Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε φαινεται το σποράκι;;;;


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα. Πηγα σημερα το απόγευμα στον γιατρο και μετά από κόπο είδαμε τον σάκο. Ειμαι 5 εβδομαδων και 3 ημερων (βάσει τελ. Περιόδου) δεν θα έπρεπε να δω και σποράκι ή ειναι πράγματι νωρίς ακόμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

chrissag συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!

Εμείς είχαμε δει το σποράκι μέσα σε έναν τοσοδούλη σάκο στην 7η εβδομάδα,οπότε την επόμενη φορά που θα πας στο γιατρό σίγουρα θα δεις κάτι,μια κουκιδίτσα είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι είσαι 5 εβδομάδων και 3 ημέρων; Πολλές φορές η σύλληψη γίνεται αργότερα από την ημερομηνία που φανταζόμαστε εκτός αν προηγήθηκε εξωσωματική οπότε γνωρίζουμε ακριβώς την ημέρα ωοληψίας και εμβρυομεταφοράς. Την κουκίδα εμείς την είδαμε στην 5,5 εβδομάδες αλλά είμασταν από εξωσωματική και ο υπολογισμός ήταν ακριβής. Εσύ απ'ότι λες, καλή μου, μετράς σύμφωνα με την τελευταία περίοδο άρα το πιθανότερο είναι να είσαι σε μικρότερη εβδομάδα από αυτή που φαντάζεσαι. Την επομενη φορά που θα πας για υπέρηχο κύησης θα το δεις σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. είναι καλό στην κάθε ερώτηση ή αγωνία να μπορείς να την μοιραστείς με κάποιον άλλο. απλά όταν την έχεις πατήσει μια φορά μετά είσαι επιφυλακτική σε όλα. Πάντως είδα και τους παλιούς υπερήχους (τους ξετρύπωσα από την ντουλάπα και είδα ότι την κουκιδίτσα την είχαμε δει στην 6 εβδομάδα). Παίζει ρόλο πόσο παλιό ή καινούργιο είναι το μηχάνημα του γυναικολόγου? γιατί στο ιατρείο του έχει ένα πολύ μικρό μηχάνημα για υπερήχους και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κάναμε τους υπερήχους στο ΕΜΒΡΥΟ ή στο ΙΑΣΩ. Πάντως μου είπε την επόμενη Πέμπτη να πάμε στο ΕΜΒΡΥΟ για να κάνουμε τον υπέρηχο. Ελπίζω να μην σας ζάλισα με τις ανησυχίες μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλε, δε μας ζάλισες.

Εγώ είχα κάνει τον πρώτο υπέρηχο (κολπικό) στις 8 εβδομάδες (από τελευταία περίοδο), είχαμε δει την κουκιδίτσα που λες, δηλ. ο γιατρός γιατί εγώ δεν κατάλαβα και καλά τι μου έδειξε, και μετά την αυχενική διαφάνεια κατευθείαν. Εκεί θυμάμαι είχα δει το μωρό μου σε στάση πίνω φραπέ μην ενοχλείτε!

Link to comment
Share on other sites

chrissag καλημερα ειναι οντως λιγο νωρισ ακομη για να το δεις το μωρακι σου εγω το ειδα τελη της 6ης εβδομαδας και ακουσαμε και την καρδουλα του να χτυπαει.ισως ειναι μικροτερο απο οτι υπολογιζετε βασει περιοδου.με το καλο να το δεις και να χαλαρωσεις..

Link to comment
Share on other sites

"με το καλο να το δεις και να χαλαρωσεις.. "

 

Να χαλαρώσω. τι είναι αυτό????? χιχιχι!!!

Μακάρι ρε παιδιά, ο γιατρός βέβαια εχθές μου πάτησε ένα σχετικό βρίσιμο γιατί αγχώνομαι έτσι. Δεν φτάνει μου λέει που είδαμε τον σάκο θες και bonus? τι να πω, μάλλον είμαι πιο αγχώδης από ότι νόμιζα και να σκεφτείτε ότι είναι και το 2ο. Αλλά άμα καείς στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι.

