Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ημικρανία και Ομοιοπαθητική


Recommended Posts

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποιος που να ξεμπέρδεψε με αυτό το πρόβλημα;

Εμείς το έχουμε κάπως υπό έλεγχο προσέχοντας να μην εκτίθεται σε ρεύματα και να μην βγαίνει με βρεγμένα μαλλιά έξω.

Αυτό είναι όλο.

 

Αν κάνει δε παγωνιά, την έχει σίγουρη την ημικρανία έτσι και βγει έξω με εκτεθειμένο κεφάλι ή σβέρκο.

 

Αλλο ένα που θέλω να πω, συμβουλή φαρμακοποιού, αν σας έχει ήδη ξεκινήσει η ημικρανία, το υπόθετο είναι η καλύτερη λύση. Εάν είναι στην αρχή μπορείτε να δοκιμάσετε παυσίπονο απ' το στόμα. Ο λόγος είναι λέει διότι κατά την ισχυρή ημικρανία η πέψη διακόπτεται (δεν θυμάμαι τον λόγο) κι έτσι το παυσίπονο τις πρώτες 1-2 ώρες παραμένει στο στομάχι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκανα 6 εβδομάδες βελονισμό στον Ευαγγελισμό,τόσους δίνουν δωρεάν. Οσο έκανα ήμουνα μια χαρά.!!! Με το που σταμάτησαν οι βελονισμοί, είμαι τρεις φορές χειρότερα από ότι ήμουνα πριν...τώρα έχω κάθε μέρα...Μου είπε κάποια γνωστή μου ότι έκανα πολύ λίγους. Ισως να πάω σε ιδιώτη με 30?, να ξαναρχίσω...φοβάμαι ότι ίσως δεν κάνω τίποτα πάλι & θα έχω πληρώσει κιόλας. Δεν βοηθάει & ο καιρός με την υγρασία & τους νοτιάδες...τρέλλα σκέτη. Τουλάχιστον όλες μου οι αναλύσεις είναι καθαρές.:mad: :mad: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω οτι στο νοσοκομείο Γεννηματά είχαν ιατρείο ομοιοπαθητικής κατά των ημικρανιών. Υπάρχει ακόμη; αν έχει κάποιος προβλημα και θέλει να το ψάξει και έτσι ας κάνει μια ερώτηση. Φαντάζομαι οτι ένα τέτοιο πρόβλημα δεν θα περνάει από την μια μέρα στην άλλη αλλά το θέμα ειναι να γίνει πιο υποφερτό με την ομοιοπαθητική και να μην υπάρχουν τόσα συχνά περιστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Απο βδομαδα παω για μαγνητικη εγκεφαλου γιατι υπαρχουν ενδειξεις ημικρανιας. Εγω περα απο πονοκεφαλους βλεπω ,ευτυχως σπανιως, λαμψεις λευκες και εντονες στο αριστερο μου ματι οι οποιες διαρκουν γυρω στο 10λεπτο με ζαλαδες και μετα ξεκινα ο πονοκεφαλος. Εχει κανεις σας τετοιο περιστατικο;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ομοιοπαθητική έχω κάνει 2 φορές για τις ημικρανίες & δεν με έπιασαν. Μου έκαναν καλό σε άλλο θέμα στην δισκοιλιότητα. Πρόσφατα έκανα ρεφλεξολογία, έδωσα αρκετά λεφτά ούτε με αυτήν την θεραπεία έχω δει καλυτέρευση...υποφέρω από τις 7 μέρες της βδομάδας 3-4 έχω ημικρανίες εδώ & 20 χρόνια τώρα...έτσι για να παίρνετε κουράγιο....Το botox τώρα μου μένει...λένε πως κάνει καλό ..:confused::confused::(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μενα. Απο βδομαδα παω για μαγνητικη εγκεφαλου γιατι υπαρχουν ενδειξεις ημικρανιας. Εγω περα απο πονοκεφαλους βλεπω ,ευτυχως σπανιως, λαμψεις λευκες και εντονες στο αριστερο μου ματι οι οποιες διαρκουν γυρω στο 10λεπτο με ζαλαδες και μετα ξεκινα ο πονοκεφαλος. Εχει κανεις σας τετοιο περιστατικο;

 

Ναι, εγώ. Ξεκινά σαν μαυρίλα όταν προσπαθώ να εστιάσω (πχ δεν βλέπω το γράμμα της λέξης που εστιάζω, αν πρόκειται για λέξη), μετά βλέπω λάμψεις-τεθλασμένες φωτεινές γραμμές δλδ που σταδιακά μεγαλώνουν και ενώνονται σε αστεροειδή σχηματισμό πριν εξαφανιστούν-σταδιακά επίσης. Κρατά 15-20 λεπτά και πρόκειται για την "αύρα" της ημικρανίας. Παλιά είχα μόνο αυτό και πονοκέφαλους σε άσχετες φάσεις, πλέον μετά την α'υρα έχω πάντα ισχυρό πονοκέφαλο που κρατά μιν. 3 ημέρες. Προσωρινή ανακούφιση βρίσκω με το παναντόλ αντβάνς-το ντεπόν δεν μου κάνει τπτ.

