Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συχνές ιώσεις σε παιδί


Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι τα έχω κάνει θάλασσα στην ζωή μου.

 

 

Είμαστε δύσκολα οικονομικά , έχουμε κάνει λάθη στην ζωή μας και αισθάνομαι ένοχος για ακόμη μια φορά επειδή ακυρώθηκαν τα συμβόλαια υγείας των παιδιών γιατί δεν τα πλήρωσα γιατί δεν είχα πάλι λεφτά. Πίστευα αυτή τη φορά ότι θα τα καταφέρω και πάλι αλλά τα χάσαμε.

Ευτυχώς έχω την ομαδική ασφάλεια από την δουλειά μου και το ΙΚΑ τα οποία με καλύπτουν στο θέμα του παιδιού αν τύχει κάτι πάλι αλλά στις ατομικές ασφάλειες των παιδιών μπορώ να τις ξανακάνω με εξαίρεση σε ότι έχει να κάνει με λοιμώξεις του αναπνευστικού.

 

Στο θέμα μας

Ο γιός μου γεννήθηκε το 2009 τον Ιούλιο. 2 κιλα μόλις χωρίς προβλήματα υγείας .Ένα παιδί υπερκινητικό το οποίο δεν κάθεται καθόλου.

Από τον σεπτέμβριου του 2013 ξεκινώντας παιδικό άρχισε να έρχεται αντιμέτωπος με αρκετές ιώσεις χωρίς πυρετό. Μια πήγαινε μια δεν πήγαινε. Τέλη γενάρη του 2014 μετά από 2-3 μέρες με έντονο ξερόβηχα τον ρώτησα που πονάει όταν βήχει. Μου έδειξε λαιμό και στήθος. Τον πήρα κατευθείαν και τον πήγα στο νοσοκομείο (ιδιωτικό) όπου μια γιατρός αφού τον είδε είπε ότι έχει λαρυγγίτιδα αλλά ο βήχας της φαινόταν περίεργος έτσι του κάναν ακτινογραφία και είχε πνευμονία. 5 μέρες μέσα.

 

Τέλη σεπτεμβρίου πάλι στο νοσοκομείο με βρογχίτιδα.

 

Τέλη δεκέμβρη λαρυγγίτιδα και βρογχιολίτιδα την οποία κόλλησε από το σχολείο.

 

 

Τώρα εδώ και 2-3 μέρες έχει έναν ξερόβηχα χωρίς άλλα συμπτωματα και του πήρα ενα φυτικό αντιβηχικό του Κορρέ και σήμερα του έδωσα τελευταία φορά και σταγόνες soldesanil.

 

Το θέμα είναι ότι αγχώνομαι αρκετά αλλά προσπαθώ να μην τον τρέχω συνέχεια στα νοσοκομεία αν δεν έχει πυρετό η αν δεν έχει πχ δύσπνοια.

Παρά το βήχα ο οποίος είναι συνεχόμενος είναι όλη την ώρα στην τσίτα και δεν δειχνει να τον ενοχλεί κάτι. Και όρεξη έχει και για φαγητό και για παιχνίδι.

Αυτό τώρα που με αγχώνει ότι έχασα την ατομική του ασφάλεια και αν την ξανακάνω δεν θα τον καλύπτει για αυτά τα προβλήματα για τα οποία νοσηλεύτηκε.

Με καλύπτει βέβαια η ομαδική της εταιρείας (αυτή μου κάλυψε και τις 3 φορές το νοσοκομείο) και το ΙΚΑ (όσο μπορεί)

 

Θα τον πάω απόψε στο νοσοκομείο να δω τι γίνεται γιατί φοβάμαι πάρα πολύ

 

Δεν ξέρω , τα λέω λίγο μπερδεμένα , τα έχω κάνει θάλασσα

 

Και βέβαια την τελευταία φορά που αρρώστησε και τώρα που βήχει το έπαθε από το σχολείο γιατί απότι μάθαμε από την δασκάλα πηγαίνουν γονείς άρρωστα τα παιδιά τους. Την προηγούμενη πέμπτη ήταν 3 παιδάκια με βήχα στο σχολείο. Είναι και ευαίσθητος ο δικός μου και τσουπ την κόλλησε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...