Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Για πες μου τι αρνητικό σημαίνει για αυτόν που τα δίνει, γιατί εγω τα έχω δώσει ουκ ολίγες φορές!!

Για αυτόν που τα δίνει μπορεί να σημαίνει πως τον έχουν πιάσει κώτσο ή πως είναι απελπισμένος ή πως δεν έχει άλλες επιλογές ή πως του περισσεύουν χρήματα.

 

Δεν λέω ότι απαραίτητα ισχύει κάτι από αυτά. Απλά ότι είναι πιθανό.

 

Δεν γυρνούν καθόλου για το ίδιο θέμα !!!!!! Γυρνούν για θέματα για τα οποία ο γιατρος δεν μπορεί να βοηθήσει!

 

Και αυτο για την χρυσοπληρωμη καμμιά σχέση! Έχεις καθόλου ιδέα απο τιμές;;

Πώς μπορείς να είσαι σίγουρη πως δεν γυρνούν για το ίδιο θέμα; Μακάρι να είναι έτσι βέβαια...

 

Όσο για τη χρυσοπληρωμή, δεδομένου ότι κατά βάση παίρνεις νεράκι ή ζαχαρίτσα, δεν μπορώ να δικαιολογήσω τιμή μεγαλύτερη του ενός ευρώ. Κοστίζουν λιγότερο από 1 ευρώ? Εμείς ένα σκεύασμα για τα δόντια που είχαμε πάρει, το είχαμε πληρώσει γύρω στις 5 λίρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για αυτόν που τα δίνει μπορεί να σημαίνει πως τον έχουν πιάσει κώτσο ή πως είναι απελπισμένος ή πως δεν έχει άλλες επιλογές ή πως του περισσεύουν χρήματα.

 

Δεν λέω ότι απαραίτητα ισχύει κάτι από αυτά. Απλά ότι είναι πιθανό.

 

 

Πώς μπορείς να είσαι σίγουρη πως δεν γυρνούν για το ίδιο θέμα; Μακάρι να είναι έτσι βέβαια...

 

Όσο για τη χρυσοπληρωμή, δεδομένου ότι κατά βάση παίρνεις νεράκι ή ζαχαρίτσα, δεν μπορώ να δικαιολογήσω τιμή μεγαλύτερη του ενός ευρώ. Κοστίζουν λιγότερο από 1 ευρώ? Εμείς ένα σκεύασμα για τα δόντια που είχαμε πάρει, το είχαμε πληρώσει γύρω στις 5 λίρες.

Εννοείται ότι οποίος δίνει τέτοια λεφτά ειναι απελπισμένος και σε συγχαίρω ότι λες ευθέως ότι μια μανα απελπισμένη (όπως όλες μας άλλωστε) πιάστηκε κωτσος, μπράβο σου monkey έχεις ψυχή!

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μερικά χρόνια αντιμετώπιζα ένα πρόβλημα υγείας με συμπτώματα: έντονη τριχόπτωση, δυσανεξία στο κρύο και μια ελαφριά κατάθληψη.

Στράφηκα σε ομοιοπαθητικό (έναν καλό γιατρό και αρκετά γνωστό στην Θεσσαλονίκη). Μετά από 8 μήνες "θεραπείας" με μηδεν αποτέλεσμα, ο άνθρωπος αυτός σήκωσε ψηλά τα χέρια και μου είπε οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι (το απέδωσε σε κληρονομικότητα).

Προχωράω λοιπόν σε μια σειρά απο εξετάσεις και η διάγνωση: αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα και με ένα Τ4 των 25gr ήρθα στα ίσα μου.

 

Απο τότε ούτε να ακούσω δεν θέλω για ομοιοπαθητική και πράσινα άλογα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι οποίος δίνει τέτοια λεφτά ειναι απελπισμένος και σε συγχαίρω ότι λες ευθέως ότι μια μανα απελπισμένη (όπως όλες μας άλλωστε) πιάστηκε κωτσος, μπράβο σου monkey έχεις ψυχή!

Δεν μου λες, το διαζευτικό ή το είδες? Τι ακριβώς δεν κατάλαβες σε αυτό που είπα? Σου παρέθεσα 4 πιθανές διαφορετικές περιπτώσεις κι εσύ επέλεξες να τις συνδέσεις.

 

Άλλο πράγμα είναι το ή άλλο πράγμα είναι το επειδή.

 

Η πιθανότητα να σε πιάσουν κώτσο υπάρχει πάντα, και ιδιαίτερα όταν είσαι απελπισμένος, δεν σημαίνει όμως ότι αν είσαι απελπισμένος θα σε πιάσουν κώτσο ή αν σε πιάσουν κώτσο σε έπιασαν επειδή είσαι απελπισμένος. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή.

