τους γονεις σου. Οπως ειδες εσυ τα βρηκες μαζι τους, αν δινεις λογο και στον αντρα σου σε τετοια θεματα μπορει και να μην τα βρισκατε.

 

κοπελα μου τα λεφτα δεν ειναι ουτε καν των γονιων μου...η γιαγια μου τα εχει μαζεψει για τον γαμο μου απλα επειδη δεν εχω κανει θρησκευτικο δεν μου τα εδωσε ακομα...σε περιπτωση που πεθανει η γιαγια μου τα περασα στο ονομα του πατερα μου...

Link to comment
Share on other sites

οκ..τοτε ειναι της γιαγιας και δικα σου, η ουσια αυτου που θελω να πω ειναι οτι εμεις με την οικογενεια μας θα τα βρουμε, αν μπλεκουμε στις μεταξυ μας υποθεσεις,ειδικα οικονομικης φυσης, και τους συζυγους τοτε ισως χαλασουμε τις σχεσεις μας γιατι ο αντρας μας ισως κρατησει ενα παραπονο ή θιχτει περισσοτερο και δεν του φυγει εντελως και ειναι κριμα γιατι στην ουσια δεν τον αφορα το θεμα. Δικη μου γνωμη βεβαια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δικιο που σοκαριστηκες που ενιωσες αδικημενη....αλλα σκεψου το αλλιως...τα λεφτα αυτα δεν τα δουλεψες, ηταν δωρο!! Να μου πεις τι σημασια εχει?? για εμενα μεγαλη! Επισης ο πατερας σου , κακως, αλλα ισως εται νομιζε οτι εκανε το σωστο....

Τι θα εκανα εγω?

Καταρχην δεν θα εδινα λογαριασμο στον αντρα μου :P ....συγνωμη αλλα θεωρειτε λογικο να πρεπει να του εξηγησω τι συνεβη με τα λεφτα που αφησε η γιαγια μου σε μενα και τον γιο της?? να αυτα κανουμε....εσυ εχεις λογο στα περουσιακα του?? οταν εμπλεκονται νυφες και γαμπροι σε περουσιακα, ερχονται και οι καυγαδες! Νομος!

Δευτερον , αν απο τα δικα μου λεφτα επαιρνε ο πατερας μου και για τα τεσσερα αδερφια, και εγω δεν ειχα επωφεληθει για κανεναν αλλον λογο, πχ σπουδες , θα ζητουσα μια συζητηση με ολους, πατερα και αδερφια, και θα τους ελεγα οτι νιωθω αδικημενη....σιγουρα θα αναγνωριζαν το δικιο σου και ισως προσεφεραν καιναυτοι κατι ;)

Ξερω οτι η οικονομικη κατασταση ειναι δυσκολη γενικως....αλλα δεν ειναι το παν....προσπαθησε μην γινει η αφορμη που θα χασεις τους αγαπημενους σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας...αυτη τη στιγμη ειμαι σε αδεια απο τη δουλεια και εχω παρει το 6μηνο του οαεδ...τα λεφτα που υπηρχαν στο βιβλιαριο ειναιγια τον γαμο μου απλα δεν δοθηκαν γτ πιστευαν οτι θα κανω θρησκευτικο γαμο κ θα μου τα εδιναν τοτε...αρα τα λεφτα δεν ειναι μονο δικα μου αλλα και του αντρα μου...παρο ολα αυτα ζουμε σε μια περιεργη περιοδο και καποτε δεν ημασταν ετσι,ελπιζω με το που θα γυρισω απο τη δουλεια να αλλαξουν τα πραγματα...συζητησα ,ε τους γονεις μου και τα βρηκαμε...

 

Σορυ, δεν ειχα δει το μηνυμα αυτο. Μπραβο που βρηκατε ακρη...συμφωνω ομως με γκουντυ... Δικα σου ειναι, οχι του αντρα σου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις προλαλήσαντες τα λεφτά αυτά ανήκουν στην οικογένεια σου και όχι στον άντρα σου. Αν λοιπόν δόθηκαν στο σπίτι που φτιάχτηκε αλλα δεν ζείτε εσείς και ζουν οι γονείς σου, καλό θα ηταν οι γονείς σου να συνεισφέρουν στο ενοίκιο που δίνετε.

Link to comment
Share on other sites

φουλα το ότι θα τα εβρισκες με τους γονεις σου ηταν το μονο σιγουρο,,ακομη και να εχουν αδικο παντως καλυτερα να μην το συζητάς με τον αντρα σου (σε τετοιο υφος) γιατι θα του δωσεις αφορμή ,,ασε που μπορει να στο χτυπάει όταν μαλωνετε η όταν για τον χ,ψ λογο είναι εκνευρισμένος με τους δικους σου η εσυ με τους δικους του,,,,νομιζω ότι καποια πραγματα είναι καλο να τα κραταμε για τον εαυτο μας σε ένα γαμο...

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

φουλα το ότι θα τα εβρισκες με τους γονεις σου ηταν το μονο σιγουρο,,ακομη και να εχουν αδικο παντως καλυτερα να μην το συζητάς με τον αντρα σου (σε τετοιο υφος) γιατι θα του δωσεις αφορμή ,,ασε που μπορει να στο χτυπάει όταν μαλωνετε η όταν για τον χ,ψ λογο είναι εκνευρισμένος με τους δικους σου η εσυ με τους δικους του,,,,νομιζω ότι καποια πραγματα είναι καλο να τα κραταμε για τον εαυτο μας σε ένα γαμο...οπου δεν ειμαστε 100% ενωμενοι με το αλλο μας μισο...

 

Συμπληρωσα;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Εχεις δικιο που σοκαριστηκες που ενιωσες αδικημενη....αλλα σκεψου το αλλιως...τα λεφτα αυτα δεν τα δουλεψες, ηταν δωρο!! Να μου πεις τι σημασια εχει?? για εμενα μεγαλη! Επισης ο πατερας σου , κακως, αλλα ισως εται νομιζε οτι εκανε το σωστο....

Τι θα εκανα εγω?

Καταρχην δεν θα εδινα λογαριασμο στον αντρα μου :P ....συγνωμη αλλα θεωρειτε λογικο να πρεπει να του εξηγησω τι συνεβη με τα λεφτα που αφησε η γιαγια μου σε μενα και τον γιο της?? να αυτα κανουμε....εσυ εχεις λογο στα περουσιακα του?? οταν εμπλεκονται νυφες και γαμπροι σε περουσιακα, ερχονται και οι καυγαδες! Νομος!

Δευτερον , αν απο τα δικα μου λεφτα επαιρνε ο πατερας μου και για τα τεσσερα αδερφια, και εγω δεν ειχα επωφεληθει για κανεναν αλλον λογο, πχ σπουδες , θα ζητουσα μια συζητηση με ολους, πατερα και αδερφια, και θα τους ελεγα οτι νιωθω αδικημενη....σιγουρα θα αναγνωριζαν το δικιο σου και ισως προσεφεραν καιναυτοι κατι ;)

Ξερω οτι η οικονομικη κατασταση ειναι δυσκολη γενικως....αλλα δεν ειναι το παν....προσπαθησε μην γινει η αφορμη που θα χασεις τους αγαπημενους σου ;)

αρχισα να γραφω απαντηση αλλα της εσβησα οταν ειδα αυτο.καλυφθηκα. δεν αξιζε και μπραβο που το καταλαβες κοριτσι μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...