Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μύκητες στο παιδί από γάτες


Recommended Posts

Θέλω την εμπειρία σας!!!!

 

Το παιδί μου παρουσίασε τρεις δακτυλίους κόκκινους, από γάτα που άγγιξε.

Ο γιατρός είπε ότι είναι μύκητες από τη γάτα και η θεραπεία που έδωσε είναι αρκετά δυνατή!:(

 

Σας έτυχε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν ήμουν 10 χρονών είχα χαϊδέψει μία αδέσποτη γάτα και μετά γέμισαν τα χέρια μου κόκκινους δακτύλιους. Ο δερματολόγος είπε ότι ήταν μύκητες και μου έδωσε μία κρέμα και μετά από ένα δεκαήμερο πέρασε. Δεν είχα παρενέργειες εκτός του ότι επειδή ντρεπόμουν που ήταν έτσι τα χέρια μου κυκλοφορούσα όλη μέρα με ζακέτα στο κατακαλόκαιρο (ψώνιο από μικρή, τί να πεις..)

Περαστικά στο μικρό σου

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα κολλησει απο ενα αδεσποτακι που ειχαμε βρει στην δουλεια και για την ακριβεια οχι μονο εγω αλλα και οι τρεις απο τις 4 φιλες εκει με μια αλοιφη που δεν θυμαμαι για 15 μερες και ξεμπερδεψαμε ολες μην ανησυχεις εχουν περασει 8 χρονια και δεν εχει καμια μας παρουσιασει κατι.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω κολησει κι εγω ως τρελη φιλοζωος που ειμαι:D:D:Dμαζευω οτι βρω

Δεν υπαρχει προβλημα κανενα.Με μια αλοιφη μου ειχαν φυγει.Δεν εχω ξαναπαθει κατι κι ας εχω αγκιξει ξανα ζωακι με μυκητες...

καλας λιγο δυσκολα και ετυχε τωρα να σας συμβει...

περαστικουλια!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

το ειχα παθει και εγω απο γατες, μονον που δεν ειχα αγκιξει καμια, απλα τριγυριζαν κατα καιρους στο κηπο κατι αδεσποτες και με τον αερα το τριχωμα τους που περιφερεται ολο και κατι κολλας, αν ειναι βεβαια και το ανοσοποιητικο μας πεσμενο,,εβαζα μια αλοιφη και περασε σχεδον αμεσως,,,ειναι κατι μπαναλ μην φοβασαι

Link to comment
Share on other sites

κ εγω το ειχα παθει οταν ημουν μικρη γιατι μια ζωη ειχαμε γατες στο σπιτι μεσα-οπως κ εγω τωρα.δεν μου εχουν ξαναβγει ποτε ομως κ ας χαιδευω οτι αδεσποτη γατουλα βρω...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω είχα πάθει τριχοφυτία ζώων με κάτι δακτύλιους μεγάλους αλλά με αλοιφή μου πέρασαν....εντάξει δεν ειμαι φαν από τότε να τα αγκαλιάζω και τέτοια αλλά δεν είναι τίποτα το σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,επαναφέρω το θέμα!Από άγγιγμα γάτας που κυκλοφορεί στην αυλή τα παιδιά μου εμφάνησαν κόκκινους δακτύλιους σε σώμα και πρόσωπο.Η παιδίατρος μας έδωσε αντιβίωση (κλαριπέν) και κρέμα για τοπική χρήση(φουσιμπέτ) και η θεραπεία θα κρατήσει δέκα τουλάχιστον ημέρες.Γνωρίζετε τίποτε σχετικό για το συγκεκριμένο είδος μυκητίασης?Αφήνει σημάδια?Μήπως πρέπει προληπτικά να πάρουμε εγώ και ο σύζυγος αντιβίωση?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,επαναφέρω το θέμα!Από άγγιγμα γάτας που κυκλοφορεί στην αυλή τα παιδιά μου εμφάνησαν κόκκινους δακτύλιους σε σώμα και πρόσωπο.Η παιδίατρος μας έδωσε αντιβίωση (κλαριπέν) και κρέμα για τοπική χρήση(φουσιμπέτ) και η θεραπεία θα κρατήσει δέκα τουλάχιστον ημέρες.Γνωρίζετε τίποτε σχετικό για το συγκεκριμένο είδος μυκητίασης?Αφήνει σημάδια?Μήπως πρέπει προληπτικά να πάρουμε εγώ και ο σύζυγος αντιβίωση?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Καλημερα.Θεωρω λιγο βαρυ να παρει το παιδι αντιβιωση απο το στομα αν και δεν ειμαι ειδικη.εγω ειχα βαλει μονο αλοιφη φουνγκοραλ νομιζω.αν και αργησα να σου απαντησω πηγαινετε και σε εναν δερματολογο...αν ακαι ευχομαι να ειστε ειδη καλα:P

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ζητησω μια χαρη η τρελοκαμπερο-μαμα;;;

Μπορειτε να μου περιγραψετε τα σημαδια: χρωμα, σχημα, μεγεθος;;;

Γιατι εχει βγαλει κατι σπυρακια η μπεμπα και δεν ξερουμε απο τι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι τρίχωμα της γάτας είναι ένα από τα πιο ισχυρά αλλεργιογόνα..η κόρη μου 8 ετών πριν ενάμιση χρόνο έκανε σοβαρή κρίση δύσπνοιας από επαφή με γάτα και έκτοτε κυκλοφορεί με εισπνεόμενο και φυσικά τις αποφεύγει..πήγαμε στο παιδων πεντέλης και κάναμε όλα τα αλλεργιοτεστ..μήπως να το κοιτάζατε λίγο, να μην πιάνουν τη γατούλα? δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι στην αυλή, απλά θελει λίγο προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...