 

Άλλωστε η συζήτηση ήταν για τους ασχετίλες γιατρούς (όχι συγκεκριμένα τους ομοιοπαθητικούς). Αν εσύ δεν πιστεύεις πως οι ασχετίλες γιατροί που χρεώνουν τρελλά ποσά κοροϊδεύουν τον κόσμο, τι ακριβώς πιστεύεις?

 

Μετά από 8 μήνες "θεραπείας" με μηδεν αποτέλεσμα, ο άνθρωπος αυτός σήκωσε ψηλά τα χέρια και μου είπε οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι (το απέδωσε σε κληρονομικότητα).

Αυτό μπορείς να πεις ότι το πέτυχε πάντως. Τα προβλήματα του θυρεοειδή παίζει να είναι και κληρονομικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου λες, το διαζευτικό ή το είδες? Τι ακριβώς δεν κατάλαβες σε αυτό που είπα? Σου παρέθεσα 4 πιθανές διαφορετικές περιπτώσεις κι εσύ επέλεξες να τις συνδέσεις.

 

Άλλο πράγμα είναι το ή άλλο πράγμα είναι το επειδή.

 

Η πιθανότητα να σε πιάσουν κώτσο υπάρχει πάντα, και ιδιαίτερα όταν είσαι απελπισμένος, δεν σημαίνει όμως ότι αν είσαι απελπισμένος θα σε πιάσουν κώτσο ή αν σε πιάσουν κώτσο σε έπιασαν επειδή είσαι απελπισμένος. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή.

 

 

Αυτό μπορείς να πεις ότι το πέτυχε πάντως. Τα προβλήματα του θυρεοειδή παίζει να είναι και κληρονομικά.

Αν μπορείς μου εξηγείς καλύτερα τι εννοείς με την τόσο ωραία φράση σου 'μας πιάσανε κωτσο' οταν αυτές ειναι οι τιμές ΟΛΩΝ των γιατρών εδώ ειδικά των consultants και αυτών που δουλεύουν GOSH και βάλε! Δεν μιλάω για ενα γιατρό που δεν ειναι consultant και δεν εχει εμπειρια απο δύσκολα NHS νοσοκομεία (που οι τιμές και αυτών ειναι ελαφρώς μικρότερες )

Και δεν μιλάω καν για νευρολογους!

 

Τι εννοείς ;

Link to comment
Share on other sites

Ε και που το πέτυχε τι έγινε?

Μία ταπεινή ενδοκρινολόγος του ΙΚΑ όμως με θεράπευσε.

Τίποτα δεν έγινε... ειρωνικά το είπα ;)

 

Αν μπορείς μου εξηγείς καλύτερα τι εννοείς με την τόσο ωραία φράση σου 'μας πιάσανε κωτσο' οταν αυτές ειναι οι τιμές ΟΛΩΝ των γιατρών εδώ ειδικά των consultants και αυτών που δουλεύουν GOSH και βάλε!

Αν αυτές είναι οι τιμές όλων των γιατρών, γιατί το συζητάμε; Αν δεν υπάρχει φτηνότερη επιλογή, τότε η τιμή δεν σημαίνει τίποτα. Τόσο κάνει, τελείωσε.

 

Αν εσύ δίνεις 400 ευρώ (ή 50 ευρώ) στο γιατρό επειδή τόσο κοστίζει η επίσκεψη σε όποιον γιατρό και να πας, τότε δεν τίθεται ούτε θέμα απελπισίας, ούτε θέμα κοροϊδίας, ούτε θέμα μαγκιάς, ούτε κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω κόσμο που έχει στραφεί στην ομοιοπαθητική γιατί απογοητεύτηκε από την κλασσική.Τελευταίο παράδειγμα ο συναιτέρος του μπαμπά μου με κάτι λιποθυμικά επεισόδια , τρία χρόνια εξετάσεις φάρμακα χωρίς αποτέλεσμα τώρα σου λεει θα την δω αλλιώς. Βεβαια πήγε σε εναν γιατρό που λεει οτι ειναι ομοιοπαθητικός αλλά του έχει δώσει άσχετα σκευάσματα που μονο ομοιοπαθητικά δεν είναι. Αν φυσικά δεν γιατρευτεί θα λέει οτι η ομοιοπαθητική είναι σκάρτη χωρις ομως να έκανε στην ουσία. Για εμένα είναι πολύ σημαντική η εύρεση ενός σωστού γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω κόσμο που έχει στραφεί στην ομοιοπαθητική γιατί απογοητεύτηκε από την κλασσική.Τελευταίο παράδειγμα ο συναιτέρος του μπαμπά μου με κάτι λιποθυμικά επεισόδια , τρία χρόνια εξετάσεις φάρμακα χωρίς αποτέλεσμα τώρα σου λεει θα την δω αλλιώς. Βεβαια πήγε σε εναν γιατρό που λεει οτι ειναι ομοιοπαθητικός αλλά του έχει δώσει άσχετα σκευάσματα που μονο ομοιοπαθητικά δεν είναι. Αν φυσικά δεν γιατρευτεί θα λέει οτι η ομοιοπαθητική είναι σκάρτη χωρις ομως να έκανε στην ουσία. Για εμένα είναι πολύ σημαντική η εύρεση ενός σωστού γιατρού.