Link to comment
Share on other sites

καλε ειναι πολυ νωρις ακομα..μην σου μπαινουν ιδεες γιατι θα τρελλαθεις ..εμεις παντως στην 8 βδομαδα το ειδαμε επειτα απο την γνωστη λαχταρα που περασαμε..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάει στο γιατρό και είδα το σάκο με το που έκανα το τεστ,μπορεί να μην είχα κλείσει την 4η εβδομάδα.Μόνο σάκο είδα τότε.Μετά πήγα στο κλείσιμο της 7ης εβδομάδας και είχε γίνει φασολάκι που χτυπούσε και η καρδούλα του! Τώρα δεν έχω πάει ακόμη στο γιατρό, θα πάω την Τρίτη που θα είμαι 6w και 4d. Ελπίζω να ακούσουμε καρδούλα..!Μην αγχώνεσαι chrissag, δεν είναι καλό για το σποράκι σου!Εχω καεί κι εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, όπου αγχωνόμουν πολύ και σκεφτόμουν συνέχεια το κακό.Αυτη τη φορά όμως δεν θα το κάνω.Σκέφτομαι μόνο θετικά!!Αυτό να κάνεις κι εσύ και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα

Πηγα εχθες στον γιατρο και εκανα κολπικο οπου ειδαμε τον σακο αλλά εμβρυο οχι.Ο γιατρος μου είπε να παω σε μια βδομαδα να το ξαναδούμε.Ισως λειε ειναι νωρις ακόμα.ΤΕΡ 17/08 κυκλος 30-31 ημερων.Ειναι φυσιολογικο να μην φαινεται ακόμα?Εγω δηλ πόσων εβδομάδων ειμαι???εχω αγχωθει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα.σιγουρα παιζει ρολο το μηχανημα καθως τα πιο καινουργια εντωπιζουν τα παντα.το σημαντικο ομως ειναι οτι ειδε σακο κ μαλιστα στην θεση του!εννοω στην μητρα σου κ οχι εξωμητριο.σε αυτη την φαση αυτο ειναι το σπουδαιοτερο .υπομονη κανα δυο βδομαδουλες που οχι μονο θα δεις σπορσκι αλλα θα ακουσεις κ καρδουλα!

καλη εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα.σιγουρα παιζει ρολο το μηχανημα καθως τα πιο καινουργια εντωπιζουν τα παντα.το σημαντικο ομως ειναι οτι ειδε σακο κ μαλιστα στην θεση του!εννοω στην μητρα σου κ οχι εξωμητριο.σε αυτη την φαση αυτο ειναι το σπουδαιοτερο .υπομονη κανα δυο βδομαδουλες που οχι μονο θα δεις σπορσκι αλλα θα ακουσεις κ καρδουλα!

καλη εγκυμοσυνη!

Σ'ευχαριστω πολυ και για σενα ευχομαι τα καλυτερα.Πως υπολογίζω όμως την εβδομάδα δεν εχω καταλάβει.Μηπως μπορει κάποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

οι γιατροι το υπολογιζουν βαση τελευταιας περιοδου αν εχεις σταθερη περιοδο.το ποσο ακριβως ομως εισαι θα σου πουν στην αυχενικη που μετρανε το εμβρυο.εγω για παραδειγμα βαση περιοδου μπαινω στην 28 εβδομαδα αλλα οταν μετρησαμε το εμβρυο βρηκαμε οτι ημουν μια εβδομαδα λιγοτερο.{εγω ειχα κυκλο μεγαλο 35ημερων περιπου}οποτε μεχρι την αυχενικη υπολογιζεις απο την ημερα που ηταν να αδιαθετησεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia σημερα πηγα κι εγω πρωτη επισκεψη στο γυναικολογο μου μετα απο θετικο τεστ εγκυμοσυνης..υπολογισε την εγκυμοσυνη και σε μενα απο την τελευται περιοδο STBO ΜΟΥ κι εμενα 18/8 ηταν.. και εκανε κολπικο υπερηχο φανηκε κανονικα ο σακος μεσα στημητρα αλλα το σπορακι οχι..αγχωθηκα αλλα ο γιατρος μου με καθυσυχασε ειναι λεει πολυ μικρο ακομα..τωρα εχω πολυ αγχος με τις τοσες εξετασεις που θα κανω ουφ..εξι εβδομαδων απο τη τελευταια περιοδο ειναι πολυ λετε ωστε να επρεπε να φαινεται κατι???:P

Link to comment
Share on other sites

koritsia σημερα πηγα κι εγω πρωτη επισκεψη στο γυναικολογο μου μετα απο θετικο τεστ εγκυμοσυνης..υπολογισε την εγκυμοσυνη και σε μενα απο την τελευται περιοδο STBO ΜΟΥ κι εμενα 18/8 ηταν.. και εκανε κολπικο υπερηχο φανηκε κανονικα ο σακος μεσα στημητρα αλλα το σπορακι οχι..αγχωθηκα αλλα ο γιατρος μου με καθυσυχασε ειναι λεει πολυ μικρο ακομα..τωρα εχω πολυ αγχος με τις τοσες εξετασεις που θα κανω ουφ..εξι εβδομαδων απο τη τελευταια περιοδο ειναι πολυ λετε ωστε να επρεπε να φαινεται κατι???:P