 

Επίσης, τις περιόδους που γυμνάζομαι συστηματικά, οι ημικρανίες μειώνονται.

 

Για μένα, εκλυτικός παράγοντας είναι το στρες.

 

Περαστικά μας!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα. Είναι νεκρό θέμα πλέον αλλά μετά από τεράστια αποχή από την μεριά μου λόγο γέννησης δεύτερου παιδιού, χωρίς καμία βοήθεια από τρίτους, ο χρόνος που είχα ήταν ελάχιστος. Να φανταστείτε ότι άλλαξε το parents σε parents.org και νόμιζα ότι καταργήθηκε το φόρουμ! Τέλος πάντων, για να μην μακρηγορώ, τελείωσα την θεραπεία με κάποια πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία. Είχα πει στον εαυτό μου ότι όταν τελείωνα θα ενημέρωνα το φόρουμ και παρόλο που δεν έχω χρόνο θεωρώ ότι έχω κάτι σαν «υποχρέωση» να το κάνω για να κλείσω αυτό το θέμα.

Λοιπόν, η τελευταία μου ανάρτηση ήταν τον Αύγουστο του 2014 (θεέ μου, στην γέννηση του πρώτου μου παιδιού). Για να μην επαναλαμβάνομαι όποιος ενδιαφέρεται ας κοιτάξει τα προηγούμενα πόστ μου. Για το 2015 και 2016 ακολούθησα τις οδηγίες του γιατρού μου και είχα μια σταδιακή καλυτέρευση. Κάπου στα μέσα του 2016 είχα πλέον μια βαριά ημικρανία τον μήνα και 2 μικρότερες. Μερικές φορές με παυσίπονα, τα οποία με έπιαναν σε ποσοστό 50% περίπου, οι μικρές ήταν σαν μεγάλος πονοκέφαλος. Για το υπόλοιπο εξάμηνο του 2016 έως και το τέλος Ιανουαρίου του 2017 υπήρχε μια τεράστια σταθερότητα, τόσο που συμφωνήσαμε ότι θα μπορούσαμε να διακόψουμε πλέον την θεραπεία μετά από τρία χρόνια και τέσσερις μήνες. Στην τελευταία μας συζήτηση είχα μια ανησυχία μήπως επανέλθουν αλλά με καθησύχασε ότι κάτι τέτοιο δεν θα συμβεί.

Και έρχεται η έκπληξη. Όλο τον Φεβρουάριο, Μάρτιο, Απρίλιο και Μάιο (μέχρι σήμερα), δηλαδή για τρεισήμισι μήνες είχα μία (1) βαριά ημικρανία η οποία κράτησε 1,5 μέρα χωρίς εμετό αλλά με ενόχληση και 2 απλές που κάλλιστα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν σαν πονοκέφαλοι. Όταν έχω κάτι σαν αρχή ημικρανίας, μια φορά την εβδομάδα μπορεί να συμβεί, παίρνω απλά παυσίπονα (παναντόλ, ποστάν) και μέσα σε είκοσι λεπτά η ενόχληση εξαφανίζεται.  Να σημειώσω ότι έχω περάσει πολύ στρεσογόνες  καταστάσεις αυτούς τους μήνες! Τώρα έχω την βάφτιση του δεύτερου παιδιού μου και μετά θα κλείσω ένα ραντεβού για να τον ρωτήσω τι στο καλό συμβαίνει.

Κλείνω λέγοντας το εξής: είμαι 42 ετών πλέον και σε όλη την ζωή μου έκανα δύο πολύ σημαντικές κινήσεις οι οποίες άλλαξαν ριζικά την ποιότητα της ζωής μου, η πρώτη ήταν η αφαίρεση της μυωπίας μου και η δεύτερη ήταν η επίσκεψη μου στον ομοιοπαθητικό για τις ημικρανίες. Φυσικά ακολούθησα όλες τις συμβουλές του σχετικά με το τι επιτρέπεται και τι όχι, έκανα λίγες επισκέψεις σε ένα ψυχολόγο και, το σημαντικότερο όλων, απομάκρυνα από κοντά μου όλα τα τοξικά άτομα του περιβάλλοντος μου.

Βγήκα νικητής. Έχω την ζωή μου πίσω και διαθέτω όλων αυτόν τον χαμένο χρόνο των ημικρανιών στην γυναίκα μου και στα παιδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...