 

Κοίταξε στον συγκεκριμένο γιατρό (ο οποίος μου ήταν και ιδιαίτερα συμπαθής) απευθύνθηκα μέσω μίας φίλης μου η οποία έκανε θεραπεία σ' αυτόν (για τριχόπτωση) και ήταν απόλυτα ευχαριστημένη και το πρόβλημα της αντιμετωπίστηκε.

Η διαφορά μας ήταν οτι το δικό της πρόβλημα τριχόπτωσης οφειλόταν στο ψυχολογικό στρές (ύστερα απο θανατο ενός κοντινού προσώπου), ενώ το δικό μου ήταν ένα σοβαρό παθολογικό πρόβλημα.

Γι' αυτό συμφωνώ απόλυτα με αυτό που παρέθεσε νωρίτερα η Litle Monkey:

 

 

Η σύσταση που δίνει τώρα το NHMRC (Εθνικό Συμβούλιο Υγείας και Ιατρικής της Αυστραλίας) είναι "να μην χρησιμοποιείται ομοιοπαθητική σε χρόνιες ή σοβαρές παθήσεις, ή σε παθήσεις που θα μπορούσαν να γίνουν σοβαρές". Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις, οι ασθενείς που σκέφτονται να απευθυνθούν σε ομοιοπαθητικό καλούνται να επισκεφτούν πρώτα γιατρό και να συνεχίσουν στο μεταξύ να λαμβάνουν τα φάρμακα που τους έχουν συνταγογραφηθεί.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι έπαιρνα Τ4 τζάμπα και βερεσέ γιατί ήμουν στα ορια, οταν ξεκίνησα ομοιοπαθητική το έκοψα και μου είπε και η γυναικολόγος οτι δεν το χρειαζόμουν. Τι να πεις; σε γιατρό κανονικό δεν πήγα; επιστήμονα; έχουν περάσει 15 χρόνια μια χαρά ζω χωρίς ορμονικά προβλήματα και μάλιστα επειδή δεν αδιαθετουσα στην ώρα μου (κάθε 35-55 μέρες) απ΄ όταν ξεκίνησα την ομοιο αδιαθετώ κάθε 28 τζαστ.....ματζούνια και πλασέμπο αλλα κάνουν τον οργανισμό να δουλεύει ρολόι....τουλάχιστον τον δικό μου ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι έπαιρνα Τ4 τζάμπα και βερεσέ γιατί ήμουν στα ορια, οταν ξεκίνησα ομοιοπαθητική το έκοψα και μου είπε και η γυναικολόγος οτι δεν το χρειαζόμουν. Τι να πεις; σε γιατρό κανονικό δεν πήγα; επιστήμονα; έχουν περάσει 15 χρόνια μια χαρά ζω χωρίς ορμονικά προβλήματα και μάλιστα επειδή δεν αδιαθετουσα στην ώρα μου (κάθε 35-55 μέρες) απ΄ όταν ξεκίνησα την ομοιο αδιαθετώ κάθε 28 τζαστ.....ματζούνια και πλασέμπο αλλα κάνουν τον οργανισμό να δουλεύει ρολόι....τουλάχιστον τον δικό μου ;)

 

 

Έχω την εντύπωση οτι ο ενδοκρινολόγος και οχι ο γυναικολόγος είναι αρμόδιος να χορηγήσει Τ4 και γενικά οτι αφορά την λειτουργία του θυρεοειδή αδένα.

 

Ο ασταθής κυκλός σου δεν έχει να κάνει με δυσλειτουργία θυρεοειδή ( λήψη Τ4 θυροξίνη) αλλά με γυναικολογικό ορμονολογικό θέμα όπως κύστη στις ωοθήκες π.χ. (υποθέτω έτσι, δεν κάνω διάγνωση μην παρεξηγηθώ) και έτσι το μόνο που κάνει ο γυναικολόγος είναι να σου χορηγήσει αντισυλληπτικά ή κάποια φάρμακα που προκαλούν την έμμηνο ρύση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αρμόδιος ο γυναικολόγος να σου ξεκινήσει ή να σου σταματήσει τα Τ4.