Καλημέρα! Είμαστε μαζί εμείς.Σε πόσο καιρό σου είπε να ξαναπάς για υπέρηχο?Εγώ πήγα την Δευτέρα και μου είπε σε μια βδομάδα (την δευτέρα θα πάω).Πολύ αγχος όμως....Εχω και ιστορικό βιοχημικής εγά πριν 2,5 χρόνια γι'αυτό εχω τρελαθει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες πηγα πρωτη φορα στο γιατρο και μου εγραψε τις εξετασεις, εκεινο το κατεβατο, αλλα υπερηχο δεν μου εκανε για να μην αγχωθω επειδη το σπορακι ειναι μικρο και δεν θα φαινεται, οποτε την αλλη βδομαδα θα το δουμε και πιθανα θα το ακουσουμε..

 

Βασει ΤΕΡ με υπολογισε 5 εβδομαδων

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγουμε ένα topic εμείς οι μανούλες (Ιουνίου 2010??? αν δεν κάνω λάθος?). Εγώ είχα ΤΕΡ 27/8 και σήμερα έκανα χοριακή. Το test βγήκε θετικό οπότε την άλλη εβδομάδα θα παω στο γιατρό. Πάντως εγώ είμαι από τις τυχερές που ξέρω και την ημερομηνία σύλληψης (μία φορά προλάβαμε να κάνουμε μέσα στο μήνα) :):):)

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα,

 

εχθές τελικά το είδαμε το σποράκι μας. είναι 6mm και ακούσαμε και την καρδούλα του. όλα καλά μας είπε ο γιατρός. θέλει όμως προσοχή από εδώ και πέρα. Τόση ευτυχία που είχαμε με τον άντρα μου όταν το είδαμε.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα,

 

εχθές τελικά το είδαμε το σποράκι μας. είναι 6mm και ακούσαμε και την καρδούλα του. όλα καλά μας είπε ο γιατρός. θέλει όμως προσοχή από εδώ και πέρα. Τόση ευτυχία που είχαμε με τον άντρα μου όταν το είδαμε.

Μπράβο!!!Μια χαρά θα πάνε όλα.Κι εγω εχω ραντεβού την Δευτέρα.Ελπιζω να το δώ και να ηρεμήσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο crhissag... Να το χαίρεστε το σποράκι σας και να το δείτε σε 9 μήνες γερό και δυνατό. Εμένα η χοριακή με έδειξε 4 εβδομάδων και θα πάω και εγώ από εβδομάδα στη γιατρό μου... Ήταν να παω την Παρασκευή αλλά διάβασα αυτά που λέτε (μήπως δε φαίνεται τόσο μικρό) και είπα να το αφήσω λίγο ακόμα...

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mafalda φαντάσου ότι πήγα στον γιατρό 5 εβδ. + 3ημ. και το μόνο που είδαμε ήταν ότι είναι ενδομήτριο. Ακόμα και τώρα που πήγαμε και ακούσαμε την καρδούλα μας είπαν ότι πάλι καλά γιατί κάποιες κοπέλες την ακούνε γύρω στην 7 & κάτι. οπότε μην αγχωθείς για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες σας ! και συγχαρητηρια chrissag που επιτέλους είδες τον σπόρο σου!ειμαι νέα στο forum και νεα σε καθα τέτοια απίστευτη κατάσταση! μπορείτε να με βοηθήσετε??

γιατί πήγα το πρωι για υπέρηχο και ...σποράκι δεν είδαμε... μόνο σάκο...

ΤΕΡ 20/8 Πόσων εβδομάδων είμαι ακριβώς τώρα?

γιατι με εχει φάει η αγωνία γιαι το αν είναι νωρίς και δεν ξέρω και να μετράω κιόλασ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες σας ! και συγχαρητηρια chrissag που επιτέλους είδες τον σπόρο σου!ειμαι νέα στο forum και νεα σε καθα τέτοια απίστευτη κατάσταση! μπορείτε να με βοηθήσετε??

γιατί πήγα το πρωι για υπέρηχο και ...σποράκι δεν είδαμε... μόνο σάκο...

ΤΕΡ 20/8 Πόσων εβδομάδων είμαι ακριβώς τώρα?

γιατι με εχει φάει η αγωνία γιαι το αν είναι νωρίς και δεν ξέρω και να μετράω κιόλασ!!!

 

Kαλησπέρα...

 

Καλως ηρθες. Δεν σου είπε ο γιατρός σου βάσει ΤΕΡ πόσων εβδομαδων είσαι??

 

Κι εγω τελειως συμπτωματικά ΤΕΡ 20/8 εχω και ο γιατρός μου είπε 5 εβδομαδων...

 

Με το καλόοοοο!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...