Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΙ ΝΑΥΤΙΕΣ?


Recommended Posts

ΟΥΦ!!! ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 16η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΑΥΤΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΑΚΟΜΑ..ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΤΗΝ 10η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΧΩΡΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ π.χ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΤΕΛΕΙΩΣ Η ΟΡΕΞΗ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 4 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΜΑΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΕΙΝΑΙ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΣΑΛΑΤΕΣ, ΚΡΕΑΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΧΑΠΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΛΛΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΧΩΡΙΣ ΦΑΓΗΤΟ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ... :(

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα evangelia... κι εγω μια απο τα ιδια με τις ναυτιες..εμενα ξεκινησαν απο την 6 εβδομαδα και συνεχιζονται μεχρι και σημερα αλλα κρατανε ολη την ημερα!!!!Το μονο καλο ειναι οτι δεν εχω χασει κιλα!!!αλλα δεν εχω βαλει κιολας...Καθως επισης δεν εχω σιχαθει κανενα φαγητο ακομη( απλα δεν εχω ορεξη για να τρωω συνεχεια) τα βασικα ομως τα τρωω!!!!!!Δεν αντεχονται με τιποτα ομως και μου φαινεται οτι με αυτες θα γεννησω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο κοριτσια,εγω ειχα ναυτιες και πολλους εμετους (πανω απο 10 την ημερα) μεχρι που μπηκα στον 5ο μηνα. Νομιζα οτι θα γεννησω με ναυτιες... :cry::cry::( αλλα σταδιακα απο τον 5ο ελατωθηκαν, τωρα κανω 1 φορα το πρωι μονο που και που.

Κρεας δεν μπορουσα ουτε να μυρισω οπως και κανενα μαγιρεμενο φαγητο μεχρι τον 5ο.Δεν ειχα χασει βαρος ομως υπαρχουν καποια χαπια που μου ειχε δωσει ο γιατρος μου που βοηθησαν αρκετα. Εσας δεν σας εδωσαν τιποτα???

Και το κρυο νερακι βοηθαει να κοπει ο εμετος. Σε λιγο θα περασει κοριτσια ...κουραγιο!!

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΧΑΠΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 10η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ..ΟΥΦ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗ ΜΑΣ!!!! :)

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙναι αναλογα με την καθε εγκυμοσυνη οι ναυτιες..Εγω ειχα απο τοτε που εμεινα εγκυος μεχρι και τον 5ο μηνα.... Δεν μπορουσα να κανω τιποτα ακομα θυμαμαι οτι δεν μπορουσα να μπω στην κουζινα (ειχα να μπω 5 μηνες) φυσικα να μαγειρεψω ουτε κουβεντα, δεν μπορουσα να μυρισω φρεσκοπλημενα ρουχα, με ενοχλουσε φοβερα η μυρωδια του τσιγαρου (αν και πριν καπνιστρια) η μυρωδια του πετρελαιου στην οικοδομη της πολυκατοικιας και ελεγα τοτε ξανα εγκυος δεν ξαναμενω ειναι πολυ παιδεμα.... Αλλα ο καιρος περναει και ολα ξεχνιουνται και τελικα αξιζει οσα περναμε οταν εχουμε τα παιδακια στην αγγαλια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν πηρα κανενα χαπι γιατι δεν ειναι οτι δεν υποφερονται καθολου ωστε να μην μπορω αλλο απλα νιωθω ολη την ημερα μια ανακατωσουρα..ευτυχως εμετο δεν κανω.....

Link to comment
Share on other sites

Παντα σε καθε γυναικα διαφέρουν τα συμπτωματα!Ελπιζω να μη σασ ταλαιπωρησουν αλλο!!!

Και εγω στην αρχη ειχα αλλα ελαχιστες αλλα ειχα φοβερο προβλημα με τις μυρωδιες....

