Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μια ιωση μας εχει ισοπεδωσει...


Recommended Posts

Εγώ δεν έκανα εμβόλιο στα παιδιά, δεν το πρότεινε και ο γιατρός μας. Και με αυτό εννοώ ότι δεν έκανε ούτε αναφορά σε αυτό.

 

Η επίσημη σύσταση για το αντιγριππικό εμβόλιο είναι να γίνεται σε όλα τα άτομα άνω των 6 μηνών, που ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου, δηλαδή έχουν άσθμα, καρδιαγγειακά προβλήματα κτλ. Κάποιοι ;) το συστήνουν και σε υγιή παιδιά κάτω των 2 ετών, που είναι πιο ευάλωτα, γενικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι... δεν είχε κάνει κανείς σας το εμβόλιο της γρίπης?

 

Δεν το κάναμε το ρημάδι...ούτε φέτος ούτε περυσι και ιδού τα αποτελέσματα! Δυο χρονιές με γρίππη οικογενειακώς!

 

Φέτος βασικά ήθελα να το κάνω και το άφησα, γιατί κάναμε τα bexsero. Βέβαια είπαν πως ο συγκεκριμένος ιός (Η3Ν1 αν θυμάμαι καλά), δεν περιλαμβανόταν στο φετινό αντιγριππικό. Δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει, γιατί εμείς είμαστε χάλια, ενώ τα πεθερικά μου, που εμβολιάστηκαν και κυκλοφορούν έξω και μπαινοβγαίνουν μέσα στο σπίτι μας, είναι περδίκια! :confused:

 

Δεν αντέχω άλλο ρε παιδιά...ο μικρός έκανε μια παύση από τους πυρετούς και ξανά τα ίδια. Πιο χαμηλούς βέβαια και πιο αραιά, αλλά όπως και να 'χει, δεν του πέρασε. Πότε να συνέλθει να ξαναπάει σχολείο αυτό το παιδί; Κι ο μεγάλος έχασε 2 εβδομάδες. Με έχουν τσακίσει τα ξενύχτια πια...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι... δεν είχε κάνει κανείς σας το εμβόλιο της γρίπης?

 

Εμείς δεν εχουμε κάνει κ δεν μας το πρότεινε ο παιδιατρος. Θα με ενδιέφερε κ εμένα να μάθω

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε,η παιδίατρος μου είπε για 2 βδομάδες να μην στείλω τον μικρό σχολείο. Από προχθές του δίνω το tamiflu ο πυρετός έχει πέσει και γενικά δείχνει μια χαρά. Αν τον ντύσω καλά μπορούμε να βγούμε έξω; Χωρίς να έρθει σε επαφή με άλλα παιδιά κλπ εννοείται, ή πρέπει να μην βγει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε,η παιδίατρος μου είπε για 2 βδομάδες να μην στείλω τον μικρό σχολείο. Από προχθές του δίνω το tamiflu ο πυρετός έχει πέσει και γενικά δείχνει μια χαρά. Αν τον ντύσω καλά μπορούμε να βγούμε έξω; Χωρίς να έρθει σε επαφή με άλλα παιδιά κλπ εννοείται, ή πρέπει να μην βγει καθόλου;

 

Εγω δε θα το έβγαζα το παιδι εφόσον το είπε και ο γιατρός μάλλον για να αναρρώσει τελείως. Πόσο χρόνων ειναι ο μικρός; Τα tamiflu δεν ειναι πολυ δυνατά;

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα μας πήγε 7 24ωρα με πυρετο η γρίπη τα τσακισε τα μωρα ! Παλιο ιωσεις και είπαν πως όλο τον Φεβρουάριο μέχρι και Μάρτιο θα ειναι σε έξαρση !

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη σύσταση για το αντιγριππικό εμβόλιο είναι να γίνεται σε όλα τα άτομα άνω των 6 μηνών, που ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου, δηλαδή έχουν άσθμα, καρδιαγγειακά προβλήματα κτλ. Κάποιοι ;) το συστήνουν και σε υγιή παιδιά κάτω των 2 ετών, που είναι πιο ευάλωτα, γενικά.

Πώς και δεν το συστήνουν για μεγαλύτερα παιδάκια? Στην Αγγλία έχουν αρχίσει και το κάνουν σε όλα τα παιδάκια κάτω των 4 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το εκανα στα παιδια....τους εχω κανει το ςμβολιο της γριπης με το στελεχος Η1Ν1 οταν ηταν 3 χρονων το καθε ενα και δεν τους το ξαναεκανα μετα. με τη λογικη οτι αυτο ειναι το επικινδυνο στελεχος ενω ολα τα υπολοιπα ΄αλλαζουν ΄ καθε χρονο, προτιμησα να μην τα εμβολιαζω συνεχως. Βεβαια τωρα εχουν μεγαλωσει κι ολας.

φετος εξαλλου το αντιγριπικο δεν καλυψε τελικα τα στελεχη του ιου που κυκλοφορει.

Η γριπη παιδια, ιος ειναι....απλα αλλοι το περνανε ελαφρυα και αλλοι πιο βαρια.... Δε μπορουμε να ξερουμε. Τωρα αν με ρωτησετε τι προτιμω εμβολιο, ταμιφλου η πιθανη χρηση αντιβιωσης δεν ξερω τι να απαντησω....τιποτα :)

Το ταμιφλου παντως δεν το δινουν οι γιατροι εκτος αν ειναι χαλια το παιδι....

Περαστικα στα παιδακια ολα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω καταντήσει η ψυχοπαθης με το θερμόμετρο στο χέρι κ όλη μέρα θερμόμετρω.. Κ βλεπω πως κάποιες στιγμές έχουν δεκατα τι γίνεται; Εχει δυο εβδομάδες απο την ίωση ...

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ειμαι νεα στη σελιδα αν και τα παιδια μου ειναι μεγαλα...

Καταρχην ευχομαι περαστικα σε ολες και ολους και καλο κουραγιο..περναω κι εγω τα ιδια με την μικρη μου που ειναι στα 12 ...Εχει πυρετο εδω και 8 μερες...τις δυο πρωτες 40..ευτυχως τις υπολοιπες απο 37 ως 38.5..και η αληθεια ειναι οτι εχω αρχισει να ανησυχω πολυ ..ειναι πολλες οι μερες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαινω απολυτα ...μια απο τα ιδια κι εγω.Ολη μερα με το θερμομετρο στο χερι ειμαι κι ευχομαι να εχει πεσει ο πυρετος στο 36.6..αλλα δυστυχως η ευχη μου δεν πιανει.

38.7...37.8..παιζει ο πυρετος ολη μερα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...