 

Το αν παθαίνεις ζημειά ή όχι με το να μην παίρνεις Τ4 θα φανεί σε βάθος χρόνου γιατί τα προβλήματα θυρεοειδή δεν φαίνονται αμέσως.

 

Όταν οι εξετάσεις σου είναι "στα όρια" υπάρχουν δύο πιθανότητες, ή να πάρεις φαρμακευτική αγωγή ή να μην πάρεις. Ή να πάρεις και να σταματήσεις (παίζει και αυτό σαν πιθανότητα). Το τι είναι καλύτερο για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις στο μέλλον, θα στο πει ένας καλός ενδοκρινολόγος αφού δει τις εξετάσεις σου, όχι ένας γυναικολόγος ή ένας ομοιοπαθητικός με βάση το κάθε πότε έχεις περίοδο.

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του. Πάντως ο θυρεοειδής είναι σοβαρός αδένας και δεν επηρεάζει μόνο την έμμηνο ρύση αλλά χίλια δύο άλλα πράγματα.

 

Τι να πεις; σε γιατρό κανονικό δεν πήγα; επιστήμονα;

Παίζει και το άλλο ενδεχόμενο. Να πήγες σε γιατρό που δεν είναι καλός. Όπως είπες κι εσύ πιο πάνω "είναι σημαντική η εύρεση ενός σωστού γιατρού". Αυτό ισχύει και για τους συμβατικούς γιατρούς (και για όλους τους επαγγελματίες γενικώς).

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτές είναι οι τιμές όλων των γιατρών, γιατί το συζητάμε; Αν δεν υπάρχει φτηνότερη επιλογή, τότε η τιμή δεν σημαίνει τίποτα. Τόσο κάνει, τελείωσε.

 

Αν εσύ δίνεις 400 ευρώ (ή 50 ευρώ) στο γιατρό επειδή τόσο κοστίζει η επίσκεψη σε όποιον γιατρό και να πας, τότε δεν τίθεται ούτε θέμα απελπισίας, ούτε θέμα κοροϊδίας, ούτε θέμα μαγκιάς, ούτε κανένα θέμα.

 

Monkey ειναι ποοοολλα τα λεφτά και ας ειναι έτσι οι τιμές.. Εκμεταλλεύονται γιατί ξέρουν πως ειναι το NHS οπότε ναι αν το πάρεις έτσι σίγουρα κοροϊδεύουν αλλά οχι όπως το εννοουσες

Αυτος ειναι και ένας απο τους λόγους που αυτοί που ξέρω τουλάχιστον δοκιμάζουν ομοιοπαθητικη.. Αν τους βγει τους βγήκε αλλιώς περιμένεις τους αιώνες του δημοσίου, δεν χάνεις και τίποτα δηλαδή.. Και όπως συμβαίνει σε μερικούς τους βγαίνει μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας!Κάνω ομοιοπαθητική εδώ και μερικούς μήνες και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.'Εχω να κάνω μερικές ερωτήσεις σε κοπέλες που κάνουν περισσότερο ίσως καιρό απο εμένα.

Ξέρω οτι δεν πρέπει να καταναλώνω καφέ,κανέλα κλπ (δυστηχώς ειμαι λάτρης ΚΑΙ των δύο) και μέχρι τώρα τα έχω πάει καλά.Αν όμως πού και πού πιώ ένα καφεδάκι ή φάω ένα μελομακάρονο τώρα τις γιορτές,πάει στράφι η θεραπεία που έκανα?(δεν παίρνω αγωγή τώρα,έκανα δύο κύκλους,τέλος)Π.χ. έφαγα ένα μελομακάρονο,πρέπει να ξαναρχίσω αγωγή απο την αρχή?Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει πχ σε εστιατόρια η σάλτσα κι εγώ να μην το ξέρω.Κάποιος επίσης μου είπε οτι πρέπει να αποφεύγω και τα βαρυά αρώματα,ισχύει?(γιατί και απο αυτά έχουμε :D)

ευχαριστώ πολύ!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μπορείς να φας άνετα κανέλα δεν υπάρχει αντέδειξη. Για τα βαριά αρώματα επίσης δεν ισχύει. Αν πιεις κάτι κατα λάθος μην ανησυχεις δεν ακυρώνεται έτσι με τη μια η θεραπεία. Τώρα αν γινει κατα λάθος ενας καφές την μέρα τότε οκ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Θα θελα να δω ένα ομοιοπαθητικο παιδίατρο για την κόρη μου. Μπορείτε να μου συστήσετε έναν από τον όποιον είδατε αποτελέσματα; Είναι επείγον ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...