Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΣΘΗΣΗ ΒΑΡΟΥΣ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

Εχω απο τον 4ο μήνα μέχρι και σήμερα- αρχή 7ου- αίσθηση βάρους χαμηλά στην κοιλιά!!! Είχατε εσείς κάτι σχετικό ? Δεν μπορώ να πω αν είναι παθολογικό... ο γιατρός μου λέει οτι δεν είναι τίποτα να πάρω μόνο μια ζώνη εγκυμοσύνης. Την πήρα, αισθάνομαι λίγο καλύτερα... αλλά παρατηρώ μια δυσκολία σε σχέση με πριν, στο σήκω... κάτσε.!!! Εννοείται οτι δεν σηκώνω βάρη!

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια!!!

 

Μια βδομάδα με περνάς... :lol:

κι εγώ το έχω αυτό το "βάρος" αλλά όχι συνέχεια. Πήρα κι εγώ 'ενα λαστεξάκι εγκυμοσύνης,αλλά δεν το φοράω συνέχεια. Τα καλσόν επίσης με κρατάνε καλά.

Ισως θέλουμε απλά παραπάνω ξεκούραση ... Γιατί τα μωράκια μας μεγαλώνουν και μας βαραίνουν . :D

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αυτό το βάρος πολύ εντονα απο τον 5ο μέχρι τα μέσα σχεδόν του 7ου.

Μόλις γυρισε το μωρό με το κεφάλι προς τα κάτω αισθάνθηκα λίγο καλύτερα αλλα και εμενα η γιατρος μου ειχε πει οτι όταν αισθάνομαι βαρος θα πρέπει να ξεκουράζομαι και να ξαπλώνω λιγάκι.

 

Τωρα το εχω οταν ειμαι ορθια πολύ ωρα ή οταν δεν ξεκουράζομαι αρκετά.

 

Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης κορίτσια σε όλες μας και με το καλό να πάρουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας. :):):)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια!!!

 

Μια βδομάδα με περνάς... :lol:

κι εγώ το έχω αυτό το "βάρος" αλλά όχι συνέχεια. Πήρα κι εγώ 'ενα λαστεξάκι εγκυμοσύνης,αλλά δεν το φοράω συνέχεια. Τα καλσόν επίσης με κρατάνε καλά.

Ισως θέλουμε απλά παραπάνω ξεκούραση ... Γιατί τα μωράκια μας μεγαλώνουν και μας βαραίνουν . :D

 

Hi NIki-76. Εγώ τρελαίνομαι με δηλώσεις άλλων εγκύων που λένε οτι δεν αισθάνονται κάνένα βάρος χαμηλά.... απλά πάνω στην κοιλιά - και δείχνουν πάνω απο το αφαλό!!! Αναρωτιέμαι λοιπόν τι διάολο... εγώ είμαι η περίεργη ? Η βαρύτητα είναι δύναμη που ασκείται οριζόντια???..... μήπως λόγω εγκυμοσύνης ξέχασα και τη στοιχειώδη φυσική ????

Τέλος πάντων - ο φόβος μου είναι μήπως όλα αυτά είναι σημάδια προωρότητας..... ενδείξεις οτι μου ρχεται καμιά ακινησία... :shock::shock: κτλ.κτλ. :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που πονάνε ψηλά είναι από το τέντωμα του δέρματος και των μυών εκεί. Δεν είναι παράλογο δηλαδή. Αλλά και σένα το βάρος χαμηλά είναι φυσιολογικότατο, ειδικά αν ζορίζεσαι. Εγώ είμαι στον 6ο μήνα και νιώθω ένα τέντωμα κυρίως...Το βάρος δεν το νιώθω ιδιαίτερα αλλά έχω πόνο στην πλάτη γιατί μάλλον απ'ότι φαίνεται γέρνω ελαφρώς μπροστά από το βάρος της κοιλιάς. Όσο περνάει όμως ο καιρός δε βλέπω να το γλιτώνω πάντως και γω. Ίσως φταίει και πόσο μεγάλο είναι το μωρό, η κοιλιά, από πόσα κιλά έχεις πάρει...υποθέτω δηλαδή...και φαντάζομαι και το σκαρί της μάνας... :)

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτές που πονάνε ψηλά είναι από το τέντωμα του δέρματος και των μυών εκεί. Δεν είναι παράλογο δηλαδή.

Rosalita.... άλλο εννοούμε με το τέντωμα, τσίτωμα, κτλ. και άλλο με το πονάω.... Το τέντωμα το καταλαβαίνω και εγώ.... αλλά το πονάω... για μένα είναι τελείως διαφορετικό πράγμα!

 

Ίσως φταίει και πόσο μεγάλο είναι το μωρό, η κοιλιά, από πόσα κιλά έχεις πάρει...υποθέτω δηλαδή...και φαντάζομαι και το σκαρί της μάνας... :)

Λοιπόν... Πριν ένα μήνα δηλ στον 6ο, το μωρό ήταν 600 γρ. περίπου. Εγώ έχω πάρει 7 κιλά - και το σκαρί μου είναι -αντοχής θα έλεγα- απλά έχω τον σωματότυπο που δεν είχα ποτέ κοιλιά , ούτε ιδιαίτερα μεγάλο στήθος. Τώρα αισθάνομαι οτι όλα τα κιλά τα έχω πάρει ακριβώς στην κοιλιά και το στήθος.... Κατά τα άλλα είμαι 1,72 - 83 κιλά. Ξεκίνησα με 76. Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...