Κουράγιο σε ολες μας!!! :D

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και την ημέρα που μπήκα στον 5ο, είχα εμετούς (όχι καθημερινά). Οι ναυτίες σταμάτησαν εν μέρει και τώρα στον 6ο έχω πάλι ναυτίες και λίγους εμετούς. Κρέας δεν έτρωγα, σιχαίνομαι το κοτόπουλο (ούτε να το σκεφτώ) και είχα χάσει 5 κιλά, μέχρι τον 4ο, αλλά δεν πειράζει μάλλον μου περίσσευαν. Το μωρό δεν επηρρεάζεται, παίρνει ότι είναι να πάρει. Στο 2ο μου έλεγαν ότι θα κρατήσουν ως τον 3ο και μ' έπιανε απελπισία. Τώρα που έχω στον 6ο ούτε καν το σκέφτεσαι, γιατί βλέπεις τι σε ενοχλεί και το αποφεύγεις. Ούτε νερό δεν μπορώ να πιω ως το μεσημέρι (και πριν έπινα 4 λιτρα/ημέρα). Με καλαμάκι και γουλιά - γουλιά καθιστή και λύθηκε κι αυτό.

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από πολύ νωρίς ξεκίνησα να ανακατεύομαι και να κάνω εμετούς.Ευτυχως, τώρα στο τέλος του 4ου άρχισαν να υποχωρούν.Είχα χάσει 2 κιλά και έπαιρνα καθημερινά μια φορά με δύο σιρόπι Sofron για να μην καταλήξω στο μιευτήριο με ορούς και για να μπορώ βέβαια να οδηγώ και να πηγαίνω στη δουλειά μου. Τώρα που έχουν σταματήσει οι εμετοί και απλά ανακατεύομαι κάποιες φορές, δεν νομίζω ότι μου έχει αυξηθεί η όρεξη. Συνεχίζω και τρώω σαν σπουργίτι στις μερίδες και νιώθω πολύ συχνά φουσκωμένη.Ελπίζω το μωράκι μου να μεγαλώνει σωστά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΥΦ!!! ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 16η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΑΥΤΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΑΚΟΜΑ..ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΤΗΝ 10η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΧΩΡΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ π.χ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΤΕΛΕΙΩΣ Η ΟΡΕΞΗ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 4 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΜΑΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΕΙΝΑΙ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΣΑΛΑΤΕΣ, ΚΡΕΑΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΧΑΠΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΛΛΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΧΩΡΙΣ ΦΑΓΗΤΟ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ... :(

 

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17698&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

Link to comment
Share on other sites

Αχ,κορίτσια ήταν μια ταλαιπωρία....Στην αρχή μέχρι και τον 5ο δεν είχα και τόσο πολλές ούτε ναυτίες ,ούτε εμετούς.Το απόλυτο χάλι ξεκίνησε από τα μισά του 5ου με αποτέλεσμα να μην τρώω τίποτα σχεδόν μέχρι τα μισα του 7ου μόλις έτρωγα τα έβγαζα,μόνο νερό και λίγο γάλα(βέβαια έχω και ιστορικό έλκους και δεν έπερνα τα φάρμακά μου γιατί δεν κάνει με την εγκυμοσήνη)αφού είχα χασει και 2 κιλά από τα 7 που είχα πάρει,αφού ο γιατρός μου είχε πει να παίρνω μέχρει και 10 :!: σιμέκο την ημέρα μήπως και ηρεμώ,η αλήθεια ήταν οτι ηρεμούσα μετά βέβαια αρχισαν και οι καούρες...Χάλια η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν το μαρτύριό μου..... :( Αν ξαναμείνω εγκυος αυτό μόνο θα τρέμω-ούτε τη γέννα ούτε τίποτα άλλο.

Εγώ απο τους εμετούς κόντεψα να πάθω αφυδάτωση, πήρα χάπια και υπόθετα για να μην τα βγάζω όλα (ποιά όλα?? Λες και έτρωγα?) και αφού σταμάτησαν οι εμετοί, οι ναυτίες συνέχισαν μέχρι τέλος του 4ου μήνα. Μετά όλα καλά, απλά κάποια φαγητα όπως το κρέας μου χάλαγαν το στομάχι κι έτσι δεν τα έτρωγα!

 

Υπομονή, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...